Автор Тема: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P  (Прочетена 11625 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #45 -: Dec 18, 2022, 22:57 »
За копчетата (контактите им) от клавиатура наистина е интересна идея.
За метални стружки го дискутирахме като идея, аз се бях насочил към такива от мед. Но сега като се замислих, стоманените стружки може да дойдат много твърди, дали капка от смола с такива стружки (залепена отдолу на копчето- П.П.) няма да уврежда контактните точки на пътечките по платката на дистанционното, при натискане на копчето? Те и медните не са от най-меките, но може би с прах, или много фини стружки от олово ще се получи- оловото е мек метал, лесно може да се настърже/нашкури и няма да дере пътечките. Ще си поиграя малко през седмицата, олово имам даже в излишък, и ще напиша резултатите. И с графита ще пробвам пак, с по-голямо количество, като съотношение.
« Последна редакция: Dec 18, 2022, 23:04 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #46 -: Dec 18, 2022, 23:26 »
Оня дето правеше медно проводящ о мастило какъв беше проблема. Проблема беше, че металния прах много бързо се окисляваше и от там падаше проводимостта. Всака метална частичка се покрива с микроскопичен окис, който е изолатор. То какъвто и да е метален прах бързо ще се окислява защото има много голяма повърхност. (прахообразен никел даже се самозапалва на въздуха и е опасен за съхранение) В този ред на мисли може въглерода, въпреки че е по лош проводник от медтта, да е по добра идея, щото не се окислява и е неутрален.

В youtube-a има много клипове за DIY с проводящо 'мастило'. Някои са обиковенни боклуци, но има и професионални.
« Последна редакция: Dec 19, 2022, 09:58 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #47 -: Dec 19, 2022, 00:15 »
А станиол или медно фолио от печатна платка. Аз що си мисля, че тези контакти са капацитивни, а не резистивни.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #48 -: Dec 19, 2022, 10:16 »
На мен им е по-интересна идеята за едно ардуино или бери с един инфраред модул към тях и от някъде да се вземат кодовете, дето приема нечии телевизор ( ако са кодове изобщо, а не честотна смяна на честотите просто ). И да си направиш дистанционно сам. След това можеш и по мрежата да си управляваш телевизора.  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #49 -: Dec 19, 2022, 10:35 »
... да се настърже/нашкури и няма да дере пътечките. Ще си поиграя малко през седмицата, олово имам даже в излишък, и ще напиша резултатите. И с графита ще пробвам пак, с по-голямо количество, като съотношение.
Понеже продължаваш с експериментирането, хрумна ми друга идея - с някакъв разтвор (адски камък във вода? ) и подходящо приспособени електроди и нанасяне на разтвора върху пътечките да предизвикаш отлагане на сребро чрез електролиза.
Всъщност, единият електрод ще е пътечката.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #50 -: Dec 19, 2022, 11:31 »
С електролиза е доста сложно, да се постигне качествено покрите. Разтворите за електролиза освен това имат и други добавки - блясъкообразуватели, без които нищо не става. А и други добавки имат. Не е само адски камък......
Т.е ти трябва професионален разтвор за посредбряване, помедняване, никелиране и т.н.

А и като объркаш тока, пак нищо не става.

В тубата някои от тези дето правят въглеродно мастило, го използват точно за това. За метализират, някой пласмасов детайл. Първо го боядисват с проводяща въглеродна боя. А след това правят отгоре електролиза с метал.
« Последна редакция: Dec 19, 2022, 11:35 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #51 -: Dec 19, 2022, 12:52 »
Спомням си, че преди време гледах и как се правят проводими тъкани.

А може също да се погледне и за conductive ink и conductive paint. Според мен последните две имат най-добри шансове. Сигурно има и прости рецепти.

И още на първото видео попаднах на добра идея и пиша, преди да съм го изгледал още.

