Автор Тема: Виждате ли смисъл в прекомпилирането на ядро  (Прочетена 11890 пъти)

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Аз пък от години не ползвам прекомпилирани ядра, а само свои. Ето някои причини, заради които е добре да се компилира ядро:
Processor type and features -> Timer frequency, настройване на Processor family към процесора на машината, орязване на куп излишни неща... Сигурен съм, че custom ядрото ми води до по-добра работа на машината ми, отколкото ако е с готово ядро. А и това е готино:
Цитат
phantomlord@debian:~$ uname -r
2.6.32-phantomlord
Последния път си компилирах ядрото чрез make localmodconfig.
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Цитат
phantomlord@debian:~$ uname -r
2.6.32-phantomlord

Адското :D :D :D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
И най-евтиния UPS дето издържа 5 мин струва около (че даже и под!) 100 лв.

Като са толкова мощни сървърите защо сте ги спестили?

Техен проблем ... Смятат че ВЕЦ ще им подсигурява ток когато АЕЦ не може и всичко ще е наред

off/
@ROKO__
Не ми се вярва да е така,но ще ги питам за това,имам доста приятели там,в Зоната.
И за теб ще ги питам...що за чудо на чудесата си.
А иначе свищовлии не са такива,май си се сбъркал нещо.Не говори глупости,че лично на мен вече ми писва от изхвърлянията ти.

off/
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Аз пък от години не ползвам прекомпилирани ядра, а само свои. Ето някои причини, заради които е добре да се компилира ядро:
Processor type and features -> Timer frequency, настройване на Processor family към процесора на машината, орязване на куп излишни неща... Сигурен съм, че custom ядрото ми води до по-добра работа на машината ми,
Кажи как проверяваш, че ти води до по-добра работа, а и си сигурен? Интересно ми е. Нещата които си разкарал като излишни, ако бяха на модули с какво щяха да ти пречат? Просто ми е интервесно, последния път като компилирах беше за да докарам по-добра производителност на един шибан раид контролер и ... ами дали е в ядрото или като модул (там което ползваше сложих в ядрото, барабар с нещата от които зависеше) разлика нямаше. ray е прав, че когато се налага се прави, но дугото е чиста проба гимнастика. Да не говорим, че трябва да следиш за кръпки, които те интересуват и да компилираш пак, за да не останеш крайно изненадан, да не говорим, че при евентуален проблем търсиш решение и не излиза от никъде, ти псуваш и дереш по клавиатурата като гламав, а като нищо проблема да ти е в ядрото, ама за това сам си си виновен  ;D  Та да обобщя - когато мога да си го позволя (т. е. не се налага) и за сървър и за десктоп си ползвам стандартните ядра.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
И най-евтиния UPS дето издържа 5 мин струва около (че даже и под!) 100 лв.

Като са толкова мощни сървърите защо сте ги спестили?

Техен проблем ... Смятат че ВЕЦ ще им подсигурява ток когато АЕЦ не може и всичко ще е наред

off/
@ROKO__
Не ми се вярва да е така,но ще ги питам за това,имам доста приятели там,в Зоната.
И за теб ще ги питам...що за чудо на чудесата си.
А иначе свищовлии не са такива,май си се сбъркал нещо.Не говори глупости,че лично на мен вече ми писва от изхвърлянията ти.

off/

И да питаш и да не питаш те дори не ме познават :) по точно знаят ме като ник само
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Прекомпилирането на ядрото по принцип има плацебо ефект. Това е малко като компилирането с -O3 вместо с -О2, много често няма разлика, много често реално погледнато нещата стават по-бавни, щото с агресивно unroll-ване на цикли и inline-ване на функции, машинния код се раздува и в конкретния случай това може повече да пречи, отколкото да помага. Винаги ужким се случва да build-неш по-бързо ядро, но трудно можеш да докажеш че е по-бързо. Не съм компилирал ядра сигурно от година и много се радвам по тоя въпрос. Това някак си е като магия бе братче, махаш подръжката на някакъв хардуер или протокол и магически всичко става по-бързо. Кое точно става по-бързо? Колко по-бързо става? Колко неща чупиш покрай това? Някой замислял ли се е че тези дето пакетират дистрибуциите, по-специално хората, които билдват ядрата, не се водят само и единствено от това ядрото да запали на повечето машини? В крайна сметка има LKM-и и повечето неща така или иначе може да се билдват като модули. Така поне малко да ви е хрумвало че тези хора вероятно имат малко по-добра идея от вас как се развиват нещата с kernel development-а? Че примерно работата им е да киснат в LKML, да следят къде има регресии, къде има пачове, които фиксват определени проблеми, включай security такива. Примерно моето ядро е дебианското 2.6.32, и доста неща нямат нищо общо с stock 2.6.32 ядрото от kernel.org. Някой се е погрижил да apply-ва пачове, от друга страна ми се спестяват проблемите, възникнали в по-новите ядра. Ако хвана и издърпам примерно 2.6.35 и го компилирам, твърде вероятно ще си имам повече проблеми - някои дори няма да разбера докато не ми създадат главоболия и не се разровя. Защо да трябва да го правя при положение че някой вече се е погрижил за това и всичко е въпрос на apt-get update? Сигурно мога да си билдна някакво ядро, което да работи по-оптимално от дебианското. Въпросът е че времето, което ще загубя за да го направя не оправдава всичките performance подобрения, които ще получа. И между другото премахването на подръжката на разни протоколи и класове хардуер само по себе си не означава еднозначно подобрение в производителността. Единственото сигурно е че kernel image-а ще е по-малък и ще се зареди по-бързо. Е да ама аз не съм РОКО_ и не си рестартирам машината през няколко минути и въобще не ме интересува дали ще boot-вам с няколко секунди по-бързо.

П.П А може би няколкото секунди по-бързо зареждане на ядрото катализира плацебо ефекта. Нях, забавно.
« Последна редакция: Aug 27, 2010, 00:31 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
@gat3way имаш голяяяма бира. Подкрепям напълно.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Цитат
Виждате ли смисъл в прекомпилирането на ядро

Не.  ^-^
Активен

Без правила няма игра

Mitaka

  • Гост
Спора в точно като mysql vs. postgresql, при положение, че се използва за едни и същи цели.
Бяха тръгнали да ме убеждават как mysql не ставал за нищо, и се дънел при голям брой заявки... сигурно facebook и wordpress не са наясно с тези проблеми, та за това го ползват.
Никъде и никога не съм видял някой да прекомпилира ядра от години насам... на мястото, където работя ползваме Debian, Cent OS, Fedora, RHEL, Free/Open BSD. Нито едно ядро не е прекомпилирано. Единствено се наложи да компилирам модули за един ISDN. Това беше :)

Цялата работа е, че поне в България има маса народ, който се мисли за по-умен от съответния разработчик на даденото нещо, което ползва, и само му идват някакви малоумни идеи за "оптимизация".

Пример:
Преди години бях направил една програма за "настройка" на Windows (от онези шарените, дето пипат по регистрите). Можеше да ореже част от нещата, уж за да защити Виндовс от разни простотии, както и пипаше тук-там по интерфейса. Един познат я беше дръпнал, без да знае, че аз съм я писал, и около 30 минути ме убеждава как Виндовса му станал по-бърз като нацъкал разни "оптимизации" от програмата.... които оптимизации не бяха никакви оптимизации реално.... в крайна сметка така и не успях да го убедя, че програмата, която АЗ съм писал не прави това, което той си мисли, че прави :)
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Кажи как проверяваш, че ти води до по-добра работа, а и си сигурен? Интересно ми е. Нещата които си разкарал като излишни, ако бяха на модули с какво щяха да ти пречат? Просто ми е интервесно, последния път като компилирах беше за да докарам по-добра производителност на един шибан раид контролер и ... ами дали е в ядрото или като модул (там което ползваше сложих в ядрото, барабар с нещата от които зависеше) разлика нямаше. ray е прав, че когато се налага се прави, но дугото е чиста проба гимнастика. Да не говорим, че трябва да следиш за кръпки, които те интересуват и да компилираш пак, за да не останеш крайно изненадан, да не говорим, че при евентуален проблем търсиш решение и не излиза от никъде, ти псуваш и дереш по клавиатурата като гламав, а като нищо проблема да ти е в ядрото, ама за това сам си си виновен  ;D  Та да обобщя - когато мога да си го позволя (т. е. не се налага) и за сървър и за десктоп си ползвам стандартните ядра.
Не съм се занимавал да си правя подробни бенчмаркове, но опциите, които споменах няма как да не водят до подобряване на
респонсивността на кернела. А  и нещата, които режа от компилиране, не са само модули.
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Това с прекомпилирането на ядро е малко като тунинговането на някакъв автомобил без да си съвсем сигурен какъв точно ще е резултата.Все едно сега да започна да си променям агрегатите по колата с идеята,че ще стане примерно по-лека,бърза,красива и т.н.Да ама махнеш ли нещо то неминуемо влошава работата пък на друго свързано нещо.Слагаш,махаш спойлери,това ми трябва ,онова не ми трябва и накрая резултата е ясен-кой знае каква разлика от оригинала не си постигнал.Аз също от много време не компилирам ядра.Карам си със това което ми се предлага.Не обичам да се правя на по-умен,отколкото разработчика на ядрото или примерно от проектанта на външния вид на автомобила.Пък и няма да получа душевен оргазъм от факта,че системата ми видиш ли е заредила с няколко секунди по-бързо.Някой ще каже-как бе тва е важно да знаеш,бла...бла....бла....глупости на търкалета.Специално за мен компютрите ми вкъщи се ползват само и единствено за същите цели за които се ползва и уиндоус примерно-браузване,музика,скайп,чат-пат конвертиране на нещо абе общо взето елементарни ежедневни неща.Е,при това положение за чий дед*в ми е да компилирам ядро?Нито се занимавам професионално с линукс,нито съм администратор нито нищо ;D
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Понякога и самите разработчици пускат бъгливи ядра, с които системата не може да се стартира... Имах такъв случай и точно тогава бях направил глупостта да премахна старите ядра, преди да сложа новото. Едва си спасих системата. От тогава всъщност не ползвам готови ядра.
« Последна редакция: Aug 28, 2010, 17:13 от phantomlord »
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
А дали има подобрение в производителността, когато драйвера е монолитен и не се зарежда като модул.

Понятие си нямам как е организиран кърнела.

Преди години си правих експерименти с AGPgart. Когато го сложих вътре в ядрото (а не като модул) имаше забележим визуален ефект. Тогава с играх с Unreal Tournament, резултатът беше че играта стана много пъргава, (но не по бърза). Личеше си.
Но тогава компютрите бяха слаби -400-600 Mhz и картите бяха слаби - от рода на Geforce2, nvidia 440...


Цитат
има плацебо ефект
плацебо ефекта също е ефект. [_]3






« Последна редакция: Aug 28, 2010, 17:33 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.