Автор Тема: Конфигурация на сървар (Време + Цена)  (Прочетена 6068 пъти)

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Здравейте!
Понеже съм нов в професионалния бранш имам въпрос свързан със задача.
 
          Конфигуриране на един Убунту сървър, на който да се логват Мак ОС клиенти (ЛДАП)

          Конфигуриране на програма на сървъра, която да осигурява база данни за контакти и календар

          Конфигуриране на автоматизиран бекъп на сървъра

Колко работни часа оценяте задачата и колко е нормалното възнаграждение на час за подобен труд?

Поздрави, Тодор

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #1 -: Feb 21, 2012, 00:37 »
9999, 99 лв без ДДС сумарно. Време ... колкото толкова.

Цената беше дадена за да се запита питащия какво не е наред с въпроса му?
Ако ще плащаш на час ОК питай каква  е цената.
Ако питаш за колко време ще е готово на 100 %, зависи как ще плащаш "на час" , /тогава колкото повече толкова повече/
В случай, че е на обем свършена работа времето е ориентировъчно .
Да приемем,че 100 лева на час е добра цена, работата е за около 3 часа.
Защо да се свърши нещо за 3 часа, като може и за повече?

Изключително субективно.
« Последна редакция: Feb 21, 2012, 13:59 от 10101 »
Активен

А печат ?

divak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 830
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #2 -: Feb 21, 2012, 13:04 »
Може ли да попитам, какви са предпоставките за избор на това решение. Имам предвид Линукс сървър и тн.
Мисля че по удачно ще е Win2008 R2, Exchange Server 2010.
За тези дето ще скочат веднага (тук винаги има такива), става въпрос за сериозни неща а не разни сръчковщини - все пак себестойноста на един от клиентите дето ще се логва в домейна е колкото на самият домейн. ;)

Ето и цени на продуктите:

WIN SVR ENT 2008 R2 64BIT   3695.43     BGN

Exchange Server 2010 Standard Edition $699 US

Exchange Server 2010 Enterprise Edition $3,999 US

Но тук възниква и проблема - поддръжка, но той е висящ и при решение с линукс.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #3 -: Feb 21, 2012, 13:12 »
@divak - това цените на продуктите ли са само? Тук се пита за оценка на труда (брой часове, заплащане за 1 час).

Да не говорим, че от поста ти излиза, че с Линукс сървъри се правят само несериозни неща ("разни сръчковщини"), което като нищо сега ще повдигне вълна от огромен флейм, а на същинския въпрос едва ли ще се получи отговор.
Активен

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #4 -: Feb 21, 2012, 14:15 »
защо се занимават хората с глупости
http://www.apple.com/macmini/server/ - 1000$
иначе изглежда е възможно да се подкарат и на линукс iCal и Address Book сървъри , но ми се струва че ще ми отнемат повече от 8 часа, така че по-евтино е мак мини сървърче + 30 минути за конфигурация
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #5 -: Feb 21, 2012, 14:48 »
Може ли да попитам, какви са предпоставките за избор на това решение. Имам предвид Линукс сървър и тн.
Мисля че по удачно ще е Win2008 R2, Exchange Server 2010.
За тези дето ще скочат веднага (тук винаги има такива), става въпрос за сериозни неща а не разни сръчковщини - все пак себестойноста на един от клиентите дето ще се логва в домейна е колкото на самият домейн. ;)

Според мой колега (сертифициран като MS Trainer не знам какво си) -- Exchange Server е трън в задника. И досега (вече 8 години) не пожела да се сложи такъв във факултета, където администрирам мрежата. Друг въпрос е, че и аз няма да се навия на този вариант.

Та акцента на обаждането ми е -- внимателно с изхвърлянията.

Иначе, моя личен пощенски сървър (sendmail, cyrus, LDAP etc) го вдигна един приятел -- за около 4-5 часа, но той определено знаеше какво прави.

@Oxy
хвърли един поглед на iRedmail -- аз мисля да го пробвам по някое време, защото приятеля вече не е в България и ако трябва да възстановявам система, ще видя доста зор ;)
Активен

the lamer's team honourable member

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #6 -: Feb 21, 2012, 16:28 »
Целта на упражнението е само Календар и Адресна книга...
Както беше споменато горе се говори за решение базирано на Убунту Линукс Сървар Издание 10.04 ЛТС.
Аз си мисля за този епълски календар сървар:
http://trac.calendarserver.org/
Дори поддържа и CardDAV протокол, което ще ми улесни живота... сега въпроса е някой дали е имплементирал нещо подобно или не. Предполагам, че опенЛДАП - инсталация и конфигурация отива към 3 часа в зависимост от задачата... последно отне около 2 часа с импортите, защото някой беше омазал лдифовете...
този Календар сървар някой имплементирал ли го е?

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #7 -: Feb 21, 2012, 16:29 »
За бекъп си мисля евентуално Аманда или Бакула, но до сега нямам опит с тях...

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #8 -: Feb 21, 2012, 21:55 »
Аз пък като гледам тъй как се пънете, че то сериозно било WIN exchange..., че пък MAC сървъри...


Препоръчвам лично от дълъг опит Zimbra CS open source  ( http://www.zimbra.com/products/zimbra-open-source.html ) + който ви трябва оторизиращ подход (в случая работи чудесно с OpenLDAP ( http://wiki.zimbra.com/wiki/LDAP_Authentication )  ). Това което търсиш като функционалност е разбира се малка част от възможносите и но пък що не дори и само за календар и  аресна книга.

