Автор Тема: Arch....  (Прочетена 15373 пъти)

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #30 -: Dec 30, 2016, 21:24 »
Съжалявам за убитуту, но това е уникално бързо. Остава да си наглася и билд системата за хромиум ос-а.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #31 -: Dec 31, 2016, 01:26 »
Packman-a е готин. По-бърз е от дебилианския apt-get. На мен много ми хареса как се вдигна системата. Пакетите са най-новите и дистрибуцията е малко bleeding edge. Няма route, ifconifg, etc. и по подразбиране ползва iputils2. КДЕ-то беше бъгаво и затова не я държах дълго. Основния недостатък е systemd ма ако е за десктоп може и да не те интересува.
В обобщение - хареса ми много повече от Убитуту както е към момента.
Packman може да е по-бърз от Убунтския apt-get, но не е по-бърз от apt в Дебиан тестинг/СИД. Забележи apt, не apt-get ( Дебиан Стабилен е все пак на 2 години). Този сваля многонишково от няколко репо-та в паралел. Освен това в реално време превключва към най-бързото в момента от огледалата - смучи от нет-на на мах.
Тъпия пакман не може да си оправя зависимостите дори в дефолтна инсталация (без да пипаш огледалата).

Освен това никога не знаеш кога ще приключи целия ъпдейт - дава ЕТА само на ниво единичен пакет, както и не знаеш след цялата галимация колко място ще се заеме или освободи. Да не говорим за автоматиките с настройките които прави апт по време на инсталацията. Говори ти в момента какво се инсталира и какво старо обновява. При апт-а можех да почнеш да сваляш пакети, да прекъсващ свалянето, да продължаваш от там до където си стигнал колкото си пъти искаш и накрая да го оставиш да ти ги наинсталира. Пакмана сваля-сваля, пък инсталира нещо. После инсталира-инсталира нещо и хоп свали си някой пакет. На Арча да им имам само Уикито. Всичкото друго е гаражен съпорт и нисък качествен контрол.

Pakman дори не е чул за делти когато се свалят списъците с пакети (както и yum)
« Последна редакция: Dec 31, 2016, 01:42 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #32 -: Dec 31, 2016, 01:34 »
Коя графична среда предпочиташ ? Лека е всяка минимална система. Важното е, какво ще качиш върху нея. Какви са характеристиките на хардуера ?
XFCE, MATE, i3. Например. За i3 ще ми трябва малко време да свикна.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

pennywise

  • Гост
Re: Arch....
« Отговор #33 -: Dec 31, 2016, 02:23 »
XFCE, MATE, i3. Например. За i3 ще ми трябва малко време да свикна.
i3 Е много добра среда, но според мен е за монитори над fullHD резолюция за да се използва пълноценно.
Аз я ползвах няколко месеца, до преди това не бях ползвал tilled WM и е доста по-продуктивно, а периода на "свикване" е може би седмица като едновременно с това си нагласяш нещата както ти харесват на теб.
Но след като свикнеш, всичко лети, и понеже мишката се използва много рядко, после като се върнеп на нормална чак е досадно че се налга доста по-често да се ползва.
Кофтито е, че ако ползваш няколко машини и ходиш на работа, е малко криво да скачаш от една среда на друга, и сега се върнах на Mate и Unity, че малко се дразнех колко е по-добре на i3 и реших, че по-добре да ми е гадно на всички компютри и да не се дразня  ;D

Иначе Арч колкото и да е куул, аз лично нямам време за него - трябва ми нещо да работи веднага, а за сървъри изобщо не бих си помислил.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #34 -: Dec 31, 2016, 09:07 »
Коя графична среда предпочиташ ? Лека е всяка минимална система. Важното е, какво ще качиш върху нея. Какви са характеристиките на хардуера ?
XFCE, MATE, i3. Например. За i3 ще ми трябва малко време да свикна.
Давам ти пример за инсталация на Xfce (само първата буква е главна, защото е само име) от Ubuntu Server. Сваляш образа и го записваш като всеки друг. При стартиране, непосредствено след избора на език, натискаш бутона F4 и от менюто, избираш опция "Минимална система". Така, няма да ти се качат и сървърни приложения, които може да не ползваш. След това, стартираш инсталацията. Инсталатора е класическия за Debian и е по- удобен от графичния. Когато стигнеш до избор на софтуер (task-select), оставяш само секция "Стандартни полезни програми", която е отметната по подразбиране. Друга особеност в инсталацията няма. След нейното приключване и рестартиране си само с терминал. Вписваш се с твоя потребител и актуализираш. Хранилищата са конфигурирани по подразбиране, така, че само трябва да изпълниш.
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo reboot

След рестарта, започваш да рисуваш по черния екран.
Първо се вписваш с потребителското си име.
После изпълняваш :

sudo apt-get update
sudo apt-get install xorg
sudo apt-get install lightdm-gtk-greeter lightdm
sudo apt-get install xfce4 xfce4-power-manager mousepad
sudo apt-get install --no-install-recommends network-manager-gnome gksu synaptic
sudo reboot

Приложенията, комбинирани в една команда, можеш да инсталираш и отделно, ако си маниак на писането.
Готов си да влезеш в графична сесия.
За МАТЕ (също име, но, прието са се изписва с главни букви), вместо xfce4 се инсталира mate-core и mate-utils.
GRUB не е конфигуриран за Splash екран, така, че ще виждаш текст при зареждане. Ако искаш да промениш това и да настроиш LightDM за автоматично влизане, пусни друга публикация за да не пиша излишно.

Същите операции можеш да извършиш и с всеки инсталационен носител на Debian. Просто трябва да махнеш отметката от всичко друго, освен "Стандартни полезни програми" в task-select. Конфигурирането е същото, защото мета-пакетите са с еднакви имена, въпреки, че имат минимални разлики в съдържанието.
Под Debian, Можеш да избереш и инсталационния диск (CD) с Xfce. След инсталацията, премахни xfce4-goodies и task-xfce-desktop, изпълни apt-get autoremove и ще получиш един прилично орязан Xfce десктоп. Само, трябва да провериш, дали не са премахнати lightdm и network-manager-gnome за да ги инсталираш повторно.
« Последна редакция: Dec 31, 2016, 09:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #35 -: Dec 31, 2016, 09:25 »
Packman може да е по-бърз от Убунтския apt-get, но не е по-бърз от apt в Дебиан тестинг/СИД. Забележи apt, не apt-get ( Дебиан Стабилен е все пак на 2 години). Този сваля многонишково от няколко репо-та в паралел. Освен това в реално време превключва към най-бързото в момента от огледалата - смучи от нет-на на мах.
Мисля, че си се заблудил по отношение на новия инструмент APT. И аз не бях много в час и затова, изчетох документацията. Ползвам го активно. Това прекрасен инструмент, но не работи самостоятелно. Това е вторичен инструмент, който комбинира и работи чрез вече съществуващи приложения.
В случая със свалянето на пакетите, ползва apt-get (apt install=apt-get install).
В Debian, APT–GET сваля пакетите многонишково от много години.
« Последна редакция: Dec 31, 2016, 09:27 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #36 -: Dec 31, 2016, 10:04 »
Два-три въпроса...
xfce4-power-manager може ли да го заменя с tlp?
network-manager-gnome wpa-supplicant ли ползва?
За да инсталирам това, ще ми трябва мрежа. Ще захапе ли безжичната мрежа или трябва на ръка да му правя разни други магии?
Или най-добре да си му ръгна кабела, по време на инсталацията и докато му добавям всичко това?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #37 -: Dec 31, 2016, 10:20 »
Доколкото знам, не го ползва, но WPA клиента е инсталиран по подразбиране в базовата система.
Сложи си кабела за да направи връзката автоматично. В такъв случай, NM-Gnome няма да управлява връзката и ще стои неактивен, докато не решиш да се свържеш към някоя безжична мрежа http://s19.postimg.org/cn5uyvrzn/NM_G.png .
Заменяй, каквото искаш без xorg и графичната среда. Или по- скоро xorg + "която искаш графична среда". Вместо LightDM, можеш да сложиш Slim. xfce4-power-manager управлява и яркостта на екрана, затова го ползвам задължително на лаптопа. Той ми служи и за предпазител на екрана.
« Последна редакция: Dec 31, 2016, 11:22 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
за и против arch
Идеи и мнения
deoplig 19 7468 Последна публикация Oct 22, 2006, 10:23
от deoplig
интернет настройки на arch
Настройка на програми
deoplig 11 4989 Последна публикация Feb 19, 2008, 19:41
от deoplig
Графична среда на Arch
Настройка на програми
leberkez 138 25996 Последна публикация Mar 31, 2011, 15:32
от AMD
Arch Линукс
Настройка на програми
pisio 4 3135 Последна публикация Sep 17, 2009, 18:28
от zulenica
Отваряне на дигитални снимки при Arch.
Настройка на програми
bazu 15 3736 Последна публикация May 09, 2010, 18:20
от bazu