Анкета

Въпрос: На къде отиват нещата с линукс?

  • Ядрото отива на добре, софтуера изостава.
    - 9 (17.6%)
    Ядрото отива на зле, софтуера на добре.
    - 5 (9.8%)
    Всичко си е ОК.
    - 7 (13.7%)
    Нищо не е добре.
    - 0 (0%)
    Има нужда от пренаписване.
    - 2 (3.9%)
    Вярвам, че Google ще го оправят
    - 0 (0%)
    Вярвам, че големите компаний ще го "оправят" (без да бъде опетнено от Google)
    - 3 (5.9%)
    Линукс си поживя, време е да си ходи
    - 0 (0%)
    Ще си ползвам Линукс, не ме интересува другите какво си ползват.
    - 16 (31.4%)
    Интересувам се от модата, и ползвам най-новите ОС (Включително и Линукс)
    - 0 (0%)
    Линукс ОС? ОС вече не е от такова значение.
    - 0 (0%)
    Не знам накъде отиват нещата, ама дано да е надобре че си изкарвам хляба с това.
    - 1 (2%)
    Работя в Windows среда и Линукс ми е конкуренция.
    - 0 (0%)
    Линукс е стабилен и затова става популярен
    - 5 (9.8%)
    Линукс не е стабилен ( в-у десктоп) скоро няма да бъде и на сървър
    - 3 (5.9%)

Общ брой гласове: 33

Автор Тема: Линукс Магарий  (Прочетена 6577 пъти)

shoshon

  • Гост
Линукс Магарий
« -: Nov 21, 2009, 18:42 »
Здравейте!

Тази малка анкета няма определена цел. Не се въодушевявайте много! Моля Ви!
Сега ще разкажа защо реших да пусна този "лексикон":
Инсталирах преди 4-5 месеца на приятелката ми Windows 7. Бяха си доста доволни един с друг, но бетата изтече и кво да се прави спряха да се показва "Wallpapers". Както знаем за чувствителната душа това е сериозна пречка и принизява компютъра до безполезно сметало. Така де, розовия заек просто трябва да е там!

Аз естествено си изпях моята песен и сложих Fedora 12 на лаптопчето. ( Не си мислете, жертвата не знаеше за какво става въпрос... ). За мое учудване спътницата ми и Федората нещо се залюбиха. И така мина месец, таркаля се втори... и хоп проблемите започват!

Модула за безжичния интернет изчезва, мишката изчезва (!!!), това-онова забие, сега ново двадесет - видео драйвера не работи на ATI X1300. И така вече 2-ри месец идват updates, изредиха се 5 версий ядра и в нито едно нямаше оправен този проблем ( да не говорим за другия хардуер ). А и да допълня - да не мислите, че като казвам "не работи" имам предвид симпатичен черен екран с нестартирал X. НЕ! Става въпрос за логване в сесията и в момента в който се заеграеш всичко се размазва и замръзва в една гротескова картина! После копчето... Е e Fedora поне имаше звук. Уж за едно ядро си говорим...

Както и да е! Днес ми кипна защото след update 3 виртуални Mandrivа's Спряха да работят... Не можаш да разбера как да се махнат guest additions на X. Занимавах се 1 час и си казах: "Why TF"?

Та очаква се да ме местят на работата. Вече (дано да стане!) ще съм UNIX. Голямо четене ще пада, ама поне няма да се занимавам с глупости.

А да, щях да забравя - ако искате лаптоп напълно съвместим като хардуер с Линукс - HP nc6400 от 2007 - засега всичко е наред (Като изключим видеото). Ако видя друг ще update-вам.

Поздрави!

П.П Не ме интересува особено дали харесвате линукс или не (без да звуча грубо) Просто ме е яд за технологията. Не съм запознат много с kernel но ми се струва, че нещо по рождение куца.

П.П v2 Сещате ли се за темата Майкрософт патентова sudo Е не беше много вярно, но пък всички сме срещу патентите. А защо сме срещу тях? Нали уж GPL защитава отворения код. Или просто някои завижда?
« Последна редакция: Nov 21, 2009, 18:48 от shoshon »
Активен

Ivshti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 322
  • Distribution: Linvo 2010.3
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс Магарий
« Отговор #1 -: Nov 21, 2009, 18:56 »
Ами, Линукс винаги е бил недодялан, напоследък отива доста на зле защото има доста нови концепции които трябва да се използват, и това ще отнеме от стабилността за известно време. Но това ще премине след известно време и всичко ще се стабилизира :) Новия X.org вече е доста стабилен, PulseAudio също...
Драйверите също са тотален шит.. тук не виждам спасение.

