Автор Тема: Arch....  (Прочетена 15378 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #15 -: Dec 30, 2016, 14:04 »
Ползвал съм и двата мениджъра и не съм забелязал такава значителна разлика в бързината. Това не е състезание, важно е, как мениджъра върши работа. DNF във Fedora е само малко по- бърз от YUM, но си е ново поколение мениджър и, разликата в работата се забелязва.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #16 -: Dec 30, 2016, 14:32 »
Не било състезание... няма такова нещо като да ти оре на умряло диска с напълно неотговарящо GUI и се чудиш счупи ли се нещо или е живо. В момента не съм го пробвал може и да са го пооправили но и нямам никакво желание. Преди време гледах, че СУЗЕ опитват интересни неща с btrfs, но ми се стори голям оувърхед.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #17 -: Dec 30, 2016, 14:47 »
Какво е заключението сега? Arch е нестабилен?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #18 -: Dec 30, 2016, 14:56 »
Какво е заключението сега? Arch е нестабилен?
Зависи, колко високи са ти критериите за стабилност. Ако е за домашна употреба, нищо не ти пречи да сложиш един стабилен Arch с някаква консервативна графична среда, като Xfce. Може да изкара доста време. Или Lxde, която вече само се кърпи, но не се развива. Но, както вече писах - модела си е такъв. Всеки ден в нея се вкарват промени. И, всяка промяна е предизвикателство. Метод на обновяване, който някои фанатици доста измамнически рекламират, като вечен. Всъщност, това не се отнася за системата ти. Обновяването е непрекъснато, което означава в прав текст - колкото изкараш. Чакаш да се появи някаква несъвместимост между пакетите или между пакетите и хардуера ти. Нямаш гаранция, като при диструбуциите с фиксирана поддръжка, че това, което си инсталирал ще бъде това, което ще ползваш и след 10 години, коригирано с обновления за сигурността и някои ключови приложение, като уеб браузърите.
« Последна редакция: Dec 30, 2016, 14:59 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #19 -: Dec 30, 2016, 15:32 »
Какво е заключението сега? Arch е нестабилен?

Най-добре го сложи на виртуалка и тествай. Може нещата които ти трябват да са ОК.
Ролинг ъпдейтите по принцип са си ок. От 10 години имам един gentoo сървър и е много по-леко отколкото при нормалните ъпдейти. За арха не знам дали може да заключваш версията на пакета - в генту са го измислили със слотовете и т.н. така, че много грижи няма.
Другото което забелязвам е, че Арха имат втората най-добра документация след генту. Ако тръгнеш да настройваш нещо екзотично е обяснено или за генту или за арх. В сравнение с тях документациите на убитуту и дебилияна са направо трагикомедия.
« Последна редакция: Dec 30, 2016, 15:42 от growchie »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #20 -: Dec 30, 2016, 16:06 »
Най-добре го сложи на виртуалка и тествай. Може нещата които ти трябват да са ОК.
Ролинг ъпдейтите по принцип са си ок. От 10 години имам един gentoo сървър и е много по-леко отколкото при нормалните ъпдейти. За арха не знам дали може да заключваш версията на пакета - в генту са го измислили със слотовете и т.н. така, че много грижи няма
За момента ли да я тества или с проекция за две години напред ?
И, като заключи пакетите, което може да се направи във всяка дистрибуция и зависимостите ли ще заключи, които се променят динамично, следвайки този модел ? Както и останалите пакети от системата, които ползват тези зависимости и, чиято версия също не е фиксирана. И, техните зависимости, които също се обновяват непрекъснато.
Колко клиентски машини обслужва сървъра ти под Gentoo ?
« Последна редакция: Dec 30, 2016, 16:09 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #21 -: Dec 30, 2016, 16:39 »
Колко клиентски машини обслужва сървъра ти под Gentoo ?
Има фирмен мейл сървър (заедно с всички услуги амависи и т.н.), има апач, ко още бях пуснал, впн-ите (л2тп/айписек и опънвпн), един постгрес имам за дивелъпмънт, едно майескюел сървърче. Доста неща съм напускал, така че през годините минавах от версия във версия.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #22 -: Dec 30, 2016, 16:54 »
Колко клиентски машини обслужва сървъра ти под Gentoo ?
Има фирмен мейл сървър (заедно с всички услуги амависи и т.н.), има апач, ко още бях пуснал, впн-ите (л2тп/айписек и опънвпн), един постгрес имам за дивелъпмънт, едно майескюел сървърче. Доста неща съм напускал, така че през годините минавах от версия във версия.