AMB и Кореселина ( разстворителите за бои ) разтварят много добре поливинил ( поправка - полистирол ). Това май беше материала, от който са изработени кофичките за кисело мляко.

Разтворено добре и направено на паста, смесено добре с графит и оставено да изсъхне, стегне, няма ли да може да се нанесе добре на пътечка или петно? Или дори да се пръска с пистолет като боя  :D ( ако е достатъчно течно )

Би станал интересен опит.

А в крайна сметка, просто може да се смеси графита с боя и да се нанася така, но би трябвало да е много ситно, на най-ситната шкурка, че да има добро разпределение и да не са много едри частиците. Колкото по-ситно, толкова по-добре според мен.



На практика с разтворителите може да се използва всяка пластмаса, пяна или стиропор, които разтварят и да се направи гъста субстанция, която при плътно затваряне, не би трябвало да изветрява. Смесена с възможно най-ситния графит, може и да работи за нанасяне навсякъде като боя. Но трябва първо да се тества разбира се.

Имах тъдява някъде около два килограма парче графит отнякъде...
« Последна редакция: Dec 19, 2022, 13:15 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #52 -: Dec 19, 2022, 16:26 »
Ласков, трудно ще го направя в домашни условия с адски камък, особено ако единия електрод е пътечката на дистанционното.. Иначе и аз си помислих за сребърния нитрат (като спомена тук Наката за сребърен прах), нали експериментираме, но доколкото знам, тоя сребърен нитрат, който продават по аптеките, не е чист, а в него има и калиев нитрат. Та така де, много сложно става :)
Забърках оловен прах (с шкурка 800 "дране" по оловно кюлче) с малко епоксидна смола и направих пак капки и пътечки. Капнах малко епоксид в него, не успя да поеме всичкия прах, стана нещо като тесто и го мацах малко трудно, но направих 5-6 капки и две "пътечки". Чакам го да стегне на листа, явно прекалената концентрация на чужд елемент в епоксида му пречи на собствената реакция и стои доста мек вече цял час. Като стегне и го замеря с мегера, ще пиша резултатите.

4096, да, ако не стане с оловния прах и епоксидната смола, ще помисля за някоя друга "съединителна тъкан".

Джет, за станиола Нака писа, че отначало ок, но после проблеми- отлагал се алуминият и давал накъсо. Ласков даде просто решение с игла и жичка през копчето, ако пътечките в мястото на контакта по платката са ок. Аз в момента имам предвид едно дистанционно, на което са изтрити самите пътечки там, където натиска копчето. От тия "черните" са, като снимките, които постнах по-рано. Ако се получи с оловото, идеята ми е да им капна по малко отгоре на изтритото, да капна и на самото копче отдолу, където е контактната гума. Общо взето, домашни експерименти за спорта и занимавката. Да видим като изсъхне оловния епоксид, какви ще са резултатите, ще ги постна.

П.П. Забелязал съм, че ако сложа по-малко от втвърдителя в епоксидната смола, самата смола после остава по-еластична, а не твърда като стъкло. Така направих и с оловото, и с графита, като забърквах смесите, иначе контактите ще се износват бързо, при натискане на копчетата по дистанционното.
« Последна редакция: Dec 19, 2022, 16:46 от Nik123 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #53 -: Dec 19, 2022, 16:53 »
... идеята ми е да им капна по малко отгоре на изтритото...
Мисля, че най-доброто решение в тази посока ти го беше споменал - лака за възстановяване на отоплението на автомобилни стъкла. Помня, че е скъп, но е готов :) и ще работи.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #54 -: Dec 19, 2022, 17:10 »
Цитат
Забърках оловен прах (с шкурка 800 "дране" по оловно кюлче)

Което ми напомня, че алтернативна много по добра идея е с чист калай. Той е един бял, по твърд е (но пък не и толкова твърд като желязато) и не корозира като оловото. Имам едно парче чист калай мога да пробвам.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #55 -: Dec 19, 2022, 17:18 »
И аз мисля, че ще върши работа пастата за възстановяване на реотани по автомобилни стъкла, но пък защо да не си поиграем малко с експерименти :)

Не стана и с оловото. Капките не са електропроводими. Отказвам се от епоксидната смола, ще пробвам с някое друго свързващо вещество.