Иначе аз си го ползвам без проблеми, с карта на Nvidia съм. Понякога Kicker-а ми пълни цялата памет и умира, ама си пускам gnome-panel и не ми пречи :)
Активен

progmetal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: KDE 4.13.0
    • Профил
Re: Линукс Магарий
« Отговор #2 -: Nov 21, 2009, 19:17 »
Линукс си е много добре като си със супер орязана система (както съм аз в момента, за да гоня performance на слаба машина). Говоря за ядро + X + fluxbox + нещо друго. Не съм инсталирал Pulse Audio, карам си с Alsa, нямам наблюдения върху мизериите с видео драйверите, защото съм с вграден Trident CyberBlade. Бъговете стават все повече, защото се вкарват какви ли не екстри в дистрибуциите, между всеки 2 версии има само 6 месеца, за което разработчиците вкарват само новости и почти не се оправят бъгове, а само се вкарват нови. При M$ да не би да е по-добре? Какво направиха те от XP насам? Боклукът Виста и леко оптимизираната (Виста) 7. И това са 8 години! Разликите между 2.6.30 и 2.6.31 са по-големи отколкото всички промени в Windows за последните 3 години. Така че ядрото не е проблем, а драйверите.

off: МагариЙ, компаниЙ - това нарочно ли е или пропуск от часовете по български език?
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Линукс Магарий
« Отговор #3 -: Nov 21, 2009, 19:24 »
Аз пък не знам как така ще ти се счупи нещо само... Да не говорим, че не си я пуснал като супер юзер предполагам....

На лаптопа си имам дигнато убунту 6.10 ( в момента е 9.04). мисля от 2006- та да беше. ВСЕКИ БОЖИ ДЕН това чудо подложено на неивждани инквизиции, то не бяха смени на ХДД, не беше ъпгрейд на версии, не беше ко ли не ( вкл. OPENVPN изучаване с няколко VMWARE guest-a, барабар с Virtual BOX). Ядра се компилират, пакети... Да не говорим wine-a там ако може да говори какво ще каже...

Та мисълта ми е - има нещо гнило, но въпреки че отдавна не съм фен на дивотиите на червената шапчица - не смятам, че там е гнилото. Тъй, че за мен основно хардуера ( и в задклавиатурната му част) е източника на повечето терзания човешки...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс Магарий
« Отговор #4 -: Nov 21, 2009, 20:43 »
Аз гласувах за:


Вярвам, че големите компаний ще го "оправят" (без да бъде опетнено от Google)

като имах предвид точно така, както е написано с кавички, но бих гласувал и за:

Ще си ползвам Линукс, не ме интересува другите какво си ползват.

Но имам само един избор.А да и шошоне на първата възможност липсват буквички, оправи ги.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

shoshon

  • Гост
Re: Линукс Магарий
« Отговор #5 -: Nov 21, 2009, 20:55 »
Много се радвам, че не сте приели простотията ми за флейм. Защото м-у простотия и флейм все пак си има разлика.
А иначе, мерси за забележките. Вярно е, че съм скаран с писането.
Ако някой иска още да си излее мъката - нека приеме, че това е точната кръчма...
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс Магарий
« Отговор #6 -: Nov 21, 2009, 21:51 »
Гласувах, че всичко е ОК, не ме интересува другите какво ползват.
Сега за приятелката ти и Федората. Абе, пич,  с какъв акъл инсталираш Федора на човек, дето няма никакъв опит с Линукс. Че то ще е чудо, ако тази дистрибуция не даде фира. Та разработчиците са я наблъскали със всичко най-ново и нестабилно. Нормално е да се зговняса.
Аз с моя Дебиан що нямам проблеми? Нищо че е сид, пак си е пушка. И въобще, досега опитът ми ме убеждава, като видя нещо с RPM пакетна система, да бегам далеч и да се не обръщам.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Линукс Магарий
« Отговор #7 -: Nov 21, 2009, 22:20 »
Та мисълта ми е - има нещо гнило, но въпреки че отдавна не съм фен на дивотиите на червената шапчица - не смятам, че там е гнилото. Тъй, че за мен основно хардуера ( и в задклавиатурната му част) е източника на повечето терзания човешки...

А,това си е.Хайде да си го кажем направо.Право куме,та в очи.
Ами омръзва вече да се жалва някой от това че не може да направи нещо на лаптоп.И това е много пъти и все за нещо,което не може да се направи на мобилни компютри.Това не ви ли заинтригува?
Защо аз,на десктопа си мога да направя почти всичко и то да върви продължително време,без да се оплаквам?Разбира се,че има бъгове(къде ли ги няма).Но си върви.
Мисля си,че лаптопите просто не са напълно за Линукс.Затова и не си купувам такъв.Играчки за много пари,без значима полза (ако пренебрегнем мързела).
Единственото,което ти дават като "преимущество",е работа с нета в леглото (т.е. излежавайки се).Май затова се плаща с много нерви.

