Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 33   Надолу

Автор Тема: Курвенските пинизи на малките-и-меките  (Прочетена 51803 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #165 -: Aug 03, 2021, 09:20 »
Както е казала М. Тачър - сиренцето е без пари само в капана за мишки.

Тая кучка е права по принцип особено за случая, който говориш. Но все пак да кажа, че най-важните неща, без които не може, идват безплатно. Всъщност това е основата на икономиката. Термина, който се ползва е „блага“. Благата стават продукти, а продуктите стоки. Това е буквално втората лекция по Макроикономика.

Слагаш едно зрънце в земята, получаваш двадесет. 19 от тях вече можеш да продадеш. Това е преди ГМО.

Всичко нагоре се гради на този принцип. А най-отгоре са банките, където дори нищо не се „посява“. Продава се въздух. Буквално.

Предлагам ти и повече да не сваляш маската по улиците, щото има и лицево разпознаване и ще те детекнат къде ходиш.

Ей това съм го пропуснал. Само, че ще те разочаровам. Лицевото разпознаване работи и през маските. Света разбра за това през осемнадесетта — големите протести в Хонг-Конг. Протестиращите носеха маски именно заради това разпознаване, нямаше още короновани вируси. Но не ги опази.

А китаеца е добър търговец. Готов е да продаде технологията на всеки, който извади едни кинти. Дори кърджавото ни правителство би си я купило, но у нас все още камерите не са чак толкова много, а заради корупцията не са свързани в някакви яки системи. Една малка част са в такива, но процента е пренебрежим.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #166 -: Aug 03, 2021, 09:34 »
Хайде, хайде! Не го зная метода на разпознаване през тези маски, но съм сигурен, че хората, които познават технологията, ще измислят и как да я прецакат.
С номерата на колите какво направиха? Пръскаш със спрей и на камерата номера е нечетим.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #167 -: Aug 03, 2021, 09:45 »
Хайде, хайде! Не го зная метода на разпознаване през тези маски, но съм сигурен, че хората, които познават технологията, ще измислят и как да я прецакат.
С номерата на колите какво направиха? Пръскаш със спрей и на камерата номера е нечетим.

Спрея, какво прави? Отблясъци на слънцето ли, какво? Защо не се вижда номера?

Не съм търсил да видя, как точно работи разпознаването на китайците. Но понеже малко от малко съм залитал по френология, имам някакво предположение. Например маските не покриват очите и ушите. Очите са доста по-уникални, отколкото си мислим. И не говоря само за ириса, който на камера (предполагаемо черно-бяла) я се вижда, я не. Формата, разположението, разтоянието по между тях, скулите, веждите. Всичко това и още може да даде (и дава) уникален „отпечатък“ на всеки един човек.

Подобно е и положението с ушите. Освен това маската не прикрива формата на главата, която също е достатъчно уникална, макар далеч не неповторима.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3120
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #168 -: Aug 03, 2021, 09:53 »
Фолио, или спрей, вършеха работа при по-старите камери, които над определена скорост се включваха, особено нощно време със светкавица, тия стационарните- отблясъкът от фолиото заслепяваше камерата. За по-новите, особено тия мобилните в колите съм чувал, че вече тоя номер не върши работа- технологията им била друга. Но не съм запознат с подробностите.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #169 -: Aug 03, 2021, 10:28 »
Може да се направи нещо за конзолата и да си работи, защото повечето CSS е със стандартни наименования класовете и айдитата, Bootstrap и той си е стандарт, та селектирането на съдържанието от плявата е почти сигурно, дори без да отваряш сайта. Искаш да четеш? Ето ти само текста. Може дори да си го направиш и от самият браузър. Живота без JS е почти възможен. А имаше и някакъв конзолен браузър, който и с това се оправяше. Не му помня името. Доста добре рендваше.

Това също леко съм го пропуснал около ушите си. Много народ ни занимава въпроса как да ползваме локални приложения, а не web interface, защото последното е тежко, мудно, неудобно. Всичките ми заигравки с ytdl и mpv са точно поради тази причина.

