Автор Тема: Защо Линукс не струва  (Прочетена 8570 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #45 -: Sep 20, 2010, 14:26 »
Не го ползва за Десктоп :)
Иначе по сървърите го ползва, и още как... ама е на път да забегне към FreeBSD.

Прости им... те не знаят. Обичат по цял ден да си ремонтират автомобилите вместо да ги карат. Обичат по цял ден да си ремонтират апартаментите вместо да ги използват.

И аз обичах. Но ми дойде друг акъл.

Обичат цял ден да си гледат жените вместо да ги **** :D :D :D :D :D[_]3 [_]3 [_]3 [_]3
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #46 -: Sep 20, 2010, 15:47 »
      Еееееех, ако и в даскало се изучава структурата на Юникс базирани OC нямаше да е зле, ама де акъл де, "кво" като новата Нокия N900 е с
 Maemo 5-"айде са"-важно е всички да простеят-то образованието е за това-не за друго-всички и на Изток и на Запад в единен строй да простеят и преди и сега. Така си е от памти века  :D. Еми нещо за да СТРУВА трябва да се цени от някого. Колкото до проблемите на Линукс-има си печени линуксджий за това-не чрез форуми. То с дилетантски работи-WIN от Замунда и next, next-хем смотано, хем безплатно уж....
« Последна редакция: Sep 20, 2010, 16:07 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #47 -: Sep 20, 2010, 17:44 »
n00b и Mitaka
Кво толкова има да му се радвате на ОСХ, нз, сигурен съм, че не сте пробвали Мандрива с платена поддръжка, първо е много по-евтино от всяка платена ОС, второ е много по-стабилна, а такива смешки като еди-коя си програма я няма за еди-кво си може само да ме разсмива  >:D

ПС: Аз съм С/С++ програмист, но ползвам Линукс като пълен лаик (аз съм такъв де) не съм видял какъвто и да е проблем, който да ме е карал да преинсталирам или нещо толкова да се счупи та да не го подкарам с нулеви знания. В момента съм си добавил всички тестови хранилища за Мандрива 2011.0 с брутално теестово КДЕ 4.5.68 и дори да възникне кво толкоз сендваш слагаш отметка рестартирай приложението и готово да ти отнеме 1 минута не повече...
« Последна редакция: Sep 20, 2010, 17:55 от bvbfan »
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #48 -: Sep 20, 2010, 18:01 »
Щом майка ми, която си няма и хабер от компютри се оправя с Убунту и може да работи с него, значи всеки средностатистически потребител би трябвало да може да работи без проблеми с Линукс. Като се има в предвид, че в началото трябваше да я уча как се държи и как се борави с мишката. Обаче за сега Убунтуту не е мръднало (година и половина вече), казал съм и как да си прави обновяванията, ако има някакъв по-сериозен проблем аз и го решавам отдалечено през ssh или в краен случай през remote desktop с x11vnc. Е вярно, че в началото аз и инсталирах и настроих машината и нужния приложен софт, ама и при Windows колко потребители могат да го направят това. Щом под Windows един потребител може да си инсталира ОС-та и съответния приложен софт, същото трябва без проблеми да може да прави на Линукс. Оттам поддръжката е пей сърце и нямаш грижа за обноваванията, както и забравяш за всякакви вируси. Идеални неща няма, важното е, че Линукса се развива, да дръпне 10-20-30% пазарен дял при десктопите и повече не ни трябва. Линукса единственото сериозно нещо, което му куца е приложния софт, или липсва достатъчно такъв, или не е на нужното ниво. Ако морето от софт за Вин се прехвърли за Линукс, тогава Линукса ще избие рибата, но това предполагам ще стане с времето, когато Линукса стане по разпространен и стане изгодно да се пише софт и за Линукс. Други недостатъци са липсата на достатъчна стандартизация и понякога мъките при насторйка, но с подходяща документация и четене всичко се оправя. На като цяло системата става все по-лесна за използване. Надявам се това да не доведе до нейното обозване в стил Windows - леснота за сметка на сигурност.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #49 -: Sep 20, 2010, 18:21 »
До тук само Митака даде да се разбере защо не му харесва Линукс, обаче като Десктоп. Добре де, темата е за Линукс като операционна система във всичките и приложения...
Аз си го харесвам Линукса и си го ползвам само него, но и на мене не ми харесват някои работи. Лошото е, че нещата, които правят GNU/Linux добра система, всъщото време може да се разглеждат и като минуси. Въпрос на гледна точка.
Едно от тези неща е бързото развитие на кода. Това несъмнено е плюс - бързо осъвършенстване и премахване на уязвимости и бъгове. Но в същото време е предпоставка за много проблеми, особено за новаците. Получава се непреодолима дилема - или ползваш стари и доказали се версии на софтуер и нямаш проблеми, обаче въздишаш отдалече по новите версии на програмите с техните нови функционалности, или ползваш последният писък на модата и се бориш с проблемите...
Много от новите потребители (щото още на са усетили с душата си Линукса) реват, че нямало стандартизация и многото папки ги плашели и не знаели къде да си търсят програмите.. Е, каква стандартизация ги тресе - структурата на файловата система е проста и логична и изпожена на длан. Че то и директориите са наречени така, че да е ясно какво има вътре (е, ако знаеш английски). А и програмите се инсталират с един клик от мениджърите на пакетите, много по-лесно отколкото в уиндоус.
Въобще, повечето доводи, зададени като причина да не се харесва Линукс от забележете - новаците– идват от невежеството на последните. А те нямат нищо общо с реалните проблеми на Линукс като система. И не са предмет на разглеждане в тази тема.
И всички тук забравят едно важно нещо - така наречената Линукс общност. И какво дава тя на потребителите и разработчиците на Линукс. Това нещо го няма нито при потребителите на Уиндоус, нито при макаджиите. Те са консуматори на ОС и друго не ги интересува. Купуват си ОС и я ползват като инструмент (чук, трион, пирони) за да изкарат пари или да си прекарат приятно свободното време. Те не се интересуват кой от познатите им ползва тяхната ос. А ако на едно място се окажат линуксаджии - купона започва и бирата се лее...
Та такива ми ти работи...
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #50 -: Sep 20, 2010, 19:28 »
@toni

