Автор Тема: Xampp безопасност  (Прочетена 7472 пъти)

lipa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
    • WWW
Xampp безопасност
« -: Mar 23, 2018, 10:42 »
Има ли възможност да сложа Xampp и да не ми хакват компа. Може ли да се обезопаси тази програма по някакъв лесен но сигурен  начин ? Много ми е нужна...
Активен

Генератор на сложни  пароли https://websuper.net/generator-na-slozhni-paroli/

Ali Nebi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 394
  • Distribution: Centos, Debian, Fedora, Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Xampp безопасност
« Отговор #1 -: Mar 23, 2018, 11:35 »
Здравей Lipa,

Следя твоите теми от няколко дена и забелязвам, че ти все още не даваш нужната информация. Къде е инсталиран този XAMPP, в каква мрежа се намира компютърът, зад рутер и защитна стена ли е или има директен достъп към него през интернет, кои портове имаш отворени? Линукс е достатъчно сигурна среда, дори когато е без допълнителни настройки. За да може въобще някой да ти помогне или даде някакви насоки, то ти трябва да дадеш нужната информация на хората.

Проблемът не е в ХАМП, а в настройките на PHP, apache, mysql и т.н. Има някойлко неща, които трябва да се донастроят, но дори и без да го правиш може да си защитиш системата ако си настроиш защитната стена, сложиш добри пароли на потребителите и т.н.

Та отново, ако очакваш помощ, започни да даваш нужната информация. Ако ли не, тогава няма кой да ти помоге, ще трябва да четеш и сам да се справиш с проблемите, което не е лошо, защото ще научиш нещо ново.

П.С. ХАПМ не е нищо повече от apache, php и mysql. Ако искаш да ги настроиш да са по-добре защитени потърси в гугъл как да защитиш всяка една от тях.
« Последна редакция: Mar 23, 2018, 15:06 от Ali Nebi »
Активен

Не се задоволявай да бъдеш дим, когато можеш да бъдеш огън!

lipa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
    • WWW
Re: Xampp безопасност
« Отговор #2 -: Mar 23, 2018, 11:57 »
Добре, извинявам се . Аз просто мислех, че трябва да  направя само настройки на самата програма и за това така зададох въпроса. Значи това става въпрос за компютър на който съм направил нова инсталация xubuntu. Използвам рутер wi-fi...    Сложил съм Gufw Firewall избрах режим офис. Все още нямам инсталиран Xampp защото искам да  се консултирам със вас как да го инсталирам правилно.

П.П. Въпреки, че вчера обнових рутера, днес също имам проблеми и гугал ми дава IP като спамерско още. За това писах в друга тема тук на форума
Активен

Генератор на сложни  пароли https://websuper.net/generator-na-slozhni-paroli/

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Xampp безопасност
« Отговор #3 -: Mar 23, 2018, 12:29 »
Преди няколко мои поста се опитах да смекча изказването на @go_fire и ти дадох няколко "съвета" - предложения  по-скоро - но ти явно или не си прочел нищо, или не си обърнал изобщо внимание на написаното. Първо, XAMPP не е програма, а пакет, който  инсталира Апача, РНР и някаква база данни. Както ти се каза в предния пост. Ако се беше поинтересувал преди това, какво е туй нещо щеше да знаеш. Щеше да знаеш, как да си зададеш въпроса, ако беше написал в търсачката на Гугъл "How to secure XAMPP" или "How to secure Apache", "How to secure PHP", "How to secure MySQL" и т.н. Ако беше попрочел нещо от всичко това, щеше да зададеш съвсем точни въпроси и щеше много да улесниш нещата.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lipa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
    • WWW
Re: Xampp безопасност
« Отговор #4 -: Mar 23, 2018, 12:41 »
При инсталирането на Xampp обаче никъде не ми иска пароли за сървъра, БД...., в инструкцията на сайта също не намерих тази информация. Опитвал съм да инсталирам пакетите по отделно, тогава се изисква  да въведа пароли , но инсталацията нещо не ми се получи и даде някаква грешка не помня защо. Гугал може и да има отговор, но аз не знам английски, за това питам тук.
Активен

Генератор на сложни  пароли https://websuper.net/generator-na-slozhni-paroli/

Ali Nebi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 394
  • Distribution: Centos, Debian, Fedora, Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Xampp безопасност
« Отговор #5 -: Mar 23, 2018, 13:13 »
Когато си зад рутер, твоят компютър не е достъпен извън тази мрежа, освен ако не си пренасочвал портове. Ако имаш пусната защитна стена, която блокира заявки към пор 3306 (стандартен порт за mysql), тогава не е нужно да задаш парола. Така или иначе това си е само за твое ползване и е улеснение ако нямаш пароли. Аз лично сетвам винаги, но както казах, това не е задължително ако е девелопмент машина, която не се достъпва от никъде.

Много доставчици ползват динамични IP адреси. Този адрес може да е бил при друг потребител със заразен компютър, който се е ползвал за пращане на спам и от там да е в черните списъци или пък целият IP блок да е блокиран по подразбиране, защото е динамичен за клиентите си. Варианти много. Но това не значи, че твоят компютър е заразен или пък, че нещо става там.
Активен

Не се задоволявай да бъдеш дим, когато можеш да бъдеш огън!

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Xampp безопасност
« Отговор #6 -: Mar 23, 2018, 13:14 »
При инсталирането на Xampp обаче никъде не ми иска пароли за сървъра, БД...., в инструкцията на сайта също не намерих тази информация. Опитвал съм да инсталирам пакетите по отделно, тогава се изисква  да въведа пароли , но инсталацията нещо не ми се получи и даде някаква грешка не помня защо. Гугал може и да има отговор, но аз не знам английски, за това питам тук.
Нека и аз се опитам:
Xampp е стак (пакет) от три програми Apache, php, mysql. Следователно стака не може да ти иска парола (запитай се, за какво е тази парола). Ето и малко по упростено:

Apache -> уебсървър
php -> програмен език
mysql -> база данни

Сега, когато знаеш кое какво е и че Xampp е просто пакетирано цялото това нещо, се връщаме на -> (запитай се, за какво е тази парола). Отговор: "Сървъра" дето ти иска парола е mysql, а не цялото нещо (Xampp).

От тук след инсталацията (било то ръчно, или не), се пита каква е крайната цел.

Примерно: Искам да сложа Wordpress и да го базикам.
От тук ще се наложи да инсталираш разни модули.
Пример 2: Искам да си напиша една малка HTML базова страничка.
Тук вече се пита защо си инсталирал целия стак :)

След като се инсталира всичко необходимо за крайната цел се преминава към секюрването поотделно... Apache, php, mysql..

Разбира се основния въпрос за безопасността е: Ще се вижда ли уебсървъра на вън ?(което означава извън твоята локална мрежа или извън твоя компютър). След отговора на този въпрос, се предприемат различни мерки на различни нива.


« Последна редакция: Mar 23, 2018, 13:25 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

lunarvalley

  • Гост
Re: Xampp безопасност
« Отговор #7 -: Mar 23, 2018, 13:23 »
Цитат
При инсталирането на Xampp обаче никъде не ми иска пароли за сървъра, БД...., в инструкцията на сайта също не намерих тази информация. Опитвал съм да инсталирам пакетите по отделно, тогава се изисква  да въведа пароли , но инсталацията нещо не ми се получи и даде някаква грешка не помня защо. Гугал може и да има отговор, но аз не знам английски, за това питам тук.

виж, това е голям проблем. Опитай се да го понаучиш, не е нужно да го говориш или да можеш да пишеш есета, а колкото да се оправяш с инструкции.
Активен

malin

  • Гост
Re: Xampp безопасност
« Отговор #8 -: Mar 23, 2018, 13:29 »
Изпревари ме, точно за същото.
Малко странно, какво е пишело в инструкциите за ХАМП на Български, а са забравили за по-нататък.
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Xampp безопасност
« Отговор #9 -: Mar 23, 2018, 13:31 »
Едно търсене в Гугъл с ключови думи "защита xampp". Ето и част от първите резултати: цък, цък - за неразбиращите английски.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Xampp безопасност
« Отговор #10 -: Mar 23, 2018, 13:57 »
Едно търсене в Гугъл с ключови думи "защита xampp". Ето и част от първите резултати: цък, цък - за неразбиращите английски.
Който търси, намира.

Дори да не знаеш английски, машинен превод ще е достатъчно разбираем. Даваш адреса на страницата на преводачката на Гугъл и четеш
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lipa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
    • WWW
Re: Xampp безопасност
« Отговор #11 -: Mar 23, 2018, 14:03 »
Едно търсене в Гугъл с ключови думи "защита xampp". Ето и част от първите резултати: цък, цък - за неразбиращите английски.
Статиите са от 2007 година, да ли актуални за сегашната версия на Xampp? Те  са насочени към windows версията...
« Последна редакция: Mar 23, 2018, 14:05 от lipa »
Активен

Генератор на сложни  пароли https://websuper.net/generator-na-slozhni-paroli/

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Xampp безопасност
« Отговор #12 -: Mar 23, 2018, 14:22 »
Едно търсене в Гугъл с ключови думи "защита xampp". Ето и част от първите резултати: цък, цък - за неразбиращите английски.
Статиите са от 2007 година, да ли актуални за сегашната версия на Xampp? Те  са насочени към windows версията...

Ми пробвай, ако се получи то явно е актуална. И за Уиндоус е насочена само частта за инсталацията, ама ти това вече го знаеш как става под линукс. Може да пропуснеш това и да прескочиш директно на конфигурацията.
Активен

lipa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
    • WWW
Re: Xampp безопасност
« Отговор #13 -: Mar 23, 2018, 14:48 »
На страницата на Xampp дават това като решение: sudo /opt/lampp/lampp security . До колко би помогнала тази пкоманда?
Активен

Генератор на сложни  пароли https://websuper.net/generator-na-slozhni-paroli/

stancho_25

  • Гост
Re: Xampp безопасност
« Отговор #14 -: Mar 23, 2018, 15:05 »
Това ще помогне от части. Но всичко зависи от задклавиатурното устройство.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Xampp
Настройка на програми
pl3v3n 3 1705 Последна публикация Jun 30, 2007, 23:38
от amarth
Xampp проблем
Настройка на програми
shadow_m 3 2165 Последна публикация Nov 23, 2007, 21:10
от to6eto
Проблем с XAMPP-помощ!
Настройка на програми
reletobg 3 2593 Последна публикация Jan 16, 2009, 18:21
от eniac111
XAMPP Проблем при инсталацията
Кошче
sarfios 2 1513 Последна публикация Feb 06, 2010, 12:48
от Acho
Инсталация на Xampp - помощ
Настройка на програми
Deeds 21 3801 Последна публикация Sep 27, 2010, 16:25
от b2l