Автор Тема: Най-доброто решение за виртуални машини върху слекуер 64 bit  (Прочетена 2779 пъти)

sp1der_80

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
параметри на операционната система: Slackware 13.37 - 64bit-server - няма графична среда, kernel: 2.6.37.7
Идеята ми е да имам няколко виртуални машини върху слекуера. Какво приложение ще ми прероръчате да използвам?
Пробвах инсталиране и конфигуриране на wmware-server 2.0.2, но след инсталацията се получиха много грешки, които не успях да отстраня. Четох из нета за тези проблеми. Всички се решаваха за по-стара версия на слек-а и ядрото.
Има ли нещо друго като възможност за използване като приложение освен wmware-server?
Предварително благодаря за отделеното време!
Активен

Mitaka

  • Гост
VmWare ESXi безплатната версия е идеална за целта.
Активен

sickmind

  • Гост
Ами аз предлагам KVM в такъв случай, другия вариант /комерсиален/ е да разкараш слак'а и да сложиш ESXi.
Поздрави.
Активен

Mitaka

  • Гост
Ами аз предлагам KVM в такъв случай, другия вариант /комерсиален/ е да разкараш слак'а и да сложиш ESXi.
Поздрави.

ESXi има и безплатна версия :)
Аз я ползвам и в интерес на истината съм  най-доволен от нея. (ползвал съм KVM и XEN)
Активен

sp1der_80

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Да кажа пак, че става дума за сървар слак 86_64. На който има вече пуснати услуги и идеята ми е да му пусна виртуално уиндоус примерно които да стои  постоянно пуснат и примерно още една виртуалка за тестове. И  това, без да бутам слака.. махам прехвурлям на виртуалка и пр..

Ще буда благодареен и ако подкрепяте предложенията  си с линкове.
Активен

cybertorture

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
  • Distribution: Arch
  • Window Manager: openbox,i3
    • Профил
Най-лесния и безболезен начин е ВиртуалБокс. КВМ също е добро решение, но изисква подръжка на процесора и ще трябва да смениш кернела. За линкове, ето линк
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
А възможно ли е във виртуална машина на ОС без графична среда, да се инсталира Вин ?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

sickmind

  • Гост
А възможно ли е във виртуална машина на ОС без графична среда, да се инсталира Вин ?

Дам, но не и с virtualbox... или поне аз не зная начин. Иначе няма проблеми с KVM или ESX/ESXi.
Активен

sp1der_80

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
А възможно ли е във виртуална машина на ОС без графична среда, да се инсталира Вин ?

Дам, но не и с virtualbox... или поне аз не зная начин. Иначе няма проблеми с KVM или ESX/ESXi.

OK А да можеш да дадеш някакъв по подробен линк  ;D за това KVM ESX/ESXi, че аз намерих само цялостни платформи, а на мен те не ми вършат работа.

За virtualbox-а, само не разбрах как мога да достъпя конзолата на вируалната машина  ???
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
За virtualbox-а, само не разбрах как мога да достъпя конзолата на вируалната машина  ???
Най-добре е с phpVirtualBox. Но, честно казано, не мисля, че VirtualBox е добро решение за професионална сървърна употреба. Най-малкото заради това, че в API-то му няма възможност за автоматично стартиране/спиране на виртуални машини при стартиране/спиране на основната система.
Щеше да е интересно да видим в по-голяма подробност спънката ти с VMWare Server :)
« Последна редакция: Feb 01, 2012, 15:11 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
За virtualbox-а, само не разбрах как мога да достъпя конзолата на вируалната машина  ???
Най-добре е с phpVirtualBox. Но, честно казано, не мисля, че VirtualBox е добро решение за професионална сървърна употреба. Най-малкото заради това, че в API-то му няма възможност за автоматично стартиране/спиране на виртуални машини при стартиране/спиране на основната система.
Щеше да е интересно да видим в по-голяма подробност спънката ти с VMWare Server :)

Има такава възможност! На всяка отделна виртуална машина може да се извади шоркът и да се стартира самата машина, а не виртуалбокса, а вече шоркъта да се сложи в стартъпа и при рестартиране на системата, да стартира и машината! Аз точно така го ползвам, защото рутера ми е на виртуална машина във виртуалбокса.
Активен