Значи големия минус е и голям плюс и обратното. Нещата тук се развиват с бесни темпове, но проблема е че се развиват в погрешна насока. След което посоката се сменя и потребителите си патят.

Ако за няколко месеца се спре развитието на някоя дистрибуция и се погледне малко на UI нещата ще дръпнат напред.

Не омаломажавайте ролята на потребителите. Онзи ден ходих в другия край на града защото човека нямал "Word", оказа се че имал но не могъл да го намери. Та този тип дойде в офиса да пуснем спешно една оферта с 6 цифри. Въведохме я, разпечатахме и той я занесе. Вечерта му намерих Word-а. Там е бил просто XP-то го е скрило с персонализираните менюта.

Та този тип виновен ли е че техниката му е попречила да си свърши работата? А си представям ако мине на Линукс какво ще стане...

PS: М/у другото офертата е спечелена благодарение на съдействието ми...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #51 -: Sep 20, 2010, 19:54 »
Без значение какъв инструмент използваш - чук, трион, резачка на дърва, автомобил, телевизор, ...., операционна система - трябва да знаеш как да го използваш. Някои инструменти не изискват много - с чука е ясно какво да правиш, обаче не всички са ковачи. Някои един пирон не могат да забият. Какво остава за такъв сложен инструмент, какъвто е компютъра? Ясно е, че за да ползваш компютър, трябва да имаш знания някакви, подходящи за случая. Този пример, който го даваш много по-добре служи на моята теза, а тя е: Въпросният потребител не може да се оправи с никаква операционна система. В този случай, каквато и ОС да използва, му е необходим "правилният Администратор на тази ОС". Така че, ако имаше такъв "администратор", който да му инсталира в частният случай Линукс и да му го "поддържа", въпросният потребител нямаше да има посоченият проблем. Нещо повече, и "администратора" нямаше да има никакви проблеми с поддръжката по обясними причини.
А за малцинството потребители на Уиндоус, изживяващи се и като "админи" на собствените си системи огромният проблем с Линукс идва не от това че Линукс е кофти, а от инерцията на мислене и нуждата от нови, различни знания. Подчертавам, за Уиндоус също са необходими знания, но те с нищо не помагат при работа с Линукс, дори пречат. А на въпросните персони просто не им се почва от началото с добиване на нови знания и резултатът е ох, боли...
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

