Автор Тема: Софтуерен лиценз какъв ако не искам да се разпространява  (Прочетена 2309 пъти)

kalata

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
    • WWW
Четох по темата, но явно не много за да мога да кажа какъв лиценз ми трябва. Идеята е следната:

Имам код който е писан на PHP, да кажем Calendar, който искам да продавам, идеята е че тези хора които са си го закупи могат да си правят допълнителни модули по този календар като четат документацията, но не искам да могат да го разпространяват на други фирми или те да си правят бизнеса за моя сметка.

Гледах на Creative Commons лицензите но те са за автори на песни и др. Останалите лицензи които видят особено "copyleft" са за разпространение и комерсиализация на кода като оставят поле за автора, който го е направил.

В голяма дилема съм въобще дали има лиценз (защото се говореше, че в ЕС няма софтуерни лицензи или патенти (незная разликата)).

Ако мога да помоля някой по вещ по въпроса да ми помогне.

Благодаря предварително.
Активен

Оторен код != затворен свят -> Правете повече секс

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравей,
темата е доста дълга и е добре да се запознаеш малко и ти в началото. Ето и статията, която съсем бегло описва видовете лицензионни споразумения и оттам можеш да започнеш да дълбаеш:
http://en.wikipedia.org/wiki/Software_licensing
Един практичен съвет - освен ако не става дума за софтуер с над 200К+ линии код или пък си направил пробив реализирайки алгоритмично някакъв математически модел е доста голяма загуба на време да се занимаваш с лицензиране и патентоване на софтуера си. Много вероятно не си намерил сайта в който има десетки подобни на твоето решения написани още през 2001-а. Можеш да помислиш за някакъв модел за платена интеграция на твоето решение в съществуващи системи (т.е. продаваш консултацията си как да ползват твоят софтуер) или shareware. Реши сам. Просто се опитвам да ти спестя ненужно залитане в неправилна посока.
Активен

фонокартен телефонен апарат

kalata

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
    • WWW
Много благодаря за бързият отговор на въпроса ми. Аз бях почнал да чета Wikipedia-та вече, но явно е трябвало някой да ми го посочи отново да го преровя и намерих нещо невероятно (предполагам че ще ми свърши работа).

http://en.wikipedia.org/wiki/Commercial_open_source_applications

Това е линка, а лицензите могат да са http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_license или http://en.wikipedia.org/wiki/Software_as_a_service мисля, че и двете ще ми свършат работа.

Кода казах примерно че е "Календар", и има определено над 200k+ сбит и структуриран код, от където идва и бързината на системата, (впрочем те са няколко системи) а конкуренция за момента няма с такова бързодействие и разщируемост (scalability).

Евентуално хората ще закупуват приложението с отворен код ,ще могат да си го доразвиват, ще плащат за поддръжка (ако искат) и за нови модули и подсистеми (ако искат).

Аз така ги виждам нещата, ако бъркам моля да бъда поправен.

Благодаря отново.
Активен

Оторен код != затворен свят -> Правете повече секс

BULFON

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 478
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Ами доста проекти предлагат кода си под двоен лиценз - имаш право да го ползваш като GPL код, но си абсолютно задължен да публикуваш своите промени, или можеш да си купиш комерсиалният лиценз, който те освобождава от това задължение, че и получаваш бонуси като поддръжка и право на гласуване какви да са следващите промени в софтуера. Обикновено кодът е достъпен така или иначе. Но така работят относително големите проекти.
Има проекти които имат свободна и платена версия. Свободната е под GPL и е основата, над която е изградена платената. Платената е под комерсиален, closed source лиценз, обикновено надградена на базата на система от разжирения (plugins) или нещо подобно. Потенциален потребител винаги може да ползва свободната и да си напише сам plugin-ите, или ако има за цел да ползва софтуера, а не да го създава да си плати допълнителното отгоре за платената версия.
Аз ти поразказах повечко за модели за дистрибуция и предлагане, но те са преплетени с лицензионните споразумения, така че, се надявам да ти е било от полза.
Поздрави
Активен

фонокартен телефонен апарат

kalata

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
    • WWW
Определено ми свърши много работа и много благодаря за съветите. Мисля да се насоча към двойният лиценз, определено е подходящ. Видях няколко проекта в Уикипедиата които са с такъв лиценз и определено това е смисъла, няма смисъл да правя модули които да криптират кода на PHP или да се ползва Zend, по важното е хората сами да харесат как е написан, а останалото могат да си го донаправят сами, или ако не могат ще си платят.

Това е от мен, отново благодаря и приключвам темата.
Активен

Оторен код != затворен свят -> Правете повече секс