Автор Тема: Каква конфигурация да си купя (февруари 2010)  (Прочетена 12955 пъти)

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
   Здравейте,
   Поради получилата се дискусия извън http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=37034.0 отварям нова с по подходящо заглавие.
   Кратко описание:
   Бих желал да си закупя настолен кмпютър (без монитор клавиатура мишка, само ковчега). Доста съм се отделил от текущите тенденции и възможности на желязото, така че очаквам конкретни препоръки.
   Ограниченията са следните:
   Нов от фирма която дава и уважава гаранциите си.
   Пари - 1000 български каймета +/- 10%
   Процесор - определено Интел, можеби 'четвъртит' (4 ядрен)
   Видеокарта - GF или някъква друга с GL и добра подръжка под линукс за следващите 4 години
   Диск > 80 Г
   Кутия - ВИСОЧИНА ОКОЛО 40 СМ - ширина 20-21 сантиметра
   Подходящо захранване за работа 12 часа на 100% натоварване (компилация) и подходящо охлаждане за целта.
   Доставчик - Жар (удобен ми е) или от София фирма ако цената в сравнение с Жар е с 40 кинта по малко.

   Моля да има поне мъничък коментар за предимства и недостатъци.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

vyrgozunqk

  • Гост
Видеокарти     GF 9800GT, 512MB Asus EN9800GT/DI/512MD3, PCI-E, DDR3, 256bit, HDMI & DVI (HDCP)        201.97 лв

Дънни платки    AASRock H55M Pro, H55, LGA1156, DDR3, 2xPCI-E (CF), HDMI & DVI, SB7.1 Dolby DTS, Lan1000, SATA, eSATA, 2x1394, mATX      169.03лв  --редактирано !

Кутии и захранвания    Захранване 550W, Spire Jewel 550, RealPower, 120mm, Silent    119.14 лв

Памети    2x1GB DDR3 1333MHZ, Kingmax, 3г. гаранция     100.99 лв

Процесори    Core i5 750 Quad Core (2.66GHz, 8MB, LGA1156) BOX    394.26 лв

Твърди дискове и кутии    320GB HITACHI, SATA2, 7200rpm, 16MB     83.00 лв

Крайна цена от Жар: 7.02.2010г. - 1068.4лв. --редактирано !
Минах ти с малко лимита, за сметка на това съм ти сложил видеокарта, която си е звяр, процесор последно поколение, 4 ядра. Дъното не е от "най-изгъзените", но хич не е и лошо. Виждам, че размера на харда не те интересува толкова, за това подбрах 320 ГБ, за да смъкна малко цената. Щях да ползвам Western Digital от Black серията, защото са с 5г. гаранция и са много издръжливи, но няма на пазара, за това ползвах Хитачи... Сиигейтовете изобщо не ги препоръчвам, нито тези направени от производител на... телвизори  ::) (Samsung)
Захранването също е много добро и стабилно за парите си.

Надявам се да ти допадне, конфигурацията е наистина адски мощна за парите си, потърси малко информация за i3/i5/i7 процесорите и тестове, сравнения с core Duo-то... ;) Особено от към скорости на трансфер към паметта, нямат равни...
« Последна редакция: Feb 07, 2010, 19:57 от vyrgozunqk »
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил

Кутии и захранвания    Захранване 550W, Spire Jewel 550, RealPower, 120mm, Silent    119.14 лв
............
Памети    2x1GB DDR3 1333MHZ, Kingmax, 3г. гаранция     100.99 лв
....................

Твърди дискове и кутии    320GB HITACHI, SATA2, 7200rpm, 16MB     83.00 лв

.................
Надявам се да ти допадне, конфигурацията е наистина адски мощна за парите си, потърси малко информация за i3/i5/i7 процесорите и тестове, сравнения с core Duo-то... ;) Особено от към скорости на трансфер към паметта, нямат равни...
Определено ми допада. Може малко да срежа от диска че 320Г са ми множко, ама ще засиля можеби рамта (евентуално). Сигурно ли е че асемблират в малка кутийка. Размера ми е наложен от шкафчето. Трябва ли отделно да се купуват охладители за професорите или те си вървят с всичкият прикачен инвентар.
Иначе благодаря много, и описанието е изчерпателно.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ами този CPU, който са посочили е комлект с вентилатора. Той се води -> BOX, значи си идва с оригиналния FAN от Intel. А ако беше TRAY, значи е без вентилатор, и тогава трябва да се купи отделно и вентилатор за тоя CPU/socket.
« Последна редакция: Feb 07, 2010, 18:45 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

vyrgozunqk

  • Гост

 Може малко да срежа от диска че 320Г са ми множко, ама ще засиля можеби рамта (евентуално). Сигурно ли е че асемблират в малка кутийка. Размера ми е наложен от шкафчето. Т

Опа, не бях съобразил размера на дъното, това е нормално ATX, за това правя една смяна с това "ASRock H55M Pro, H55, LGA1156, DDR3, 2xPCI-E (CF), HDMI & DVI, SB7.1 Dolby DTS, Lan1000, SATA, eSATA, 2x1394, mATX", което е uATX, цената му е вместо предишното 169лв. ( старото 203лв. )
Вече  кутия не съм слагал, само захранването, кутийката на място си избери някаква, защото не смея да избирам такъв "аксесоар" вместо друг... А и в уеб ценовата им листа не е напълно пълна... има някой неща, които не ги пише, примерно има само една по-евтинка кутия uATX, но тя идва с китайско JNC захранване 300W., което реално е доста по-слабо и в случая не ти трябва. За това най-добре е по телефона да се говори с тях или както казах на място да се попита, какво предлагат точно без захранване.
Ето линка към нея иначе: ТУК
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Странно по принцип uATX са малко по скъпички от нормалните. За кутишлето е ясно. Ще да е на място.
Голяма ли е разликата между 16МБ и 8МБ кеш на диска. Тези нещица дето седи с поръчка, за колко време ги изпълняват.
И значи да си стегам гъ..а и да ходя в офиса преди 10 (тогава дават кинти).
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

vyrgozunqk

  • Гост
Странно по принцип uATX са малко по скъпички от нормалните. За кутишлето е ясно. Ще да е на място.
Голяма ли е разликата между 16МБ и 8МБ кеш на диска. Тези нещица дето седи с поръчка, за колко време ги изпълняват.
И значи да си стегам гъ..а и да ходя в офиса преди 10 (тогава дават кинти).
С поръчката са до 24ч. обикновено. В кеша разлика се усеща основно в големите капацитети дискове и при четене на блокове от данни, които са последователни, демек без много местене на главата... При малък диск няма да има почти никаква осезаема разлика, може би ще видиш разлики в тестовете основно.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Определено си доста заблуден по добре си избери някой Opteron ако искаш да правиш сървър хем е по евтин хем е в пъти по добър от интелските боклуци които наричаш "велики"
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
"Боклуци"? ROKO__ я кажи кое точно не ти харесва на Intel и ако може да се аргументираш по някакъв начин.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Lord Bad

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1667
  • Distribution: Fedora 13
  • Window Manager: GNOME
  • Jedi Knight
    • Профил
"Интелски боклуци"? Ей това е ново двайсе - особено с оглед на огромното технологично предимство на Intel пред AMD в последните няколко години. Аз съм един дърт AMD фен, но няма какво да си кривя душата - извън най-бюджетния сегмент Intel тотално си царуват...
Активен

Fuelled by Fedora 13 "Goddard"
====================================
Rock it!

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
//offtopic
За какво предимство говориш, подкупи на фирми производители гиганти да не използват техника на АМД подкупи на компании произвеждащи програми със затворен код като скайп например, да пишат скайп да прави проверка на процесора и ако не покаже интел да откаже да се инсталира, това ли е техническо предимство, осъзнай се малко в момента на всеки е ясно че АМД скоро ще царуват в момента предлагат същите стоки като на интел само че далеч по евтини, карам с АМД вече 5 години предоволен съм от машината. Преди имах машина с Intel Celeron 3.73GHz (Кодово име вероятно твоята втора акумулираща печка) седи на тавана със смачкана кутия , предположете защо ако е бил свестен нямаше да стигне до там

Редактирано, съгласно т. 5 от Правилата на форума
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 06, 2010, 23:10 от bop_bop_mara »
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
И да Оптерон в момента нямат аналог ...изтрито...
http://www.cpubenchmark.net/multi_cpu.html

Ето ви аргумен от съвсем скоро са бенчмарк тестовете

Редактирано, съгласно т. 6 от Правилата на форума.
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 06, 2010, 23:02 от bop_bop_mara »
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
...изтрито... но аз мога да си инсталирам skype-а на AMD-то. ..изтрито...

Редактирано, съгласно т. 5 и 6 от Правилата на форума
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 06, 2010, 23:06 от bop_bop_mara »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
//offtopic
Прочети малко история :) това е в началото още по време на прехода към 64 битова архитектура и двуядрени процесори

Редактирано, съгласно т. 5 от Правилата на форума
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 06, 2010, 23:09 от bop_bop_mara »
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Изтрито, съгласно т. 6 от Правилата на форума (и по желание на самия автор).
bop_bop_mara
« Последна редакция: Apr 06, 2010, 23:04 от bop_bop_mara »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше