Автор Тема: Помомощ за Grub - УБУНТУ  (Прочетена 3250 пъти)

Zombaiooo

  • Гост
Помомощ за Grub - УБУНТУ
« -: Mar 26, 2007, 22:04 »
Имам проблем с груб лоудер-а, ПОЛЗВАМ УБУНТУ. Дава ми грешка номер 17 преди да се появи менюто с операционните системи.

Цялата боза става след опит за инсталация на партишън меджик под Уиндоус-а.

Лесно мога да се оправя с форматиране на дисковете, но имам много важна информация  и на 2-та диска с различните операционни системи. Идеята е да си прехвърля всичко важно на сторидж-а и да форматирам с нова инсталация или (което е препоръчително) да си поправя и 2-те операционни системи.

Имам 4 партишън-а на хард-а.
-суап(2гб - суап)
-убунту(30гб ехт3)
-уиндоус(10гб - нтфс)
-сторидж(190гб - фат32)

 Output-a  от fstab е:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda7
UUID=c5fa3a5f-7473-407c-bfd9-a5c44b41bf0a /               ext3    defaults,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda1
UUID=5E9CC6409CC61307 /media/sda1     ntfs    defaults,nls=utf8,umask=007,gid=46 0       1
# /dev/sda5
UUID=8B9D-15DA  /media/sda5     vfat    defaults,utf8,umask=007,gid=46 0       1
# /dev/sda6
UUID=63e6ebfa-7257-4fc7-85db-4c299b9242c1 none            swap    sw              0       0
/dev/hda        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/           /media/floppy0  auto    rw,user,noauto  0       0


Как мога да си оправя GRUB, ползвайки лайв сиди на Убунту.



Активен

alabal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2173
  • cat /earth/europe/bg/sofia | grep Nacamura
    • Профил
Помомощ за Grub - УБУНТУ
« Отговор #1 -: Mar 26, 2007, 22:17 »
Братко, темата е редактирана.
Ето една тема от форумите на Gentoo - малко стара, но доста добра. Не използвам Ubuntu.
Активен

It makes you awful glad that you were born a man.

smelkomar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 429
    • Профил
Помомощ за Grub - УБУНТУ
« Отговор #2 -: Mar 26, 2007, 22:21 »
И на мен ми се е случвал веднъж-дваж проблема. Виж какво има във форума на ubuntu:

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=1361177&postcount=26



Активен

Ползвам т'ва, к'вот ме кефи

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Помомощ за Grub - УБУНТУ
« Отговор #3 -: Mar 27, 2007, 00:09 »
Имам една идеа да не гадая сега и да ти го напиша дай ми menu.lst как ти изглежда и след това искам да видя и sudo fdisk -l след което ми дай малко време да ти ги напиша.Между другото alabal ти е дал вече помощ която трябва да стига.Ако не се лъжа error 17 е за немправилен / нещо неможе да ти намери от де да боотне при теб.

П.С. Реших да погадая и давам следното предложение като не казвам че трябва да тръгне:

default      0

timeout   10

title      Ubuntu
root      (hd0,6)
kernel      /boot/vmlinuz-(uname -r) root=/dev/sda7 ro
initrd      /boot/initrd.img-(uname -r)
savedefault

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title      Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/hda1
title      Microsoft Windows XP
root      (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader   +1