От много, много време ми се иска да направя нещо по въпроса за някои места. Ти си казвал един от начините — безглав хром, фантом. Може би е най-лесното и достъпно.

Но за питоняги като теб има и друг вариант: We boob. Него също ми се разцъква от много години. Но, колкото и да е тъпо, просто нямам време за абсолютно нищо. Уж имам цялото време на света и някак си се оказва, че нямам дори секунда.



Google и FaceBook няма да ги блокираш изцяло в hosts, т. е. няма да им блокираш основните домейни, а само следящите, след като има нещо от тях, което искаш да ползваш. С тях трябва да се оправяш от браузъра.

Нещо, което съм забравил да доотговоря. Сметква в Spybook нямам, не съм имал и го блокирам може би от десетина години. Цялото ми семейство има — жената, децата, майка ми, сестра ми, нейните деца, мъжа ѝ. Но аз нямам и държа така да си остане. Spybook и Гългъл са основните врагове на свободата и няма как да се свързвам с тях. Започнах да ползвам единствено ГНУ/Линукс (през 2007-ма според подписа ми), за да не се занимавам с прокажения M$ Windows, но продължих да го ползвам заради свободата.

На Гългъл все още има една услуга, която не просто ползвам, ами ползвам активно, поне по веднъж на ден. Това е тубата. Но я ползвам (включително rss) през Invidious. Никога не го ползвам пряко. Не, че ме предпазва от теч на данни, но нещо от нещо. То в някакъв смисъл има по-голям теч, защото честичко се налага да минаваш през няколко инсталации.

Но прекия отговор на въпроса ти е — ако чак толкова се налага да ги ползвам, което не се е случвало досега, винаги мога да го правя през Tor. Hosts не влияе по никакъв начин на Tor.

За разлика от 4096 не смятам, че Tor е бавен до неизползваемост. Та аз гледам 480p (720p e на границата, но става) без никакъв проблем. Особено без js е достатъчно бърз.

Проблема са проклетниците от Cloudflare. Всеки зад техния фашистки ботуш е недостъпен за Tor.


п.п. Като ида на работа ще ти кажа кои добавки съм сложил на Tor Browser. Сред тях са uBlock Origin, uMatrix, Ghost, DuckDG и имаше още нещо пак за следене. Липсва ми Be Free. Жал :'( DDG го ползвам пак за следенето де. Горе долу съм открил, че всички тия блокират едни и същи неща. Почти не съм видял разлика.

Не търся с DDG, защото той сам по себе си, също шпионира. До преди два месеца използвах основно Ixquick, но той първо стана почти неизползваем през Tor, после стана неизползваем без Js. В момента използвам основно SearX (най-надежни са searx.be и searx.bar), като основно е през Gimmeasearx. Това като услугата Invidio.us е също предпоставка за теч на данни, но е, каквото е възможно в момента. От десета насам съм ползвал много начини за заобикаляне на google.com, почти всичко към днес е мъртво. На франсетата от Quant lite хич не се доверявам.
« Последна редакция: Aug 03, 2021, 10:55 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #170 -: Aug 03, 2021, 11:59 »
Не бях и чувал за Woob. Изглежда интересно. Не съм търсил за такива инструменти понеже, ако ми потрябва нещо, обикновено си го правя сам. А специално пък за тези работи става супер бързо и лесно. Дърпаш страницата, и извличаш съдържанието само на селектора, който те интересува.

