Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 21   Надолу

Автор Тема: Кой прасна НАП-а ?  (Прочетена 44898 пъти)

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #90 -: Jul 22, 2019, 14:51 »
Да, да опитвах се реалната обстановка да опиша. Иначе в Прософт мисля, че вече продаваха Пентиум на 75 МХц срещу нещо от сорта на 30-40 хил.

За Сименс не знам. Не съм ги виждал или не ги помня.
Мисля че този беше (пак без мишка и с хахава немска клавиатура):
http://www.tecmumas.de/de/computer/siemens_pc1611.htm
Не вярвам да си ги виждал, понеже по това време финансовото състояние на нашите (аз идвам от бедно семейство) не позволяваше да харчим пари за техника и реално вуйчо ми, ми го вкара от германия. Под "вкара" - разбирай дойде от немски казан :)
По същото това време, други мои приятели се сдобиха с 16 битови IBM-и, които реално бяха иззети от тогавашния НАП (ако е имало такова нещо въобще) от банките :) . Те имаха флопи с малките дискети и Windows 3.х + MOffice. С това казано, мисля че и тогавашния НАП са били с такива :) А базите са им били някакви екселски таблици просто. Ако има някой запознат може да хвърли светлина в тези тъмни НАП-аджийски времена  :P
« Последна редакция: Jul 22, 2019, 15:26 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #91 -: Jul 22, 2019, 15:07 »
Хмм, мисля (но не съм много сигурен) че в този период 1997-2001 а вероятно и доста след това данъчните използваха dBASE III.
Текстови интерфейс към бази данни (имаше и едно друго - FoxPro, но то излезе май по-късно а може и съвсем други хора да го ползваха, не помня вече).

PS: FoxPro се компилира и в резултат работи по-бързо (според някакви мъгляви спомени, не твърдя че съм прав  ;)).
« Последна редакция: Jul 22, 2019, 15:20 от ray »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #92 -: Jul 22, 2019, 15:24 »
Е както повечето тук сте от инженерни фамилии, а съм от фамилия на икономисти. И понеже третото поколение винаги е издънка, то стриктно се придържам към съдбата си.

И понеже съм отрасъл по канцеларии и складове, а по това време учех за икономист, знам със сигурност, че НАП (то не се казваше така), тогава ползваха 486, за което искрено им завиждах. Програмите бяха досовски, но какво е било отзад, не знам. В общи линии каза най-популярните технологии. По онова време знаех само Бейсик. Разни щастливци бяха виждали Паскал и дори Юникс (най-вероятно Ксеникс).

Между другото си купих мишка през 1996-та. Беше на серийна връзка и понеже бях гъзар, беше трибутонна, а не две. Не бях почитател на Dos Shell, ползвах NC. Мога да декларирам, че с мишка бързината на работа се вдигна хилядократно. Направо имаше убийствен ефект. Явно чичко Нортън за разлика от М$ знаеше как да направи отличен интерфейс.

После дойде ерата на Windows. Kакто казва Мариян: цък, цък, язък. Толкова непоправими щети нанесе тая ера, че още не можем да ги изкореним.

п.п. И пак между другото. Мрежите им на данъчните (и тези на банките, единствените други с мрежи) не бяха изградени от cat 5, а от коаксиални кабели, точно същите, каквито имате на кабелните си телевизии. А пък антените (щото още имаше антени) бяха с кабел от медна двойка. Тези кабели са най-любимите ми за всички времена. С тях се работеше изключително лесно. Не са като сегашните китайщини от по един милион жички, които са напълно неизползвами, а често дори не са гумирани, за екранирани да не говорим. Късат се, не могат да се ремонтират, не могат да се подменят, ужас. Що неща (особено слушалки) съм изхвърлил заради тия китайски кабели.

п.п.п. Със сигурност, ако бях виждал толкова оригинална клавиатура като на този Сименс, щях да запомня. Най-любимите ми клавиатури за всички времена бяха телексните, съответно ги имаше само в пощите и банките. Още като си взех шестнадесет битовия Правец имах възможност за флопи от новия стандарт. Ама бяха много скъпи и избрах твърд диск (20 МБ) вместо това. Но и диска не взех веднага де, а след година, две. Флопитата на ИБМ приличаха, но не бяха такива. Техните ловяха двойно информация – 2,88 МБ, което беше извънземно, но за съжаление още толкова и скъпо, та ги имаха, ама баш гъзарите. Май познавам само едно милионерско синче дето имаше такова. В НАП май също се намираха такива. Като цяло изобщо не бяха разпространени. А после дойдоха компактните дискове.
« Последна редакция: Jul 22, 2019, 15:40 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #93 -: Jul 22, 2019, 15:39 »
Сутринта го даваха по телевизията - вика не съм праснал аз НАП-а.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #94 -: Jul 22, 2019, 15:43 »
Хм! Връщате ми спомените.   :)
Говорихме си с един приятел тогава, онези години, та си спомням, как си споделяхме, че по една 486 и 64МВ рам ще са ни напълно достатъчни.  :D Ма с тогавашните ни представи за техниката и технологията, не можехме да си представим, колко бързо се развиват нещата. Сега 16G рам едва ми стигат.
Между другото още се мота един ThinkPad наоколо с някакъв Pentium и 64 рам. Ще се радвам, ако мога да го оправя. Един диск му трябва и едно флопи.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #95 -: Jul 22, 2019, 15:46 »
Е не го бил праснал той, ама сега може и него да го праснат. Със задна дата............
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #96 -: Jul 22, 2019, 16:15 »
Е не го бил праснал той, ама сега може и него да го праснат. Със задна дата............
Не мисля, че е. Прекалено бързо го хванаха. Дори американците с техните възможности за проследяване се бавят повече, като трябва да хванат някой такъв. Това не е, като да е пуснал реклама по радиото "Елате ме хванете! Тук съм."
Същото, което стана с журналитката. Светкавично го заловиха. Преди време пак имаше един такъв случай, на втория ден обявиха за някакъв от по-значещите в страната, че било самоубийство. А друг път се бавят две седмици, докато излезе медицинския доклад. Хайде, моля!
По това се разпознава, кога искат просто да потулят нещо. Действат светкавично и обявяват резултат за нула време.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #97 -: Jul 22, 2019, 17:01 »
Годината е 1999. Аз съм студент. Става жестоко убийство в Нови Пазар. Същата вечер хващат психично болен клошар. Обявиха на всеослушание, че е той. Вкараха го за 20 год. мисля. Повечето българи не сме учили в Симеоново. По онова време нямаше и толкова криминални сериали. Хорацио с очилцата ни беше непознат (макар да го е имало в САЩ).

Номера мина. За зла съдба, след няколко месеца имаше голям протест срещу Костов (тогавашния Борисов). Повода е убийство на дете. Властта за един следобед  успя да измисли, че го е направила майка му. Номера отново мина, но вече доста хора поотделно бяхме проумяли, че това са фатмашки номера по шаблон. Все още не бяхме учили в Симеоново и все още нямаше толкова сериали, като изключим Коломбо, който обаче беше парче интелектуалец.

Обаче народа не беше чак толкова прост и почвахме съвсем ясно да се досещаме. Следваха десетина подобни случаи през годините. На всяка година или две имаше подобен. Всеки път ставаше въпрос за мафиотско разчистване на сметки и всеки път го отнасяше психично болен клошар. Никой не вярваше, но никой не смееше да го каже по телевизията или вестниците.

И стигаме в 2019, когато един чужденец решава да ни покаже, че сме със свалени гащи. До този момент, не че не сме го знаели, но никой българин не се е наемал да изтипосва публично родината си.

Шестаците както винаги не са в час, но и нищо старо не са забравили. Обаче има разлика. Най-после публично се каза истината. Каза се от адвокатите на набедения клошар. И се каза, защото той не е клошар и може да си позволи да се защити. Досегашните жертви просто нямаха никакъв шанс. Нито можеха да свържат две изречения, нито се намираше медия, която да им даде трибуна.

