Автор Тема: envirounment variable (pkg-config)  (Прочетена 8062 пъти)

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
envirounment variable (pkg-config)
« -: Nov 03, 2012, 19:12 »
здарвейте, опитвам да компилирам gnome-do в Убунту10.04 от сорса и след ./configure ми връща следната грешка
Код:
configure: error: Package requirements (gconf-sharp-2.0) were not met:

No package 'gconf-sharp-2.0' found

Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
installed software in a non-standard prefix.

Alternatively, you may set the environment variables GCONF_SHARP_20_CFLAGS
and GCONF_SHARP_20_LIBS to avoid the need to call pkg-config.
See the pkg-config man page for more details.
satir@satir-desktop:~/Gnome_Do/gnome-do-0.9$
разбирам, че трябва да променя променливите на средата, така че да си избегне грешката, но... чета ман страницата на pkg-config и, признавам английския не ми е силната страна, не ми става съвсем ясно как да го направя. ако някой знае как се прави това, ще съм му много благодарен. лека вечер.
п.с. не ми казвайте да го инсталирам със синаптик или с apt-get install gnome-do,  искам да го компилирам :)
edit: пакета gconf-sharp-2.0 го няма в хранилищата на Убунту и в PPA го няма, така че, променливите на средата трябва да се пипат.
« Последна редакция: Nov 03, 2012, 19:36 от satir »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: envirounment variable (pkg-config)
« Отговор #1 -: Nov 03, 2012, 20:41 »
No package 'gconf-sharp-2.0' found
Според мен проблемът ти е това. Пакетът gconf2 е сред зависимостите на gnome-do (справка тук), така че трябва да го инсталираш, за да продължиш нормално с инсталацията. А предложението за промяна на PKG_CONFIG_PATH... системата ти го предлага, предполагайки, че щом не намира нужната зависимост в текущо указания път в тази променлива, може би пътят е друг и да го промениш. Преди това, обаче, трябва да инсталираш нужните зависимости и след това, ако се налага, да променяш променливи на средата, свързани с тях ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: envirounment variable (pkg-config)
« Отговор #2 -: Nov 04, 2012, 05:33 »
neter, здрасти :) не съм тe срещал от 100 години :) 
имам го инсталиран gconf2 и не разбирам защо не се получава. четох няколко примера как се прави, но не искам да пипам без да съм съвсем сигурен, какво точно се иска... до променливите опира, защото аз го имам инсталиран тоя пакет (gnome-go-0.8.3.1). разбрах че се прави с командата "export" но не ми стана ясно в моя случай кое и къде да експортирам.
нещо такова:
Код:
export PKG_CONFIG_PATH=/usr/local/bin
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: envirounment variable (pkg-config)
« Отговор #3 -: Nov 04, 2012, 11:31 »
Иска ти gconf-sharp-2.0, което мисля е част от моно, поне шарп си беше от моно. Също имай предвид, че е по-вероятно да ти иска dev пакета, пробвай да инсталираш някой метапакет от моно. Знам, че съм леко офтопик, понеже не за това питаш, но не зная как да го експортнеш, виж опциите на configure или make (дори не помня кое от двете имаше опции, че напоследък все деб пакети правя :) )

Edit: Опитай с mono-2.0-devel пакета.
« Последна редакция: Nov 04, 2012, 11:37 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: envirounment variable (pkg-config)
« Отговор #4 -: Nov 04, 2012, 17:35 »
от моно е, добре си спомняш. сега го инсталирам (devel пакета), а той повлече след себе си още дузина библиотеки :) . ще опитам като се инсталира. но се налага извода че трябва повече да се чете за променливите на средата или да се учи английски, а по-скоро и двете :). иначе mono го тества в началото на конфигурирането и го маркира с "yes".
не стана с dev пакета. инсталирах gtk-sharp2-gapi и се получи,  сега обаче ми иска glade-sharp-2.0. очевидно sharp си иска и това си е. както и да е, май ще си поиграя още доста :)
« Последна редакция: Nov 04, 2012, 17:42 от satir »
Активен