Автор Тема: Интересуват ли ви нещата около Snowden (от политическа/IT и човешка гл. точка)?  (Прочетена 4941 пъти)

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Преди няколко дена излезе първото TV интервю на тоя бастун :)
Какво мислите за всичко това и според вас дали ще излязат още големи "новини" след време?
Също така какво е мнението ви за новия протокол за email end to end encryption - Dark Mail?
Активен

luckyboy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
  • Distribution: UBUNTU
  • Window Manager: KDE
    • Профил
"Бастун?"Нещо си в грешка!
Активен

malin

  • Гост
Нормално е да е интересно . За нещо което се говори, предполага и т.н. и в един момент излиза , че Е ТАКА - веднага става НОВИНАТА от която всеки може да печели по удобен за него начин (а пък това налива допълнително вода във воденицата , да си чешем езиците).
И сега - каква част от разкритото е цялата "гола" истина или избрана част от нея . Ей, ако е първото - тоя човек ще за рая, според китайци, корейци, братушки и още ИТ-гадове от другата страна на завесата. Дето се вика - знанието е сила, ама трябва да знаеш кога и как да го приложиш.
А съдбата на човеко ще е като на провалил се шпионин в настоящите времена(може и български).
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
И да ме интересува, и да не ме - съшата баница.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Бастун и то голям! Съсипа си бъдещето за хора които не биха направили и една хилядна от това което направи той за тях!
Даде нагледен пример, че всякакви обществени каузи без лично обагодетелстване са невъзможна борба с вятърни мелници!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Мммм вероятно, но 99.99999% от хората които си провалят бъдещето, никой не е чувал за тях, още по-малко пък ще останат в историята с нещо. При тези които не са си провалили живота, този процент стои горе-долу....по същия начин.

Това дали е предимство или не е съвсем отделен въпрос.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Интересувам се. Разбираемо е. Евентуалните "репресии", не мисля, че е силна дума, срещу този човек, само ще покаже, какво очаква всеки, който реши, че нещо е неправилно го разкрие на останалите хора. Това отношение, към такива действия, ще е показателно за това, какво ни чака. Наведена глава сабя може да не я сече, но и не вижда слънчева светлина.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
На мен ми е много интересно как всички правителства си мълчат. То и така се предполага, че ще бъде. Но това означава само едно - всяко едно правителство си подслушва на воля и това е нещо като публична тайна.
Дори тук в България има скандали по тази тема, но поради факта, че пенсионерите взимат по 100-150лв. пенсия, а останалите са заети да протестират или да работят на няколко места едновременно - това имаше относително лек отзвук.

Та в тази връзка ви питах и за Dark Mail протокола - до колко ще е добре да има end to end encryption providers по света и като цяло?
От това подсилване на защитата ще се облажат и всички нелегални дейности на земята :) То не че сега няма такава възможност - но тези хората от DMA искат да го направят масово и да стане стандарт. Т.е. да е налично за всеки един човек на планетата.

Ако това се реализира в близките години, според мен NSA все едно са си вкарали страшен автогол. Интересно ми е дали ще успеят с DM протокола и какво ще използват, за да постигнат тази цел - страха на хората, техните убеждения, удобство/улеснение или нещо друго.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цяла Европа са курви на щатите! Не стига, че се подчиниха заради икономическите си интереси и не му дадоха убежище, въпреки че яко израваха от подслушванията и разкритията за тях, ами се и подчиниха да не дават разрешение за прелитане на самолет  който да го заведе в страните които му дадоха убежище! Тотални мърши!

Шмид вече прави няколко изказвания, че само криптирането ще пребори цензурата която налагат Китай, а и други държави и те работят усилено по този въпрос заради бизнес интереси. Ще я наложат тотално, без значение от нашето мнение по въпроса, но пък това което вършат е в наш интерес.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
ако го направят масово, силно се надявам, че няма да има намеса от NSA и да се окаже един ден, че има недостатък в протокола, алгоритми, начини на кодиране и квото там, не съм специалист и онез си четат всичко, едва ли не на момента. Щото където и да се е появявал протокол за сигурност, криптография и изобщо възможност за защита на данни, те са се опитвали и често са успявали да корумпират където могат системата. Щом са уговаряли и Линус Торвалд да остави отворена за тях вратичка в Линукс.... Каквото и да се появи, му нямам вяра. Вероятно, защото не съм навътре в материята и не зная, къде може да има слаби местенца. Вероятно и ще го ползвам, но няма да съм спокоен.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат
Цяла Европа са курви на щатите! Не стига, че се подчиниха заради икономическите си интереси и не му дадоха убежище, въпреки че яко израваха от подслушванията и разкритията за тях, ами се и подчиниха да не дават разрешение за прелитане на самолет  който да го заведе в страните които му дадоха убежище! Тотални мърши!

Ми то излиза че целия свят са курви на Щатите. Убежища му дадоха само Еквадор, Венецуела и Русия. Еквадор впоследствие се изметна и уволни служителя на посолството, който контактуваше със Сноудън. Венецуела бяха много възторжени, ама после почнаха да доуточняват че това било само временно и само при някакви техни условия там. С Русия горе-долу същата работа - убежището му е за една година и при условие че престане да публикува материали против интересите на "американските ни партньори". Просто явно когато е станало ясно за какво става въпрос, на всички им се е дръпнало лайното, а преди това беше доста по-различно. А иначе официалния отказ на Хонг Конг да го предаде на САЩ (докато беше още там) е доста забавен и сигурно ще накара всеки анти-империалист да се подмокри от кеф :) Аз лично доста се хилих докато го четох. Само че дори и те като видяха на къде отиват нещата го разкараха.

Европа специално...Великобритания примерно никак не е доволна от цялата работа, заради договорките им с NSA - NSA слухтят английски поданици, GHCQ слухтят американци и си обменят данни и всичко е шест и няма противоречия с конституцията - американското правителство не нарушава правата на американските граждани, британците го правят и обратното. Доколкото съм чел, най-големият източник на финансиране на GHCQ днес не е британския бюджет, а NSA.

Другите европейски държави дето иначе много пискат, много вероятно пряко или косвено също са клиенти на събраното от NSA, партньорски обмен на информация, а може и NSA да им продават тези неща, конспирация :)

Та Сноудън наистина е в много насрано положение...най-малкото не се знае как ще стоят нещата след няколко месеца като му изтече временното убежище.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Аз искам да дойде в България :D Не след дълго ще се моли на американците да дойдат да си го приберат...
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Той ако дойде те ще си го приберат доста преди да почне да им се моли.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Като минат някакви новини за Сноудън покрай мен не ги пропускам, но за първи път чета, че Еквадор и Венецуела са се отметнали, но не ми се търси. За братушките знам, че е за 1 година и с условие да спре да публикува.
Активен