П.П. Те двете дистанционни, които правеха проблеми- за климатика и за един телевизор- си работят вече, след като им "нарисувах" и контактните гуми, и пътечките в областта за контакт, с молив. Колко време ще работят, не знам. Но ми се струва, че няма да е трайно решение.

Забърках лак за дърво (водоразтворим, от оня белия, за който Нака спомена) с графит и направих 2-3 капки (капки силно казано, стана като тесто, но не ще да се лепи по хартията и се получи мацаница). Като изсъхне, ще го пробвам с мегера.


П.П.П. Да не пиша нов пост, допълвам тоя:

Бъркоча между графит и водоразтворим лак е електропроводим (изсуших го принудително със сешоар), но съпротивлението е високо, ето картинката и по нея ще напиша стойностите:



по номерата на капките, скала на мегера 2000 ома:

1 - 826 ома
2 - 711 ома
3 - 744 ома
4 - 1518 ома
5 - 1765 ома

Много е.

Прешкурих капките, преди да ги пробвам със сондите на мегера. За по-добър контакт.
« Последна редакция: Dec 19, 2022, 18:42 от Nik123 »
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #56 -: Dec 19, 2022, 19:08 »
Станиол от кутии с цигари, лепя му двойнозалепящо тиксо от хартиената страна, изрязвам квадратчета и ги лепя на гумата където трябва да е проводяща. С времето на много ползваните бутони трябва да се сменят но като имаш готови не е голям проблем. Казват че имало проводящи маркери с които може да се надраскат но никога не съм ползвал. А на новите дистанционни китайците слагат кръгли метални клик-чета и върху им лепяща лента. Така че не се износват.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #57 -: Dec 20, 2022, 16:40 »
Малко развитие- днес мислех да изхвърлям хартийката с вчерашния опит, с лака за дърво и графит, но понеже вчера я изсушавах принудително със сешоар, а оттогава си седи на масата и е съхнала допълнително цял ден, реших пак да я замеря. Резултата е, че съпротивлението е паднало, тоя лак стяга, като изсъхне (както и Нака спомена).
От днес, както са по снимката:

Точка 1- 326 ома
Точка 2- 603 ома
Точка 3- 502 ома
Точка 4- 325 ома
Точка 5- 411 ома

Разтвора графит/лак няма накъде повече да го сгъстявам. Но мисля да пробвам със същия лак и олово, и да меря чак като минат 24 часа, да си изсъхне както трябва.

П.П. Нака, и аз имам едно парче калай, ако се получи при теб с калая, мога да го направя и при мен. Аз и за тинол се замислих, но той нали има вътре и колофон (или подобно вещество, в средата на телта), няма как да ги отделя.
« Последна редакция: Dec 20, 2022, 16:58 от Nik123 »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #58 -: Dec 20, 2022, 17:05 »
А има ли поне една здрава писта по туй дистанционно, на която да може да се замери колко е заводското съпротивление ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3087
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Тема за дистанционно, но не за Ремо :P
« Отговор #59 -: Dec 20, 2022, 17:44 »
На това за телевизора са си му ок пистите, проблемът беше в контактната гума на копчето. Натърках я с молив и сега работи. На първото дистанционно (за климатика) бяха изтрити пистите в контактната част (там, дето ги натиска копчето). И там го оправих по същия начин, само че освен молив по контактната гума, "нарисувах" и пистите със същия молив, в контактната им част и то също сработи.
Но разбрах идеята, да измеря една пистичка от точка до точка, ще го направя тия дни, като ми остане време.
Активен