Автор Тема: Натоварване на харда  (Прочетена 1675 пъти)

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Натоварване на харда
« -: Oct 05, 2009, 12:11 »
Здравейте.

Последно време забелязвам, че чат пат изведнъж системата ми става страшно бавна а CPU-то не се товари, обаче харда не спира да работи, диода му почва да свети и не изгасва някой път с цели минути. Затова искам да разбера кой процес го ползва толкова активно. Не е updatedb-то защото него го знам и като го килна нещата се оправят, но друг път въобще го няма като процес и пак харда върти.... Има ли някакъв tool подобен на top но вместо натоварването на CPU-то да показва това на харда, примерно кой процес колко IO-та прави към харда

Предварително благодаря за отговорите.
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Натоварване на харда
« Отговор #1 -: Oct 05, 2009, 12:38 »
 Така- инсталирай Cairo-dock- там имаш готин аплет- cpusage-като го цъкнеш дава най натоварващите процеси в проценти. Инсталирай htop, и пишеш htop в конзолата и ти дава нещата максимално изчерпателно и подробно, но опита показва, че най практичен е аплета cpusage, после пускаш с пряк бутон sustem guard и убиваш процеса, който някой път е от досадна помощна програма, която пък може да я деинсталираш :'(
« Последна редакция: Oct 05, 2009, 12:55 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Натоварване на харда
« Отговор #2 -: Oct 05, 2009, 13:05 »
Това htop е много яко благодаря 10х искам такова обаче ако може да показва какви и колко операции се извършват към харда а това показва натоварването на CPU-то и паметта. Пример какво ми се случва имам 20% товар на CPU-то, свободни 1050 МВ RAM, от swap-а са използвани 3 К а диода на хардиска не спира да свети и системата ми е страшно бавна при което явно има нещо което прави IO операции към харда, но не мога да разбера кое.
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Натоварване на харда
« Отговор #3 -: Oct 05, 2009, 13:26 »
А евентуално, не дай боже, записи за грешки при работата с диска ?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Натоварване на харда
« Отговор #4 -: Oct 05, 2009, 13:26 »
  Не знам такова-" да показва какви и колко операции се извършват към харда", обаче какво се сещам-бях забравил да почистя радиатора на процесора (аз на вентилатора съм намалил напрежението на 7 волта-да не го чувам), а съм сложил и някаква американска паста. Та като почистих радиатора температурата ми падна от 80 градуса на 60 при 10% натоварване на процесора. Понеже не каза за почистването- за това ти пиша-първо това трябва да се види според мен ;). То веднъж като загрее процесорът, компютърът минава на по-бавен режим   и се получава нещо като омагъосан кръг и  няма видима причина, ама грее и бави.
« Последна редакция: Oct 05, 2009, 13:33 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Натоварване на харда
« Отговор #5 -: Oct 05, 2009, 13:44 »
   Инсталирай си KSensors  да си гледаш температурата на процесора.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Натоварване на харда
« Отговор #6 -: Oct 05, 2009, 13:54 »
Температурите са в рамките на нормалното пък и съм на лаптоп.
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Натоварване на харда
« Отговор #7 -: Oct 05, 2009, 14:06 »
 Що не сложиш LIve CD  на друго дистро- да видиме какво става?
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
« Последна редакция: Oct 05, 2009, 15:06 от ivanatora »
Активен

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Натоварване на харда
« Отговор #9 -: Oct 05, 2009, 16:05 »
Точно такова нещо търсех ivanatora златен си  [_]3

Като прочетох линковете които си дал това най ми допадна http://guichaz.free.fr/iotop/
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

tsurko

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Натоварване на харда
« Отговор #10 -: Oct 05, 2009, 17:38 »
Може да пробваш и iotop - аналогично на top, но за дискови операции. За съжаление имам подобен проблем откакто ъпгрейднах към Убунту 9.04 и още не мога да си го реша.
Би ли споделил малко инфо - каква дистрибуция ползваш и долу-горе кога се случва това? При мен е на абсолютно случаен принцип, говорим за натоварване от сорта на 14 МБ/сек при четене (даже не знам диска как ги вдига) и видимо няма процес, който да чете прекалено много.
Като се случи този феномен PC-то става неизползваемо - даже местенето на мишката реагира със секунди закъснение.
Та ако откриеш нещо ще съм ти благодарен ако го споделиш:)

EDIT: Извинявам се - изпреварили са ме с iotop.... чак сега видях края на линка от предния пост.
Активен

abadon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 510
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Натоварване на харда
« Отговор #11 -: Oct 05, 2009, 17:47 »
Аз съм с Debian Sid (Linux Abadon 2.6.26-1-686 #1 SMP Wed Nov 26 19:14:11 UTC 2008 i686 GNU/Linux) и при мен се случва на същия случаен принцип. От както си качих iotop не ми се е случвало за да споделя, но като ми се случи ще напиша какво съм забелязал при мен.
Активен

Успешното Boot-ване на Windows завършва с рестарт!!!
You are registered as user #382190 with the Linux Counter
Всеки пост - отговор на въпрос

progmetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: KDE 4.13.0
    • Профил
Re: Натоварване на харда
« Отговор #12 -: Oct 05, 2009, 18:13 »
Някой от вас да ползва случайно Opera 10? Там има подобен проблем с "теч" на RAM.

http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=282339
Активен