Автор Тема: Изтриване на Убунту  (Прочетена 7724 пъти)

TPOXATA

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Изтриване на Убунту
« -: Jul 16, 2009, 21:16 »
Здравейте,

След като с 300 зора подкарах всичко необходимо, за да мога да работя и под Убунту, дойде момента в който някак системата стана много тромава, някои неща в Убунту взеха да ме дразнят и т.н. Затова реших да го премахна... От тук започнаха същинските ми проблеми.
Първо с Партишън Меджик се опитах да форматирам двата дяла, които съм заделил за Линукс. Съответно трябваше да рестартирам машината... Рестартирах я и ми излезе прословутото съобщение за някакъв съм ГРУБ и дотам. Слава Богу имам Live CD, та чрез него се добрах до интернет и успях да разбера кво аджаба иска да ми каже таз машина. Оказа се, че трябвало да пусна инсталационния диск на Уиндоус и оттам да влезна в Recovery Console, където да напиша fixmbr. Е добре ама досега инсталирам наново Убунту за 3-ти път, тъй като нищо не става както трябва. Като го напиша това фиксмбр не ми изписва нищо... Пиша фиксбуут ц: (където ми е инсталиран Уиндоуса) и ми изписва, че нямало такъв драйв ала бала... Така и е наистина. Оказа се, че сега не ми се разпознават никакви дялове (открих го като написах мап и ми излезе, че разпознава само флопито и сд-рома).
Та кажете моля ви как да я махна тая проклета операционна система... Колкото и да е бъгав Уиндоус-а поне с инсталирането му като операционна система и слагането на всички програми, от които имам нужда и допълнителната настройка, никога не ми е отнемало повече от 2-3 часа. Сега обаче вече 2-ри ден се занимавам с тва Убунту и вместо след работа да си почина малко пред компютъра аз се занимавам с глупости...
Дайте един хитър акъл какво да правя.
Активен

BOT_ev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 995
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #1 -: Jul 16, 2009, 22:24 »
Пусни си инсталационния диск на Windows-а направи си нови ntfs дялове (като те гледам си ги затрил вече) и инсталирай на чисто.
Активен

Get to da chopa !!!
----------------------------------------------------------------------

TPOXATA

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #2 -: Jul 16, 2009, 22:56 »
Не е това проблема... В момента съм влезнал през Уиндоуса. След инсталация на Убунту дяловете вече се виждат. Когато обаче понеча да форматирам тези дялове, на които е инсталирано Убунтуто и всичко се скрива.
Активен

BOT_ev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 995
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #3 -: Jul 16, 2009, 23:19 »
Добре, просто махни linux дяловете по време на windows инсталацията, а не с partition magic или друг софтуер. И недей да инсталиираш Убунту за стотен път преди това.
Активен

Get to da chopa !!!
----------------------------------------------------------------------

neosofti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 123
  • Distribution: Убунту 10.04 - 64 бита
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #4 -: Jul 17, 2009, 00:18 »
Не знам как достигаш до recovery конзолата, но на времето(преди 2-3 години), когато имах и XP-та(Home и Prof.) на компютъра с оригинални windows-ки cdkey-и и оригинални инсталационни Microsoft CD-та трябваще парола. При home версията беше стандартно 4 или 6 пъти 0, а при Prof версията се залагаше още при инсталацията като екстра административна парола.
 ;)

Mairor

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
  • Distribution: openSUSE 11.2
  • Window Manager: KDE 4.4
    • Профил
    • WWW
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #5 -: Jul 17, 2009, 00:35 »
Значи, ако си с Windows XP взимаш инсталационното CD, зареждаш от него и избираш да правиш repair и отиваш в Recovery конзолата. Както казаха по-нагоре трябва да поиска администратолска парола, ако не си задал не съм сигурен какво би се случило. Ако си я забравил - лошо, ще трябва да търсиш някаква друга програма за оправяне на boot. Във въпросната конзола пишеш fixmbr и след рестрат трябва да работи.
Ако си с Vista или 7 в тяхното инсталационно CD си има boot repair в частта за repair, но ако не стане можеш да отидеш recovery конзола, където пишеш bootrec.exe. Като го напишеш ще ти покаже какви опции има, препоръчвам да изпълниш всички.
Чак след като си възстановил boot-ването на Windows е време да изтриеш linux партишъните. Това най-лесно става с Disc Manager на Windows, който се намира в Computer Manager-а.
Дано съм помогнал ;)
Активен

deyan4

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
  • Distribution: Ubuntu 16.04 Xenial
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #6 -: Jul 17, 2009, 01:39 »
Ако нямаш администраторска парола просто даваш Enter...
Активен

"...and there's silence that speaks so much louder than words, of promises broken..."

CTEHATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #7 -: Jul 17, 2009, 02:04 »
Пиша фиксбуут ц: (където ми е инсталиран Уиндоуса) и ми изписва, че нямало такъв драйв ала бала... Така и е наистина. Оказа се, че сега не ми се разпознават никакви дялове (открих го като написах мап и ми излезе, че разпознава само флопито и сд-рома).
...
Дайте един хитър акъл какво да правя.
Възможно е XP да не разпознава чипсета ти. Ако си с Intel (а май и за АМД) трябва да намериш настройките за SATA в дъното и да го върнеш на  Legacy или Compatible или както там се казва в твоя случай.
Късмет!
Активен

TPOXATA

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #8 -: Jul 19, 2009, 20:14 »
А в случай, че не ми иска никакви пароли?
Активен

kill_u

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1058
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
  • Out of here....
    • Профил
    • WWW
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #9 -: Jul 20, 2009, 15:39 »
В случай че не ти иска никакви пароли, както ти казаха по горе. Оправяш първо SATA да бъде разпознат диска ти от Прозорците и тогава ще ти поиска при всички случаи.
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос!!!
Gnu/Linux user 411527

TPOXATA

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #10 -: Jul 20, 2009, 22:33 »
Няма такива настройки :((( Дъното е KT600-A. Някой ако може да помогне с нещо ще съм много благодарен.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #11 -: Jul 20, 2009, 23:12 »
С Партишън Меджик правиш дяловете да са FAT32 или NTFS и ги обединяваш. Пускаш инсталационият диск на вина и му казваш да възстановява инсталацията.
По принцип по лесно беше да се възстанови MBR от линукса но вече си го затрил.
Друг вариянт е пускаш и правиш нова инсталация на ХП след като си сменил типа на дяловете. Когато я започнеш има опция да форматира дяловете.
Аз съм имал повече проблеми на съществуващ вин да заделя за линукс отколкото обратното.  ???  ???
Все пак всеки случай си е частен така че успех.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

TPOXATA

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #12 -: Jul 21, 2009, 07:32 »
Линукса при всеки неуспешен опит да го премахна се налага да го инсталирам наново, тъй като и Уиндоуса не тръгва... Т.е. сега имам и линукс. Като пробвах да направя с PM дяловете на NTFS, при рестартиране пак стига до този проблем там с GRUB. Кажи как да възстановя MBR от Линукса, дано помогне.
При нова инсталация на Win не намира дяловете, които са NTFS, не знам защо...
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #13 -: Jul 21, 2009, 08:02 »
Линукса при всеки неуспешен опит да го премахна се налага да го инсталирам наново.....

Е това е вица за месеца Колко мъка има по тоя свят.........
Активен

kill_u

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1058
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
  • Out of here....
    • Профил
    • WWW
Re: Изтриване на Убунту
« Отговор #14 -: Jul 21, 2009, 16:39 »
Линукса при всеки неуспешен опит да го премахна се налага да го инсталирам наново.....

Е това е вица за месеца Колко мъка има по тоя свят.........

Трябва да се събират.

Към ТРОХАТА.
Намери си има диск SuperGrub той мисля, че възстановяваше МВR.
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос!!!
Gnu/Linux user 411527