Код:
In [1]: import requests

In [2]: from bs4 import BeautifulSoup

In [3]: url = "https://frognews.bg/novini/sofiiska-voda-vremenno-shte-prekasne-vodosnabdiavaneto-niakoi-chasti-s
   ...: ofiia-2021-08-03.html"

In [4]: page = requests.get(url).content

In [5]: soup = BeautifulSoup(page, 'lxml')

In [6]: title = soup.find('h1').text

In [7]: short = soup.find('div', class_='article-short-text').text

In [8]: full = soup.find('div', class_='article-full-text-area').text

In [9]: print(f'{title.upper().strip()}\n\n{short.lstrip()}{full}')
„СОФИЙСКА ВОДА“ ВРЕМЕННО ЩЕ ПРЕКЪСНЕ ВОДОСНАБДЯВАНЕТО В НЯКОИ ЧАСТИ ОТ СОФИЯ

На 04 август 2021 г. (сряда) във връзка с пресвързване на нов уличен водопровод на ул. „Нелсън Мандела“ №60, кв. Кръстова вада, се налага спиране на водоподаването от 09:30 часа до 21:30 часа на клиентите на „Софийска вода”, живеещи в района между:




ул. „Нелсън Мандела“, № 11, № 13А.
При продължителност на строително-ремонтните дейности над 12 часа „Софийска вода“ ще осигури алтернативно водоснабдяване с водоноска на адрес: ул. „Нелсън Мандела“ №13А .
 
На 04 август 2021 г. (сряда) във връзка със строително-монтажни работи по ул. „Траян Танев“, кв. „Суходол“ се налага спиране на водоподаването от 09:00 часа до 21:00 часа на клиентите на „Софийска вода”, живеещи в района между:
 
ул. „Траян Танев“ между ул. „Кирил Христов“ и ул. „Овчополе“ и ул. „Момина Сълза“ между ул. „Падина“ и ул. „Трети Март“.  
 
При продължителност на строително-ремонтните дейности над 12 часа „Софийска вода“ ще осигури алтернативно водоснабдяване с водоноска на адрес: ул. „Траян Танев“ №22.
 
На 04 август 2021 г. (сряда) във връзка със строително-монтажни работи по бул. „Св. Климент Охридски“ № 15, кв.Дървеница (пред магазин Фантастико) се налага спиране на водоподаването от 00:00 часа до 06:00 часа на клиентите на „Софийска вода”, живеещи в района между:
 
ж.к. Младост 1; кв. Дървеница; ж.к. Студентски град - района между бул. „Св. Климент Охридски“, ул. „8-ми декември“ и ул. „Проф. Витали Таджер“, ул. „Проф. Николай Генчев“;  кв. Малинова долина – района между бул. „Св. Климент Охридски“, ул. „Евгений Силянов“, ул. „Георги Кьосеиванов“, ул. „Константин Муравиев“, ул. „Инж. Стоимен Сарафов“ и бул. „Св. Климент Охридски“ от №14 до №128 и от №49 до №105В.
 
При продължителност на строително-ремонтните дейности над 12 часа „Софийска вода“ ще осигури алтернативно водоснабдяване с водоноски на адрес: ж.к. Младост 1 – ул. „Методи Андонов“ до бл. 82, кв. Дървеница – ул. „Айдемир“ пред бл. 13, кв. Малинова долина – бул. „Св. Климент Охридски“ ъгъла с ул. „2-ра“.
 
Засегнатите от прекъсването на водата, могат да получат повече информация от Телефонния център на „Софийска вода“ АД на телефон 0800 121 21 или да следят за развитието на всички текущи теренни дейности в реално време чрез Виртуалния информационен център на дружеството - https://sofiyskavoda.bg/water-stops.
„Софийска вода“ АД предварително се извинява на своите клиенти за причинените временни неудобства!
Интернет сайтът на дружеството (http://www.sofiyskavoda.bg) дава възможност на клиентите да се абонират за съобщенията за прекъсване на водоподаването. На електронната си поща те могат лично да получават информация за планираните спирания. Друг начин е да се възползват от безплатната услуга за известяване чрез СМС.


In [10]:[/code]

Това е. Девет реда код
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #171 -: Aug 03, 2021, 21:18 »
Сега се сетих, че Гългъл ми е отрязан в hosts и не знам дали в конзолата, която ги пробвах е имало активиран torsocks.

Ти как разбираш дали някоя програма успешно минава през tor и/или дали torsocks е сработил?