Та,не обвинявайте Линукс за всичко а се огледайте по-нашироко.
Ако се направи статистика кой има повече проблеми - дали тези с лаптопи или тези с десктопи,май нещата ще се изяснят.
Нищо лично,просто лично мнение.
« Последна редакция: Nov 21, 2009, 22:23 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс Магарий
« Отговор #8 -: Nov 21, 2009, 22:21 »
Е все пак и ти харесваш една ерпиемка- PCLinux, ама тя ползва APT  ;D И все пак старостта на rpm си личи. Ако PCLinux имаше повече разработчици, вероятно щеше да запази популярността си, да си увеличи пакетите и така нататък, но това е друга тема.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Линукс Магарий
« Отговор #9 -: Nov 21, 2009, 22:41 »
От една страна Линукс се развива доста бързо от друга цената, която трябва да платим е да понасяме все повече и повече бъгове. Преди ден два четох във Викито за Linux Kernel и т.н. история и развитие, и като стигнах до 2.6 кърнъла и се хванах за косата - значи с въвеждането на 2.6 кернела се променя development стратегията и така вместо новите и неизпробвани неща да се бутат в 2.7 кернел, както е било преди се бутат в 2.6 кернела. Предимството е, че така по-бързо се забелязват бъговете щото примерно твоята приятелка ползва Федора 12 с най-новото бъгаво ядро и съответно не се знае още колко я ползват. Капиш?
Също така има там някакви сътрудници (contributors), които от време на време предават (submit) техните си модулчета и парчета код и бат Линус Торвалдс ги включва в следващата версия на ядрото (естествено не много тествани) и т.н. С една дума всеки блъска ядрото с квото може и после ние сме опитните зайчета. Аз лично след като прочетох това смятам да избягвам всякакви нови и най-нови ядра ако това изрично не се налага (не че другите 2.6 ядра са по-малко бъгави).

Доколкото запомних за да се справят с този проблем (бъгавото ядро) някакви пичове са решили да се хванат за 2.6.16 ядрото и да добавят към него на по-късен етап изпробваните модули (и то не всичките) и с една дума да поддържат стабилно ядро. Мисля, че в момента текущото hyper stable ядро е на базата 2.6.27. Така че като прочетох заглавието на темата и твоя пост напълно ми стана ясно за какво иде реч, което може да се обобщи с две думи - много нови наблъскани опции/функции/драйвери в ядрото = по-бъгаво ядро.

Който иска да си обясни съвременното състояние на ядрото и защо то е толкова бъгаво да погледни тук http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_kernel

Така че аз гласувах за второто - ядрото отива на зле, софтуера на добре.
« Последна редакция: Nov 22, 2009, 04:23 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс Магарий
« Отговор #10 -: Nov 21, 2009, 23:08 »
Е точно за това гласувах онова за компанийте. Те са тия дето правят магарийте. То сам Линус наскоро се възмущаваше.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Линукс Магарий
« Отговор #11 -: Nov 22, 2009, 03:01 »
Шошо Fedora 12 излезе на 17-ти Обясни на народа какво си инсталирал преди месец-два че тук изкараха Fedorata по-бъгава и от убунтуто бе човек И то като погледнеш дотук само под наште с тебе аватари има надпис Distribution: Fedora Да взема и аз ли да я махна пък да си сложа едно kubuntu че да рахатясам с бъгове
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс Магарий
« Отговор #12 -: Nov 22, 2009, 07:29 »
О, само не Kubuntu. Там положението е само малко по-добре от федората. Ако искаш стабилно дистро - Debian stable или Slackware. Ако ще можеш да преглътнеш известни малки проблемчета, тогава скачай на Debian sid. А ако си печен, може и да ти хареса и Arch. При него е най-добре съотношението най-нови версии - стабилност.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

ilian_BIOS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: opensuse
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Линукс Магарий
« Отговор #13 -: Nov 22, 2009, 11:51 »
Цитат
Играчки за много пари,без значима полза (ако пренебрегнем мързела).
Единственото,което ти дават като "преимущество",е работа с нета в леглото (т.е. излежавайки се).Май затова се плаща с много нерви.

Има хора спортисти които ходят постоянно на лагери и състезания и къде ли не, и тогава лаптопа с Уиндоус 7 влиза в полза, без да се плащат нерви. :) Ти ако си седиш у вас постоянно на ПС-то някой не са така. Нищо лично.
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Линукс Магарий
« Отговор #14 -: Nov 22, 2009, 12:14 »
О, само не Kubuntu. Там положението е само малко по-добре от федората. Ако искаш стабилно дистро - Debian stable или Slackware. Ако ще можеш да преглътнеш известни малки проблемчета, тогава скачай на Debian sid. А ако си печен, може и да ти хареса и Arch. При него е най-добре съотношението най-нови версии - стабилност.
Не Не мисля засега да сменям Fedorata Използвам я от първата и версия а преди това бях на Red Hat Горното го писах с доста доза ирония защото не разбирам как умни и интелигентни хора срявняват RC на Fedora с Debian Stable Това са несъпоставими неща А що се отнася до kubuntu-то то не само не са по-добре нещата но са и по-зле Поне това е моя опит от тестовете които съм правил за себе си
« Последна редакция: Nov 22, 2009, 12:46 от c2h5oh »
Активен