Автор Тема: Доходи, осигуровки и подобни философии  (Прочетена 2895 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Каквито и условия за бизнес да се създадат, пак ще се крие... това е в природата на 90% от хората, и не само у нас.

Отново ли трябва да ти припомням, че осигуряването е възникнало като бизнес модел на доброволен принцип и все още има места където продължава да е така!
Активен

Mitaka

  • Гост
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #1 -: Feb 28, 2013, 20:37 »
Цитат
Каквито и условия за бизнес да се създадат, пак ще се крие... това е в природата на 90% от хората, и не само у нас.

Отново ли трябва да ти припомням, че осигуряването е възникнало като бизнес модел на доброволен принцип и все още има места където продължава да е така!

Изобщо не ставаше въпрос за осигуряването, а за всичко като цяло :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #2 -: Feb 28, 2013, 21:00 »
Цитат
Каквито и условия за бизнес да се създадат, пак ще се крие... това е в природата на 90% от хората, и не само у нас.

Отново ли трябва да ти припомням, че осигуряването е възникнало като бизнес модел на доброволен принцип и все още има места където продължава да е така!

Изобщо не ставаше въпрос за осигуряването, а за всичко като цяло :)

Ами то от него се започва! По-ниско обявена заплата са по-ниски осигуровки и за двете страни. ДОД е нищо! 10% само.
Активен

Mitaka

  • Гост
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #3 -: Feb 28, 2013, 23:47 »
Цитат
Каквито и условия за бизнес да се създадат, пак ще се крие... това е в природата на 90% от хората, и не само у нас.

Отново ли трябва да ти припомням, че осигуряването е възникнало като бизнес модел на доброволен принцип и все още има места където продължава да е така!

Изобщо не ставаше въпрос за осигуряването, а за всичко като цяло :)

Ами то от него се започва! По-ниско обявена заплата са по-ниски осигуровки и за двете страни. ДОД е нищо! 10% само.

По-големият процент от осигуровките е за сметка на работодателя ми, така, че на мен лично не ми пука колко са. Има кой да мисли за това.
В интерес на истината - дори не знам колко са.... поради простата причина, че не ми е работа да знам.

И забелязвам друго: във всяка тема се опира до спор на тема осигуровки, и той винаги е започнат от теб :)
Защо тази тема ти е толкова болна?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #4 -: Mar 01, 2013, 00:12 »
Елементарно Уотсън! Защото не желая 45 години 1/3 от заплатата ми да се удържа за осигуряване което ще ползвам по-малко и от 10 години в размер по-малко от колкото ми е внасяно.
2/3 от осигурителната тежест като е за сметка на работодателя ти, сигурно не е включена в калкулацията му като е ти е определял заплатата и ги плаща от не изработените от теб пари, вместо да ти ги даде на кеш и ти да си ги внесеш там където прецениш, че ти е най-изгодно :D !

Направи си сам сметка, какви са заплатите в ИТ сферата, от цялата тази заплата 1/3, било за твоя сметка и за сметка на работодателя ти колко пари са и колко е най-високата пенсия в БГ, която я получават само 1% от пенсионерите!
Пък току си взел да се опомниш колко много пари изтичат в "администриране" и продължавай да се радваш на положението си :D
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #5 -: Mar 01, 2013, 01:44 »
Цитат
Елементарно Уотсън! Защото не желая 45 години 1/3 от заплатата ми да се удържа за осигуряване което ще ползвам по-малко и от 10 години в размер по-малко от колкото ми е внасяно.
2/3 от осигурителната тежест като е за сметка на работодателя ти, сигурно не е включена в калкулацията му като е ти е определял заплатата и ги плаща от не изработените от теб пари, вместо да ти ги даде на кеш и ти да си ги внесеш там където прецениш, че ти е най-изгодно  !

Тези пари са вече загубени и аз просто ги приемам като застраховка срещу разпищолил се работодател. Разбираш ли, на мен ми е през оная работа дали тези пари ще отидат да хранят цигани или да изплащат вилата на въпросния работодател, просто във втория случай имам по-малка сигурност. На мен ми е пределно ясно какво става когато се съгласиш да работиш по този начин - просто давам прекалено много свобода на работодателя си на мой гръб. Понеже съм работил по този начин, знам че турско да стане, няма да го допусна. Да го допускат идиотите в други браншове, където това е масова практика, тяхна си работа.

Цитат
Направи си сам сметка, какви са заплатите в ИТ сферата, от цялата тази заплата 1/3, било за твоя сметка и за сметка на работодателя ти колко пари са и колко е най-високата пенсия в БГ, която я получават само 1% от пенсионерите!
Пък току си взел да се опомниш колко много пари изтичат в "администриране" и продължавай да се радваш на положението си

Пак казвам, все ми е едно дали ще давам на държавата пари за пенсия, която няма да получа или на работодателя си. Когато ги давам на държавата, работодателят ми е длъжен да ми плаща това, за което сме се разбрали, или се оплаквам на инспекцията по труда и му разгонват фамилията и бизнеса. Когато ги давам на работодателя, той може да си ме дере до това, за което по документи трябва да ми плаща, което обикновено е минимална заплата. Да ходи да щави балъците, не мен. На мен лично, държавата ми дава по-голяма сигурност, отколкото тарикатизма и обещанията на шефа ми.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #6 -: Mar 01, 2013, 09:38 »
Цитат
Елементарно Уотсън! Защото не желая 45 години 1/3 от заплатата ми да се удържа за осигуряване което ще ползвам по-малко и от 10 години в размер по-малко от колкото ми е внасяно.
2/3 от осигурителната тежест като е за сметка на работодателя ти, сигурно не е включена в калкулацията му като е ти е определял заплатата и ги плаща от не изработените от теб пари, вместо да ти ги даде на кеш и ти да си ги внесеш там където прецениш, че ти е най-изгодно  !

Тези пари са вече загубени и аз просто ги приемам като застраховка срещу разпищолил се работодател. Разбираш ли, на мен ми е през оная работа дали тези пари ще отидат да хранят цигани или да изплащат вилата на въпросния работодател, просто във втория случай имам по-малка сигурност. На мен ми е пределно ясно какво става когато се съгласиш да работиш по този начин - просто давам прекалено много свобода на работодателя си на мой гръб. Понеже съм работил по този начин, знам че турско да стане, няма да го допусна. Да го допускат идиотите в други браншове, където това е масова практика, тяхна си работа.

Цитат
Направи си сам сметка, какви са заплатите в ИТ сферата, от цялата тази заплата 1/3, било за твоя сметка и за сметка на работодателя ти колко пари са и колко е най-високата пенсия в БГ, която я получават само 1% от пенсионерите!
Пък току си взел да се опомниш колко много пари изтичат в "администриране" и продължавай да се радваш на положението си

Пак казвам, все ми е едно дали ще давам на държавата пари за пенсия, която няма да получа или на работодателя си. Когато ги давам на държавата, работодателят ми е длъжен да ми плаща това, за което сме се разбрали, или се оплаквам на инспекцията по труда и му разгонват фамилията и бизнеса. Когато ги давам на работодателя, той може да си ме дере до това, за което по документи трябва да ми плаща, което обикновено е минимална заплата. Да ходи да щави балъците, не мен. На мен лично, държавата ми дава по-голяма сигурност, отколкото тарикатизма и обещанията на шефа ми.

Именно това е положенето:
Преди време фирмата, в която работеше един познат спря да работи. Не поради фалит, просто защото собственика реши, че няма да работи повече. Закри фирмата, и направи друга със същата дейност :)
И какво стана? Ами не беше плащал на хората заплати около 6 месеца, и накрая се оказа, че могат да го съдят да им изплати не реалните им заплати, а минималните - защото това е било по договор...

Друга греда: ако се разболееш - ще получиш обезщетението върху минимална заплата.
Ако вземеш отпуск, и шефа е говедо (а тези, които мамят са такива) - пак ще ти плати отпуска върху минимална заплата.
Ако реши да те съкрати, трябва да изплати 4 заплати обезщетение. Да, ама ако си на минимална - ще изплати 4 минимални.

Изобщо, който се навие да работи за едно, но да го осигуряват на друго не мисли с всичкия си.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #7 -: Mar 01, 2013, 17:16 »
Точно тука много я бъркате! Ако работодателя се разпищоли, а ти си кадърен, друг работодател ще те оцени и вземе на по-добри условия, а малоумника който търпи такива работодатели да си стои в калта!
Ако размера на пенсията ти зависи от размера на внесените осигуровки и дивидента от тези пари дето фонда ги върти, всеки ще вижда реалната полза от това и никой няма да укрива доходи, а и фондовете ще се конкурират с това, кой ще даде по-висока доходност от което ще спечели допълнително този който се осигурява, а не този който живее ден за ден и реве само колко му бил тежък живота и как той бил нямал възможност!
И пак ще се повторя и потретя, че не съм съгласен един военен, полицай или миньор който взема до 1000 лева заплата и върху тези пари му се внася осигуровка, да се пенсионира на 45-50 години с по-висока пенсия от един ИТ специалист който получава над 2000 лефа заплата и върху тези пари му се внася осигуровка и ще се пенсионира на 65 години, с тенденция и на повече с пенсия малко по-висока от на чистачка която е работила и осигурявана на минимална или на малко над минималната!
Не твърдя, че работата на военния, полицая и други, че е проста и не отговорна и не рискова, но като е такава, да получава заплата върху която да се начислят и внесат адекватните вноски с които да му се изплати тази пенсия която му се обещава и дава!
Трябва да се смени чипа другарчета! И до тогава аз ще съм вън от държавата, а другите както си искат.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #8 -: Mar 01, 2013, 18:09 »
Хмм... backinblack, откакто преди време заговори в някаква тема тук за бизнеса с осигуровки, се опитвам да си представя различните аспекти на една такава система. И имайки предвид, че става дума за бизнес в условията на пазарна икономика, и съответно с това, какво е нужно на един бизнес да бъде успешен в тези условия, все стигам до заключението, че за целта е нужно клиентите, които дават пари да бъдат повече от клиентите, които получават пари от този бизнес, или клиентите, които дават пари, да дават повече пари от клиентите, които получават пари от този бизнес. Тъй като желанието, което изразяваш, е работникът да бъде удовлетворен от пенсията си, когато се пенсионира, спрямо осигуровките, които е внасял, тогава игнорираме сценария, в който клиентите, които дават пари, дават повече пари от клиентите, които получават пари.
Въпросът! Удовлетворяващ ли е тогава сценарият, при който клиентите, даващи пари, са повече от клиентите, получаващи пари от този бизнес? Това предполага, че много хора или трябва малко време да живеят в пенсия или въобще да не я доживяват. Дали това не довежда нуждата възрастните хора да бъдат заличавани по някакъв начин?