Mitaka

  • Гост
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #52 -: Sep 20, 2010, 20:25 »
@tonitochev има разлика между не ми харесва, и не ми върши работа.
А вече изброих защо не ми върши работа.

А какво не ми харесва го казах - безсмислената промяна на нещо работещо с нещо не толкова работещо, с идеята някога да стане добре работещо.. но малко преди да дойде това някога се появява нещо ново... аз откак се помня с Линукса все излиза нова система за звука - беше OSS, стана Alsa, сега е Pulse, после ще бъде... не знам какво. И това води след себе си до друго - куп разработчици на приложения трябва да ги променят според новата система... това пък води до повече бъгове и т.н.

Както казаха по-горе - бързото развитие на кода е колкото плюс, толкова и минус.
И ще е така, докато нещата не се стандартизират - т.е. някой да каже това ще е системата за управление на звука в Линукс, и от тук нататък ще се подобрява, и няма да се мислят нови системи. Това би трябвало да важи и за всяко едно нещо в Линукс.
Вземете за пример ОпенБСД - там всичко минава одит. И след това се пуска като официален порт за системата.

Примера със звука беше даден просто за сравнение... това важи и за графичните среди - мен Линукса ме изгуби като потребител именно след излизането на КДЕ 4.0. С Гном никога не съм работил, а и не искам да работя. С КДЕ бях близо 10 години. Но революционната 4.0 ме отказа. Сега може и да е много хубава среда, но да го бяха пуснали сега. А не като беше недодялан, което всъщност и самите разработчици си признаха.
И да, Линукс не е КДЕ или ГНОМ. Но Линукс като Десктоп Е КДЕ  или Гном! Защото това се ползва от масовият Линукс потребител.

Та, Линукс си ми харесва.
Не ми харесват някои модели, следвани при разработката му... тип - дай да бълваме код, пък каквото стане.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #53 -: Sep 20, 2010, 20:52 »
Пример2... Прехваления супер-заместител на Офис - Опен Офис.

Проблем - използвам електрона таблица за форматиране. Обединявам 2 или повече клетки (merge cells) и после се опитвам да поставя някакво съдържание (paste). ЕМ НЕ ЩЕ и не ще.

Става ако вляза в обединената клетка. Избера режим редакция - F2 или Enter и тогава направя Command-V (или при вас Ctrl-V) след което отново натисна Enter.

Модела използвам от Линукс е пазарния, за разлика от Катедралния. Но той е колкото плюс толкова и минус защото кривата на обучението е много стръмна и потребителите му теглят майната още в началото на кривата.

