Автор Тема: Няколко въпроса "как да" в Убунту 10.10  (Прочетена 1384 пъти)

rado84

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
    • Профил
Имам няколко питания относно няколко важни за мен неща, след като инсталирах Убунту 10.10 и ще ви помоля ако може да отговорите на "как да" да ги напишете като за идиоти, особено ако отговорът включва ползване на терминал, защото по отношение командите в терминала там съм по-зелен и от неузряла ябълка.

1. как да си прехвърля всичките настройки и добавки от Мозилата под  Уиндоус, в тази под Линукс? Става въпрос за папката Мозила, която под  Уиндоус е на този адрес: "C:WindowsAppDataRoamingMozilla Firefox". Настройките ми на браузъра под Уиндоус са толкова много, че ще ми отнеме цяла седмица да ги направя под Убунту и сигурно пак няма да са 1:1.
2.  Как да махна проклетата клавиатурка от таскбара (или както се нарича  под Линукс) и на нейно място да изписва буквите, както е под Уиндоус:  BG, EN?
3. Как да накарам Убунтуто да ми запомни настройките за  клавишите за смяна на клавиатурната подредба? Зададох му нищо да не  светва, когато ги сменям, зададох и да се сменят с десните контрол и  шифт, защото така са ми удобни и въпреки това пак трябва да цъкам с  мишката и да селектирам, защото употребата на контрол и шифт няма никакъв  ефект.
4. Как да получа достъп до файловете, които имам на хардовете и които са сложени там под Уиндоус? На дяла с тези файлове (музика, филми и т.н.) пише само някакви букви и цифри за заглавие, а в самия прозорец пише "тези файлове са на картинно ЦеДе ---- отвори запис на диск (Брасеро)".
Искам да се науча да работя с Линукс поне малко и ако можете да ми помогнете за тези 4 неща, ще е добре като за начало, а и ще съм ви благодарен много, защото излудявам без музика.
Активен

AsRock B85M Pro4, Core i7-4770, Palit GTX 1660 Ti 6GB, Corsair CX750 PSU, Corsair 32GB DDR3-1600, Storages = 6.5TB, Cinnamon 5.2.7.
I use Arch, btw.

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Няколко въпроса "как да" в Убунту 10.10
« Отговор #1 -: Feb 09, 2012, 23:04 »
1. Firefox > Edit > Preferences > Sync > Setup sync. След което в Убунту синхронизираш настройките наново.
2. Че те си се изписват, само че не вместо клавиатурката, а до.
3. Пробвай да почистиш всички други клавишни комбинации освен твоята.
4. Отвори Synaptic (System > Administration > Synaptic Package Manager) и в полето за търсене напиши ntfs. Инсталирай ntfs-3g и/или ntfs-config. Първото задължително, за второто не знам дали се е появило в твоята версия. Ако се инсталира стартирай "gksudo ntfs-config" и промени настройките на дисковете. Ако не пробвай дали няма да сработи с кликване в/у дяла.

последно за отскок при още въпроси:

Документация - каквото сме скалъпили групата убунтаджии във вики:
http://wiki.ubuntuusers-bg.org/doku.php
Още - в залепените теми в началото на разделите на http://ubuntuusers-bg.org/index.php
Някой разбира се се дублират във викито, но все пак е добър старт.

Като прочетеш секцията Убунту за пълен начинаещ във вики (не е голяма) ябълката вече няма да е толкова зелена...
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
"paskal case" / "camel case"
Общ форум
Apache 3 7430 Последна публикация Aug 11, 2006, 10:01
от ivak
Проблем с "struct cdev" и "struct semaphore"
Общ форум
halturata 22 12728 Последна публикация Aug 14, 2007, 17:31
от tarator
Проблем с "reboot", "halt" и т.н.
Настройка на програми
turboshark 5 7157 Последна публикация Sep 22, 2007, 00:13
от turboshark
SUSE Linux Enterprise 10 Server "Subscription"
Кошче
badmind 2 3671 Последна публикация Apr 01, 2009, 18:21
от seaman
Postfix Unknown Local Recipient "Message"
Настройки на софтуер
Neoromantic 8 5880 Последна публикация Feb 07, 2010, 15:15
от Neoromantic