Автор Тема: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис  (Прочетена 27411 пъти)

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #15 -: Jan 14, 2022, 14:44 »
Още в началото, когато влизах чрез ПИК на НАП, този BISS сработи с подписа и не съм имал никакви проблеми. И днес, след като добавих подписа като устройство за идентификация, пробвах тестовото подписване и то се оказа успешно.
Инак Palemoon е много хубав браузър, който остана със стария енджин на Firefox и се развива отделно. Лично аз го ползвам за работа с държ. и общ. институции. За сърфиране - Firefox.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #16 -: Jan 14, 2022, 14:52 »
В такъв случай, би трябвало да сработи. Виж си Либрата коя версия е, ако е по-стара от 7.1.4.2, ъпдейтни я, ако нямаш толкова нова версия в хранилищата на Минт, махни минтовската Либра и си я дръпни от официалния сайт, актуалната версия. С версиите под 7.1.4.2 тоя номер с подписването на .пдф не става- изобщо няма опция за щампа (Insert signature line). Аз така направих. А като искам да подам нещо подписано, като прикачен файл с имейл до съда например, пиша си молбата в .doc формат, експортвам я в .пдф и после я подписвам. Работи. Успех, ако нещо не става, пиши, ще помагаме.
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #17 -: Jan 14, 2022, 21:15 »
Не стигам до подписване, защото не успявам да добавя сертификата в Libre Office (версия 7.2.5.2). Писах по-горе, че срещам затруднения и чета разни публикации в интернет. В момента, в който успея, ще споделя тук, за да е полезно за всички. В краен случай ще  намеря някой стар лаптоп и под уиндоус с адобе ще стане акробатиката, след което ще си ползвам подписаните .pdf-ки.
« Последна редакция: Jan 14, 2022, 21:28 от new_2k »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #18 -: Jan 14, 2022, 21:49 »
Това пробва ли го, цитат:
"Така- стартирате Libreoffice Writer, при тикнат в юесби четец и карта.

От менюто на райтъра File >>Digital Signatures>> Sign Existing PDF.
Отваряте там .пдф-а, който ще подписвате.

Отваря го с Libreoffice Draw, като най-горе над текста във файла вади един таб "This PDF is open in read-only only mode to signing the existing file" с две бутончета: "Sign Document" и "Edit Document". Не ги пипате. Няма нужда да затваряте и панела.

Отивате в менюто на Libreoffice Draw  Insert>>Signature Line.
В полето на отворения документ Ви дава да си нарисувате квадратче/правоъгълниче, където да се появи "картинката", че документът е електронно подписан. Очертавате, където Ви кефи (аз си избрах долния десен ъгъл).
Когато свършите с очертанието, Ви вади един прозорец "Enter password to open file: Infonotary"(тук при теб ще е пин-а на Стампит)

Вкарвате си пина на Инфонотари-то. (при теб Стампит) Отваря Ви прозорец, където се вижда сертификата на Инфонотари (при теб Стампит). Натискате Select. И готово, в очертаното поле се появява името Ви от сертификата и че документът е подписан електронно.

Горе над документа в таба "This PDF is open in read-only only mode to signing the existing file" с две бутончета: "Sign Document" и "Edit Document" копчето "Sign Document" се променя в "Finish Signing". Натискате го. Излиза ви втори таб под него "This document is digitally signed and the signature is valid".

Затваряте Libreoffice Draw от хикса горе вдясно, без сейфане/експортване на документа, той си запазва .пдф разширението и името. И това е."
Ако не става и така, ще го мислим.
При мен в Магеята и с инфонотари, и със стампит не съм прибавял никакви сертификати в либрата.

П.П. В началото се опитвах да прибавям сертификата на КЕП-а в Либрата. Стартираше ми Kleopatra и нещата съвсем се омазваха, просто казано. Накрая се ограничих да настроя КЕП-а просто да бачка с файърфокс. И Либрата го "видя", когато беше натикан в юесби-то, без да се налага да прибавям в нея каквито и да било сертификати.

П.П. Друга важна подробност- сертификата си стои на сим-картата. Не е ли тикната сим-картата в юесби-то, все едно го няма. Няма какво да прибавяш в Либрата. Тука го мислихме и бистрихме, аз не успях да експортна сертификата от сим-картата някъде на друго място.