При Прозорец и О Ес Тен - кривата е доста по-полегата и позволява и новаци да седнат и да се научат.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #54 -: Sep 20, 2010, 21:25 »
Кво да кажа, n00b от личен опит знам, че е много по-лесно на човек, дето никога досега не е виждал компютър ( и съответно Уиндоус) да му инсталираш Линукс и да го научиш основните неща - кое е папка, файл, как да ги отваря, какво е това интернет и как да рови по сайтовете, да си пуска сам филмите и музиката. И този "новак" няма да има никакви проблеми в последствие. И ще гледа странно Уиндоса и ще пита: И това струва пари???
За отвореният офис нищо лошо не мога да кажа, за уиндолският офис пакет пък нищо - никога не съм го ползвал. При всички случаи ще ми е трудно - не го познавам и не знам как се работи с него. А тепърва не ми се учи - на годинки съм вече..
Да не забравяме, че има различни хора. Общото обаче при всички е, че ако нещо им е интересно, без много зор се научават и им прави кеф да научат. Ако не ти е интересно, и професор да си, няма да се научиш. С една дума, имаш ли мерак, Линукса е лесен, Уиндоса е лесен, конзолата е лесна и т.н.
За вършенето на работа, да така е. На работата си ползвам Уиндоус, няма как. В къщи ползвам Линукс. И уиндоус и Линукс в къщи ми вършат еднакво работа (интернет, филми, музика, писане и т.н), но ми е приятно в КДЕ- то (4.4.5) и толкоз. Уиндоса не ми е проблем, но не предизвиква никакви приятни изживявания.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #55 -: Sep 20, 2010, 21:28 »
Аз пък днес открих бъг в mspaint в winxp. Пействам клипборда, после натискам отново printscrеen,  пействам пак клипборда, минимизирам, кликвам в таскбара да се покаже отново и съдържанието е празно, показва един шибан бял битмап. Ядосах се от тези изпълнения, защото трябва да пиша howto за една глупост дето писах преди време и вътре трябва да слагам доста screenshot-и. Ужасно крива работа се оказа това под уиндоус да му се не види, с ksnapshot е доста по-лесно. Освен което не разбрах някакъв начин screenshot-а да включва mouse pointer-а, това предполагам е feature, но на мен точно това ми трябваше.

Ъъъъ това няма никакво отношение към темата, не искам някой да си прави генерални заключения колко тъпа операционна система била уиндоус :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #56 -: Sep 20, 2010, 21:49 »
Има една приказка:
Докато умните се наумуват, лудите се налудуват!
Та така, докато умните убеждават колко Линукс не струва и няма смисъл да се занимават с него и как не вършел работа, все се намират някои луди, дето не слушат умните и вземат да пробват да видят за какво иде реч. И нали са си луди, то вземе да им хареса.
А едни други луди, въпреки че от писане на отворен код не се изкарвало пари, си пишат такъв безперспективен код, че даже и пари си изкарват. За пример - двамата създатели на Qt библиотеката. Продадоха я на Nokia и сега шапка на тояга. А в началото 2 години са ги издържали жените им, докато си пишат кода ...
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

lunarvalleys

  • Гост
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #57 -: Sep 20, 2010, 21:49 »
о да, printscreen в Линукс е на светлинни години напред от уиндоус (съвсем сериозно)

гледам, зачепкахте ООо, та да си кажа и аз -- за писане на текст Writer става. Малко странно се добавя номерация на страниците, ама се научих  :P За таблици си ползвам Gnumeric и по мое мнение е по userfriendly от Excel или Calc.  Обаче това, което ме докарва до тиха лудост при Ооо е Impress. Ебаси дървото.  >:D >:D >:D

За compatibility -- обикновено не ми се налага, а когато се наложи -- всичко изнасям в PDF. За съжаление това не ме устройва за презентациите. Та когато конвертирам в ppt, винаги проверявам как изглеждат. Обикновено се разбишква разстоянието между редовете. Едно от многото неща в Импрес дето ме вбесяват е, че ако дръпна някоя картинка направо на слайда, оно ше я сложи, ама ще я запомни като път до файла. И после като сложа презентацията на УСБ стикчето -- изненада! Да, знам че се прави с insert image  ::)

има и още, ама да не ви дотягам  :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #58 -: Sep 20, 2010, 22:14 »
На мен ми се наложи да правя презентация преди няколко месеца под Openoffice и бях доста доволен. А за прожекция на вече изготвени презентации ми е по удобен от Power point. На 09.09.2010г. посетих една конференция за сигурността в централна и източна Европа в експоцентъра. Направи ми впечатление, че презентациите се прожектираха под Openoffice. На знам дали на американският посланик му стана приятно но нямаше никакви проблеми откъм техническата страна.
« Последна редакция: Sep 20, 2010, 22:42 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Mitaka

  • Гост
Re: Защо Линукс не струва
« Отговор #59 -: Sep 20, 2010, 22:48 »
Хахаха, частта за хамериканския посланик ме изкефи :)
Активен