Коя фирма или кои фирми облужва този сървър ? Не, че не ти вярвам, но израза "Имам сървър под Gentoo" стана такова клише, че почна да служи за подигравка. Всеки, занимаващ се с Linux от три месеца се сдоби с десетгодишен сървър и то, точно под Gentoo. А, старите майстори от този период, преминаха от Slackware на платена поддръжка към Red Hat и Canonical.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #23 -: Dec 30, 2016, 17:12 »
Регистрацията ти е от 2009-та, моята от 2003-та, така че коментарът ти ще си го пусна покрай ушите.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #24 -: Dec 30, 2016, 17:42 »
Мога да споделя мнения за арч като вече почти двугодишен негов потребител -настройва се и забравяш ,че изобщо го имаш.Преди него съм минал през дебиан ,убунту,пцлинукс ос ,федора(за тест) ,минт и една камара други.
 Арча е дотолкова стабилен колкото си го направиш ,ако не исталираш AUR пакети и си настроиш хранилишата няма какво да се счупи.БЪгове има ако използваш "кътингедж" пакети .При мен в gnome заради xwayland.VLC например забива ако посоча с мишката на слайдъра за превъртане на филма.Някои икони на програми не се показват в системтрей.При КДЕ с kwaywand не работеше коректно autologin друг бъг там не забелязах.Разбира се ако ползваш xorg-server тези бъгове ги няма.Лично аз съм си намерил дистрибуцията с главно Д.

П.П. Да допълня.МИнусите на диструбуцията:
сложна инсталация,
уикито е доста добро ,но иска четене,повече отколкото при дистрибуции,като убунту.Занимавка да се настрои според вкуса и изискванията ,иска време за това както и споменатото четене. Има доста неща с които трябва да се свикне...
« Последна редакция: Dec 30, 2016, 17:59 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #25 -: Dec 30, 2016, 18:30 »
Хм! Както казах, преди време се пробвах да инсталирам на виртуалка Gentoo, преди това на едно 10 инчово нетбук. Нещо не се получи. Ма гледах от някакво видео. Изглежда, че този знаеше, какво прави, но както казах, при мен не стана. Та, може и пак да пробвам, а може да пробвам и Arch-a. Просто ми трябва лека, бърза система, с минимума за мен неща, за да не се разсейвам и общо взето, дори на едни Ubuntu сърдър съм навит. В краен случай. Разнопосочни мнения... Изглежда, че ще трябва да си купя някакво евтино лапи и да пробвам там, че второто го подарих. С текущата машина не смея да си играя, че тя ми е работния инструмент в момента. С виртуалките нещо не се оправям.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #26 -: Dec 30, 2016, 18:59 »
Регистрацията ти е от 2009-та, моята от 2003-та, така че коментарът ти ще си го пусна покрай ушите.
Не съм писал, че нямаш такъв сървър. Може и да имаш. Както и хиляди доволни клиенти. Може и въпросната Gentoo да работи без проблеми още десет години върху хардуер от преди двадесет. В този свят има много повече възможни, отколкото невъзможни неща.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #27 -: Dec 30, 2016, 19:05 »
Просто ми трябва лека, бърза система, с минимума за мен неща, за да не се разсейвам и общо взето, дори на едни Ubuntu сърдър съм навит. В краен случай. Разнопосочни мнения... Изглежда, че ще трябва да си купя някакво евтино лапи и да пробвам там, че второто го подарих. С текущата машина не смея да си играя, че тя ми е работния инструмент в момента. С виртуалките нещо не се оправям.
Коя графична среда предпочиташ ? Лека е всяка минимална система. Важното е, какво ще качиш върху нея. Какви са характеристиките на хардуера ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #28 -: Dec 30, 2016, 19:43 »
Ще ме накарате да разкарам виртуалката с Убитуту и да си сложа пак арх-а. Дано да са оправили КДЕ-то най-накрая.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #29 -: Dec 30, 2016, 20:31 »
Ще ме накарате да разкарам виртуалката с Убитуту и да си сложа пак арх-а. Дано да са оправили КДЕ-то най-накрая.
Не мисля, че колегата се интересуваше от моментна демонстрация под виртуална машина.
Ако е така, направо ще пусна един жив диск с Antegros или Manjaro и ще направя снимка на екрана, за да види, че работи.
Колкото да Plasma Desktop, като гледам динамиката му на разработка, "оправянето" е по- скоро моментно състояние и някакво изключение. Щяха да фиксират една от версиите, като LTS и, ако са го направили, това ще е спасителна котва за любителите на тази графична среда.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
за и против arch
Идеи и мнения
deoplig 19 7468 Последна публикация Oct 22, 2006, 10:23
от deoplig
интернет настройки на arch
Настройка на програми
deoplig 11 4990 Последна публикация Feb 19, 2008, 19:41
от deoplig
Графична среда на Arch
Настройка на програми
leberkez 138 25997 Последна публикация Mar 31, 2011, 15:32
от AMD
Arch Линукс
Настройка на програми
pisio 4 3135 Последна публикация Sep 17, 2009, 18:28
от zulenica
Отваряне на дигитални снимки при Arch.
Настройка на програми
bazu 15 3736 Последна публикация May 09, 2010, 18:20
от bazu