« Последна редакция: Jan 14, 2022, 22:01 от Nik123 »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #19 -: Jan 14, 2022, 22:21 »
"Когато свършите с очертанието, Ви вади един прозорец "Enter password to open file: Infonotary"(тук при теб ще е пин-а на Стампит)"

На мен ми вади прозорец, но е празен и нищо не ме пита. Бутон "Преглед на сертификати" е неактивен, както и бутон "Избор". Моята лисица явно не е оката като твоята.
« Последна редакция: Jan 14, 2022, 22:31 от new_2k »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #20 -: Jan 14, 2022, 22:30 »
Лошо, значи не вижда сертификата.. Това при пъхнат в юесби КЕП, преди старта на Либрата, нали така? При мен в този прозорец показва сертификата. Писа, че КЕП-а е настроен в Palemoon. При мен се получи, след настройка във Файърфокс. Това, за което се сещам, е да настроиш Файърокс да бачка с КЕП и да пробваш с Либрата пак. Да, това е решение тип "Не знам какво стана, ама направих така, и стана", но аз не съм голям специалист, предполагам, ще се включат и други колеги и ще предложат варианти.
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #21 -: Jan 14, 2022, 22:34 »
И Palemoon ползвах, и Firefox - двата работят с КЕП, но не мога Libre Office да накарам да "види" пътя до КЕП. Нищо, де. Благодаря за усилията! Приятна вечер!
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #22 -: Jan 14, 2022, 22:38 »
Утре ще си поиграя с един КЕП на Стампит и Либрата, и ще пиша тук резултата, имам един подръка, на лаптоп с Магея 7. Лека!
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #23 -: Jan 14, 2022, 22:44 »
Благодаря още веднъж!
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #24 -: Jan 14, 2022, 23:46 »
Колега, току-що си направих експеримент. Старичък лаптоп, Lenovo G50, процесор Интел двуядрен на 2100 ГХз, 8 ГБ рам, ОС- Магея 7, ядро 5.10.46-desktop-1.mga7 64 bit.
Всичко работи, с подписване на .пдф с Либрата. Пиша, как се получи при мен:
Инсталирах КЕП-а и настроих Файърфокс, КЕП-а е Стампит. Работи в НАП- там го пробвах. Либрата на тая ОС е 6. нещо си. Махнах я- махна шест .рпм-а. Свалих от официалния сайт на либрата последната версия- 7.2.5.2, като архив, съдържащ .рпм формат- за моята дистрибуция. Разархивирах в една папка source в юзърската директория - /home/user/source/LibreOffice_7.2.5.2_Linux_x86-64_rpm, има поддиректория RPMS
В  /home/user/source/LibreOffice_7.2.5.2_Linux_x86-64_rpm/RPMS/ като руут изпълних rpm -ivh *.rpm и Либрата се инсталира без проблеми. Направи ми впечатление, че тая Либра от официалния сайт има 42 (четиридесет и два) .рпм пакета, които се инсталираха. После от терминала exit, като юзър update-menus - и в старт-менюто се появи Office>>LibreOffice 7.2.
Така- после стартирам от това меню(при пъхнат в юесби-то на лаптопа КЕП)  Libreoffice 7.2 > File>New>Text Document. Пиша си в новия файл някакви глупости, после File>Export as> Export as PDF- и го експортвам като proba.pdf в /home/user/Documents.
Затварям Либрата, без да сейфам новия файл- той се е запазил като .пдф вече. После пак отварям от старт менюто Office> Libreoffice 7.2. Като го зареди, от неговите менюта>File>Digital Signatures>Sign existing PDF> браузвам до /home/user/Documents/proba.pdf и го селектирам. Отваря го с Draw. От менютата - Insert>Signature Line- дава ти да си изчертаеш квадратче в документа. Като си го изчертая, горе вдясно се появява прозорче "Enter password to open file: Stampit... (с букви и числа) > там си написах паролата на Стампит. Излезе ми прозорец Select X.509 Certificate - селектирах си го (сертификата на КЕП-а)- и готово. Горе в менюто на Draw натиснах Finish signing и затворих без сейфане- готово, .пдф-а e подписан с щампа и валиден сертификат.
Може би Либрата, свалена от техния сайт, има повече възможности, отколкото тази в мирърите на дистрибуцията. Никакви сертификати не съм прибавял в Либрата, свалена от официалния сайт- КЕП-а го настроих само във Файърфокс, а Либрата си го "видя". Ако при теб на Минта не става, по описания начин,  вече да помагат колегите с дебианските дистрибуции, аз се изчерпах :)
« Последна редакция: Jan 15, 2022, 00:03 от Nik123 »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #25 -: Jan 15, 2022, 15:01 »
Още веднъж - благодаря за усилията!
Аз надградих Libre Office до 7-ма версия чрез ppa и нещата не се получават. Щом трябва, ще изтегля версията от официалния сайт, па да видим какво ще "види".
Приятен ден!
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #26 -: Jan 15, 2022, 15:23 »
Чудото се случи!

