Анкета

Въпрос: Необходимо ли е преразгледане на правилата във форума?

  • Да
    - 6 (31.6%)
    Не
    - 10 (52.6%)
    Въздържал се
    - 3 (15.8%)

Общ брой гласове: 17

Автор Тема: Преразглеждане на правилата на форума  (Прочетена 25302 пъти)

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
Този въпрос е породен в простата ми главица, поради факта, че има въпроси на латиница с отговор, които са преместени в кошчето.
1. В секцията в която са публикувани си седят - само са маркирани, като преместени - нулева оптимизация
2. Имат отговор! Мисля, че тук редовно пишат не повече от 5 човека, а останалите само чешат езиците.

Мислите ли, че комюнитито е достатъчно голямо, за да се пренебрегват в повечето случаи новите хора?
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз по принцип, на въпроси зададени на шльокавица не отговарям, не само в този форум, дори и да знам решението на проблема.
Ако всички редовни възприемат този подход, а модераторите само да местят в коша, мисля, че проблема ще се реши от само себе си.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Аз по принцип, на въпроси зададени на шльокавица не отговарям, не само в този форум, дори и да знам решението на проблема.
Ако всички редовни възприемат този подход, а модераторите само да местят в коша, мисля, че проблема ще се реши от само себе си.


Не, проблема няма да се реши от самосебе си. Този проблем няма решение. Или може и да има. Ако Марчето и Нетер се съгласят да пренаписват постовете на кирилица :D :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Ако Марчето и Нетер се съгласят да пренаписват постовете на кирилица :D :D :D :D.
Аз едно време го правех. Реших да помагам на новаците във форума с това да бъдат посрещнати топло и да бъдат въведени във форума постепенно. Правех го в продължение на около година. Наблюденията ми бяха, че колкото повече постове транслитерирам, толкова повече постове на латиница почват да се появяват, сякаш новаците усещаха, че могат да игнорират правилата, след като някой ще им оправи поста да изглежда добре. Ефектът от тези редакции беше не нулев, а направо отрицателен, а аз само си губех времето. Така че това не е решение.

Данчо, модератор съм тук от години (6 ли станаха, нещо такова) и имам много добри наблюдения над всяка случка във форума за това време. Мога смело да ти кажа, че новаците, които влизат да пишат тук на латиница и/или арогантно още с първия си пост, почти на 100% зарязват форума още след първите си 1-2 поста и не допринасят с нищо за него. Не само сега - така беше и когато си играех да транслитерирам постовете им. А единиците от тях, които са се задържали и след първите си 1-2 поста, не са се задържали заради това, че постът им е бил транслитериран или изтрит. Т.е., от транслитерацията няма никаква полза, само загуба на време за модераторите, а оставянето на постове на латиница само би цапало форума. Та... не, новаците не се пренебрегват с това, че се следи спазването на правилата. Всъщност, това следене въобще не се отразява на тяхното присъствие.
За това, че темите остават публикувани в секцията, където са били преди преместването им в кошчето. Това, което остава в секцията е само маркер с препратка, за да не се чуди потърпевшият къде му е темата. Но този маркер би трябвало да е временен и след време да изчезва сам от секцията, където е. Отдавна не съм се заглеждал дали тези маркери се чистят автоматично. Ако са спрели да го правят, то това е малко проблемче за оправяне, а не нулева оптимизация ;)

П.П.: Да, явно не се чистят автоматично. Ще видим какво може да се направи. Благодаря!
« Последна редакция: Jan 26, 2013, 14:59 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Хехехе! Аз съм от 2 години в този форум, а с този ник пиша от над 10 по другите форуми, ама и аз съм стигнал от давна до същото мнение.
Като видя въпрос от рода на "нов съм в Линукс" и не ми се отварят филмите или флаша, написано на шльакавица и ми и е ясно, че за него писането на кирилица не е приоритет :D  и след решаването на проблема му, ще се сети за форума при следващи такъв, но няма да се сети да пита как да си настрои клавиатурата :D .
Пък да не говорим за другите за които Линукс е просто нещо безплатно дето може да върви и без хардуер и като разберат, че не е така и се отсвирват или пък други дето се появяват само като имат проблем, веднъж-дваж(най-много) в годината и по решенията на проблема който търсят не се идса много акъл да се сети човек, че не са начинаещи, а просто тука има едни малоумници дето за без пари ще им решат всички проблеми :D .

Та Данчо, с такива индивиди коминити не става :D 
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Случаят за който говори Гигаволт е въпрос как да настрои кирилицата на една опъната Сузи с Мий Го. Ама не е в това въпроса.

Такова решение би било връщане с 15 години назад не просто на общността на любителите на ГНУ/Линукс, а на цялото съсловие в Интернет. Войната срещу кирливицата беше изтощителна и дългогодишна, като най-упорит противник бяха чатърите.

Нови, нови, ама навлеци. Неграмотни, некултурни, нахални. Слизайки на тяхното ниво, не ще им помогнем, те да израснат на някакво приемливо. Затова е по-добре да се почувстват обидени и да се върнат в шидошираната дупка, от която са изпълзяли, ако не се усетят, че ако искаш да си човек, трябва да се потрудиш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Като видя въпрос от рода на "нов съм в Линукс" и не ми се отварят филмите или флаша, написано на шльакавица и ми и е ясно, че за него писането на кирилица не е приоритет :D  и след решаването на проблема му, ще се сети за форума при следващи такъв, но няма да се сети да пита как да си настрои клавиатурата :D .

