Автор Тема: Как са гарантирани инвестиците в свободен софтуер?  (Прочетена 9649 пъти)

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
С лиценза и с открития процес на разработка. Защо е така?
Свободният софтуер е свободен не защото е безплатен, а защото може да получиш изходния му код. Така дори фирмата-производител да фалира, програмата може да бъде поддържана и и развивана от потребителите й. Пример за това са eazel и файловия им мениджър nautilus. Eazel фалираха, а Nautilus стана файловия мениджър по подразбиране в GNOME. Открития процес на разработка ти дава възможност да прецениш що за хора са разработчиците - отзивчиви ли са към feature request-овете, за колко време се поправят средно бъговете и най-вече колко са потребителите, които реално ползват програмата - а щом зад една програма стои критична маса потребители, тя ще продължи да се развива, дори и текущите й maintainer-и да се откажат от нея.
Как са гарантирани инвестициите в собственически софтуер?
Нека да разгледаме следния пример - фирма си е купила Microsoft J++ преди 5 години, разработила е на нея 20-30 програми и в един ден прекрасен ден Microsoft спира поддръжката Ако фирмата реши да пренапише програмите, за да не и отиде труда на вятъра ще й трябват поне 1-2 години. Или примерно ти сега си запазваш файловете във формат на Office 2003, каква гаранция имаш от Microsoft, че с Office 2023 ще можеш да ги прочетеш - никаква. Докато ако ги запазиш в OpenOffice формат,  дори и той да не съществува тогава, с една XSL трансформация ще можеш да ги приведеш в HTML и да си ги прочетеш в най-обикновен браузър. Дори и да не знаеш какво е XSL, можеш да платиш на някого скромна сума да го напише вместо теб, а ако става въпрос за един-два документа можеш дори да ги отвориш с най-обикновен текстов редактор и да извадиш данните на ръка. Хайде сега опитай да отвориш с новия си Microsoft Office 2003 .doc файлове на кирилица от Word 5 (писани под ДОС)  и никога вече няма да държиш ценни данни във формат, чиято спецификация не е публично достъпна.
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

vesko_dechev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 154
    • Профил
мерси на sebastianz55 и CaBa
аз бих добавил и писмото на перуанския конгресмен до Майкрософт-Перу, публикувано в portal.bg
...
Жалко че не се намери никой да напише подобна на това писмо статия.
...
Аз предупреждавах преди време, че трябва да се подеме дискусия за изясняването на ред въпроси от нетехнически характер, но практически всички тук си правят пас. ОК.
и министър калчев си зададе същите въпроси като мен и никой не му отговори, защото позиция нямаше формирана.
От това пак губим ние.
...
mikis не си губя времето с постинги не по темата. Sorry ама ти се заяждаш. Аз просто търся информация на БЪЛГАРСКИ език.
...
В тая връзка някой да знае книга за философията на линукс и свободния софтуер? нещо като книгата на оня -добри божилов май се казваше. Само че за другата гледна точка. Или такава няма?!
Активен

"Но разкажи със думи прости
на тях- на бъдещите хора
които ще поемат поста ни
че ние храбро сме се борили..."
Вапцаров
"Партия велика води нашия победен строй..."
из песента "Мила родино", химн на България

vesko_dechev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 154
    • Профил
mikis, би ли нарекъл министър Калчев провокатр, защото пита? Аз пиатм за линукс в линукс и свободния софтуер в сайт за линукс и свободен софтуер.  И това ако е провокация.

...
а ако целия квартал пита същото- какво и те ли са провокатори?
Аз съм писал- ако някой го дразни наличието на подобни въпроси и изказвания в противовес на личните му вярвания - ДА НЕ ВЛИЗА В ТАЗИ ТЕМА
Активен

"Но разкажи със думи прости
на тях- на бъдещите хора
които ще поемат поста ни
че ние храбро сме се борили..."
Вапцаров
"Партия велика води нашия победен строй..."
из песента "Мила родино", химн на България

Emooo

  • Гост
nekompetentni ste i samo drankate gluposri Microsoft J++ e compilator na Java Microsoft ne sa spriali Java prosto sa spriali da praviat compilatora estestveno moje da si go compilirashj programi na SUN Java.
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Цитат (vesko_dechev @ Фев. 02 2004,18:48)
mikis, би ли нарекъл министър Калчев провокатр, защото пита? Аз пиатм за линукс в линукс и свободния софтуер в сайт за линукс и свободен софтуер.  И това ако е провокация...

Да ти цитарм ли кое е провокация?

Що се правиш на утрепан!?!
Активен

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
Цитат
В тая връзка някой да знае книга за философията на линукс и свободния софтуер?

Катедралата и базарът на Ерик Реймънд.
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

vesko_dechev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 154
    • Профил
книгата е чудесна
може би трябва да се вкарат повече линкове в този сайт към такива книги и статии.
Би могло да се направи секция за начинаещи в linux-bg.org със FAQ
Активен

"Но разкажи със думи прости
на тях- на бъдещите хора
които ще поемат поста ни
че ние храбро сме се борили..."
Вапцаров
"Партия велика води нашия победен строй..."
из песента "Мила родино", химн на България