Автор Тема: Виждате ли смисъл в прекомпилирането на ядро  (Прочетена 11895 пъти)

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Кое му е хубавото да администрираш RHEL? Предпочитам да админвам Centos машини, нещо занимавките с регистриране на машини в RHN и псуването покрай изтичането на subscription-ите, вързаността им само с един акаунт (като имаш няколко акаунта става забавно) а и по-новите им лицензни политики дето разбиха на не знам колко вида subscription-а, всеки с различни възможни entitlements, нещо не ме радват. А и добре че им дойде акъла в RHEL5, защото в 4-ката up2date беше нещо доста противно и недоклатено, 100 пъти по-зле от yum.
О, да, yum е просто великолепно попадение. А за лицензите - сори, има си шефове, те да му берат грижата, аз ги информирам, те да действат. И ако искат с един акаунт да ми доставят решение как да го правя :)
Активен

0x2B|~0x2B

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Аз на машините които управлявам забравям кога не е имало токови удари ..... Еон Еоф
Ми ела в Чехия, веднага те уреждам. Искаш ли?

Какво да ми уреждаш бе ?
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
....
Нищо страшно няма при компилирането на нови ядра - просто човек трябва да има огромно желание да се справи и да чете предварително много,ама наистина много.
Не, няма нищо страшно, но колко пъти пускаш ексцентричен хардуер? И колко пъти ти се налага да използваш тестови елементи? Зависи какво търсиш, ако имаш система, която ти изкарва десетки и стотици хиляди всеки месец и пази данни за още повече няма да си разрешаваш такива своеволия и експерименти.


off/
Ако работя за някого,няма да компилирам ядра.Както и мисля,че правиш ти.А и мисля,че преиграваш.
Аз обаче работя само и единствено за себе си.
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Аз на машините които управлявам забравям кога не е имало токови удари ..... Еон Еоф
Ми ела в Чехия, веднага те уреждам. Искаш ли?

Какво да ми уреждаш бе ?
Да дойдеш в чехия да работиш. Ако искаш :)
....
Нищо страшно няма при компилирането на нови ядра - просто човек трябва да има огромно желание да се справи и да чете предварително много,ама наистина много.
Не, няма нищо страшно, но колко пъти пускаш ексцентричен хардуер? И колко пъти ти се налага да използваш тестови елементи? Зависи какво търсиш, ако имаш система, която ти изкарва десетки и стотици хиляди всеки месец и пази данни за още повече няма да си разрешаваш такива своеволия и експерименти.


off/
Ако работя за някого,няма да компилирам ядра.Както и мисля,че правиш ти.А и мисля,че преиграваш.
Аз обаче работя само и единствено за себе си.
Грешиш, в корпоративен мащаб нямаш време да си играеш с такива неща
Активен

0x2B|~0x2B

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Прекомпилация, да, но само ако знаеш какво правиш и какво искаш да постигнеш. Ако всичко си работи и няма нужда от някви специални поддръжки компилацията е безсмислена.
Ако е с учебна цел или за кеф, това е друга тема. На мен честно казано не ми се чака един час за прекомпилация и незнайно колко часа да си селектирам модулите и другите опции в ядрото, че накрая ако измахам нещо дето не трябва или нещо дето може в бъдеще да потрябва да се чудя що не работи. Освен това при всеки ъпдейт на ядрото се налага нова прекомпилация, така че твърде много усилия за нищо. Ако се ползват и собственически драйвери за видеото и там трябва прекомпилация и въобще е една голяма играчка за хора с много свободно време. Аз си играех да прекомпилирам в началото като прохождах в Линукс, после забелязах, че такъв тип играчка е почти безсмислена и се отказах. Общо взето докато успея да прекомпилирам ядрото първите пъти трябваше един месец да си играя, е тогава имах любопитството, куража и свободното време да го направя. Но сега ядрото, което идва със съответната дистрибуция ме устройва напълно.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Добре де, в крайна сметка наистина не виждам и едно предимство да ползвам RHEL пред това да ползвам Centos, изключай това че от време на време в centos някои нововъведения стават с няколко дни по-късно. Overhead-а с RHN е дразнещ. Съпорт като хората в България не можеш да получиш (всъщност не можеш да получиш и в бъгтракинг системата, но това е друг въпрос). В Чехия сигурно нещата са по-добре, но в България просто няма как да се обадиш на някой от RH и да си изплачеш мъките, в добрият случай тези, които са ти продали лицензите ще отворят някъде тикет и ще се опитат да ти свършат работата за няколко дни. За Югоизточна Европа доколкото знам са авторизирали някакви австрийци да продават (всъщност, виждал съм се с една жена от въпросните австрийци и по този повод имам разни писалки и ключодържатели с redhat-ското лого). Като я питах за телефонен съпорт...ъмммм то се оказало че те имали нещо като кол център в Сърбия, в който кол център някакъв сърбин преди време се опитвал да говори на български, ама го съкратили щото нямало интерес. И такива спомени имам. Правеха и няколко RHCE сертификационни изпита в България, от които намазах, само дето вече не админствам. Нас ни пратиха на едноседмичен fasttrack+изпита, ами и изпита и курса ни го водеше румънец, защото нямаше все още обучен българин. Та такива работи.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Добре де, в крайна сметка наистина не виждам и едно предимство да ползвам RHEL пред това да ползвам Centos, изключай това че от време на време в centos някои нововъведения стават с няколко дни по-късно. ....
За България да, съпорта е ужасен, за големи копмании е доста по-различно. И освен това имаш застраховка, ако нещо не работиш знаеш кого да натопиш да се поти
Активен

0x2B|~0x2B

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Не, не е много по-различно за големи компании. Това всичкото го разказвам от гледна точка на човек, който е работил в голяма родна компания и е имал вземане-даване с това. Малка или средна фирма в България просто не виждам никакъв смисъл да дава пари за RHEL, не си оправдава $1-2к на година/subscription. Но така е при положение че сме девета дупка на кавала като пазар.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Виждате ли смисъл в прекомпилирането на ядро
Да виждам с учебна цел.

Компилиране и инсталиране е сравнитено лесно. Но трудното и отговорното е конфигурирането на ядрото. А там се правят много грешки. Обзалагам се че тези дето се опитват да си го конфигурират сами, не са им ясни поне 75 % от опциите какво означават.

И на мен не ми бяха ясни и продължават да не ми са ясни. В ядрото е набутан целият хардуер в света и твърде много понятия, технологии, софтуер.....


И ако се правиш на майстор, кой знае какво ще престане да работи... А може и изобщо да не забележиш че нещо не работи...


Иначе за домашен компютър и неотговорна работа става. Ако например   изчистиш всични ненужни драйвери и оставиш само тези които са ти по дъното, конфигурираш ги не като модули а като вградени вътре в кърнала - резултатът е че такъв кърнел върви много бързо.

« Последна редакция: Aug 25, 2010, 22:42 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
по този повод имам разни писалки и ключодържатели с redhat-ското лого

Ха ами намазал си с безплатни рекламки. Аз по този повод едно време щях да ходя на митинг на БСП щото раздаваха безплатни червени шапки.  >:D
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Аааа...не. Аз на БСП на митинг отивам само ако обещаят да ме направят пожизнен директор на Балкантурист.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
...Ако например   изчистиш всични ненужни драйвери и оставиш само тези които са ти по дъното, конфигурираш ги не като модули а като вградени вътре в кърнала - резултатът е че такъв кърнел върви много бързо.
Не съм съгласен. Увеличаване на бързодействието - не. Единствената основателна причина по която може да се наложи прекомпилиране е включване поддръжка на екзотичен хардуер. Или от желание за ръчкане и саклет.
При изключване на всичко ненужно от ядрото може да се спести малко размер на финалния image (говорим за килобайти), но да се постигне някакво бързодействие... по-скоро не. Ако хардуера отдолу е нещо от сорта на PIC18 - тогава има разлика, но за съвременните масови десктоп процесори - ще усетите глупости.
Плюсове на прекомпилирането: има обучителен характер. Струва си да отделиш един ден (по-скоро няколко) да прочетеш за всичките опции, да компилираш няколко ядра, да счупиш няколко ядра и да си поблъскаш главата с troubleshooting. Безценно е.
Минуси: никога няма да получите универсална система като stock kernel-a. Всички слакаджии които познавам (и аз включително) са си правили ядра и после след месеци при инсталация на хардуер са се блъскали по главата че не са включили еди кой си модул, който тогава им се е струвал абсолютно излишен :)
« Последна редакция: Aug 26, 2010, 09:35 от ivanatora »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Ммм, значи оформя се мнението, че за десктоп custom ядро е по-скоро лично упражнение с учебна цел. Според някои смислено, според други не - според това какви Линукс и компютърни цели преследват (просто да ползват система, без да се чупи много, да си играят с нея, да станат мегафакири, разбиращи висчко от "а" до "я", да се учат на основни админски неща и т.н.).
За сървър още май няма достатъчно мнения :)
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Не виждам смисъл от компилиране, не смятам да се аргументирам, просто споделям.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Ммм, значи оформя се мнението, че за десктоп custom ядро е по-скоро лично упражнение с учебна цел. Според някои смислено, според други не - според това какви Линукс и компютърни цели преследват (просто да ползват система, без да се чупи много, да си играят с нея, да станат мегафакири, разбиращи висчко от "а" до "я", да се учат на основни админски неща и т.н.).
За сървър още май няма достатъчно мнения :)

Аз вече си казах моята гледна точка, целта при мен е светкавичен boot след токов удар, а тук токови удари на тон
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/