Автор Тема: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P  (Прочетена 11892 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3113
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Тази тема се ражда като послепис в темата:

Разно извънтемие

Който гласи:

П.П. Отворил съм едно дистанционно за климатик, че трудно му хващат копчетата, с много натиск, гледам, пътечките по платката бая поизтрити, ако ги надраскам отгоре с молив (графитен), пътечките, където копчето прави контакт, дали ще има подобрение?

gofi
---

Това с пътечките стана, включва вече нормално, да видим колко ще изкара.
« Последна редакция: Dec 13, 2022, 14:33 от go_fire »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #1 -: Dec 09, 2022, 12:48 »


П.П. Отворил съм едно дистанционно за климатик, че трудно му хващат копчетата, с много натиск, гледам, пътечките по платката бая поизтрити, ако ги надраскам отгоре с молив (графитен), пътечките, където копчето прави контакт, дали ще има подобрение?
Вземи най-мекия молив, който имат в книжарницата.

Или който имаш под ръка. B? ... не зная там, доклко стигат номерата им.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #2 -: Dec 09, 2022, 12:49 »
...
П.П. Отворил съм едно дистанционно за климатик, че трудно му хващат копчетата, с много натиск, гледам, пътечките по платката бая поизтрити, ако ги надраскам отгоре с молив (графитен), пътечките, където копчето прави контакт, дали ще има подобрение?
Досега проблемите ми са били с проводящата гума на бутоните (безжична слушалка на стационарен телефон). Лепих станиолчета - падат, но зависи от лепилото и майстора :) . Последно с една игла заших на кръст тънка жичка. Така направих два бутона - отговор и затваряне на телефона. Останалите не ме интересуват и не работят. :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3113
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #3 -: Dec 09, 2022, 14:34 »
..
Досега проблемите ми са били с проводящата гума на бутоните (безжична слушалка на стационарен телефон). Лепих станиолчета - падат, но зависи от лепилото и майстора :) . Последно с една игла заших на кръст тънка жичка. Така направих два бутона - отговор и затваряне на телефона. Останалите не ме интересуват и не работят. :)

Това си го помислих и аз, да залеля малко станиолче върху контактната пъпка на бутона отдолу, но нямах подръка лепило в офиса (освен за хартия), а и то трябва да е някакво "меко" даже и след като втвърди, примерно хелметексовото "Момент" (с което лепят кожа). :)
С жичката е интересна идея, направо вечно ще стане, ако проблемът е в копчето.

Всъщност при мен пътечките върху платката на пауър он-офф бяха почти изтрити. Дистанционното е от  15-годишен климатик. Другите копчета си бачкат що-годе нормално, ама пауъра се еваваше.

4096, B2 е, ползвам го да си драскам по делата. Не съм вече в офиса. "Нарисувах" хубаво пътечките на платката, където им прави контакт самата гумичка отдолу на копчето, нея също хубаво я надрасках.
Сега си включва нормално, не с огромен натиск.
Колкото изкара, все файда.

После се сетих, че има и такива електропроводими пасти за нанасяне, после втвърдяват, примерно за задните стъкла на колите при прекъснати отоплителни реотани, но чак толкоз за едно дистанционно не ми се занимаваше.

« Последна редакция: Dec 09, 2022, 14:41 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #4 -: Dec 09, 2022, 16:53 »
Пробвал съм със станиолчета залепени с хелметекс за бутончетата. Не става. В началото работи добре, но след време почва да оставя/да се отлага алуминий по контактите на платката, като бели налепи и почва да дава на късо. все едно че бутона ти е постоянно натиснат.

Не ми се вярвя пистите на платката да са паднали/изтрити. Aко е истинска платка oтгоре трябва да има зелен лак.
Има и едни други, като графити писти направени с някаква проводящ паста и опечени. Ако е такава платката може да е от там и прекъсването ще се вижда с обикновенно око. А има и сребърни писти. Там много съм виждал потъмнели изтрити писти (от влага, окиси, от сярата във въздуха). Какъв цвят са пистите?

В такъв случай с проводяща паста може и да стане. Но няма да мацаш направо с четчица, а ще сложиш отляво и отдясно покрай пистата шаблон с тиксо (или хартиено тиксо). След това мацаш отгоре и малко като поизъхне - махаш тиксото, но докато е още мокро.

Тези проводящи пасти най-често представляват сребро на прах 98 процента и много малко 2-3% слепващо вещество. Толкова малко че да не стане изолатор... Много са скъпи.
« Последна редакция: Dec 09, 2022, 17:10 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3113
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #5 -: Dec 09, 2022, 17:11 »
Чак с лупа не съм гледал платката, кьорих се малко на смесена светлина (дневна и лампа) и това, което видях, е, че върху пистите има нанесено нещо черно, оприличих го на твърд графит визуално, там, където копчето трябва при натиск да направи контакт. А точно на пауъра това черното беше доста изтънено, почти изтрито. Понарисувах го с молива, това почти изтритото черно, понадрасках и контактната пъпка на копчето, сработи.

