Автор Тема: Debian не може да се настройва часът  (Прочетена 4817 пъти)

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Здравейте.
С Debian 4 Etch съм, и имам един доста дразнещ проблем - настройвам си часа, рестартирам рс и часът отново не е точен.При всяко стартиране трябва да си настройвам часовника.Някакви идеи ?
Активен

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #1 -: Dec 03, 2008, 14:11 »
Проблемът бе решен, като сложих часът да се настройва от NTP Server
Активен

edmon

  • Гост
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #2 -: Dec 03, 2008, 17:33 »
по правилно би било да кажеш:)
дебиан чете винаги хардуерния часовник и ми нстройва часа по него
как да го променя?
и тогава отговора е:
date -s "18:23"
kato 18:23 e tekushtoto vremem spored teb:)
i sled towa:
hwclock --systohc
Активен

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #3 -: Dec 03, 2008, 19:40 »
уж го настроих от NTP, ама не съм.
Обаче става следната грешка:
Код:
debian:/home/sk0rp10n# hwclock --systohc
select() to /dev/rtc to wait for clock tick timed out
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #4 -: Dec 03, 2008, 20:00 »
Хаха, наблюдавах един такъв забавен проблем на xen paravirtualized guest. Сменям времето, след няколко секунди гледам старото време. Отново - същата работа. Голяма забава. Оказа се че на dom0-та е различно и си имало механизми това да се оправи като проблем. Но като цяло много странно ми се видя докато схвана откъде идва проблема.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #5 -: Dec 03, 2008, 20:40 »
Тоест какво е решението на проблема ?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #6 -: Dec 03, 2008, 21:00 »
echo 1 > /proc/sys/xen/independent_wallclock
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #7 -: Dec 03, 2008, 21:34 »
sk0rp10n@debian:~$ echo 1 > /proc/sys/xen/independent_wallclock
bash: /proc/sys/xen/independent_wallclock: No such file or directory
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #8 -: Dec 03, 2008, 21:51 »
Случайно твоят дебиан да НЕ е паравиртуализирана xen виртуална машина?!?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #9 -: Dec 03, 2008, 22:39 »
Младежи, струва ми се, че решението може би е доста по-просто :P CR2032 :))) Както някой спомена, гледа се хардеурния часовник. Ако ти е паднала батерията, която държи настройките ... нормално е винаги да имаш разминаване. Как стои въпроса с датата? Тя променя ли се също?
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #10 -: Dec 03, 2008, 22:44 »
Пич заеби набиването на глупости по системните файлове. Още повече, че аз не намерих подобно нещо в моя /proc/sys.

Сега ако проблема не ти е хардуерен - батерии и прочие то подолното инфо може и да ти помогне.

Сега аз имах подобен проблем с моя Дебиан, че нещо часът не се настройваше като хората.
Мисля, че по логовете можеш да намериш какво точно става и къде точно е проблема, както на времето аз направих (също един съвет прочети man старницата на hwclock и ще ти се проясни механизма на настройване на часът и кво точно да правиш). Та Дебиана ползва hwclock и неговите скриптове, за да си сетва времето.
Сега за какво ти го говоря всичко това, ами и аз имах подобен проблем и се оказа, че трябва да се донапишат разни неща по скриптовете на hwclock в /etc/init.d и по точно в:
/etc/init.d/hwclockfirst.sh
/etc/init.d/hwclock.sh

Та проблема е, че тая команда не знае от къде да прочете и съответно да сетне часът и като рестартираш всичко е по старому, причината е, че тя ползва /dev/rtc устройството по default, а не /dev/rtc0, а съответно аз нямах тогава в /dev rtc файла (гледам, че сега отнякъде се е взел линк /dev/rtc сочеш към правилното устройство, а именно /dev/rtc0). Оттук на сетне имаш два варианта на действие
1) Правиш линк в /dev, който сочи към /dev/rtc0 с име /dev/rtc;
2) Редактираш като мене двата скрипта дето посочих горе по следния начин:
Това:
Код:
HWCLOCKPARS=
става
Код:
HWCLOCKPARS=--rtc=/dev/rtc0
И вече сочи към правилното устройство. С това казваш на hwclock при boot и изключване (т.к. тогава се запаметява времето в хардуерния часовник) къде да намери нужното му устройство, а като не го намери това устройство нищо не запаметява и времето е както преди промените.
Втория вариант го правиш при положение, че 1) не работи. Оттам или със hwclock или със date си настройвап часът или пък от графичната среда. Аз ти препоръчвам първо да използваш hwclock и да му зададеш localtime опцията при настройка, за да не ти прецака времето на Win-a ако го ползваш паралелно на Линукс, че при мен имаше и такъв проблем. Дано съм бил ясен. Не съм ти написъл директно командите, че ме мързи да чета меновете вместо теб.
« Последна редакция: Dec 03, 2008, 22:48 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #11 -: Dec 03, 2008, 23:02 »
arda_kj, и в твоя случай предполагам не става въпрос за xen виртуална машина? :)