Кристиян промени всичко.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #98 -: Jul 22, 2019, 17:33 »
Ще видим, какво е променил. Лично аз съм скептик. Все още търпението на хората не е преляло чашата. Въпреки, че гафа е огромен, направо на световно ниво, като гледам, всичко отново ще се размине - сигурно само с една глоба.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #99 -: Jul 22, 2019, 17:38 »
И според мен нищо не се е променило. Въпросът тук е, че става въпрос за ИТ технологии. Просто няма как да е клошар :) Ако беше за нещо друго, което физически всеки би могъл да е, тогава идват клошарите:
https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2018/01/09/3109378_bezdomnik_vliza_za_chetiri_godini_v_zatvora_za_paleja/#comments-wrapper
Също така съм съгласен с теорията за бързата процедура (на 4096bits) - само за пред медиите. За ония убития от НАП нищо не се знае и някой по сутрешните блокове беше споменал, че и никога няма да се узнае.
« Последна редакция: Jul 22, 2019, 17:42 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #100 -: Jul 22, 2019, 19:09 »
А бе, че битката да си остане ориентализма в репресивните органи, си личи дори от днешните новини. Опитват се да пробутат типичен милиционер за мястото на отличника. При това е от най-мръсните (във всеки смисъл) шестаци, нищо, че не е работил в ДС. Типична наглост. Но все ми се струва, че е в ролята на заека, който да изведе с тичане истинския „шампион“ от масата бегачи.

Но все пак сме в ЕС и или ще почнат да ги чистят, както намекна самия Борисов, или ще ни изпратят по живо по здраво обратно в прегръдката на мужиците.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #101 -: Jul 22, 2019, 20:30 »
Ето, как виждам нещата.
В ЕС сме от 2007. Това прави вече дванадесет години. В страната всичко си върви по старо му - мутрите си имат държава.  Дори мутра е министър председател. За това време, ако ЕС искаше всичко при нас да е както при тях, можеха и имат достатъчно инструменти, за да наложет това. Явно не искат. Явно на някой му е удобно България да е такава. Знаят, че европейските средства тук се крадат. Това е най-големият им лост. Защото мафията бързо се ориентира към тях и токопването до тези средства и измислянето на европроекти, колкото и да са абсурдни е основната ѝ дейност.
Та, казвам, че достатъчно чакахме на тях. Няма да стане от тази посока. Няма да стане да ги свалим и със законни средства, защото изпълнитлната, съдебната и законодателната власт са в техни ръце. Медиите също. На практика, нямаме поле за борба при тази законова рамка.
Което поставя нещата на съвсем друга равнина. Притеснявам се, че едиствения начи в момента да започнат да се оправят нещата е насилието. А в хаоса, не се знае, какви хора ще излязат напред. А мнозинството не се характеризира с мислене и се водят като овце един след друг. Та, има възможност след това да стане и по-лошо.
Честно, в момента не виждам друг изход, освен да се разправим с тях директно и без милост. Но от тук нататък накъде. Европа няма да приеме това. Дали ще останем след това в ЕС е под въпрос. Губим пазара, губим еврофондовете, които дори да се крадат, все нещо остава и за общото благо. Губим пазара. Нямаме производство, нямаме реална икономика и на практика, няма какво да предложим на външния пазар. Последствията всеки от вас може да си ги представи.

Наплийкс е само симптом. Само показва, докъде не са стигнали или по-скоро не са, нещата.
Сложно е.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #102 -: Jul 23, 2019, 05:04 »
Праснаха и руското ФСБ
https://www.theinquirer.net/inquirer/news/3079329/fsb-contractor-hack-tor

Засмукали са 7.5 ТБ данни далеч по-интересни от на бай Пешо хилядата лева заплата - дето я 'зимал 3 месеца.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

stealth01

  • Гост
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #103 -: Jul 23, 2019, 07:21 »
Интересни? Не видях дори кой ще е следващият президент на САЩ...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Кой прасна НАП-а ?
« Отговор #104 -: Jul 23, 2019, 09:41 »
За тази информация не ти трябва разузнаване. Тя е публична. Републиканците винаги ги преизбират. Тръмп няма да е първото изключение от Вашингтон насам. След него ще бъде вицето му. Сега като си помисля, това е първия президент от Рейгън насам, който не знам, как му се казва вицето. Толкова е незабележим. Тръмп дърпа цялото внимание.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 21   Нагоре
« назад напред »