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Може и с команда да се стартира автоматично виртуална машина.
Аз бях сложил такава в rc.local и всичко си тръгваше.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Пример за правене на Убунту сървър гостенин, за Уиндоус си го нагласи подходящо
Код:
VBoxManage createvm --name "Ubuntu 11.10 Server" --register
VBoxManage modifyvm "Ubuntu 11.10 Server" --memory 512 --acpi on --boot1 dvd --nic1 bridged --bridgeadapter1 eth0
VBoxManage createhd --filename Ubuntu_11_10_Server.vdi --size 10000
VBoxManage storagectl "Ubuntu 11.10 Server" --name "IDE Controller" --add ide
VBoxManage storageattach "Ubuntu 11.10 Server" --storagectl "IDE Controller" --port 0 --device 0 --type hdd --medium Ubuntu_11_10_Server.vdi
VBoxManage storageattach "Ubuntu 11.10 Server" --storagectl "IDE Controller" --port 1 --device 0 --type dvddrive --medium /home/ubuntu-11.10-server-amd64.iso

Пускане на гостенина
Код:
VBoxHeadless --startvm "Ubuntu 11.10 Server"

от друга машина (Уин или Лин) можеш да се вържиш през RDP и да инсталираш с GUI
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Става дума за възможностите, които предоставя API-то на VirtualBox, и които могат да се използват при отдалечено управление на виртуалните машини от интерфейса за управление, а не за възможността за управление със системни команди. Пример, вие сте системният администратор на реалната машина, пуснали сте VirtualBox и уеб интерфейс за управлението му, и сте дали достъп на администратора на виртуалните машини (на друг човек) до този уеб интерфейс. Той си прави разни машинки и всеки път, когато направи нова или премахне някоя стара виртуална машина, ви звъни да му сложите/махнете автоматичните стартирания за тези машини, тъй като в API-то на VirtualBox няма функция за това и не може да стане от уеб интерфейса, а не той е администраторът на реалната машина, така че няма защо да му се дава достъп да се рови в реалната машина. Ако вие сте системният администратор на реалната машина и ползвате VirtualBox за голям брой потребители, които ту се пръкват нови, ту се отказват от услугите, след колко време ще ви писне да се занимавате с автоматичните стартирания, след като това си е работа на администратора на виртуалните машини? Да, в този случай могат да се измислят други custom решения за улесняване на процеса, но това само показва недовършеността на API-то за пълноценна сървърна употреба. Да не говорим и, че разработчиците на VirtualBox не предлагат свой интерфейс, а само API, което далеч не може да достигне функционалността, която може да достигне интерфейсът, ако имаше пълен достъп до възможностите на VirtualBox (които пълни възможности ги знае само екипът на VirtualBox, тъй като VirtualBox не е изцяло свободен). Да не говорим и, че API-то не предоставя възможност за потребителско управление, при което потребителят на интерфейса винаги има достъп до всичко налично, така че достъп до интерфейса трябва да се дава само на доверени хора, не и на клиенти... Да не задълбаваме повече :) Аз съм почитател на VirtualBox за десктоп приложение (не случайно си играя и с превода му на български), но има още доста да се направи по VirtualBox, за да стане сериозно сървърно решение. Всъщност, за момента това не е целта на VirtualBox, така че не се знае ще стане ли някога. Текущата цел на VirtualBox са десктоп системите, и там се справя наистина добре.

Аз точно така го ползвам, защото рутера ми е на виртуална машина във виртуалбокса.
Как я измисли тази топология, човече? Никога не би ми хрумнала ;D Но, знам ли, хора всякакви, ситуации всякакви... може пък да имаш някаква причина :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Аз ползвам КВМ на РХЕЛ 5.2 или квот е последното и ми върши идеална работа. На лаптопчето с кор и5 и 8Г рам редовно търкалям 2-3 линукса и 1-2 уиндоуса и досега не съм имал никакви проблеми, работят си всичките...
Единствено няма usb2 pass-trough та не мога да си закача айТюнс в некой виртуален уиндоус, но голям праз...
Предимства пред ЖМВаре има некви, но не ми се спори с некое ВЦП, та ще спра до тук... Изберете оупен сорса! :Д
Активен