Автор Тема: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu  (Прочетена 6130 пъти)

wallkick95

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Здравейте, нужно е да прекомпилирам ядрото, за да достигна 1000 frames per second (fps) за Counter-Strike Dedicated Server (1.6). Доколкото разбрах, при прекомпилиране се добавят нови модули, които да персонализират операционната система спрямо моите нужди. Аз не съм сигурен какво точно трябва да се направи за да подкарам сървъра си под 1000 кадри в секунда, затова трябва да ми обясните главното и, ако съществува, да дадете линк към документацията за моя случай.

Използвам Ubuntu с графична среда, най-новата версия, заема 30 гигабайта от хард диска, връзката е PPPoE, за друго не се сещам сега.

Всъщност, ако следвам инструкциите за прекомпилиране на ядро в страницата на ubuntu, ще получа ли желаните резултати?

Ще достигне ли пространството?

Благодаря предварително!
Активен

wallkick95

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #2 -: May 01, 2013, 20:27 »
Ядрото прекомпилирано. Версия 2.6.38.8. Добре де, сървъра стига до 850 FPS, обаче не може да уплътни 1000. Със сигурност при компилирането, High Resolution Timer беше активирано. Нужно ли е да прекомпилирам пак и за пусна още нещо за да кача 1000?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #3 -: May 01, 2013, 20:39 »
Това ядро 2.6 да не говориш за Убунту 10.04!? В хранилищата за 10.04 си има ядра 3.0 генерик, виртуал и сървър. Само го инсталираш през синаптик и рестартираш.
Но, при мен на 10.04 десктоп като съм пробвал с ядро сървър и след рестарта не ми е палил и ползвам виртуал.
Активен

wallkick95

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #4 -: May 02, 2013, 03:05 »
Над 10.04 е, мисля, че е 11.10. Сложих му споменатата версия и не само, че fps-то варира, ами и рядко качва 900, а целта е 1000-1060.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #5 -: May 02, 2013, 04:02 »
Бб той иска да транслира ядро, не за да си прави някакви експерименти. За споменатата игра имало някакви приставки дето нещо си помагали и точно поради тях се смята, че ГНУ/Линукс е особено удачен. Тях ги няма за *бсд, пък за онова да не говорим. Сега за случая ми се струва излишно цялото ядро да се ретранслира. Вероятно може само въпросните приставки. Не съм сигурен де.

Но така или иначе Убунту е последната дистрибуция, на която може да се гони производителност и то поради простият факт, че е много трудно да бъде орязана от глупости и все пак да работи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #6 -: May 02, 2013, 14:44 »
wallkick95, хал-хабер си нямам от игри, но като за начало, ми се струва, че трябва да преинсталираш като сложиш 10.04 или 12.04 щото са лонг тайм съпорт. 11.04 вече не се съпортва, а на 10.04 десктоп съпорта току-що изтече, но поне още 2 години ще са активни хранилищата и ще има съпорт на сървърните приложения щото сървъра е с 5 годишен съпорт.
В 10.04, в хранилищата си има нови и стабилни ядра компилирани от Каноикал и ме съмнява да са пропуснали това което е нужно за игрите. Най-актуалното в момента от хранилището е 3.0.3-32, а 12.04 си е с 3.5 и май не върви по-тежко от 10.04.
Активен

wallkick95

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #7 -: May 02, 2013, 14:59 »
Извинявай, версията е 12.10 и аз вчера прекомпилирах на 2.6.38.8, като от конфигурацията си пуснах High Resolution Timer приставката. Всъщност, тя май беше активна, но може и да не е било така, защото докато се ориентирам, че звездичката е за ОН, а празно за ОФФ бях кликнал няколко пъти и вече пишеше =yes. Преди прекомпилацията FPS варираше от 250 до 800, сега е между 800 и 950, много по-добре. Според вас, дали има начин да се повиши до 1000 от максимално 1060? Въпроса не е да стига 1000, а да не варира толкова много, тоест да се стабилизира.