Наистина версията на Libre Office от официалния сайт веднага поиска паролата и след като я добавих, подписа се документа и се появи щампичка. Най-отгоре извади съобщението, че сертификатът не можел да бъде валидиран, при което аз добавих сертификатите на Stampit във Firefox и при подписване на друг документ вече се показа дълго чаканото от мен съобщение, а именно: "This document is digitally signed and the signature is valid".

Направо съм потресен как е възможно да се мъча толкова, а решението било в самата версия на Libre Office. Пък и как да се досетя, че между версиите има разлика, след като тази на сайта им, която инсталирах ми показва, че е 7.2.5.2 и онази, която преди бях инсталирал от ppa също беше версия 7.2.5.2.

В крайна сметка сега се чувствам доволен и благодарен на всички съфорумци, но най-много на Nik123 - благодаря, колега!
« Последна редакция: Jan 15, 2022, 16:12 от new_2k »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #27 -: Jan 15, 2022, 17:04 »
Нали затова е форум, да си помагаме. А това, което е станало при теб, ме учудва много- една и съща версия Либра, едната от мирърите на дистрибуцията, другата от официалния сайт- първата не работи с КЕП-а, втората няма проблем. Може би тая в мирърите я поорязват, знам ли... при мен поне бяха различни версии, при теб- една и съща.
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #28 -: Jan 15, 2022, 20:42 »
Прави ми впечатление, че в настройките на Libre Office за управление на сертификатите предварително е зададен пътят към профилите на Firefox и Thunderbird, където те се съхраняват, така че ако използваме тях, офисът сам ще извежда сертификата, както вече и аз видях. Тази автоматизация е добре дошла на фона на досегашния ми опит с други програми, на които аз трябваше да посочвам пътя. Щастието, обаче, не е пълно, защото не успявам да укажа пътя към профила на Palemoon, въпреки че има опция за ръчно избиране. Както и да е. Важното е, че с Firefox работи.
« Последна редакция: Jan 15, 2022, 21:26 от new_2k »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Подписване (+ щампа) на pdf с ел. подпис
« Отговор #29 -: Jan 15, 2022, 21:23 »
Разархивирах в една папка source в юзърската директория - /home/user/source/LibreOffice_7.2.5.2_Linux_x86-64_rpm, има поддиректория RPMS

В  /home/user/source/LibreOffice_7.2.5.2_Linux_x86-64_rpm/RPMS/ като руут изпълних rpm -ivh *.rpm и Либрата се инсталира без проблеми.

Направи ми впечатление, че тая Либра от официалния сайт има 42 (четиридесет и два) .рпм пакета, които се инсталираха.
...
Направо съм потресен как е възможно да се мъча толкова, а решението било в самата версия на Libre Office. Пък и как да се досетя, че между версиите има разлика, след като тази на сайта им, която инсталирах ми показва, че е 7.2.5.2 и онази, която преди бях инсталирал от ppa също беше версия 7.2.5.2.
...

Обясненинето най-вероятно е много просто - с една дума DRM, не вярвам да е точно същото но подобна история.

Колега ако ти се задълбава защо така - почвай да сравняваш всичките 42 пакетa един по един дали ги има твойта дистрибуция и дали са същите версии (а не по-стари) и ако ги има сравняваш файловете (особено двоичните блоб-ове) и ако и тях ги има значи е баш като DRM историята навремето - хем го имаш под Линукс - хем го нямаш ...като и с бая други бинарни блобчета имаш нещо ама трябва сам да си го настроиш за да тръгне т.е. ръчно сваляне на несвободни блобчета, конфигуриране и т.п.

той и Файъра (а.к.а Фокса) и той има "уж" DRM ама (май още) не му е пуснато по подразбиране (а под Уин е пуснато) - пак за една и съща версия става дума (последната - май може вече да е пуснато по подразбиране - не съм сигурен) ама доскоро и там беше точно същата история (един и същи браузър, една и съща версия и хиляди въпроси /по форумите/ от сорта ама що под Уин ми тръгва тоя филм /с DRM/ а под Лин не ще)
« Последна редакция: Jan 15, 2022, 21:27 от remotexx »
Активен