Конфигурирането ако да кажем е около 25/30 евро/час  за да кажем между 4 и 6 часа (без извращения от хардуерно естество рабира се) е напълно постижимо.

Ако ще ползваш Бакула да, ама можеш се размина и с един dump+restore.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #9 -: Feb 21, 2012, 22:40 »
Кви 4-6 часа! Ето ти го готов за инсталация и конфигуриран първоначално! Инсталира се за 10 минути :D
Активен

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #10 -: Feb 22, 2012, 07:47 »
Така сега заданието се оказа непълно...
основната занимавка ще е да се настроис НФС със аутомоунтър за епълски клиенти, които да си маунтват /home  директория(там мисля се води /user)... цялата история ще се върти около openLDAP и керберос... вече започвам да си мисля за някакъв СМБ със Колаборейшън Суит... преди бях фен на Zentyal, ама тая зарафа нещо не ме кефи... някакви предложения?

Желязко Желязков

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
  • Distribution: Slackware,Maemo,Android,MacOSX
  • Window Manager: Kde,Gnome,FluxBox,E17,Lxde
    • Профил
    • WWW
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #11 -: Feb 22, 2012, 08:12 »
OS X Lion Server $49.99 / OS X Lion $29.99

Инсталираш на Hackintosh демек нормален компютър конфигурираш и си готов
Максимум 3 / 4 часа . Труд = 50 лв. на час Преинсталация на Операционна Система OS X = 50 лв.

Смeтка:
4 часа                   X 50 лв.      = 200 лв.
Преинсталация  1  X 50 лв.       = 50   лв.
OS X Server      1   X 50 $         =  75  лв. по курс 1.50 лв. за долар
OS X Lion          1   X 30 $         =  45  лв.
                                             ---------------
                                              370 лв.
« Последна редакция: Feb 22, 2012, 08:20 от Желязко Желязков »
Активен

Като член на "Интернет общество", аз съм подкрепа на организация, която смята, че Интернет е за всеки. Горещо препоръчваме да се присъедини към "Интернет общество", както и допринасят за изграждането на бъдещето на Интернет. https://portal.isoc.org/EBusiness/NewMemberStepOne.aspx?refid=xd1068226hf

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #12 -: Feb 22, 2012, 09:25 »
Кви 4-6 часа! Ето ти го готов за инсталация и конфигуриран първоначално! Инсталира се за 10 минути :D

Не става приятелю :( Има още много неща за до конфигуриране - като почнем от DNS (ако не е на фронта се почват едни алабалистики), продължаваме с OPENLDAP.. и така. Иначе това става за учене, но не и за продакшън ( е ако нямаш повече от 20-30 акаунта може и да мине). Хората там си казват - SCSI дискова инфраструктура, никакви райдове 5/6 и други. Макс. раид 1. И аз така в началото (не знаеш че има готови аплаианси) си сложих таралеж на виртуалка, но мъка мъкааа. Е с едно малко HP и 2 диска @ 10000 rpm дори сата с > 4 ГБ рам нещата са ок.

Да не говорим, че това което показваш е 2009-та значи сигурно 5.х. В момента е 7.х и не върви на 8.04. А при тези юнаци е добре след като излезе нова версия изчаквайки 2-3 месеца да се преместиш на нея.   
Активен

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #13 -: Feb 22, 2012, 10:30 »
Това с мака е мислено и реализирано... имат си купено красивото епълско сърварче и всички джуджавки за него, но уви много се чупи(За това сега се търси решение чрез опен соурс средства)... Другото нещо е, че наистина ще падне голяма играчка за настройката, така че решението да бъде скалируемо... тоест клиента в момента ще го използва в офис с 5 човека, но до края на годината се очаква да са около 20... което може да означава голяма каша в ако не е проектирано така, че да може да му се увеличи капацитета... аз така както смятам грубо
около 40-50 часа работа
тук идват всякакви сърварни(хардуерно настройки)
после:
DNS, IPTABLES, OPENLDAP, CARD/Calendar Server, backup, NFS, openVPN
Тия всичките дивотии та и други трябва да се конфигурират и интегрират да си играят без конфликти...
ПС:
Някой да знае читав web клиент за писане на юзери в openLDAP, защото ще има голям рев: ние не можем да работим с тези скриптове, които сте ни предоставили...

Цената отлита към 1000€

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Конфигурация на сървар (Време + Цена)
« Отговор #14 -: Feb 22, 2012, 10:36 »
Oxy, ти ли ще ги даваш тия 1000 евро от джоба си ? Или ги жалиш работодателите ти, които пак с трици искат да ловят маймуни ? Пак БЕЗ ПАРА АКО МОЖЕ ДА СЕ МИНЕ. Е, щом е комерсиално, и ще се печели от това (не е за Бог да прости), искат да работи яко системата - без пара ще е трудна работа. Тука 1000 мнения от колегите се изписаха, и все не те задоволяват, ами пък да се бръкнат малко и твойте хора колега.

А за необходиното време пак се каза - КОЛКОТО Е НУЖНО - ТОЛКОВА ! Не можеш да изчислиш всичко до минутката. И какво ще стане ако си им казал 6 часа, а излезе и се закучи нещо и са нужни 12 часа ? Няма да ти платят ли ? Ще те изгонят ли ? Това е простотия. Колкото е нужно - толкова ще е времето.
« Последна редакция: Feb 22, 2012, 10:40 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.