Автор Тема: Защо Линукс не струва  (Прочетена 8558 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #15 -: Sep 19, 2010, 23:18 »
По въпроса за масовият потребител. Щом брат ми ползва Кубунту значи си е напълно готов за масовият потребител. Говоря за човек, който е идвал да ме откара в тях за да му изключа плеъра, защото жена му я няма и той не знае как да го спре. Е беше изключил колонките. Става за интернет, мултимедия и текстообработка. Какво ползва повече масовият потребител?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #16 -: Sep 19, 2010, 23:42 »
Така или иначе преди години Линукс постави под съмнение ИЗРОДСКОТО мислене, че пазарната икономика  ще казва как трябва да се правят нещата в която и да е област.

В момента линукс се развива като операционна система главно заради ъммм пазарните условия. Тези които дърпат нещата напред са разни компании които виждат печалба от цялата работа. Наскоро в lwn имаше нови статистики по отношение на commit-ите в ядрото, случайните такива и от разни академични институции вече са доста малко на фона на тези, които се правят от служители в Google, Intel, Oracle, AMD, RedHat и т.н. Линукс се развива на ембедед сегмента заради хиляди малки и по-големи фирмички, които продават джаджи с линукски фърмуер и покрай това развиват проекти от сорта на busybox. Qt е собственост на Нокия, ако не бяха такива като Редхат и Новел, линукс нямаше да види такъв процент от платформите в корпоративни мрежи и дейтацентрове. Mysql е собственост на Oracle. И примери още колкото искаш. Така че е доста наивно това, нещата отдавна не са от сорта на разни хора в свободното си време решили да правят революция и да капичнат злия капитализъм. Ако толкова ви избива на идеализъм, ползвайте openbsd, разработват го изцяло такива хора :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #17 -: Sep 20, 2010, 00:01 »
Убунту се стреми да имитира mac os x и това sux, дано не повлече и другите дистрота http://waiterrant.net/?p=680

Време е да погледнем ужасяващата реалност... Linux все още не е готов за масовия потребител...


остави ние да се кахърим за това, ти поне трябва да си щастлив, че това не е твоята реалност.

Иначе да, бях чел някъде, че по линукс събитията вече не е тълпа от брадати момченца с големи диоптри, тениски и очукани лаптопи да се карат кой е по-прав- Ричард Столман или Линус Торвалдс. А вече е пълно с костюмари дето са видели кинтите и се ослушват за нещо интерсно

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

dvanaise

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE, LXDE
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #18 -: Sep 20, 2010, 00:22 »
според мен обаче когато говорим за масовия потребител нещата опират до други приложения. дреме му на някой кой държи Qt или mysql след като дори не ги е чувал. какво търси обикновения човек в своя компютър? нали за него си говорим - за масовия потребител. дето като му кажеш че ползваш нещо като уиндоус само че има много графични среди и ти отговаря с - аха и мълчание. какво се случва в главата му? той дори не може да си представи идеята какво е графична среда. за него графичната среда е компютъра му. как така ще има много като той знае че без бутоните и менютата има само черен екран. какво търси той? той не прави сайтове, не разработва приложения. дори няма на идея че всяко приложение е написано с някакъв код щото дори не знае какво е код. за него код е нещо като пин кода на телефона му. от къде на къде ще пишеш нещо и компютъра ще знае какво да прави. според обикновения човек това го могат само хакерите - едни такива да не ги описвам. та тоз човек търси някакво разнообразие в своя компютър - забавление което не може да получи от реалния си живот. игри, шаренийки, да си говори с някой по скайпа... е такива неща. да изгледа някой филм, да прочете нещо интересно в някой сайт и иска да го получи лесно. не може да пише sudo apt-get install skype. не може да добавя хранилища, дори не може да си представи че трябва да пише нещо някъде и компютъра след това ще знае какво да прави. ми ако обърка нещо, след това и един freecell не може да изиграе и трябва да вика сина на братчет му дето много ги разбира да му оправя компютъра. а обаче той пък разбира уиндоус. на обикновения човек му трябват улеснения. по лесно е в гугъла да напишеш скайп отколкото да добавиш хранилища. терминалите плашат хората но дори и да си отворят графичен инсталатор въпроса дали да инсталира някакави зависимости може да уплаши и смелите масови потребители. и това за скайп, ми ако искаш да си пуснеш рибки на екрана, скрийнсейвъри и други подобни.
ми ако иска да си сложи антивирусна. човека иска пушка, ходи му обяснявай че живее на райски остров където няма престъпници

изобщо почнах да се оливам пък и си изтървавам мисълта от време навреме.

 та на масовите потребители ми трябва всичко да става като в уиндоус защото те вече знаят как става там. всеки начин различен от онзи е по-сложен. и те няма да го заменят. затова линукс няма да пробие изведнъж. не и докато уиндоуското поколение не почне малко по малко да изчезва. всеки иска за 5 години линукс да замени уиндоус. това обаче няма да стане. въпреки че последните 5 години линукс дръпна много потребители тепърва трябва да привлича масовия

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #19 -: Sep 20, 2010, 00:36 »
Това, че големите акули движат нещата не означава че те са добри. Имам тел. с Андроид-всичко друго освен кернела ми се вижда боклук от линукското ми полезрение. Ще ми прави акулата катедрала-пази Боже-най-добре само да дава КИНТИ- като в доброто старо време отпреди няколко века... И няма никакво значение храм ли се прави или се пище код. Това-"няма нищо по-добро от капитализма" е ЛОЗУНГ ЗА ТЪПАЦИ!!! Добрите неща излизат от добри майстори като в Линукс-ама майстора да каже кое е добро и как да се направи-не акулата дето иска с трици маймуни чрез реклами на ПАЗАР да води...
« Последна редакция: Sep 20, 2010, 00:52 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #20 -: Sep 20, 2010, 00:41 »
Android-а че е доволно затворена система е вярно :) Само дето ядрото дето ти се вижда единственото нормално нещо отдавна вече е плод на робите на разни огромни меркантилни организации. Аз в крайна сметка не виждам нищо лошо, предпочитам нещата да са така, отколкото линукс да си беше останал един хобистки проект. После, най-малкото този форум щеше да е доста по-малко посещаван ако не бяха онези зли акули с кинтите. Най-малкото щеше да видиш нормална графична среда с нормални видеодрайвери през крив макарон. Абе пак казвам - пробвайте openbsd за десктоп система и тогава бъдете пак идеалисти :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #21 -: Sep 20, 2010, 00:59 »
Акули-лъвове-важното е нещата да стават добре....да припкат разноцветните животинки...да не се залежават... ::) [_]3 Линукса с неговата философия даде най-добрата авангардна  стратегия на съвременната цивилизация... ;) ;D Ние можем само отгоре и снизходително да наблюдаваме макаджиите и уиндоузчиите-като английски лорд АБОРИГЕНИ защото съзнанието за нещата е преди всичко... ;D
« Последна редакция: Sep 20, 2010, 01:15 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #22 -: Sep 20, 2010, 01:09 »
Линукса нищо не е дал, просто е първият наистина успешен проект, лицензиран под GPL. Столман прекалено късно видя грешките си и това е прекрасно, защото иначе сега ядрото щеше да е лицензирано под нещо подобно на GPLv3 и тогава проблемите щяха да бъдат големи (и линукс-бг да си бъде форум за десетина ентусиасти-мазохисти). Това важи и за доста други проекти :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #23 -: Sep 20, 2010, 01:28 »
Прецизно казано...
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

kissow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #24 -: Sep 20, 2010, 02:17 »
И така изобщо без да чета всякакви коментари, ще попитам всички които плюват линукса нещо което надявам се да получа отговор и то не отговор а смислен отговор а то е следното:
Що за операционни системи ни дават интернета на всички потребители Linux ili BSD.

Ето един отговор от опит. Лично аз използвам IPAcct който е базиран на Debian, в мрежата ми в къщи използвам "рут хак" в мрежата ми в офиса вися на "OpenBSD" 90% oт руерите които съм вдигнал и не са паднали вече близо 10 години са базирани на Linux или BSD..... БСД не е за всекиго но определено Линукса не трябва да се подценява защото за нетуъркинг си е една перфектна ОС и смятам следното на БСД-то му куца много че има много неща които за него ги няма а за Линукс ги има и за това ще продължа с това че Линукс е много гъвкав и много по лесно настроирваем.



