Автор Тема: Великата османска империя а?!  (Прочетена 9538 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #15 -: Jan 11, 2010, 10:07 »
Ами не знам какви са им нравите, защото с турци вземане-даване не съм имал. Всеки случай, по мои наблюдения, турците в Турция не са точно като брат'чедите си в изпадналите села по лудогорието и из Родопите. И като цяло, ходил съм в Турция, според мен определено са по-напред от нас: имат *истински* магистрали и градовете им изглеждат по-уредени и развити от нашите. Примерно Измир в интерес на истината си е като един западен голям град: с доста по-добре уредена инфраструктура от София, без олющени панелки, без коли паркирали в градинките, с много ново строителство, ама по някакъв начин уредено, а не потънали в кал, строителни материали и дупки по улиците. Макар че е по-правилно да се сравнява с Варна де. Минахме покрай доста богати квартали там, доста прилично изглеждаше. Имат големи индустриални зони, с работещи, очевидно подържани заводи. Което е странното, нерядко се виждат и изоставени порутени фабрики, подобно на нашите фалирали соц-такива, явно е имало някаква брутална икономическа криза там преди години. Курортите определено са нива над нашите в много отношения - като почнеш от качество на обслужване. презастроеност, цени, инфраструктура и т.н.

Да, също съм виждал и потресаващи гледки, като например някакви забулени жени в шалвари, които влизат с дрехите в морето и после лежат с тях на плажа, грозна работа (обаче забулените талибанки са рядкост по принцип). Също така, милитаризацията е като тук през соца - във всяко градче има поне по една казарма и не е рядкост да гледаш войници да щъкат, това си изглежда плашещо.

М, като изключим джамиите и някаква странна миризма на овче месо (последното предполагам по-скоро плод на психосоматични внушения), ако се абстрахираш и от надписите на турски, Турция доста повече наподобява на европейска държава от България. Сега някой ще каже че това са големите градове и курортите, обаче аз и през малки градчета и села съм минавал - вярно е че има и мизерия там, но не е колкото тука. Отделно, селата не изглеждат все едно извънземните са отвлекли всичко живо преди години, земеделието също така е развито, а не просто да съществува. Последното защото в България земеделие реално погледнато има само около Добруджанско, Лудогорието и около Марица, в останалата част е колкото да има, пълно е с пустеещи земи.

 А и ако трябва да сме честни и в България нещата изглеждат що-годе добре единствено в големите градове и курортните градчета - в останалата част си е разруха и мизерия.

Само че за жалост, доколкото разбирам нещо са решили да се ислямизират в последно време и тази работа няма да свърши добре.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #16 -: Jan 11, 2010, 11:36 »
//Извън темата: Днес е понеделник, а тази тема не е замряла ... !!! Наличието и в този форум ме прави тъжен! Днес ще е тъжен ден за мен. Извинявайте, че Ви занимавам с емоциите си! До скоро!
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #17 -: Jan 11, 2010, 12:26 »
G3taway, не знам дали си бил в съзнателна възраст (?), когато имаше приток на българи към братска Турция, и дали си спомняш, колко доволни бяха последните от визитата си там, та се връщаха чак просълзени от радост, заради качественото обслужване по митниците в съседката, например.

Post scriptum: Muxozavar, не знам какво обидно са видели мохамеданите тук, за да поискат да ми се редактира мнението по - горе; Мохамед наистина е бил овчар, пише го в Корана, нека го прочетат първо, пък тогава да ме хокат. Да де, всъщност го бях написал "овчарят Мемет", но това е общоприето съкращение на Мохамед в Арабския свят.
Още веднъж поднасям извинения, за допуснатата неточност, към засегналите се българомохамедани!