Аз снощи се замислих и измъдрих това:
Код:
# Първо реших да видя какво се връзва на порта:
bash-5.0$ lsof -i :9050
COMMAND    PID   USER   FD   TYPE  DEVICE SIZE/OFF NODE NAME
finch   727071 zahari   35u  IPv4 5164910      0t0  TCP 127.0.0.1:51078->127.0.0.1:versiera (ESTABLISHED)
finch   727071 zahari   39u  IPv4 4538764      0t0  TCP 127.0.0.1:50330->127.0.0.1:versiera (ESTABLISHED)

# Обаче програмата може да не е вързана в момента, а аз искам да разбера дали torsocks е сработил, преди да правя заявки - затова реших да видя какво има вътре:
bash-5.0$ file $(which torsocks)
/usr/bin/torsocks: a /usr/bin/sh script, ASCII text executable

# Оказа се обикновен BASH скрипт, който инжектира библиотека в приложенията с използването на enviroment variable (LD_PRELOAD):
bash-5.0$ pldd $(pidof lynx) | grep torsocks
/usr/lib64/torsocks/libtorsocks.so

# Значи мога да видя кои програми използват тази библиотека:
bash-5.0$ lsof $(pldd $(pidof lynx) | grep torsocks)
COMMAND     PID   USER  FD   TYPE DEVICE SIZE/OFF    NODE NAME
bash     778263 zahari mem    REG    8,2    86880 1066432 /usr/lib64/torsocks/libtorsocks.so.0.0.0
firefox  799393 zahari mem    REG    8,2    86880 1066432 /usr/lib64/torsocks/libtorsocks.so.0.0.0
lynx     804384 zahari mem    REG    8,2    86880 1066432 /usr/lib64/torsocks/libtorsocks.so.0.0.0
lsof     806811 zahari mem    REG    8,2    86880 1066432 /usr/lib64/torsocks/libtorsocks.so.0.0.0

# Може и на един път:
bash-5.0$ lsof -i :9050 $(grep torsocks /proc/*/maps 2>/dev/null | awk '{print $6;}' | uniq)
COMMAND     PID   USER   FD   TYPE  DEVICE SIZE/OFF    NODE NAME
finch    727071 zahari   35u  IPv4 9183726      0t0     TCP localhost:51428->localhost:versiera (ESTABLISHED)
finch    727071 zahari   39u  IPv4 7191271      0t0     TCP localhost:51334->localhost:versiera (ESTABLISHED)
lynx    1093746 zahari  mem    REG     8,2    86880 1066432 /usr/lib64/torsocks/libtorsocks.so.0.0.0


Днес измъдрих това:
Код:
istor() { libname=torsocks && port=9050 && for aaa in $@; do ppp="$(pidof $aaa)" && [ "$ppp" != "" ] && for qqq in $ppp; do pldd $qqq |grep -q $libname && echo $aaa "PID "$qqq" is running "$libname"." || echo $aaa "PID "$qqq" is *NOT* running "$libname"." >&2; ttt=$(lsof -t -i :$port) && for rrr in $ttt; do [ "$rrr" == "$qqq" ] && echo $aaa "PID "$qqq" is connected to port "$port"." && qqqc=1 ; done; [[ -n ${qqqc+set} && $qqqc -ne "" ]] || echo $aaa "PID "$qqq" is *NOT* connected to port "$port"." >&2; unset qqqc; done || ( which $aaa >/dev/null 2>&1 && echo $aaa "is not running." >&2) || echo $aaa " - no such executable." >&2; unset ppp qqq rrr ttt; done; unset libname port aaa; };

bash-5.0$ istor  lynx
lynx PID 804584 is running torsocks.
lynx PID 804584 is *NOT* connected to port 9050.
lynx PID 804384 is running torsocks.
lynx PID 804384 is connected to port 9050.
lynx PID 804328 is *NOT* running torsocks.
lynx PID 804328 is *NOT* connected to port 9050.

bash-5.0$ istor finch
finch PID 727071 is *NOT* running torsocks.
finch PID 727071 is connected to port 9050.

bash-5.0$ istor mutt
mutt is not running.
bash-5.0$ istor mutt 2>/dev/null
bash-5.0$ istor muttttttttttt
muttttttttttt  - no such executable.
bash-5.0$ istor muttttttttttt 2>/dev/null
bash-5.0$

bash-5.0$ istor firefox finch newsboat mutt
firefox PID 799393 is running torsocks.
firefox PID 799393 is *NOT* connected to port 9050.
firefox PID 772497 is *NOT* running torsocks.
firefox PID 772497 is *NOT* connected to port 9050.
...
finch PID 727071 is *NOT* running torsocks.
finch PID 727071 is connected to port 9050.
newsboat PID 719567 is *NOT* running torsocks.
newsboat PID 719567 is *NOT* connected to port 9050.
mutt is not running.

bash-5.0$ istor finch newsboat  2>/dev/null
finch PID 727071 is connected to port 9050.

bash-5.0$ [[ "$(istor  newsboat 2>/dev/null)" -eq "" ]] && echo no || echo yes
no

Странното е, че снощи elinks и links не искаха да се връзват през tor с torsocks, докато curl, lynx и links2 се връзваха веднага, а днес elinks сработи. finch направо забива с torsocks, но пък libpurple поддържа socks5 прокси, указано в  ~/.purple/prefs.xml. mutt и newsboat работят с torsocks.
« Последна редакция: Aug 04, 2021, 22:58 от zahari_bgr »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #172 -: Aug 05, 2021, 08:08 »
Така, както обещах ето, какви добавки имам на Тор броусера:

• disconnect.me;
• DuckDuckGo Privacy Essentials;
• Ghost It;
• ghostery;
• HTTPS Everywhere;
(тази не съм я слагал и я ненавиждам, май си е от самата програма)
• NoScript
• NoTrust
• Search by Image
• uBlock Origin

и последно:

• uMatrix

No trust e за видео, ама май не съм я ползвал никога.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #173 -: Aug 05, 2021, 19:07 »
Сложи си задължително Decentraleyes за да не ти се зареждат Javascript библиотеки от CDN хранилищата, когато разрешиш Javascript за някой сайт - тези хранилища са огромен инструмент за скрито и тайно следене, което дори собствениците на сайтовете не осъзнават, че се случва. Също както бутоните за споделяне.

NoTrust за първи път я чувам. HTTPS Everywhere  ти еот браузъра, да, но вече Firefox има вградена същата функционалност. И защо мразиш https? Напротив, трябва задължително и навсякъде да се ползва SSL/TLS, ако човек не иска да го подслушват. Освен това, тази добавка те предпазва от това в някоя страница, която си отворил през https да има нещо вградено, което да минава през http и така да ти изтичат данни.

 uMatrix я знам, но никога не съм я ползвал - мисля да я сложа в Ungoogled Chromium за да я разгледам, защото там имам uBlock Origin, но нямам NoScript, а така или иначе този браузър го ползвам много рядко.

За Searx научих през последните няколко месеца. Обаче веднага ми изникнаха две много големи възражения:

1. Searx е мета търсачка, която взима резултатите си от Google, Bing/Yahoo... Т. е. в най-добрия случай анонимизира търсенията ми към тях.

2. Трябва да си избера някоя от инстанциите, които произволни хора са пуснали в Интернет. Как да знам, че тези инстанции няма да ми следят търсенията?

Не съм съгласен, че DuckDuckGo ме следи.  Най-малкото знам, че не ме следят кои резултати отварям, защото го виждам. Както и не профилират резултатите ми - като го ползваш продължително време и си личи. На тях това им е бизнес, от който печелят пари, и това е най-основния им, ако не и единствен selling point. Много повече вярвам на тях, от колкото на произволен човек в Интернет.

Gimme A Searx прави Searx доста по-привлекателен. Първо, освобождава те от нуждата да търсиш инстанции. Може да сортира инстанциите по рейтинг, което се включва чрез URI параметър. Злонамерените инстанции получават такъв дял от търсенията, какъвто е делът им в общия брой от инстанциите.