Що се отнася до конкретния проблем: ползвайте си ntp и точка по въпроса. Никакви хардуерни часовници и никакви такива работи. ntp ще си настрои времето *преди* за вас да има някакво значение, впоследствие ще продължи да го прави.
« Последна редакция: Dec 03, 2008, 23:07 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #12 -: Dec 03, 2008, 23:31 »
Gat3way знам, че нямам виртуална машина. Имах предвид, че не намерих нищо подобно на това, което си написъл.

Това с ntp e хубаво, ама ако не искам да го ползвам по някаква причина или пък не мога да го ползвам, тогава какво правим. Проблема не е дали да ползваш ntp или не, проблма е, че човека има проблем :), т.е. нещо не е наред със системата му и по удачно би било да се види защо и какво не е наред и да се отстрани грешката отколкото да намерим някакво временно половинчато решение.  А доколкото виждам той е написъл, че това с ntp не му е помогнало. Както и да е всеки си знае, аз само се опитвам да помогна с каквото мога пък оттам на татък всеки има две какпки мозък да реши кое е добро за него и кое не.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #13 -: Dec 04, 2008, 00:02 »
Човекът е написал, че ntp му е решил проблема. NTP по принцип е измислен за да решава точно такива проблеми и не е половинчато решение и работи, стига да не се блокира от firewalls или да не е конфигурирано кофти (което е сложно - дефолтските конфигурации с минимални промени работят много добре).

В дебиан никога не съм се замислял (а и като гледам тука май няма точно такива неща в ntp conf-a), но редхатците дефинират хардуерния часовник като stratum 10, така че ако можем да се доверим на тяхната компетенция, хардуерния часовник е много малко надежден източник :)

ntp не можеш да ползваш също така ако нямаш интернет свързаност...поради което се дефинира и въпросният stratum 10 източник, хардуерният часовник.

В крайна сметка обаче съм убеден, че щом имаш възможност да пишеш в този форум, с голяма вероятност имаш възможност и да си свериш часовника, дали от дебианските ntp servers, дали отнякъде другаде, няма значение.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Debian не може да се настройва часът
« Отговор #14 -: Dec 04, 2008, 00:44 »
уж го настроих от NTP, ама не съм.
Обаче става следната грешка:
Код:
debian:/home/sk0rp10n# hwclock --systohc
select() to /dev/rtc to wait for clock tick timed out

Доколкото разбирам от поста на човека нещо не е сработило с ntp, аз вече посочих кое (то си го и пише по-горе). Явно нещо както казах не е наред в системата му и не е достатъчно да настроиш сверяване на времето с ntp.

gat3way разбрах го това за ntp нямам нищо против него, ама пак казвам представи си ситуация, в която не искам, не мога да го ползвам или пък просто системата не е наред (както в описания тук случай). Мойта идея е просто дай първо да оправим въпросния проблем като хорота ако е възможно и след това вече да си настройва всеки ако иска ntp-a и каквото му душа сака.

Доколкото знам ntp ти сверява часовникът с някакъв, който е много по точен и по този начин подобряваш точността на вградения непретенциозен БИОС-ки часовник, а не ти оправя проблеми с натройката на локолното твое компютърно времето/часовник. Представи си следната ситуация сверявам си комп. часовника с ntp, рестартирам компа, при което времето се запомня в CMOS-a на 20:00. После след рестарт се озовавам пак в Линукса и гледам часовникът сочи 19:01, т.е. един част назад. Пускам си нета и добре той го сверява и показва 20:02. Ама остава дразнението от факта, че нещо не е в ред. Или пък тоя месец нямам пари за интернет, а пък компютъра ми трябва за работа и т.н. и т.н.
« Последна редакция: Dec 04, 2008, 00:46 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
BG Debian
Предложения за български проект
asa 0 4740 Последна публикация Sep 25, 2002, 11:52
от asa
Debian i KDE
Настройка на програми
IvanST 9 11508 Последна публикация Jan 05, 2003, 21:54
от n_antonov
Грешка в MBR Debian не стартира!
Настройка на програми
IvanST 8 10828 Последна публикация Jan 07, 2003, 13:36
от IvanST
debian + kde 3.1
Настройка на програми
rat 0 3724 Последна публикация Jan 28, 2003, 17:28
от rat
кои CD-та на Debian ми трябва ?
Настройка на програми
brady 5 7795 Последна публикация Jul 10, 2003, 16:33
от FuckBTK