Edit:
Един голям offtopic - Дали някой от мосулманите във форума (или който и да е знаещ)  може да ми разясни нещо, което винаги ми е било любопитно: Дали в арабските страни, Турция включително, задължават летците, банковите служители, полицаите, лекарите и системните администратори, да се молят върху свещеното килимче, както е прието, наведени, с глава към Мека, по 5 пъти на ден?
« Последна редакция: Jan 11, 2010, 13:31 от bulg »
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

biggie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 142
  • Distribution: Crunchbang Linux
  • Window Manager: openbox
    • Профил
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #18 -: Jan 11, 2010, 20:23 »
От опит - малко са приликите м/у арабския свят и Турция :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #19 -: Jan 11, 2010, 21:46 »
Това май не говори добре за Турция ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

biggie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 142
  • Distribution: Crunchbang Linux
  • Window Manager: openbox
    • Профил
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #20 -: Jan 12, 2010, 01:13 »
Не претендирам да съм обстойно запознат, но имам наблюденията, че Турция в момента нито е европейска, нито арабска, а една малко или много странна смесица между двете. И съответно и отношението към тях и от Европа, и от Близкия Изток не е страшно мило, било защото са мюсюлмани, било защото пишат на латиница и имат една идея повече свободи за жените си. :)
Активен

dns

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 75
  • Distribution: ULTIMATE 2.7
  • Window Manager: Gnome 2.30.2
  • SubLieutenant
    • Профил
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #21 -: Jan 12, 2010, 08:56 »
Напълно съм съгласен с gat3way! Никой не може да сравни Турция и България колко Турция е Европейска. Защото освен свободите Турция е много много по Европейско е по всяко останало отношение. Икономика, транспорт, мода, каквото друго се сетите.

Както в България има цигани и там има тем подобни долни същества. Като кюрди, цигани и още разни араби... Но великите и управляващите, олигарсите, аристократците етц. са Турците.

Често пътувам из България из Турция и да ви кажа че в многото отношение има огромна разлика видимо с очи даже. И никой не може това да отрича. Например вчера бях в Варна и мизерия... Уж няква магистрала ама туй си е някакъв селски път все едно. А пък за Варна улиците да не говорим. Това в Турция никой град не може да го видите. Дори при кюрдските населени места.

С проста дума никой не може да каже че Турция не е била Европейска и е някаква изостанало племе... Най малко да го наричат племе... Турците са били Европейци още от Османската империя и сега са!

Един пример:

Знаете ли че там в междуградските пътнически автобуси има интернет и дигитална телевизия чрез един touch монитор вградена на предната седалка гърба? А и билета е много по ефтин. Примерно Между истанбул и бодрум е 10 лири (10 лв) смях! Това ако не е европейска държава България е някакво племе из афганистан...

Най ниска пенсия 681 лири (680 лв). А пък тук като гледам как се редят на опашка за мизерните 25 лв дето за някои са само за кафе на ден, наши пенсионери уж в Европейска държава, става ми мъчно. А пък уж Бойко щял да подаде молба за Евро зоната към края на януари. Боже господи!

А за магистрали дето се стоят (уж) от десетилетия не ми се говори. Турците за няколко години колко хиледи километри магистрали са направили а пък България не може да свърши даже едната, дет 60-70 км ли колко е... Европейска! Смях!

А за колите дето караме тук в България боклуците на ЕС! Изобщо не ми се говори...

Още примери искате ли?