Значи, ако ползвам Gimme A Searx и злонамерените инстанции са 10% от всички инстанции, то тогава само 10% от търсенията ми ще минават през такива. Освен ако тези 10% не участват в някакъв заговор, всяка злонамерена инстанция ще има такъв дял от търсенията ми, какъвто е дела й в процента от инстанции.

Най-важното е, че човек може да си пусне локална инсталация на Gimme A Searx, защото ако ползва публична инсталация - тя му става central failing point и директно обезсмисля цялото упражнение. Освен това, може да кажеш на локалната инсталация да минава през локалната ти инсталация на Tor чрез URI параметър, което директно отнема възможността на злонамерените Searx инстанции да те профилират.

Всъщност, можеш да blacklist-неш Google и Bing/Yahoo чрез URI параметър към Searx. А защо не и Yandex и Baidu. Или да си избереш само кои търсещи машини да са включени. Самият Searx ти дава  много голям контрол върху това, което прави.


Следователно първоначалните ми възражения към Searx отпадат, но само ако се ползва Gimme A Searx и всичко е настроено за максимална поверителност. В такъв случай може да се получи нещо много по-добро от директното ползване на DuckDuckGo.

До тук си направих локална инсталация на Gimme A Searx, като я преместих в /opt и указах на service-а да използва user:group специално създадени за това.

Добавих си локалната инсталация на Gimme A Searx в търсачките на Firefox, като й казах да минава през локалната ми инсталация на Tor и да филтрира инстанциите на Searx по рейтинг. Предстои да мина през целия списък с търсещи машини на Searx и да добавя параметъра, който забранява онези от тях, които не ми харесват.


Обаче един проблем, който веднага забелязах е, че някои инстанции са счупени или са блокирани от търсещите машини, които ползват. Това беше преди да включа филтрирането, но няма как човек неизбежно да не попада на такива. Значи най-големия недостатък, който в момента виждам е, че понякога ще трябва да си повтарям търсенията, т. е. ще трябва да си изградя рутина на копиране на query string-а, преди да натисна Enter, така че да го пусна отново, ако съм попаднал на счупена инсталация.

Т. е. един ден играчка - една събота или неделя и човек може напълно да анонимизира търсенията си. Това ми се струва като добра цена.

И все пак продължавам да подкрепям DuckDuckGo. Причината е, че разработват и използват собствена търсеща машина. Имат си собствени паяци, собствени индекси, собствени алгоритми за търсене.

Ако ги няма DuckDuckGo и единствено можеш да получаваш резултатите си от злонамерени търсещи машини, защото те са единствените, които разполагат с данните, то това означава, че в крайна сметка ще виждаш онова, което те ти подават. Ще могат да ти цензурират определени резултати - най-малкото. Те в крайна сметка ще определят какво виждаш и ще ти пробутват онова, което те искат да виждаш - както го правят и в момента. Това е втората най-голяма причина да ползвам DuckDuckGo, не само поверителността.

Трябва ни независима търсачка, а не просто такава, която не ни следи. DuckDuckGo също има елемент на мета търсене - води се хибридна. Но това е, защото са много малки и нямат ресурсите за да имат инфраструктурата, която би им позволила да бъдат независими. Затова искам DuckDuckGo да расте. Колкото повече расте - толкова по-независими ще стават и толкова по-малко ще е влиянието на Google - няма да могат да манипулират общественото мнение.

Затова, ако тази вечер DuckDuckGo спре да ми бъде търсачка по подразбиране, смятам да отида и да им дам пари - както за всичките години, в които съм се възползвал от услугите им, така и за бъдещето. А може и да го направя така или иначе, защото бъдещето за Интернет търсенето без тях е много, много лошо.