За такива хора съм съгласен. Мисля, че трябва някъде на видно място да покажете, че клавиатурната подредба може да се сменя при писането на коментар - Клик. Ако не се спазва, тогава спокойно можете да игнорирате. :)

Ако намеквате за човека преди няколко дни, който питаше как да си сложи Български, не виждам защо да не му се помогне. Сигурно е абсолютно нов и няма никаква представа от Линукс, още по-малко от вградената във форума клавиатура... Всеки започва от някъде  :)
Активен

Practice

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Правилата не е лошо да се преразглеждат от време на време. Или ще се подобрят с нещо или ще се стигне до извода че в сегашното си състояние вършат работа. И в двата случая е добре да има "преглед по реда на надзора". Лошото е когато правилата се променят на парче и по някакъв повод (причина).  Директно на въпроса - ако са хора не трябва да се пренебрегват, ако не са - да си ходят. 
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Ако намеквате за човека преди няколко дни, който питаше как да си сложи Български, не виждам защо да не му се помогне. Сигурно е абсолютно нов и няма никаква представа от Линукс, още по-малко от вградената във форума клавиатура... Всеки започва от някъде 

Не бих подминал въпрос от рода "нов съм и не знам как да си настроя кирилицата" написан на шльокавица, но да пита как да си инсталира флаш или кодеци щото за него това е по-голям проблем от това да си настрои кирилцата, аз не мисля да си правя труда да му отговарям!
Има други във форума които са по-редовни с вниманието към новите, за тях като не е проблем, нека си му отговарят!
« Последна редакция: Jan 26, 2013, 23:25 от backinblack »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами то на онзи пич му помогнаха поне двама, ама той не се върна да докладва оправил ли се е. Не е бил подминат, просто се отзова в коша, което културно му беше обяснено, защо е.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

johnfound

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
  • Distribution: Manjaro Linux
  • Window Manager: XFCE, LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Преразглеждане на правилата на форума
« Отговор #10 -: Jan 27, 2013, 09:44 »
Гласувах с не, обаче като се замисля, преместването на подобни теми в коша си е нищо, тъй като участниците могат да си продължават да си постват мнения вътре. Според мене теми, които не отговарят на правилата трябва да се местят в коша само временно (за да могат да се апелират, ако са преместени несправедливо) и след 2..3 дни да се изтриват съвсем.
А сега, като гледам, скоро коша ще се превърне в най-активният подфорум. :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Преразглеждане на правилата на форума
« Отговор #11 -: Jan 27, 2013, 11:33 »
Има нещо вярно в тези думи. Спамерите сме много тук и ламерите също, затова е така. Но не съм съгласен да се трият в последствие. Работата е там, че в коша има теми, които са за там, но съдържат много ценна информация. Това се случва именно защото в тези теми продължава да се пише. 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

johnfound

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
  • Distribution: Manjaro Linux
  • Window Manager: XFCE, LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Преразглеждане на правилата на форума
« Отговор #12 -: Jan 27, 2013, 11:57 »
Но не съм съгласен да се трият в последствие. Работата е там, че в коша има теми, които са за там, но съдържат много ценна информация.

Сигурно забелязваш противоречието. Ако в темата има ценна информация, то тя е в коша неправилно и следва да се върне в съответният раздел. А ако трябва да остане в коша, следователно информацията в нея не е ценна и следва да се изтрие. Средно положение не може да има.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Преразглеждане на правилата на форума
« Отговор #13 -: Jan 27, 2013, 12:42 »
Но не съм съгласен да се трият в последствие. Работата е там, че в коша има теми, които са за там, но съдържат много ценна информация.

Сигурно забелязваш противоречието. Ако в темата има ценна информация, то тя е в коша неправилно и следва да се върне в съответният раздел. А ако трябва да остане в коша, следователно информацията в нея не е ценна и следва да се изтрие. Средно положение не може да има.

Слишай сега Джони Браво. Забелязвам, че от 2 дена се обаждаш ама много не на място, пич. Първо ядеш zxz, че не бил приложил схема по твоите прави и там някакви дето си ги изредил. Абе остави, човека да се развива бе! К'во му се месиш. Ще кажеш, че прави проект за НАСА и трябва да е стандартизиран.

Това беше първото, сега за Коша. Явно не знаеш, но това не ти пречи да се обаждаш - в Коша освен темите с не толкова ценна информация стоят и темите, които не са по правилата на форума. 100% съм сигурен, че изобщо не знаеше защо темите са там. Пич, това не ти е Recycle Bin-а на windows-а.

И сега по същество: преди няколко години, още нямах регистрация във форума, се хванах с една SAMBA. Нещо обаче не искаше да тръгне и потърсих в google. След това попаднах на пост във форума, който описваше моя проблем. Прочетох го, оправих си SAMBA-та. оказа, се че темата е раздел Кошче. И какво от това? На мен ми свърши работа. Или с други думи отсях си ценната информация, като игнорирах факта, че темата е в Коша. Така, че Данчо - по-добре темите да ги има без значение къде са. Единственото нещо по твоя въпрос, което се сещам е да се преименува Коша на нещо друго. Нещо от рода на: Теми, нарушили правилата на форума. - или нещо от този род.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
Re: Преразглеждане на правилата на форума
« Отговор #14 -: Jan 27, 2013, 13:55 »
Някои споменати неща ми звучат, като за http://wiki.linux-bg.org/ ? Мнения?
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/