Мразя нацисти и расисти... като гледам и в България започнаха да цъфтят!
« Последна редакция: Jan 12, 2010, 10:23 от dns »
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #22 -: Jan 12, 2010, 10:54 »
ти си бил маного информиран да сравняваш кюрдите с цигани и да ги наричаш долни а? Май ти си този който е ксенофоб а не ние. Никъде не съм казал нещо срещу турците като хора няма значение дали са български турци или турски такова. Идеята е за за друго но полсе що обясня по подробно. Колкото и да не ви се иска турция е наш враг и то не само през комунизма по политически идеи а ми и сега. А като гледам какви приказки разправяш за уж познанията си за турция от собствен опит си толкова запознат колкото аз за Патгония. Ако съдиш за турския начин на мислене и живот по Цариград и Едирне, както и от турските сериали които следиш редовно, значи нишо незнаеш. И какво знаеш за борбата на един близо 30 милионен народ като кюрдите а? Всеки който е поне малко на ясно с проблема ще ти каже че в Иран отношението и положението им е мноооого по добро а уж не са демократични. А в "демократична " турция май не е така а? Задавал ли си си въпроса защо имат за полседните 80 години толкова военни преврати и защо назрява опасност отново за такъв. Аз уважавам техния министър прецедател много като политик и знам какво е направил за народа си макар да е про ислямски е мнооого по добър от останалите преди него уж про западни като оная курва Чилер. Всичко това не омаловажава факта че Турция играе деструктивна политика  у нас.
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #23 -: Jan 12, 2010, 11:15 »
Баси, де са ви форматирали толкоз идея си нямам.
Ми мноо ясно, че хората си се кефят на военните успехи. Такива са били времената, всички големи завоеватели са били абсолютни касапи - важи с пълна сила и за нашите. Сега е същото между другото. Справка - съюзническите сили в Афганистан, Ирак и навсякъде където въдворяват демократични ценности.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #24 -: Jan 12, 2010, 11:44 »
Така, така  :)
Я да видим дали някой ще се разпише с по-комлексно и умерено мнение :)
До тук нищо ново и странно. За гейтуей, както винаги, е въпрос на чест да изтроли в тема с голям емоционален заряд, другите също виждат само черно и бяло, сал един Edmon плахо се е опитал леекичко да подметне какво мисли по въпроса.

Впрочем, аз съм против да се затваря темата. Макар сама по себе си да не блести с кой знае какви прозрения и умозаключения (все още), тя е огромен еволюционен скок в мирогледа на българина, свикнал да вижда света в краските на СССР/Русия-САЩ. Щом се води дискусия за някой от съседите, това е хубаво от самосебеси. Само да видим дали ще излезе нещо или ще се ограничим както винаги с бращолевене на емоционално заредени полуистини.  ::) ;)
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #25 -: Jan 12, 2010, 12:25 »
Умереността няма място в тема като тази. "Златната  среда" е илюзорно понятие. Грешката е моя защото не формолирах правилно темата когато я пуснах. От чисто военнта гледан точка превземането на Константинопол не се води за кой знае какво военно статегическо постижение понеже след такава дълга обсада и липдата на шанс си е дало думата. Няма кой знае какъв стратегически ход од старана на Османците но не в това е въпроса. Ясно мие че турците е нормално да се гордеят с това това си е тяхна работа. Въпросът е в все по рясото променяне на възприятието за историята им.
олот до това че турция играе деструтивна роля вбългарсата политиа това е ясно нека само балъците си мислята че партия като ДПС е просто една случайност, не само това разбира се. Въпроса е в това до къде ще доведе резкия завой в нагласите и на управляващите в Турция, за хората които тук се правят на уж запознати с проблема като "плахия" с по умереното мислене. За Гърция която също ни е съседна няма значение кой е на власт леви десни от политическо естество Турция винаги е враг и то не заради Кипър. А за нас какво е приятел враг, и  какво правим ако е подмолен враг от чисто полит. естество? Как защитаваме интересите си ? А ако смятате че е приятел защо е така! Не ми минвайте с номера че нито е враг нито приятел!
Това че Франция и Германия се оттърсига вековния си конфликт важи ли за нас?
И не ми минавайте с тоя номер за ксенофобия и прочее, най добрите ми приятели от детсво са турци и когато съм ходил някога е било на гости при тях следакто заминаха по време на " екскурзията", обаче фактите, са си факти
« Последна редакция: Jan 12, 2010, 12:37 от tyuio »
Активен