Google миналата година си избраха президент на САЩ - това изобщо не получи заслуженото обществено внимание. FaceBook също свърши голяма част от работата. Това е много, много голям проблем, и много добра причина човек да просвещава другите как да излязат от матрицата, която тези корпорации им създават. Защото ако е сам в океан от хора с промити мозъци - перспективите му не са добри.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #174 -: Aug 05, 2021, 19:40 »
Поредната порция заблуди:
DuckDuckGo - към Юли 2021 компанията има 130 служители - рабитят хората за благото на човечеството.

"...DuckDuckGo earns revenue by serving ads from the Yahoo-Bing search alliance network and through affiliate relationships with Amazon and eBay..."
Т.е. стрелят на посоки. Поредното неследене.

А това, че Гугъл и Фейсбук избрали президент - срещу онова куку Тръмп и Корнелия Нинова да пуснеш пак ще го бие.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #175 -: Aug 06, 2021, 01:30 »
Поредната порция заблуди, и отново идват от теб. :)

Колко служители ти трябват за да разработваш търсеща машина, добавка за браузър и форк на мобилен браузър? И защо броят на служителите има каквото и да е значение? Да няма да пренасят мебели за заселването на някой китайски призрачен град? Това са програмисти и уменията им са най-важното. Няма бюрокрация при тях. Нямат и дата центрове, които да поддържат. Когато порастнат ще си увеличат и служителите.

Разбира се, че трябва да показват реклами - те иначе не биха могли да се издържат. Искаш да си плащаш ли? Няма проблем, заповядай Neeva е точно за теб - $5 на месец. Аз бях на косъм да се абонирам, но в крайна сметка това да имам акаунт ще им сервира възможността да ме следят на тепсия, поради което се отказах - предпочитам да дам парите на DuckDuckGo.

Радвам се, че DuckDuckGo успяват да вземат пари от това, че препращат хора към Amazon и eBay... Какво, ще ме разберат, че ползвам DuckDuckGo ли? Страхотно. Нищо друго обаче няма да разберат.

Какво стреляне на посоки? И какво следене пак те гони? Не могат да съществуват реклами и без следене ли? Как съществуваха до преди 10-15 години? И то рекламите не произлизат от Интернет - в продължение на десетилетия са обитавали вестници, радиа, телевизии и в крайна сметка - по улиците.

Не, DuckDuckGo не работят за благото на човечеството - това би било глупаво. Работят за собственото си благо, което в случая съвпада с благото на повечето хора - независимо дали в момента го осъзнават или не.

Тук не става въпрос толкова, че Тръмп е загубил, а най-вече кой е спечелил. Тръмп не е прост човек, макар да не си съгласен с позициите му - аз също не съм съгласен с повечето. А това, което си написал, важи за Байдън човека въобще не знае къде се намира и нищо чудно да не си изкара и мандата. И ако не ти харесва какво Тръмп е направил като президент, то само изчакай да видиш този какво ще направи - той вече почна със зелените простотии и отмени малкото хубави неща, които Тръмп беше направил.

DuckDuckGo не ми манипулират резултатите от търсенето. Имат версия без Javascript - видял си я, ако си отворил линковете, които ти дадох. Скоро не съм проверявал, но когато проверявах браузъра ми не лийкваше идентифицираща информация със заявките - това се оправя от настройките на Firefox.

Освен това DuckDuckGo имат .onion адрес и мога да го посещавам през Tor без да излизам от Tor, което ме прави също толкова анонимен, колкото и ако ползвам Searx. Единствено не мога да направя DuckDuckGo в стандартния ми Firefox само търсенията ми да излизат през Tor, както с локалната инсталация на Gimme A Searx, която си направих снощи. Всъщност може и да може, но трябва да е чрез firewall.

Ето тук човекът е описал как може да се пренасочи целия htp и https трафик към socks proxy чрез Redsocks и iptables. Аз това за сега не смятам да го правя, защото не ми трябва ъпдейтите на програмите от хранилищата на операционната система да ми минават през Tor, а и искам да си ползвам пълната скорост - както и за видеата, но и това е вариант. То това са ми и нещата, които ми правят най-голям трафик - игри не играя, торент сайтове дори не посещавам, още по-малко пък свалям нещо от такива. Всъщност, уеб сайтовете може и да ми правят и повече трафик - пощата, RSS и чата не ми правят почти никакъв трафик. Преди имах Netflix, но го зарязах в полза на Kindle.

