Автор Тема: Малко въпроси за dell poweredge 2950?  (Прочетена 7720 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Другарчета, истински сървър съм виждал само на картинка, та, моля да ме поориентирате малко, че нещо започвам да се навивам да си купя един такъв Dell PowereDge 2950 втора употреба, че нов двупроцесорен и с поне 4 хот плуг заформя бая цифра, а за това нещо излизат оферти за около 800 лева с 1 процесор, 4х80ГБ ХДД и 4096 рам и се замислям за една комбинациика дето дали ще е възможна, но най-важния ми въпрос е, вградения му райд контролер, дали работи в райд 5?

Та, целта ми е, от сегашния ми компютър който е с 4 броя HDD в райд5 да ги преместя на него и да му напълня 8-те слота за рам до поне 8 или 16ГБ, и да се доближа максимално до максималното ограничение за безплатно ползване на ESXi, а на този комп който си ползвам и за десктоп, да му сложа някакъв си диск и да си ми бъде само десктоп и да се побера в рамките на 1500 лева.
За райда му, от другата тема на колегата за 1950 модела съдя, че е истински райд, а не тия измислените факове.
Други въпроси които ме вълнуват, как стои въпроса с други части като захранвания, че в процес на работа, ако се издъни някое от двете, тъй като е вече остарял модел, взаимозаменяеми ли са с тези на новите модели или ще трябва да се издирва втора употреба от друг сървър?
Като ровя из нета гледам, че се споменава за разни индустриални стандарти и все си мисля, че трябва такива части да са стандартизирани, както е при захранванията на десктопите, ама тепърва смятам да добивам опит в тези работи и от всичко, най-ясното ми е, че без инвестиране няма да стане, ама да си спестя набутване!
Приемам съвети и за други модели и комбинации, а също и някой от форума, ако има конкретна оферта ще ми е интересно.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #1 -: Jun 01, 2012, 18:06 »
Аз така докато чаках някой да ме просветли, за добро или лошо го приключих този въпрос! Поръчах си в Перси чисто нов Супермикро!
Колегата от другата тема ме запали да се поинтересувам за истински сървър и от ровене из нета, установих, че в Ибей и в БГ, цените са почти еднакви и няма смисъл да се купува от там. Не, че епизодично, когато не си мислил и нямаш готовност не може и да излезе нещо хубаво и евтино, но не е масово.

Та, горното ми питане беше свързано с този DELL !
Според спецификацията му която изравих, би трябвало дъното да е двупроцесорно, но се продава с един процесор, другия може и да е дефектирал през времето на експлоатация. Изнамерих втора употреба такъв процесор, но беше обявен за към 200 лева и става 1000! 2ГБ плочки рам са по около 110 лева бир парче, а трябват 8, щото е май с 2х1ГБ и още един ХДД 200 лева и заформя към доста над 1500, а новия 1U с един процесор Intel Xeon E3-1230 3.20GHz, 8MB cache, 80W (Sandy Bridge), 4 cores, Hyper-Threading и 16ГБ рам на 1333мх излиза към 2 и малко с 3год. гаранция.
В сравнение с Дел-а, нямам само двойно хот-плуг захранване, но пък очаквам, че този нов 1 процесор с доста по-бързата рам, ще осигури доста по-производителна система от 2-та стари процесора на Дел-а с по-голямата сумарна консумация на ток.
Ако бъркам някъде, то, връщане назад няма, но флейма ще ми е полезен за в бъдеще.

Сега да не пускам нова тема, да питам какъв уеб хостинг панел бихте ми препоръчали, че едната виртуалка на него ще бъде за тази цел и това на което държа ще е да има приятен и юзер френдли интерфейс и възможности за следене на натоварването на отделните  уеб сървъри и други полезни функционалности за администрирането на хостовете като админ и лесно за настройка като юзер/клиент.
Тъй като самите настройки на машината и панела, а и евентоалните бъдещи неща свързани със сигурността на машината, смятам да ги поверя на професионалист администратор, не че са без значение, но май ги оставям на малко по-заден план.
От съвсем малко разглеждане на демо-та, май най-много ми харесва за сега  ISPConfig 3, но ми се иска да чуя мнение и от хора които реално са ползвали/работили такива неща.
Активен

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #2 -: Jun 01, 2012, 20:24 »
Сега да не пускам нова тема, да питам какъв уеб хостинг панел бихте ми препоръчали, че едната виртуалка на него ще бъде за тази цел и това на което държа ще е да има приятен и юзер френдли интерфейс и възможности за следене на натоварването на отделните  уеб сървъри и други полезни функционалности за администрирането на хостовете като админ и лесно за настройка като юзер/клиент.
Тъй като самите настройки на машината и панела, а и евентоалните бъдещи неща свързани със сигурността на машината, смятам да ги поверя на професионалист администратор, не че са без значение, но май ги оставям на малко по-заден план.
От съвсем малко разглеждане на демо-та, май най-много ми харесва за сега  ISPConfig 3, но ми се иска да чуя мнение и от хора които реално са ползвали/работили такива неща.

Ако говорим за безплатни панели, наистина ISPConfig е добър, беше добър още от едно време когато беше VHCS(Да не кажа, че тогава беше доста по-добър), но от друга страна съм инсталирал и работил и с Kloxo на lxcenter: http://lxcenter.org/software/kloxo/ . Като цяло за мен kloxo е по-доброто решение, но както и ISPConfig така и той си има недостатъци, но след като има кой да го направи РАБОТЕЩ бих ти препоръчал Kloxo. Но мога и да ти предложа да инсталираш и двата и да видиш което според теб е по-добро, защото е много важно ТИ да можеш да го администрираш.
Активен

Linux is the LIFE!

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #3 -: Jun 01, 2012, 21:54 »
Разглеждах ги тези два, че ги препоръчваха от другата тема. Имат си и онлайн демо, та не се налага да ги инсталирам, ама много претрупан фейс имат! Така и не можах да им намеря менюто за изход от админ профила, за да видя юзерския как е.

Преди около седмица и повече, инсатлирах някакъв от хранилището, но пък той искал pure-ftp и ми деинсталира proftp и си мисля, че не може да работи с повече от един фтп сървър, а пък жомлата си иска vsftpd още с инсталацията и с това също ще трябва май да се съобразявам и като го инсталирах и него, уж не забелязах конфликти!
Други уеб приложения дето съм разглеждал, май не си спомням да са искали конкретен фтп сървър, та си мисля, че и не трябва да е ограничен от към ползването на фтп сървъри и тука ми е също мътна малко работата!
То ще се намери кой да ми го настрои срещу някакво заплащане, за да не си губя излишно времето, но нали и аз трябва да си изясня точно какво искам?
Активен

freedj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 204
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Server
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #4 -: Jun 01, 2012, 22:35 »
По-добри безплатни панели от тези двата не съм срещал, а и едва ли има. Не знам какво друго мога да ти предложа. Останалите безплатни или са орязани от към функции или имат много дупки в себе си, а нямат никакъв съппорт.

Разгледай този: http://www.zpanelcp.com/#3 (Не знам дали е добър, до момента не съм го слагал да се ползва от крайни клиенти.

Разгледай и това: http://www.webresourcesdepot.com/10-free-web-hosting-control-panels-to-manage-servers-easier/ малко е стара класацията и някой вече не се поддържат, но все пак може да ти помогне.

Успех :)
Активен

Linux is the LIFE!

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #5 -: Jun 01, 2012, 22:52 »
webmin + usermin
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #6 -: Jun 01, 2012, 23:50 »
Абе аз Уебмина отдавна си го ползвам и най-много си го харесвам, но усермина го разцъквах и нещо не разбрах за какво служи, а мислех, че виртуалмина е за тази цел, но така и неможах да го разцъкам него!

Иначе, май наистина за тази цел, най-използваните са Kloxo и ISPConfig, но забравих да спомена, че държа и БГ локализацията поне на юзерската част и ако някой има и база за сравнение за минуси и плюсове между двата ще е супер!

Този Zpanelcp ми изглежда много по прилично от Kloxo, но не можах да му видя юзерската част как е и не обърнах внимание, дали има локализация!
Kloxo май има бг!
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #7 -: Jun 02, 2012, 12:45 »
Извинявам се - груба грешка от моя страна. Имал съм предвид VirtualMin, не UserMin.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Georgy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #8 -: Jun 02, 2012, 14:09 »
И http://www.virtualmin.com/ става.
Базира е на Webmin-a и има безплатна версия.
Активен

Помагам с каквото мога :)
<^><^><^><^><^><^><^><^><^>
Моята занимавка е Gentoooo :)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #9 -: Jun 02, 2012, 14:38 »
Отдавна ползвам Уебмин, че дори и в гнома за някои неща няма настройки с gui и дали защото съм свикнал с фейса му ми изглежда по френдли от Kloxo.
Изнамерих онлайн демо на Виртуалмин-а и комбинацията Уебмин и Виртулмин ми изглежда най-пълна, но това, че имат и про версия ме притеснява!
Обикновено разработчиците, точно някои малки нещица умишлено ги вкарват в платената версия, за да те накарат да минеш на нея и е особено дразнещо това.

Дали има възможност да се нагласи от към ограничения, юзера да си създава и управлява неограничен брой бази с пълни права за неговите си, но без достъп до чуждите? В онлайн демото, не видях възможности за администриране на бд когато си логнат като demodomain, обикновен усер!?
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #10 -: Jun 03, 2012, 00:33 »
Ми да ти направя един юзер при мен и да се опиташ да го счупиш. А?
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Малко въпроси за dell poweredge 2950?
« Отговор #11 -: Jun 03, 2012, 00:50 »
Ееее, то става въпрос до възможни функционалности, а когато се създава нещо като функционалност, хората естествено, че мислят и за защитата!
Идеята е, че юзера да може да си създава неограничен брой бази и да си ги търаничка както иска, но без да има достъп до чуждите. Аз ползвам Уебмин за mysql-а и ми се струва напълно достатъчна функционалноста му за тази цел и няма нужда от phpmyadmin.
Абе май все повече на този вариант се навивам! Уебмин с Виртуалмин!
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Dell poweredge 2500
Настройка на хардуер
Bogo 2 3796 Последна публикация Feb 03, 2007, 15:23
от Bogo
Проблем със стартирането на ядро при сървър Dell PowerEdge 1750
Сървъри
freedj 8 4805 Последна публикация Aug 17, 2011, 14:46
от freedj
ново желязо Dell Poweredge 1950
Сървъри
Bogo 16 6869 Последна публикация May 28, 2012, 19:31
от go_fire
Питане за Dell Poweredge 2650
Сървъри
Basaev 1 2430 Последна публикация Sep 05, 2013, 19:04
от plamen_f
Dell PV MD3200i 1 бр., Dell PowerEdge R620 3 бр. и мрежово оборудване
Предлагане
daniel_vulchev 0 13129 Последна публикация Aug 06, 2015, 15:57
от daniel_vulchev