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #26 -: Jan 12, 2010, 12:48 »
Така, така  :)
Впрочем, аз съм против да се затваря темата. Макар сама по себе си да не блести с кой знае какви прозрения и умозаключения (все още), тя е огромен еволюционен скок в мирогледа на българина, свикнал да вижда света в краските на СССР/Русия-САЩ. Щом се води дискусия за някой от съседите, това е хубаво от самосебеси. Само да видим дали ще излезе нещо или ще се ограничим както винаги с бращолевене на емоционално заредени полуистини.  ::) ;)

Та като спомена СССР/САЩ  ;D
Турция има една от най-големите армии в НАТО и досега е представлявала интересите на САЩ в региона, но напоследък това е на път да се промени. Турция договори енергийни проекти с Русия: "Южен поток", "Самсун-Джейхан" и построяването на първата турска АЕЦ, преговаря за закупуване на оръжие: хеликоптери Ми-28Н, ЗРС С-400 и ОТРК "Искандер-Э". В турското военно командване е настъпил разкол - 200 висши офицери ги обвиняват за връзки с Москва. И единственият вариант Турция да не премине на страната на Русия е да я вкарат в ЕС и да я контролират, за което ще трябва да помогне и нашето мило правителство. По някакъв начин всички тези драми сега около Турция са свързани именно с това..
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #27 -: Jan 12, 2010, 13:03 »
Мама му стара, това обяснява тази необяснима любов между БСП и ДПС!!!  ;D
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tyuio

  • Гост
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #28 -: Jan 12, 2010, 14:53 »
Глупусти, никаква любов няма между двете а и този който вкара ДПС във властта бе оня синьокръвен боклук сИМЕОН. Турция винаги е била геополитически враг с русия през цялата съвместна история. И ако някой си мисли че турция ще излезе от НАТО то ще е тогва когато САЩ ще са никойв политиката. Едиствения руски политик подал ръка на търция в цялата 500 годишна история е Ленин. И още не се знае каква е тая глупава постъпка да даде оръжие на Ататюрк срещу гърците през двайсетте. Той и без това веднага се отрича от идеите да направи лява турция, но кой ли е вярвал в друго де!
Русия знае че НАТО и по специално прави проблемен обграждащ буфер около нея в който буфер сме ние и турците и разни други боклуци. Това че угодничин на силния просто и без капка трезвост не значи че няма да ни се върне тъпкано! а ония малоумници руснаците едвам кретат добр че имат залежи от всичко по мнго. Може ли онази Пропаднала страна като Индия да изнася софтуерен продукт за 40 милиарда долара годишно и то под себестойността а тъпите риснци да не могат да се стегнат а само да изнасят ресурци и едвааааа оръжие за 2 милиарда.
Активен

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Великата османска империя а?!
« Отговор #29 -: Jan 12, 2010, 17:46 »
Турция винаги е била геополитически враг с русия през цялата съвместна история.

От гледна точка на геополитиката Турция е телурократична държава и съдбата й е с Русия. Това се отнася и за България. Също от гледна точка на геополитиката не може да се наложи на един телурократичен народ, таласакратичен строй, защото това води до разпадане на обществото. Това също го казал и Николо Макиавели, според който ефекта ще е гражданска война.

И ако някой си мисли че турция ще излезе от НАТО то ще е тогва когато САЩ ще са никойв политиката.

Т.е. след около няколко месеца.. например 5, САЩ ще са никой в политиката :)

Може ли онази Пропаднала страна като Индия да изнася софтуерен продукт за 40 милиарда долара годишно и то под себестойността а тъпите риснци да не могат да се стегнат а само да изнасят ресурци и едвааааа оръжие за 2 милиарда.

Като например китайската и индийската космически програми се развиват единствено поради помоща на Русия. Военните програми на тези две страни също са зависими изцяло от руските военни технологии. Т.е. Русия е единствената космическа държава в света (някои броят и несполучливите опити на НАСА да си направят новата ракета).
Продаденото оръжие за миналата година е 6.7 милиарда долара.

И да в момента се води борба не само за Турция, но и за Източна Европа.
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.