Автор Тема: Проблем с инсталиране и буут на Убунту 9.10  (Прочетена 1764 пъти)

niki69

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
  • Distribution: JULinux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте. Компа на който имам проблем е лаптоп Compaq armada m700. Имам само един твърд диск от 20Гб. дялове :sda1 / и sda5 swap. След инсталация рестартирам компа и получавам следното :GRUB error: unknown filesystem, grub rescue
 Променям мястото на MBR да не е на /dev/sda на /dev/sda1 тогава ми изписва OUT OF DISK. Същия линукс на другия комп си влиза чудесно. При опит за ре-инстал на GRUB от описание по форумите ми изписва че не съществува такава команда. Убих се да пробвам как ли не с едит на конфига на груб е неще и неще. Windows си влиза беь проблем . Незнам аз ли съм толкова тъп или просто някаде бъркам. Моля ви за малко помощ.
Активен

ТВ ремонти компютри линукс WIFI

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Здравейте. Компа на който имам проблем е лаптоп Compaq armada m700. Имам само един твърд диск от 20Гб. дялове :sda1 / и sda5 swap. След инсталация рестартирам компа и получавам следното :GRUB error: unknown filesystem, grub rescue
 Променям мястото на MBR да не е на /dev/sda на /dev/sda1 тогава ми изписва OUT OF DISK. Същия линукс на другия комп си влиза чудесно. При опит за ре-инстал на GRUB от описание по форумите ми изписва че не съществува такава команда. Убих се да пробвам как ли не с едит на конфига на груб е неще и неще. Windows си влиза беь проблем . Незнам аз ли съм толкова тъп или просто някаде бъркам. Моля ви за малко помощ.
От април месец тази година е спряна подръжката на версия 9.10.Инсталирай си 10.04.Тя има още две години подръжка.
Активен

niki69

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
  • Distribution: JULinux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Да де ама дали 9.10 или 10.04,10.10 проблема си е един и същ.Не зарежда самия линукс. GRUB си започва но стига до някаде и тогава  ми изписва грешки. Та версията е по-лека за това нея ама просто неможах да я подкарам. Преинсталирах GRUB същата работа. Сложих на Акронис OS boot menu но пак отива кам груб и всичко се повтаря.
Активен

ТВ ремонти компютри линукс WIFI

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Когато стигнеш до разделяне на дяловете избираш - "Използване на целият диск". Системата ще си запази swap дяла. Общо взето се съгласяваш с всичко, което ти предлага, като само попълваш потребителско име и парола. Не би трябвало да имаш проблеми.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Да де ама дали 9.10 или 10.04,10.10 проблема си е един и същ.Не зарежда самия линукс. GRUB си започва но стига до някаде и тогава  ми изписва грешки. Та версията е по-лека за това нея ама просто неможах да я подкарам. Преинсталирах GRUB същата работа. Сложих на Акронис OS boot menu но пак отива кам груб и всичко се повтаря.
Струва ми се,че нещо пропускаш да изпълниш по време на инсталацията или не го правиш като хората.Би ли заредил LiveCD-то с Убунту и в един терминал да изпълниш тази команда:
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo fdisk -l
и информацията,която ти върне да я постнеш да я видим.Също така ще е добре ако споделиш и какви са техническите характеристики на този лаптоп.
Активен

niki69

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
  • Distribution: JULinux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Да както казах пробвал съм всички варианти на убунту. Инсталира се без проблем слага си и GRUB ! но когато самия груб започне да търси линукс ми изписва грешки. В момента съм на работа след 5.30 часа ще мога да постна от fdisk данните. Компа е на 1Ghz 320Mb ram 20Gb hdd 8Mb video Ati.  На лайв цд няма проблем.
Имам един дял :sda MBR, sda1 / ext3 , sda5 swap. Когато променя каде да инсталира груб се сменят от out of disk на въведи ръчно пътя за зареждане,проблема е че аз немога ръчно защото незнам целия път.
Активен

ТВ ремонти компютри линукс WIFI

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Имам същият модел лаптоп (с по-слаби параметри - 600 MHz, 192 RAM). От Ubuntu 6 до 9.04 всичко върви без проблеми. При стартиране на Grub с "Е" можеш да видиш и да редактираш параметрите на стартирането. Дай повече информация.
Активен

niki69

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
  • Distribution: JULinux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Какво искаш да ти дам по-подробно аз не го знам номера с "Е". Ще пробвам но вече след 5.30. А каквото знам мога да пиша и сега. Благодаря ви за отговорите ще пада пак проби. Много исках да си сложа линукс но не успях. Имам друг комп настолен там имам повече дялове но си става всичко без грешка. Тествал съм много дист. но нямам този проблем. По принцип на МБР се слага менюто но там сложа ли го имам out of disk. На sda1 ако го сложа ми излиза шел ръчно да изпиша пътя.Пробвах през windows wibi installer инсталира се слага меню за избор ,след избиране на убунту тръгва да зарежда и до там. Няма грешки или лоши сектори по харда тествал съм го.
Активен

ТВ ремонти компютри линукс WIFI

niki69

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
  • Distribution: JULinux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Писал си до версия 9.04. да не е проблема точно в версиите,не помня дали 9.04 имаше сплаш може ли да е в него проблема и с опцията "Е" може ли да се изключва?
Активен

ТВ ремонти компютри линукс WIFI

niki69

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 59
  • Distribution: JULinux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Господа спирам темата защото тествах всичко и открих грешки в рамта. Предполагам че е от това. След подмяна ще пиша за резултата а до тогава спирам.Благодаря на всички които  ми писаха.
Активен

ТВ ремонти компютри линукс WIFI