Автор Тема: Компотите и българите  (Прочетена 23307 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3403
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #60 -: Oct 10, 2010, 23:23 »
Цитат
имаше огромно количество етилацетат и забележете - имаше и ацетон, тоест – изопропиловият алкохол беше тръгнал да се окислява до ацетон. Цяло чудо е, че онзи е останал жив.

Един път една ракия ми миришеше на ацетон и така се натрових че още ми е гадно. Само че беше купешка ??? ??? ???
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #61 -: Oct 10, 2010, 23:32 »
Еи това е революционните технологии се намесиха и в най милото ми : http://www.pazzar.net/classified.php/listing/7192  :-[

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #62 -: Oct 10, 2010, 23:53 »
И аз така - повече ракия не пия...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #63 -: Oct 11, 2010, 00:02 »
Не пиете домашна защото няма кой да Ви я направи, това ще Ви кажа аз! Баща ми за 25 години до сега не се е оплакъл, че ракията която е варил е лоша или че не става за пиене...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #64 -: Oct 11, 2010, 00:18 »
Не пиете домашна защото няма кой да Ви я направи, това ще Ви кажа аз! Баща ми за 25 години до сега не се е оплакъл, че ракията която е варил е лоша или че не става за пиене...
Подкрепям те напълно пил съм истинско ирландско уиски с ирландец и двамата бяхме на мнение, че ракията е по хубава . тия тука явно не са пили хубава домашна ракия или не са ценители  ;)
« Последна редакция: Oct 11, 2010, 00:28 от chen_dzen »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #65 -: Oct 11, 2010, 00:36 »
Аз съм пил медицински спирт разреден с вода и степче. Сега някой ще каже че това е пълна простотия, само че доколкото помня, не беше толкова зле. Даже нямах никакъв махмурлук на другия ден. Сигурно с малко есенция ще стане още по-приятно. Това домашното си е голяма работа ви казвам :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #66 -: Oct 11, 2010, 00:51 »
Аз съм пил медицински спирт разреден с вода и степче. Сега някой ще каже че това е пълна простотия, само че доколкото помня, не беше толкова зле. Даже нямах никакъв махмурлук на другия ден. Сигурно с малко есенция ще стане още по-приятно. Това домашното си е голяма работа ви казвам :)
И това съм пробвал за махморлука не съм съгласен иначе на вкус наистина не е зле като водка (Българска).
« Последна редакция: Oct 11, 2010, 00:53 от chen_dzen »
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #67 -: Oct 11, 2010, 01:28 »
Цитат
Въпросът е по-скоро как я вариш, а не от какво я вариш. Дядо ми вареше ракия навремето и си спомням че при дестилацията, първото което излиза просто се изхвърля, защото съдържа прекалено много метилов алкохол. После се мери и когато градуса стане определен, оттам нататък се взема. Също така накрая това което остава, също не се ползва, щото е лабаво и пак съдържа вредни дестилати. Та мога да си представя как някой дето прави домашна ракия с цел продажба, въобще не му пука за тези неща, меши ги там само и само да изкара повече и да продаде повече. Така че ако пиех ракия и ако трябваше да си купя такава, бих предпочел купешката, пред домашна, продадена от някой там чичка. В идеалният случай, щях сам да си я варя, само дето не знам как.

Естествено, че има значение как я вариш. За това написах, че домашна ракия пия тази, която съм варил сам или хора, които познавам. С други думи знам как е правена. И въпреки това приемам, че и най - добрата домашна ракия е пълна с много повече вредни алкохоли (не само метанол), от колкото обикновената купешка ракия. За това се грижи държавата и има стандарти и сертификати за качество. За това спокойно мога да отида и да си купя алкохол от магазина (включително различен от ракия), а за домашната предпочитам да се ограничавам към такава, която аз съм я правил. И пак казвам, като говоря за купешка ракия имам впредвид на истинските винпроми, а не някакво гаражно производство.

Относно процедурата - това, което описа си е стандартния процес. Но въпросът е, че това по - себе си съвсем не е достатъчно да направи ракията достатъчно качествена и безопасна. Едно е да имаш самоук майстор (което е редкия случай, повечето пъти тези, които варят ракия са пълни аматьори), с подръчни средства, а друго е да имаш специалисти, учени, лаборатории, сложни измервателни уреди и въобще всичко, свързано с един сложен и развит индустриален процес. Аз лично също предпочитам домашната ракия, но не се мъча да изкарам, че тя е по - добра от купешката.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #68 -: Oct 11, 2010, 09:39 »
Не пиете домашна защото няма кой да Ви я направи, това ще Ви кажа аз! Баща ми за 25 години до сега не се е оплакъл, че ракията която е варил е лоша или че не става за пиене...

Един път да кажеш нещо вярно. Ще те черпя ;D
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #69 -: Oct 11, 2010, 09:42 »
Не пиете домашна защото няма кой да Ви я направи, това ще Ви кажа аз! Баща ми за 25 години до сега не се е оплакъл, че ракията която е варил е лоша или че не става за пиене...

Един път да кажеш нещо вярно. Ще те черпя ;D

ROKO__, аз винаги казвам вярни неща, само че с теб трудно се разбираме :D :D :D  [_]3 [_]3 [_]3 [_]3.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #70 -: Oct 11, 2010, 09:50 »
Абе досега не съм пил домашно уиски за да оценя...ъммм...домашните му качества. Някой между другото да знае за варианти да се прави домашна бира? Ракията не ме интересува, обаче идеята да си правя сам бира е интригуваща.
моля
http://en.wikipedia.org/wiki/Open_Source_Beer_Project
http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Beer

Не ги слушай другите, не ти трябва цяла пивоварна или къща и една стая/гараж стига  ;)

The recipe and brand of their beer is published under a Creative Commons license, which means anyone can use the recipe for pleasure or profit.

The only catch: If you make money selling their unique beer, you have to give them credit and publish any changes you make to the recipe under a similar license.


Read More http://www.wired.com/techbiz/media/news/2005/07/68144#ixzz121xQ8dAF
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #71 -: Oct 11, 2010, 10:02 »
Не пиете домашна защото няма кой да Ви я направи, това ще Ви кажа аз! Баща ми за 25 години до сега не се е оплакъл, че ракията която е варил е лоша или че не става за пиене...

Един път да кажеш нещо вярно. Ще те черпя ;D

ROKO__, аз винаги казвам вярни неща, само че с теб трудно се разбираме :D :D :D  [_]3 [_]3 [_]3 [_]3.

Ако бяха верни щяхме да се разбираме :)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #72 -: Oct 11, 2010, 12:14 »
Вчера купих и сложих 300 кила червен мискет - само за ракия :)
Дядката е на 83 години и цял живот само неговата ракийка е пиел (т и аз покрай него последните години). Сутрин преди още да ми е казал "добро утро" ми предлага 50 грама ракия да пийна - за дезинфекция ;)
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

dsarmov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #73 -: Oct 11, 2010, 13:53 »
Ами не знам какви домашни работи сте яли, обаче пък от магазина да не е много стока. Продават се и хубави неща обаче това са сигурно 10%. Ми то трябва да изядеш една кола боклуци докато попаднеш на свестен продукт. И цената хич не е гаранция за качество.  Компоти, мляко, колбаси, алкохол и какво ли още не е за предпочитане да е домашно, стига обаче да знаеш как да го приготвиш. Аз съм си набарал един рецептурник от консервен комбинат от времето на комунизма. Това са технологиите на производство по БДС, които са се ползвали в тогавашните консервни комбинати, колбасарски цехове и т.н. Само алкохола не е описан. Оказа се, че технологиите са съвсем прости и може спокойно да се прилагат в домашни условия. Не съм правил много работи, обаче каквото съм пробвал става един път. Тия дето обясняват че купешкото било хубаво да имат да вземат.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #74 -: Oct 11, 2010, 14:24 »
Tequila Sunrise  [_]3 [_]3 [_]3

Не се сдържах и аз да се обадя по алкохолните теми :) Текилата, макар и да се казва, че се прави от кактус, всъщност се прави от агаве, което е сукулент с доста остри шипове по върховете на листата, но не е кактус. Сиропът от агаве пък все повече започва да се налага пред кленовия сироп и меда като естествен и най-полезен подсладител (не съм пробвала, но така разправят).
Активен