Не съм правил снимки, ако се скапе пак и се наложи да го отварям отново, ще снимам и ще кача тука :)

П.П. Под изтритото черно, отдолу на пистата беше жълт метален цвят.


П.П.П. И понеже темата се развива, вкъщи имам едно дистанционно за м-телска телевизия, на което също двата пауър-бутона (тоя за приемника и тоя за телевизора) включват от 10 натискания 3 пъти, ще го разглобя, ще снимам и вече ще кача снимки.
« Последна редакция: Dec 09, 2022, 17:21 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #6 -: Dec 09, 2022, 17:35 »
Голям уй са тези бутончета. преебе ли се няма оправия. Даже съм мислил да запоя на мястото на бутончето някое микро бутонче. (като гумата го натиска отгоре)  https://www.google.com/search?q=micro+button&tbm=isch

Ама пък не винаги има място и няма как да стане здраво, може да се отпоре бутончето при експлоатация заедно със запоените писти.....или пък бутончето също допълнително за здравина да се залепи отдолу. има много ниски бутончета 0.8 -1.5мм.

Някое от тези на третия ред. https://www.alibaba.com/product-detail/Factory-Micro-Push-Button-Switches-4Pin_62045940606.html
Ама много пипкава работа.
« Последна редакция: Dec 09, 2022, 18:16 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3113
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #7 -: Dec 09, 2022, 18:26 »
Понеже шило в торба не стои, отворих проблемното дистанционно за ТВ вкъщи, ето това:



Отваря се ето така, има процеп за отвертка, или друг инструмент, няма никакви болтчета, китайска работа, вероятно:



Проблемните копчета са к01, к02, к05 - на това дистанционно пътечките не са изтрити, но доста зацапани:



Почистих ги, ето след почистването с клечка за уши и спирт:



Видимо няма износване на пътечките.

Обаче, в гумичките на копчетата, изглежда има някакви мини контактни пъпки, част от които са заминали/изтрити :



Особено на червеното копче (пауъра за тв-приемника на Мтел), но и другите (синьото - пауъра за телевизора, и съседното до червеното). Другите под синьото също (нивото на звука).

Тия копчета ги почистих с клечка за уши и хубаво натърках с молив (тоя път HB, нямам B вкъщи) гумичките.
Събрах дистанционното, копчетата работят нормално.


Ако пак се скапе конкретно това дистанционно, понеже пътечките му не са изтрити, като онова първото, за стария климатик, вече ще играе универсалното решение на Ласков с тънката тел и иглата :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #8 -: Dec 09, 2022, 19:31 »
тези дни ще правя едни проби със силикон, неутрален, най-качествения и скъп на пазара. Та прокрай другото си мисля да замеся графит с изключително малко силикон, направо наситена смес с графит и да видя дали ще се получи проводяща....трябва да стане нещо като проводяща гума и то лепнеща, (когато още не се е втвърдил)...


----
да не си мислите че графита на молива е чист. Той е с някакви добавки, lлепила, втърдители и така му се придава формата и твърдостта H-HB-B
« Последна редакция: Dec 09, 2022, 19:37 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3113
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #9 -: Dec 09, 2022, 19:36 »
И аз си мислех нещо подобно- примерно, ако проблемът е в копчето, не в пътечките, малко хелметекс на гумената контактуваща повърхност и докато не е изсъхнал хелметекса, върху него да се поръси предварително настърган графит, така копчето пак ще стане електропроводимо, на теория. Вярно, че хелметексът е леееко агресивен. Но засега и двете дистанционни (моите) са оправени, ако пак се появи проблем, ще експериментирам.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #10 -: Dec 09, 2022, 19:39 »
Чист графит мисля че са четките на електромоторите/инструментите/прахосмукачки/стартери на коли и т.н.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #11 -: Dec 09, 2022, 19:41 »
Има медно-графитни и графитно-медни четки за колекторните елмотори и генератори. В зависимост кое в състава е повече.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3113
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #12 -: Dec 09, 2022, 19:50 »
Сега като ви чета, друго се замислих- ами ако се омесят малко медни фини стружки например (или друг проводник), с малко епоксидна смола, при превес на стружките, няма ли да се получи термопроводима паста, която след нанасяне се втвърдява? Вероятно за едно дистанционно ще стане, те ония термопроводими пасти, които продават, за възстановяване на пътечки, би трябвало да са на същия принцип? Ако това сработи, при неповредени пътечки и проблем в контактната гума на копчето, забъркваш и просто мацваш една капка на гумата..

П.П. И идеята със силикона е хубава. Нака, пиши дали се е получило, като си направиш експериментите.
« Последна редакция: Dec 09, 2022, 19:54 от Nik123 »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #13 -: Dec 09, 2022, 19:52 »
А няма ли откъде да се намери едно друго, изправно дистанционно управление ?

Толкова ли е специфично или рядко ?

Няма ли някакъв универсален заместител ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3113
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #14 -: Dec 09, 2022, 19:56 »
Има 100%, но мен ме кефи да си поправя моите. И вече бачкат, да видим докога :)
Активен