Автор Тема: Въпрос за файлов сървър и райд!  (Прочетена 2484 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
По принцип, един компютър като се ползва за файлов сървър на много компютри, които постоянно четат и пишат по диска му, той се натоварва повече и вероятността да дефектира, е много по-голяма от колкото диск който се ползва самостоятелно от машината си. Та се питам, райд5 от 3 диска и повече, ще се разтоварили натоварването на дисковете колкото са повече на брой в райда!? Не съм ровил по въпроса, но логичното според мен е, 3 диска да се товарят повече от 4-5-6.... и от тука и евентоални проблеми, но на практика дали е така!? Скоростта на четене и писане ми е ясно, че колкото са повече в раид5, ще е по-голяма.
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #1 -: Feb 16, 2012, 13:15 »
Краткия отговор е НЕ!

Дългия е че идеята на RAID не е да жали дисковете, а да прави скорост, надеждност и т.н. За използване в RAID трябва да се избират само свястни сърверни дискове по възможност SAS/SCSI.
Вярно, цената става "весела", но от икономии в RAID няма НИКАКЪВ СМИСЪЛ!!!!!
По-добре без RAID отколкото с "икономично" решение.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #2 -: Feb 16, 2012, 13:59 »
Знам, че SAS/SCSI е по-доброто и надеждно решение, но въпроса ми е съвсем принципен, дали на практика, ако имаме 5-8 машини(уиндоус и линукс) с мапнати устройства от файловия сървър, на който има аксески бази данни на складовосчетоводна програма и постоянно се пише и чете в нея, разни бланки/тамплейти в уорд и ексел, файлове с модели на кад система които постоянно се ползват, бланки на етикети за принтер, дали, с повече от 3 диска няма да е по-надеждно! Иначе, и 3 SATA диска в софтуерен райд ще си държат без проблем ми се струва!
В момента файловия сървър е Уиндоус с райд1 от дъното и не са имали проблем повече от 3 години(така твърдят)!
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #3 -: Feb 16, 2012, 14:55 »
Абе луд, щом работи и никой не се оплаква ... не пипай  ;D
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #4 -: Feb 16, 2012, 14:57 »
Евалла Tolostoi. И аз така мисля:

Работи ли нещо като хората (и никой не се оплаква) - не се пипа.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #5 -: Feb 16, 2012, 15:22 »
Абе той работи, но периспективата е да увеличат работните места в офиса, отделно от това, да се забързат програмите щото, много чувствително по-бързо отварят аксеската база като я копирам на локалната машина, а моята е, част от работните места, не само сървъра, да минат и те на Убунту ;)

П.С. Този комп, който в момента е сървър, спокойно може да стане десктоп, а нов комп с нови хардове сървър и като се прави нещо ново, да е с периспектива за развитие!
« Последна редакция: Feb 16, 2012, 15:26 от backinblack »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #6 -: Feb 16, 2012, 15:25 »
Евалла Tolostoi. И аз така мисля:

Работи ли нещо като хората (и никой не се оплаква) - не се пипа.
Още повече, че има "аксески бази данни на складовосчетоводна програма".

А! Нов отговор! Точно това имах предвид. Според мен, трябва да помислите първо за миграцията към друг тип база данни.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #7 -: Feb 16, 2012, 15:28 »
 backinblack, те пак ще работят по-бавно  ;) не очаквай нищо повече, виж по другата ти тема, да пооправиш връзките, ако забива нета има смисъл, но не прави рутер и сървър на една машина, това е глупост.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #8 -: Feb 16, 2012, 15:35 »
backinblack, те пак ще работят по-бавно  ;) не очаквай нищо повече, виж по другата ти тема, да пооправиш връзките, ако забива нета има смисъл, но не прави рутер и сървър на една машина, това е глупост.

Вече половин година на моята машина съм с pFsense във виртуал бокс и рутерчето за суич и нищо не може да ме накара да се върна към конвенционалния начин с рутер под 200 лева! Рутера се достъпва отделно от сървъра както си е конвенционално, а и сървъра е зад рутера.

П.С Взехме да мешим двете теми!
« Последна редакция: Feb 16, 2012, 15:37 от backinblack »
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #9 -: Feb 16, 2012, 15:48 »
Ем да и като не ти работи сървъра кво правиш? Чоплиш семки, няма и нет. Не съм казал, че няма да работи или, че няма да работи добре, има си доооста минуси да слагаш много услуги на един хост.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #10 -: Feb 16, 2012, 16:02 »
Ем да и като не ти работи сървъра кво правиш? Чоплиш семки, няма и нет. Не съм казал, че няма да работи или, че няма да работи добре, има си доооста минуси да слагаш много услуги на един хост.

Прав си! Аз за това и мисля нещата предварително с резерви в хардуер и връзки, за да са съвсем редки такива моменти!

При такова решение, при спиране на ток, от вън ще имат връзка със сървара щото ще е с UPS, а може и да се наложи и един виртуален уиндоус да върви на него, който да е достъпен от вън през рдп заради други работи!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #11 -: Feb 16, 2012, 16:17 »
Евалла Tolostoi. И аз така мисля:

Работи ли нещо като хората (и никой не се оплаква) - не се пипа.
Още повече, че има "аксески бази данни на складовосчетоводна програма".

А! Нов отговор! Точно това имах предвид. Според мен, трябва да помислите първо за миграцията към друг тип база данни.

Е тва е най-голям проблем на бизнеса! Смяната на складовосчетоводния софтуер, заради статистиката от минали години!
Заради такива глупости, се налага дори да се кракват уиндоуски складови и счетоводни програми, щото разработчиците им на това разчитат и са като пиявици! Въртели всякакви за да не можеш да се откачиш и дори и да смениш софтуера, пак трябва при някои, с тази цел да поддържаш поне един лиценз!
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Въпрос за файлов сървър и райд!
« Отговор #12 -: Feb 16, 2012, 17:43 »
Е тва е най-голям проблем на бизнеса! Смяната на складовосчетоводния софтуер, заради статистиката от минали години!
Заради такива глупости, се налага дори да се кракват уиндоуски складови и счетоводни програми, щото разработчиците им на това разчитат и са като пиявици! Въртели всякакви за да не можеш да се откачиш и дори и да смениш софтуера, пак трябва при някои, с тази цел да поддържаш поне един лиценз!
//off Те ви и отговор на въпроса защо повечето потребители работели на Виндовс (R)
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.