Автор Тема: Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем  (Прочетена 4321 пъти)

rover

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем
« -: Jan 22, 2015, 19:04 »
Здравейте!
Имам лаптоп с видеокарта Ati Mobility Radeon HD4570 работеща с драйвер на АТИ "amd-driver-installer-catalyst-13.1-legacy-linux-x86.x86_64"
Днес ъпгрейтнах от Debian "wheezy" на Debian "Jessie", но не мога да инсталирам драйвера на АТИ.
Дава ми грешка:
"Check if system has the tools required for installation.
fglrx installation requires that the system have kernel headers.  /lib/modules/3.16.0-4-amd64/build/include/linux/version.h cannot be found on this system.
One or more tools required for installation cannot be found on the system. Install the required tools before installing the fglrx driver."

С "wheezy" видеото работеше перфектно.

Ъпгрейда го направих така:
1. смених в sources.list "wheezy" с "jessiе"
2. apt-get update
3. apt-get upgrade

След рестарта нямам графична реда, правя опит да инсталирам горепосочения драйве - дава ми грешка, че имам инсталиран вече драйвер на АТИ и трябва да го махна с "ati-uninstall.sh" - направено.
След това втори опит и ми изписва грешка, която трябва да проверя във "fglrx-install.log"  - там е горепосочената грешка.
Рестартирам компа и ми зарежда вече KDE но с резолюция (предполагам) 1024 на 768 и температури с около 10-15 градуса по-високи...
Това е. Някакви идеи?
Благодаря предварително!
Активен

k0tka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Fedora 23, CentOS, Debian, OS X El Capitan
  • Window Manager: i3wm
    • Профил
Re: Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем
« Отговор #1 -: Jan 22, 2015, 19:21 »
Здравей, отговора се крие в грешката - Нямаш хедърите за новото ядро:
Цитат
fglrx installation requires that the system have kernel headers. 

Цитат
apt-cache search linux-headers-`uname -r`

google
Активен

"If you need an instructional video telling your users how to turn a machine off (http://windows.microsoft.com/en-gb/windows-8/how-shut-down-turn-off-pc), there’s something seriously wrong with your design." --  Andrew Gregory @ linuxvoice

rover

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем
« Отговор #2 -: Jan 22, 2015, 19:32 »
Изпълних в терминал
"apt-cache search linux-headers-3.16.0-4-amd64"

и ми върна:
"linux-headers-3.16.0-4-amd64 - Header files for Linux 3.16.0-4-amd64"

Това показва, че ги имам (предполагам).
За всеки случай изпълних "apt-get install linux-headers-3.16.0-4-amd64"

и  ми върна, че са най-нова версия...
Може би нещо друго липсва?  :(
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем
« Отговор #3 -: Jan 22, 2015, 19:39 »
Няма да успееш да ги подкараш не поддържат 3.16 и толкова нов X. Решението е или пак да си инсталираш Wheezy на чисто или да помъчим да подкараме резолюцията на отворения драйвер. Като за начало рестартирай и когато се появи GRUB с избиране на ядро натисни tab за едитване и на лилнията с linux добави nomodeset и след това F10 за да видиш дали ще е нормалната резолюция. http://askubuntu.com/questions/38780/how-do-i-set-nomodeset-after-ive-already-installed-ubuntu Ако не тръгне както желаеш просто рестартираш и всичко ще е като нормално.
Активен

k0tka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Fedora 23, CentOS, Debian, OS X El Capitan
  • Window Manager: i3wm
    • Профил
Re: Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем
« Отговор #4 -: Jan 22, 2015, 19:52 »
Мммм да, bvbfan е прав.

Цитат
System Requirements:
Before attempting to install the AMD Catalyst™ Linux graphics driver, the following software must be installed:

        Xorg/Xserver 7.4 and above (up to 1.15)
        Linux kernel 2.6 or above (up to 3.13)
        glibc version 2.2 or 2.3
        POSIX Shared Memory (/dev/shm) support is required for 3D applications

И както е казал 
Цитат
Решението е или пак да си инсталираш Wheezy
....
Ако питаш мен изобщо не си блъскай главата да конфигурираш драйвър за АМД когато можеш да минеш без това с wheezy. Вероятно ще подкараш нещо до следващия ъпдейт... и пак главоблъскане ::)

Активен

"If you need an instructional video telling your users how to turn a machine off (http://windows.microsoft.com/en-gb/windows-8/how-shut-down-turn-off-pc), there’s something seriously wrong with your design." --  Andrew Gregory @ linuxvoice

malin

  • Гост
Re: Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем
« Отговор #5 -: Jan 22, 2015, 20:06 »
Няма да успееш да ги подкараш не поддържат 3.16 и толкова нов X. Решението е или пак да си инсталираш Wheezy на чисто или да помъчим да подкараме резолюцията на отворения драйвер. Като за начало рестартирай и когато се появи GRUB с избиране на ядро натисни tab за едитване и на лилнията с linux добави nomodeset и след това F10 за да видиш дали ще е нормалната резолюция. http://askubuntu.com/questions/38780/how-do-i-set-nomodeset-after-ive-already-installed-ubuntu Ако не тръгне както желаеш просто рестартираш и всичко ще е като нормално.
Не е ли "е"?
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем
« Отговор #6 -: Jan 22, 2015, 20:10 »
Да "е" е  ;D
Активен

rover

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем
« Отговор #7 -: Jan 23, 2015, 15:46 »
Проблема е решен. Но не с catalyst драйвера, а с отворения.
Как? Не знам! Ще опиша какво направих, може да е от полза на някого.
1. Свежа инсталация на Debian wheezy от netinstal - резултат: графична среда Гном, резолюция правилна, температурите около 55 градуса т.е високи.
2. Замяна на whezzy с jessie (тъп, но упорит ;) ) - резултатът същият - работещ Гном, нормална резолюция, високи температури около 55 градуса
3. Инсталиране на KDE:  от Synaptic - избирам пакета "kde-baseapp" инсталирам го  заедно с всички предложени ми пакети, рестартирам, избирам КДЕ и резултатът е резолюция 1024 на 768, температури около 55 градуса.
4.Добавям репозиторито за debian-multimedia, инсталиране на предложените ъпдейти.
5. Вече почти отчаян реших да инсталирам от Synaptic-a пакета "kde-full" заедно с всички предложени,  рестартирам и изненада: напълно функциониращо КДЕ, нормална резолция, температури 39 - 43 градуса!!! Не разбрах как, но всичко вече е ОК!

Благодаря за помощта!
Активен

korea60

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 189
    • Профил
Re: Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем
« Отговор #8 -: Jan 23, 2015, 18:15 »
Да попитам, това: linux-firmware-nonfree не оправяше ли нещата, или беше само за радеон?
Активен

rover

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Debian Jessie driver ATI HD4570 проблем
« Отговор #9 -: Jan 24, 2015, 11:14 »
Цитат
Да попитам, това: linux-firmware-nonfree не оправяше ли нещата, или беше само за радеон?

Не знам, но не видях в списъка моята видеокарта:
https://packages.debian.org/jessie/firmware-linux-nonfree
Активен