PS: А за тези които висят на УинБоз (не че за десктоп не ползвам това чудо амъ ме дразни максимално) По добре да си висят на стария Уингейт и да не знаят колко е по гъвкав или пакет филтъра или айпи тейбулса (за щейпъри няма да говоря много само ще кажа AltQ и HTB:) )
« Последна редакция: Sep 20, 2010, 02:22 от kissow »
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #25 -: Sep 20, 2010, 09:11 »
Убунту се стреми да имитира mac os x и това sux, дано не повлече и другите дистрота http://waiterrant.net/?p=680

Време е да погледнем ужасяващата реалност... Linux все още не е готов за масовия потребител...


остави ние да се кахърим за това, ти поне трябва да си щастлив, че това не е твоята реалност.

Иначе да, бях чел някъде, че по линукс събитията вече не е тълпа от брадати момченца с големи диоптри, тениски и очукани лаптопи да се карат кой е по-прав- Ричард Столман или Линус Торвалдс. А вече е пълно с костюмари дето са видели кинтите и се ослушват за нещо интерсно

Някакви конкретни аргументи относно това по какъв начин линукс като имитира нещо друго би попречило на каквото и да било?Производителността ли му се променя що ли?Или пречи да се влиза в порн сайтове?или apt-get не се запуска?или причинява срив в системата?Е,тогава на тази имитация бих казал sux.И не ми казвай,че си супер очарован от дефолтския изглед на който и да е Гном.Все едно никога никой не си е качвал други теми.Айде моля ви се стига с тия глупости,че след като някой решил да си докара по-красив вид на  линукса и веднага всички скачат,че е sux.Това намирисва на сектантстство,което е много характерно и за автомобилните форуми на определени марки коли.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #26 -: Sep 20, 2010, 10:28 »
Здравейте, тук съм, за да отчетете и моето мнение по въпроса.

Проблемите с някои драйвъри ги знаем и проблема е в производителите, които не се стремят да "угодят" на тази "малоизвестна" система... И така се завърта един цикъл... Малко потребители - липса на добри драйвъри - малко потребители...

Този проблем го игнорираме... факт е поради неприятното стечение на обстоятелствата.

Боровака, спомена, че идеята на темата е да споделим кое не ни е харесвало в Линукс и сме привикнали или продължава да ни отблъсква.

За мен единственият проблем (различен от вече споменатите - предикативни терминални действия...), който в началото ме притесняваше, е множеството директории, които виждаш влизайки в кореновата система... Да всяка от тях си има предназначение, но не мислите ли, че някой се дублират... например различните програми след инсталация имат свободата да се разпакетират на няколко места... например едни в /opt други в /usr/share...
да от хардуерна гледна точка, тази мрежа от папки е удобна в случай, че се увреди някой от секторите и някоя главна директория не може да бъде отворена, а от там и не може да бъде стартирано съдържанието в поддиректорийте й, но от гледна точка на обикновения потребител, какво вижда той... множество "ненужни" папки и какво се получава, ако трябва да открие дадена програма, която при инсталацията не си е направила пряк път към /usr/share/bin, трябва да я издирва... и се отказва... зарязва тази "объркана" система...
NB: Тук визирах не само себе си и изненадата си, когато за първи път се "рових" в директориите, но и един приятел, който е пробвал някакво  дистро, чието име не си спомням и точно поради тази "разхвърляност на съдържанието" е оставил проекта и се е върнал към Прозорците...
И понеже мисълта ми на моменти се губи, ще допълна, че нямам предвид да поддръжаваме на Уиндоус, а директориите да бъдат по-ясно обособени, за да може потребителя да не се "стряска"...
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #27 -: Sep 20, 2010, 10:40 »
Който разбира може да напише which "име на програма" в конзолата и да види местоположението. Който не разбира или да пита, или изобщо да не пипа. така или иначе повечето програми са в usr/bin.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Mitaka

  • Гост
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #28 -: Sep 20, 2010, 10:45 »
Защо при мен Линукс НЕ става....