така според мен трябва да ти изглежда menu.lst.Та относно това което си направил не съм много убеден ама си мисля че груб ти е инсталиран и ти го зарежда при боот на компа.И като стигне до момента където те пита какво искаш да зарежда просто маркираи убунтуту и след това натисни "е" ама на реда който исках да променяш и погледни това което съм ти написал.Сравни го и го промени.Единственото за което не съм убеден при теб е това с коя версия на ядрото си.Трябва сам да си я знаеш.И след като поправиш това което е объркано а то най вероятно е на втория ред при root(hd0,6) само предполагам разбира се натисни "b" да пробваш дали ще тръгне.Ако не с live cd е по лесно стартираш си диска.След това отваряш една конзола създаваш си една хубава папка примерно mkdir /home/ubuntu/Desktop/Mount и пишеш sudo mount -t ext3 /dev/sda7 /home/ubuntu/Desktop/Mount след туй sudo mount -o bind /dev /home/ubuntu/Desktop/Mount/dev след което влизаш в папката cd /home/ubuntu/Desktop/Mount и се логваш в системата sudo chroot /home/ubuntu/Desktop/Mount след туй grub-install /dev/sda и после update-grub и тъй като груб прай понякога глупости или поне на мен така ми се струва пишеш едно gedit /boot/grub/menu.lst и сравни това което съм ти написал с това което има вътре и виж само дали пише root=/dev/sda7  а не да пише  root=/dev/hda7 щото на един приятел все груб си мисли че е hda след подобна процедура и че коригирай го де.След това натискаш на save и затваряш прозореца.След туй пишеш един exit  след това излизаш от директорията и umount /dev/sda7 и след това рестартваш компа.И ако тогава не тръгне си объркал нещо яко или незнам.Айде много успех.Ако има нещо пиши



Активен

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Помомощ за Grub - УБУНТУ
« Отговор #4 -: Mar 27, 2007, 03:17 »
Трабва да си "root"
Дай fdisk -l
и виж дали e /sda ,sda1 .... а не hda ,hda1.../
Ако е така
#umount /dev/sda7
#mkdir /1
#mount -t ext3 /dev/sda7 /1
#grub-install  --root-directory=/1 /dev/sda
#umount /1
 A за "роот" /нямам това СД  пробвай с "2" / 2-ка /в командия ред за боотване.



Активен

alabal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2173
  • cat /earth/europe/bg/sofia | grep Nacamura
    • Профил
Помомощ за Grub - УБУНТУ
« Отговор #5 -: Mar 27, 2007, 06:46 »
Братко, ivo1204, къде го има това с /1 - мисля си, че е напълно излишно упражнение. Защо е необходимо.
Просто след:
su
# grub
трябва да се внимава каквъв номер ще се зададе в root() и setup() и hda и sda да е grub ги възприема като hdX.
Активен

It makes you awful glad that you were born a man.

ivo1204

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 987
    • Профил
Помомощ за Grub - УБУНТУ
« Отговор #6 -: Mar 27, 2007, 08:41 »
alabal
Това   според мен е по лесна алтернатива ,то и това е целта на скрипта  /usr/sbin/grub-install . Тук няма "chroot" ,при
който може да се наложи да премонтира /proc.
Поне аз използвам този начин ,по -лесно ми се вижда ,а  вие сте описали добре другите алтернативи.
Аз останах с впечатление ,че той не достига до ">" при ботване на системата.Така че трябва да стартира от СД.
Той още от там може да опита с "root=/dev/sda7" да си влезе
в дяла , без да прави "chroot"  после.
Сега , ако Убунту му е монтирало дяла , може направо да извика скрипта ,но понеже  избягвам да  си правя експерименти с "grub" , карам по този начин /демонтирам и монтирам в нова директория /, видя ли в неговия fstab какви страхотии пише в  в първото поле ....Та затова "/1".
По принцип съм съгласен , и все пак ,нека той  има избор ,нали е по добре ?
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
GRUB зависва...
Кошче
diannik 0 3260 Последна публикация Jun 23, 2003, 15:16
от diannik
Мога ли да ползвам GRUB за стартиране на DOS?
Настройка на програми
feb 3 3098 Последна публикация Jul 18, 2003, 23:04
от feb
xp,RH9 i GRUB
Начини за увеличаване на бързодействието
sebastianz55 14 6926 Последна публикация Mar 16, 2004, 14:28
от sebastianz55
Grub
Настройка на програми
Borko 2 2824 Последна публикация Aug 16, 2004, 18:37
от Pinball_Master
Въпрос за GRUB
Настройка на програми
iwian 4 2879 Последна публикация Oct 14, 2004, 22:24
от