Другия вариант е да се набие libtorsocks.so в /etc/ld.so.preload, обаче подозирам, че може да ми забие системата - най-малкото ще ми забие някои програми, затова не смятам да го правя. Ако някой е по-авантюристичен и пробва - може да каже какво е станало, ако иска.

Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #176 -: Aug 06, 2021, 02:09 »
Duckduckgo трябва да имат някакви приходи. Колкото и да не поддържат инфраструктура и сървъри, все пак имат някакви. А и предполагам, че Гугъл ги чарджи, за да имат достъп до индексацията им. Истината е, че Duckduckgo и останалите търсачки и метатърсачки нямат никакъв шанс да се разрастнат толкова, че да бъдат истинска конкуренция на Гугъл. А той им позволява да му ползват индексите и им взима и пари за това с единствената цел, да може да посочи, че имат конкуренция, ако някой реши да ги обвинява в монополизъм. Много по-евнтино е така, отколкото да плащат глоби или една камара пари за дела.
Но все пак са алтернатива. Добре, че и това го има.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #177 -: Aug 06, 2021, 02:33 »

И защо броят на служителите има каквото и да е значение?
Има и то огромно значение (да не кажа най-важното) когато дойде 1-во и 15-то число и трябва да им дадеш заплатите.
Сметките и папането трябва да се плащат.
А и за бизнеса разходите не са само за заплати, това пък щеше да го знаеш и без да си правил бизнес, ако не си спал в час по икономика в 8-ми клас ли беше.
Ти сигурно и опън сорс програмите си мислиш, че идват от въздуха (някои да, ама много малка част).
Високо оценявам труда ти за помощта в преводите на Гном (макар да не го ползвам) и някои други подсистеми.
« Последна редакция: Aug 06, 2021, 02:40 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #178 -: Aug 06, 2021, 09:24 »
Отначало searx.me беше единична инсталация, точно, както и invidio.us. Обаче се получи това, което вече си забелязал, доста често беше бананизирана. Освен това, човека събираше пожертвования, но явно недостатъчни, за да поддържа домуването. И реши да се откаже и да стане просто гара разпределителна (searx.space). Към пускането имаше едва пет-шест инсталации. Днес в някои дни стигат тридесетина. Беше ми резерва на Ixquick. Но след промените от последните месеци, се махнах от Ixquick.

ХТМЛ-ъ С-ъто не го харесвам, защото например се случва моя часовник и този на някое място да се разминат и не ме пуска. И да му кажа, че искам без „С“, нъцки. Но, както и сам каза, това е вече вградена функционалност и в мозилчика, и в хромавия, няма отърване.

п.п. Сеаркс има едно разклонение:

https://github.com/searxng/searxng

Не знам, точно, какво са променяли, но съм забелязал, че инсталациите с него работят по-стабилно.

п.п.п. Отгугугълния го ползвам така:

https://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=48822.msg316220#msg316220

Сиреч съм си взел това:

https://web.archive.org/web/20110916054954/http://blog.zx2c4.com/440
« Последна редакция: Aug 06, 2021, 09:40 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #179 -: Aug 06, 2021, 13:14 »
Забравих за ю-матрицата. Тя се казва така, защото се отваря едно квадратче и в него колоните са неща, а редовете източници. Нещата са бисквитки, каскадни стилове, картинки, аудио-видео, js (може би дори flash, silverlight),  XHR (т'ва не знам какво е), фреймове и други, което също не го знам. С щракане в квадратчетата можеш да включваш и изключваш неща, като рекламните мрежи по принцип са изключени. Много ми допада, че мога да разкарвам целия css с едно щракане, защото просто няма вградена такава настройка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 33   Нагоре
« назад напред »