Лично за мен не става, защото:
Първо, администрирам основно МАК-ове. Трябва ми Apple Remote Desktop, за който както се досещате - да, върви само на Apple компютър. И преди някой да ми е казал за алтернативите като разните VNC-та и подобни, аз ще кажа - за администрация на Apple компютри Apple Remote Desktop няма равен. Мога да изпратя команда, мога да инсталирам даден софтуер само с две кликвания на мишката на абсолютно всички компютри в мрежата - едновременно. Без да се налага са правя едно и също нещо по сто пъти. Мога дори да ти преинсталирам компютъра - ей така, както си стоя вкъщи и си пия кафето :)

Второ - приложният софтуер. Нямам Photoshop, нямам Office пакет. Знам за алтернативите - не ми вършат работа. Най-малко поради исискванията на клиентите. Казват, че искат файла в еди какъв си формат - длъжен си да се съобразиш. И нямаш право на своеволия от тип "Save As..." в Open Office или Gimp. Това е. А между другото, точно на МАК бих предпичел Open Office. Просто си нямате на представа какво дърво е MS Office под Mac OS...


От тук нататък, всичко написано се отнася за използването на Линукс от масовият потребител - на компютъра вкъщи или в офиса:

Трето - Linux е наистина една прекрасна операционна система. Само че, за разлика от други - няма никаква стандартизация. А масовият потребител има нужда точно от това. Той не иска да има хиляда източника на един пакет, а да кликне с мишката и готово. За вас може да не е проблем да редактирате конфигурационни файлове, но за масовият потребител това е ГОЛЯМ проблем, имайки предвид, че той дори НЕ ЗНАЕ за съществуването на конфиг файловете.

Като опряхме до стандартизацията - имал съм случай на даден разработчик да му хрумне, че ще смени нещо в програмата си - име на променлива в конфа, дори името на самия конф... е, на кого са нужни тези простотии /без извинение/??? Това го знам от личен опит - за едни модули на Астериск. Видите ли - от днес те нямало да се казват ZAP, а  DAHDI, името на конфа няма да е еди-как-си, а ще е това-другото, вътре половината проенливи омазани... и върха на сладоледа - махната подръжката за платки XP100, по думите на разработчика, с когото се свързах - "щото били много евтини"... е, кво го боли него колко струва платката?
Друг пример - разработва се OSS. После им хрумва, че тва вече не е яко, и започват АЛСА. Тъкмо се закрепя, и им хрумва - абе дай да правим pulse... и бозата е готова.

Друго.. ами приложният софтуер. Колкото и да не ни се харесва МС офис формата е приет навсякъде  - волно или не. И когато ти пратят файл на Ексел примерно, писан на Офис 2010, и вътре има от ония шарените интерактивни таблици с няколко стотин формули, и го отвориш на ОпенОфис... мъка. И като го запасиш с ОпенОфис и го върнеш на тоя, който ти го е изпратил - от първоначалното форматиране няма и следа.

Обикновения потребител иска да слуша музика, и да гледа филми. Да, ама има дистрибуции, в които няма подръжка на mp3. И се изисква да си инсталираш нещо си, за да ти работи друго нещо.
Обикновеният потребител иска да гледа филми. Да, ама... трябва да инсталира 101 неща за това. А на Виндовс просто би написал в Гоогле - "k-lite", после - 3-4 клика и готово.

Обикнивеният потребител не иска да знае как работи системата му. Той не се интересува от това кой и как я разработва, и колко е свободна или затворена. Той иска тя просто да работи. Не иска да се бори няколко дни само за да пусне безжичната връзка на лаптопа си.

Линукс перфектно се вписва на сървър, но за Десктоп, поне докато не се решат поне част от гореописаните проблеми - не бих го ползвал. Въпреки, че в периода 1998-2008 ползвах само и единствено Линукс за десктоп. Тогава ми вършеше работа, сега - не. Това е положението.

п.с.
между другото, CISCO имат разни рутери, носещи марката "Linksys", админ панела на който се отваря само с... Internet Exploder. А това животно го мразя в дъното на душата си :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #29 -: Sep 20, 2010, 11:04 »
Много се радвам Митак, че си тук да ни разясниш колко сме заблудени, че ползваме Линукс. Ако не беше ти нямаше как да разбера, че под Линукс не можеш да слушаш музика и да гледаш филми. Даже сега се чудя, как съм гледал записите от охранителните камери под vlc, като това не би трябвало да е възможно. А под Windows това не можеше да стане без Geo codec. Едно предложение - основи си един Mac форум и ни остави да си тънем в невежество.
« Последна редакция: Sep 20, 2010, 11:15 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png