Опа, намерих начин да ги кача на 1000. Трябваше да задам допълнителна настройка при пускането на сървъра -pingboost 3 и ги качи. Сега от време на време дърпа рязко надолу, но това е обичайно с тази настройка. Попринцип трябва да е така, затова се оказва, че прекомпилацията е била успешна.
« Последна редакция: May 03, 2013, 18:14 от wallkick95 »
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #8 -: Jun 01, 2013, 17:30 »
Много неща може, ама поне няколко са  важни
- да избереш верният процесор е може би най-оптимизиращата опция.
- да махнеш някой от дебъг опцийте, ама там има малко четене.
- да изключиш неща които не ти трябват.
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #9 -: Jun 01, 2013, 22:26 »
Сигурни ли сте всичките,че знаете какво прави тази опция в ядрото?
Това е опция,с която се задава на ядрото да обработва с определена скорост прекъсванията на заявките на хардуера - IRQ (например 250 означава,че на всеки 4 милисекунди ще се обработва по една заявка,а 1000 означава,че на всяка милисекунда ще се обработва по една заявка и ако процесорът не е бърз може да се получат сривове),а не е кадри за секунда (FPS).Не мога да си представя,компютър да работи с 1000 кадъра за секунда...
Какви кадри,какви 5 лева...
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #10 -: Jun 03, 2013, 22:53 »
Всички многозадачни ОС ползват таймер или друг начин да превключват задачите. Тази опция увеличава броя на превключванията между задачите, като по този начин
става системата по чуствителна и по бързо реагираща , същевременно загубеното време за превключване нараства, така че  по-производителната стойност ще е по малката.
Активен

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #11 -: Jun 07, 2013, 22:25 »
Всички многозадачни ОС ползват таймер или друг начин да превключват задачите. Тази опция увеличава броя на превключванията между задачите, като по този начин
става системата по чуствителна и по бързо реагираща , същевременно загубеното време за превключване нараства, така че  по-производителната стойност ще е по малката.

Точно така е.Сега за тези,чиито мнения чета от отдавна за увеличението на fps чрез тази опция,която няма нищо общо с увеличаването на кадрите за секунда.
Компилирал съм много ядра.Предимно с тестовия Дебиан и за два интелски процесора - единия беше на шина 800 Mhz 2.4 GHz,a другия(сегашния) - на шина 1600 MHz 3.0 GHz.И двата двуядрени.Паметта (беше),е съответна на всеки процесор,двоен канал,Кингстън 2x2GB.
И какво се получава.С бавния процесор на опция 1000 се получаваха сривове(макар и рядко),т.е. приложенията се оплакваха,че не се обработват.С бързия процесор това никога не се е случвало досега.Точно обратното - бързодействието се увеличи осезателно.НО!!!
НИКОГА не съм регистрирал увеличение на кадрите за секунда в игри,или където и да било.Просто системата обработва ЗАЯВКИТЕ (IRQ) по-бързо и затова наистина работи по-бързо.
Та затова по подразбиране оригиналните ядра идват със сложено значение на опцията 250.(Разбирате защо,нали?) Не всеки има такъв мощен процесор,който да смогне да обработи за 1 ms (при компилирана опция 1000) определена заявка.Особено когато се обработва аудио,което е с най-висок приоритет,а и има пуснати браузър и други проложения.
Който се смята за пич,да си прави ядра с повишение нагоре (над 250).На собствена отговорност за стабилна работа.
При мен работи и хвърчи,но няма гаранция.С бърз процесор всеки може.
Сега малко разтоварвам от Дебиан-а,че ми писна и ползвам Кубунту,та съм го оставил на опцията по подразбиране.Т.е. на 250.Но ще пробвам и на него.
Поздрави!
« Последна редакция: Jun 07, 2013, 23:09 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #12 -: Jun 07, 2013, 23:51 »
Вие добре обяснявате и си го обяснявате по някакъв начин, пък аз си нямам хабер, но питащия ще пуска ЦС сървър. Това не е ли отделно приложение, което си е отделно от играта и не го интересуват кадрите в секунда докато играеш и стреляш?

Наистина нямам хабер, но ми е чудно понеже теми от кухи лейки (нямам предвид автора на темата) за цс сървър гледам от бая години насам и винаги искат да компилират, явно има нещо заради което се налага. Сега пуснах инсталатор на една игра за линукс и пише следното (това си е текст от "производителя" - не е цс а куейк уорс)

« Последна редакция: Jun 08, 2013, 00:03 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

wallkick95

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Re: Прекомпилиране на ядро в Ubuntu
« Отговор #13 -: Jun 08, 2013, 21:40 »
Наистина има забавяне и то чувствително, ако заредя приложение. За мемент натоварването скача на максимум и после се нормализира. Тоест, за да няма лаг в сървъра трябва да не използвам компютъра. И когато върви с 1000 фпс яде много повече ресурси, а реално разликата е от 5-10 ms, клиентското фпс не се влияе и от време на време лагът скача рязко за миг.

Като цяло след прекомпилирането компютъра започна да забива редовно, при употреба.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем с ubuntu
Настройка на програми
knoppix 1 4060 Последна публикация May 23, 2005, 01:48
от knoppix
Ubuntu 5.04 Първи Старт
Настройка на програми
vejdi_86 6 5053 Последна публикация Jul 26, 2005, 02:15
от tech_noir
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7469 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21049 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 7866 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu