Автор Тема: Идеи за създаване на инсталационно cd  (Прочетена 122901 пъти)

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #15 -: Apr 30, 2008, 09:11 »
Да предположим, че направим LiveCD. Търся отговор на следните 2 въпроса:

1. Как ще инсталираме Microinvest Warehouse Open, като няма пакети, има само инсталатор?
2. Как ще направим Restore на примерната база в MySQL и ще го накараме да заработи с нея?
Активен

Regia

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 293
  • Distribution: Tilix
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #16 -: Apr 30, 2008, 11:26 »
Цитат (vixon @ Април 30 2008,09:11)
Да предположим, че направим LiveCD. Търся отговор на следните 2 въпроса:

1. Как ще инсталираме Microinvest Warehouse Open, като няма пакети, има само инсталатор?
2. Как ще направим Restore на примерната база в MySQL и ще го накараме да заработи с нея?

1. Бих могъл да го разгледам какво прави инсталаторът и после същото да го вкарам в deb пакет. Правил съм няколко пакета на вече инсталирани приложения.

2. Има няколко начина... пише се един скрипт и се изпълнява при стартиране и т.н
Активен

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #17 -: Apr 30, 2008, 12:26 »
1. Много ще се зарадвам, ако успеем да направим .deb пакет. Ние от много време искаме да направим това.

Принципно инсталаторът "изсипва" съдържанието в няколко папки и създава икони на декстопа. Пълна информация за това може да даде Владимир Димитров, vladimir@microinvest.net

2. Също е интересно, мисля, че може да стане чрез команден ред.
Активен

Regia

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 293
  • Distribution: Tilix
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #18 -: Apr 30, 2008, 12:28 »
Цитат
Принципно инсталаторът "изсипва" съдържанието в няколко папки и създава икони на декстопа. Пълна информация за това може да даде Владимир Димитров, vladimir@microinvest.net
Че и моите пакети това правят по принцип. :)
« Последна редакция: Nov 24, 2008, 20:43 от neter »
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #19 -: Apr 30, 2008, 14:52 »
Как се правят .deb пакети е описано много добре в това ръководство:
Debian New Maintainers' Guide - за Debian
и тук:
The Ubuntu Packaging Guide - за Ubuntu.

Една програма, която сигурно ще ви е от полза е и AptonCD.

Не ви препоръчвам правенето на инсталатор, който си играе с логическите дялове по твърдите дискове. Аз поне не бих сложил такова нещо на моя компютър, особено ако е служебният, с който си върша работата.
Активен

flipm0de

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #20 -: Apr 30, 2008, 19:14 »
Здравейте, аз съм Владимир Димитров и съм един от създателите на Warehouse Open. Vixon ме насочи към тази тема и след млако google намерих следния линк:

https://help.ubuntu.com/community/LiveCDCustomization

мисля че това може да е един от възможните отговорите на въпроса. За сега .deb пакети няма защото не ни е останало време да пручим въпроса по обстойно, но аз лични погледнах opneSUSE build service-а  и ми изглежда интересен макар и да не съм сигурен дали ще допринесе кой знае колко за каузата.

Редакция:

Мисля това е диста добро решение Ubuntu Customization Kit ще го пробвам и ще доложа дали върши работа, защото иска 5 ГБ които нямам на виртуалната машина.



Активен

flipm0de

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #21 -: May 01, 2008, 00:26 »
Според мен в този вариант се връщаме на нещо вече обсъдено. Според мен казусите с инсталацията на операционна система с определен набор от софтверни пакети е много близък до казуса с инсталиране на операционна система със малко по различен набор от софтверни пакети.

Според мен също така много хора са мислили по първия казус в продължение на много години и са достигнали до извода, че CD/DVD което да разглежда хардуера на машината и да инсталира драйвери, да копира/интсалира софтвера и да донастройва операционната система е може би най-добрия вариант към момента.

Честно казано и моето мнение е такова (не че не приемам други) поради ред причини:

1) Цената на едни CD е символична и може да си позволим да ги разпращаме for free както Ubuntu.
2) При инсталация от CD имаме изследване на хардуера и инсталация само на нужните драйвери.
3) При инсталация от CD имаме добре разработен процес на инсталация който е еволюирал с години за да стане максимално упростен.
4) При инсталация от CD може да пратя CD на братовчеда в USA вместо да го карам да ми заеме преносимия си диск (който може и да няма).
5) Силно се надявам, че тази на вид проста задача би трябвало да е реализируема с минимални усилия и промени за да може и вероятността от грешка да е на минимален брой места.

Като цяло нещата не опират толкова до фирмена политика колкото до леснота на използване на продукта. Аз съм твърдо убеден, че именно солидните знания които са нужни (поне бяха до скоро) само за да се започне с Linux са огромната пречка на много хора да прибегнат до него. Постоянно се налага да обяснявам на хора, че за да инсталират Linux вече не е нужно да карат в текстов режим и да отговарят на въпроси които няма и идея какво значат. Именно за това е добре да направим нещо подобно, така че с 10 скрийншота и едно CD всеки да може да инсталира продукта.
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #22 -: May 01, 2008, 02:14 »
Така , вече ми е по ясно. Иначе , за това , което ви предложих , отне ми около час , да го модифицирам и видя , че работи . И не само за Убунту .Вярно , не е лъскаво:
http://ivo1204.4t.com/index.html
Активен

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #23 -: May 01, 2008, 11:02 »
Само да вметна, че ние можем спокойно да се поберем на 800 MB, защото фирмените ни CD-та са 800 MB и нямаме никакъв проблем със записа им. Така, че място има!

Също така, Владо е описал точно това, което целим, а именно масово разпращане на тези CD-та до българските компютърни асемблатори и търговци на компютри.
Активен

flipm0de

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #24 -: May 01, 2008, 12:34 »
Благодаря за обяснението ivo1204. Поправи ме ако греша но разгледах няколко инстумента (UCK и Reconstructor) и имам чувството, че това което описваш е сходно до техния процес на работа. Това което ме безпокои е, че така всъщност инсталираме няколко пакета на Live системата и те ще са налични докато си работим от Live CD-то. Но като инсталираме Ubuntu те няма да бъдат инсталирани на диска. А това е всъщност по-важната част. До колкото разбрах за целта май трябва да се пипа по някъкви preseed файлове, но там вече абсолютно изгубих дирята.
Активен

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #25 -: May 03, 2008, 18:55 »
Докато дискутираме темата за CD-та се появи типичния пример за потребител на това CD. Този юнак, в в този пост не може да си възстанови прмерната база. Ето това желаем да елиминираме чрез напълно автоматично CD!
Активен

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #26 -: May 03, 2008, 21:16 »
Според мен е прочел част от предишна информация и затова си е инсталирал само частично нещата.
Активен

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #27 -: May 03, 2008, 21:21 »
Като полезна информация за Linux феновете - доста хора се свързват с нас, но поради тяхно незнание, както и недостатъчни наши знания не успяваме да ги обслужим добре. И тъй като те веднага сравняват с Windows версията, която работи при някой приятел, тяхното мнение е: "Linux не става". Затова искаме да направим работоспособен пакет, с еднозначна и постъпкова инсталация, за да може на този юнак да му се отговори така: "Свалете си диск от тук и след това вижте тези картинки как да си инсталирате продукта." От своя страна тази инсталация да е 100% гарантирана и да работи без Internet. Това е идеята.
Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #28 -: May 03, 2008, 21:37 »
трито



Активен

flipm0de

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Идеи за създаване на инсталационно cd
« Отговор #29 -: May 03, 2008, 21:54 »
Честно казано аз все повече се убеждавам, че най добрия начин би бил да се направи едно хранилище на друг диск с .deb пакет за склада който да зависи от нужните му пакети от моно. Повечето от тях идват инсталирани в Ubuntu 8.04 само 2-3 трябва да бъдат добавени и може да бъдат копирани на CD-то заедно със пакетите на MySQL. Някъкъв скрипт може да поавтоматизира нещата по добавяне на ново репоситори и инсталиране на пакетите.

Почвам да мисля в тая насока защото като гледам работата е много дълбока по промяна на LiveCD-то за да се инсталира и склада направо. Вече наистина файловете само се копират а наскоро се инсталираха пакети и няма гаранция че на другата версия пак няма да променят нещо. Да не говорим че има вече 4-5 вида Ubuntu и ако трябва и тях да променям ще стане една ... да не говорим че всеки вид има Desktop, Server и Alternative варианти за инсталация... Както казах дълбока мътна и кървава.

С варианта за който си мисля ще може съответното CD лесно да стане и за Дебиан и други Дебиан базирани дистрибуции.

Проблем с компилацията няма. Кода дори в компилиран вид е платформенно независим. Грешката която се получава по-горе е тъй като една библиотека на моно тъси друга, която обаче я няма.



Активен