Автор Тема: Електронен подпис - КЕП от Борика  (Прочетена 6925 пъти)

h7d8

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 197
  • Distribution: Debian;Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте!Поздрави на всички отпускари и работари :) [_]3 Защо пиша темата и как върви три дневното ми фиаско.Нямам желание да ви натоварвам,но е неизбежно в поста да не се усети напрежението ми.Важно като съвет и наблюдение занапред на тези,които им предстои покупка на КЕП.

Наложи ми се да ползвам електронен подпис и в натовареното ежедневие без оглед на доставчици си пуснах заявка до Борика за КЕП ( надявах се и да получа пакета от кеп,карта и четец с куриер ).В крайна сметка се обадих по телефона информативно да знам,ако трябва да плащам предварително да си пусна нареждане за превод,но любезно ме поканиха в офис да си получа устойството с подпис и да си платя на място.Набързо в офиса ми качиха кеп-а на карта и ми връчиха у-то,а между документациите попитах за операционни системи и прочие.Любезен отговор,че се ползва и на Уиндоус и на Убунту и Сусе..реших,че няма нужда от други разточителни въпроси.

И започна войната у дома.Пускам смело дебиана..лсусб..у-то разпознато.Пускам мозила и отварям тест.б-тръст.орг и КУРЕЦ : ??? .Мозила можело само версия 52-разширена..с оглед на това,че новите версии спират подръжка на джава аплети...ОК веднага свалям версията на мозила пак тествам - КУРЕЦ.Четене,настройки,зареждане на модули,компилиране на пакети,библиотеки..пак четене - КУРЕЦ.Накрая реших да пробвам с ХЕЛПДЕСК - АЛЕЛУЯ...Вдига телефона нахакана мадама и на мен ми се пресира..( мисля си как започва дълго премисляне от нейна страна ) Г-не подържаме Уиндоус,Убунту 14.0,Убунту 16.04,ОпънСусе-блабла...теглете драйвъри от сайта,ако имате проблеми се обадете пак :) при което ми кипна и затворих.Нали съм инат и си продължих мъките.Как звучи секюрити токен на Уиндоус и пак ме втриса и си продължавам с линукса оптимистично настроен.След разточителните мъки ми светва,че имам лаптоп с уиндоус.Директно там с токена и пробвам...КУРЕЦ ! Още с инсталирането на драйвера /!\ некоректно инсталиран..

В заключение искрено се надявам да не икономисвате време за проучване,защото с този голям процент търговци ( бързи да ги наречем ) ще изгубите в пъти над това.В опит да се борят с конкуренцията ми става ясно,че съм получил за парите си най-смотания хардуер.Защо да е качествен и с добра подръжка?Междувременно,ако сте имали проблеми от типа пишете.Ще пробвам и други дистрота от тяхните..
Активен

kierenski

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
    • Профил
Re: Електронен подпис - КЕП от Борика
« Отговор #1 -: Aug 23, 2017, 15:02 »
Аз работя с техния подпис без проблеми със Fedora 25. Единственото което ти трябва е libidprimepkcs11-2.3.8.so за да можеш да отваряш електронния подпис с всеки браузър който си пожелаеш.
Отностно Java аплетите повечето страници нямат нужда от тях, а само от библиотеката за да работят с КЕП.
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Електронен подпис - КЕП от Борика
« Отговор #2 -: Aug 23, 2017, 17:08 »
Малко по спомени карам, но от как съм инсталирал нищо не съм бутал и мина доста време.

Аз съм с debian и не мисля, че дистрибуцията е от голямо значение. Моят КЕП е от инфонотари, които имат доста прилично wiki включително и за linux - http://wiki.infonotary.com/index.php/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0

Трябва ти драйвери за четецът и смарт картата като на последният му се указва пътя до него през настройките на броузера (също и при java-та на търговският регистър (предполагам и на нап)). Сега гледам, че има някакви допълнения за броузера, които сами си инсталират удостоверителната верига. КЕП-ът трябва да се бутне преди да се пусне броузера, иначе не хваща.
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Електронен подпис - КЕП от Борика
« Отговор #3 -: Aug 24, 2017, 06:40 »
някъде пишеше че тази добавка била нужна за подписване заради ограниченията в новите версии https://addons.mozilla.org/bg/firefox/addon/signtextjs/
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Електронен подпис - КЕП от Борика
« Отговор #4 -: Aug 24, 2017, 09:26 »
Разбирам напрежението ти колега, но за Линукс, до колкото знам няма дистрибуция, която да има проблеми с ел.подписи. Казвам до колкото знам, защото все още не ми се е налагало да ползвам ел.подпис и да се занимавам с такива неща, но имам приятели които ползват, а също и такъв, който е и сервиз за компютри и му се налага и да инсталира и поддържа.
В най-общия случай, проблема е винаги в задкомпютърното устройство :( . На пазара има всякаква техника. И евтина и скъпа. С обслужването и поддръжката положението е същото. Най-големите ценови разлики идват точно от поддръжката! Няма как хем да е евтино, хем и да има добра поддръжка! Който не разбира отива в сервиза при хората, които разбират и за нула време му се свършва работата.
Варианта с питане по форуми, ровене из нета и тем подобни е за ентусиасти, а не сериозна работа.
Активен

h7d8

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 197
  • Distribution: Debian;Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Електронен подпис - КЕП от Борика
« Отговор #5 -: Aug 25, 2017, 14:17 »
Тя белата не е една :)
Цитат
crc.bg uses an invalid security certificate.
The certificate is not trusted because it is self-signed.
The certificate is not valid for the name crc.bg.
The certificate expired on January 6, 2012, 4:40 PM.
The current time is August 25, 2017, 2:13 PM.
Error code: SEC_ERROR_UNKNOWN_ISSUER
Активен

emo_4400

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Електронен подпис - КЕП от Борика
« Отговор #6 -: Aug 28, 2017, 07:36 »
Аз като начинаещ, т.е. от по-малко от месец съм в линукс отбора, успях да го подкарам веднага. Пробвал съм  на манджаро, убунту, дебиан9, зорин, федора (защото все още не съм се спрял окончателно коя да инталирам постоянно - opensuse ми допада най-много, но при нея имам технически проблем). Само java аплетът ме измъчи, но на 3-тия ден и той мина. Банки, НОИ, НАП, Търг.рег без проблем. С 52.3.0 ESR 64-бит, екстейшъни  signTextJS plus 0.8.7;b-trust tool и ibidprimepkcs11.so. в pkcs11
Активен

iliyan71

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: Електронен подпис - КЕП от Борика
« Отговор #7 -: Oct 19, 2019, 18:57 »
@Emo_4400 кажи как го подкара този подпис под манджаро. От 2 месеца търся отговори в нета и не мога да намеря.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Електронен подпис - КЕП от Борика
« Отговор #8 -: Oct 19, 2019, 19:58 »
Само ти не си чул. Жаба 8. И Фирчо с поддръжка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear