Автор Тема: CentOS 7 не се стартира графична среда (gnome) след ъпгрейд на mutter  (Прочетена 1870 пъти)

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Здравейте колеги,
тъй като на няколко пъти ми замръзваше графичната среда се разрових и се оказа, че при ъптайм над 50 дена. Има някакъв бъг в mutter и той спира да отговаря, та аз ъпдейтнах пакета с yum update mutter.x86_64. В момента съм с:

Цитат
Name        : mutter
Arch        : x86_64
Version     : 3.28.3
Release     : 5.el7
Size        : 12 M


При което като стартирам графичната среда с startx, ми дава следнага грешка.

Опитах да инсталирам и cinnamon, защото до колкото прочетох Mutter е мениджър за прозорците при Gnome, но и така нямаше резултат. Видеото е:

Цитат
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108 [GeForce GT 520] (rev a1)

Генериран nvidia-bug-report.log чрез nvidia-bug-report.sh Стартирах\генерирах го през ssh, не знам дали има значение.

П.С. Всъщност как мога да сменя въпросният мениджър Mutter с друг и дали това би оправило проблема?

« Последна редакция: Jan 14, 2019, 09:56 от mrowcp »
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
А само с X или xinit? ако стартира xinit вътре може да напишеш startkde за да видиш дали изобщо нещо ще тръгне.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
А само с X или xinit? ако стартира xinit вътре може да напишеш startkde за да видиш дали изобщо нещо ще тръгне.

Мерси, тръгна с xinit. Мога ли после да затворя този прозорец (като цяло има ли някакво полезно инфо в него) и как да автоматизирам процеса, да се стартира kde след рестарт в този моя случай? :)

Активен

Some Things Just Are The Way They Are

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Може да напишеш exit. Или да стартираш една програма като xclock, startkde, firefox и т. Н.

xinit не е за работа а само за тестване.
В центос7 не знам къде се сменя дисплей менажера. Иначе едно време го набивах твърдо в /etc/X11/prefdm.

Търси как се сменя дисплий менажера в 7.
Нещо такова ще да е.
https://www.centos.org/forums/viewtopic.php?t=62419

PS: това трябва да е същото като в дебиан - и там е със ситемд. Освен това xinit много често ми е помагагало в такива случаи, когато графичната среда е развалена а пък ти трябва графично инсталиране и оправяне на пакети - да не се мъчиш със конзолата. Пускаш xinit и вътре пишеш yumex.

ако нямаш графичното yumex.  преди това трябва да напишеш:
yum install yumex


« Последна редакция: Jan 15, 2019, 10:46 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Може да напишеш exit. Или да стартираш една програма като xclock, startkde, firefox и т. Н.

xinit не е за работа а само за тестване.
В центос7 не знам къде се сменя дисплей менажера. Иначе едно време го набивах твърдо в /etc/X11/prefdm.

Търси как се сменя дисплий менажера в 7.
Нещо такова ще да е.
https://www.centos.org/forums/viewtopic.php?t=62419

PS: това трябва да е същото като в дебиан - и там е със ситемд. Освен това xinit много често ми е помагагало в такива случаи, когато графичната среда е развалена а пък ти трябва графично инсталиране и оправяне на пакети - да не се мъчиш със конзолата. Пускаш xinit и вътре пишеш yumex.

ако нямаш графичното yumex.  преди това трябва да напишеш:
yum install yumex

Мерси много за инфото. Като цяло поразрових да прочета за startx / xinit и до колкото разбирам, startx е графичната част на xinit или казано, приложения които се зареждат от скрипт (.xinitrc) за да се сформира как изглежда графичната среда. Моля за поправка ако не е така :)

Ще тествам това което си ми предложил и нещата от линка и ще ъпдейтна после. Мерси още един път  [_]3
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Виж и тази тема: http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=48066.0

Аз от години ползвах или gdm или kdm. обаче kdm са го махнали от 7-ицата. Да им ....мамата >:(
Препоръчвам ти да пробваш/да смениш на  lightdm или gdm.


Aко имаш /etc/X11/xorg.conf пробвай да го изтриееш за да може всичко на автоматично да се инициализира.

Аз като си правя експерименти (когато ми трябва конфиг файл) не го изтривам а го преименувам, за да го запазя - например така _xorg.conf а след това малко по-малко правя промени в xorg.conf докато стане. nvidia-та пък и другите са много чуствителни на промени (или неточности) в xorg.conf Много са проклети. Много опити трябва докато го нагласиш.
« Последна редакция: Jan 15, 2019, 12:23 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Проблем с видеото centos
Настройка на програми
svemat 3 3188 Последна публикация Sep 10, 2007, 13:58
от Kalin
Centos 5.1
Настройка на програми
svetoslav27 4 5876 Последна публикация Mar 10, 2008, 01:06
от dedmin
Настройки на centos
Настройка на програми
pipo101 12 5477 Последна публикация May 08, 2008, 01:06
от pipo101
CentOS mp3 поддръжка ?
Настройка на програми
SK0RP10N 2 3022 Последна публикация Feb 22, 2009, 09:16
от SK0RP10N
Засичане на GNOME 3 , Лагване на GNOME 3 , Gnome 3 Lag , Nvidia Gnome3 lag
Настройка на програми
fogost 5 6355 Последна публикация Jul 08, 2011, 16:43
от fogost