П.П.: Работил съм на по-висока заплата от вписаната в договора, не съм имал проблеми. На последните ми позиции работя само на заплати със съответни осигуровки и мисля така да продължи и за в бъдеще. Възможно е никога да не се възползвам от тях, винаги съм живял с надеждата, че ще работя до последния си дъх.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #9 -: Mar 01, 2013, 18:46 »
Нетер, в момента, системата в цяла Европа и в частност БГ е типичен комунизъм. Можещите да хранят не можещите и поради тази причина, не можещите се плодят като циганите и поради същата причина тенденцията е да се вдига пенсионната възраст. Щото малко можещи трябва да хранят много не можещи.
Но дали ще е така, ако системата се промени!!!? Ти не си ходил в казарма, но аз съм ходил и полезното от нея е, че се научавахме да намираме начин, а не оправдание, а по какъв начин се научавахме, няма да коментирам.
Та, пак ще припомня, че осигуряването е възникнало като бизнес модел точно както съм го описал по-горе и не е било задължително, но почти всички са се осигурявали и поради тази причина и са живели на старини добре, а не като сега.
Аз знам няколко прости истини! Няма работодател който да ти плати повече от колкото си изработил, като от негова гледна точка, цената на твоя труд е не това което стига до теб, а това което излиза от него. Мога и да си направя сметката, че ако 1/3 от заплатата си я заделям в една проста банкова сметка на влог, без никакво олихвяване, с тези пари ще си позволя много по-добро медицинско обслужване и пенсия, а това, че някой не може да си наложи сам да се простира на по-малка черга и да заделя за старини и трябва някой да му го налага си е за негова сметка. Нормално е и този някой който му го налага и той да получава нещо за това, щото и той работи :D .
За нещата които твърдя, има твърде много инфо из нета и всеки сам може да прочете и да се информира.
Ама като не съм гласувал съм нямал право да им държа сметка! Ама аз не искам на никой да държа сметка или да им давам акъл! Хората са го измислили преди мен. Работило е и работи и който се е захванал да прави нещо, той да чете и да изследва световния опит. Моята работа е съвсем друга, а не да им казвам как да управляват или дали е изгодно или не е изгодно да се строи нова АЕЦ.
Такива решения се вземат на база икономически анализи въз основа на много факти с които аз лично не разполагам и нямам време да анализирам нещо което не ми е работа.
Не искам пенсия от държавата, нито евтино здравеопазване и за това и не давам! Който иска, нека си дава. За мен е ясно едно! Че по начина по който мислим и се развиваме, нещата вървят на долу и няма да се оправим до като не си сменим чипа! Аз моя съм си го сменил, а другите искам сами да си изберат дали да си го сменят, а не аз да им налагам моя избор!
Никого не убеждавам в нищо! Проста казвам какво харесвам и какво не харесвам и се обсновавам ЗАЩО! Както аз не искам на никой да НАЛАГАМ моя избор, така и няма да позволя(взел съм и всички възможни мерки) някой да ми налага своя!
Колкото и малко да давам на тази държава е повече от това което аз получавам и разликата отдавна съм я приел като рента/наем за предоставените ми условия.
На всички им липсва нещо от първите 3(не 7) години и това е да казват БЛАГДАРЯ когато са получили нещо което не са изработили! От години обстановката в Европа и в частност БГ е, че работодателите създават работни места, а държавата съдава условия за бизнес, но работниците налагат все повече изземване от работодателите с претенциите си за някаква си справедливост и отдавна се отчита като резултат факта, че всички искат да са работници, а не работодатели, а работодателите просто си изнасят производствата заради тези претенции там където ги няма и за това безработицата растеше с малки темпове, но вече расте със страшни темпове и няма сила която да я намали, без да се върне една много голяма част от старото и аз не искам да бъда от тези които се надяват, че може и да се оправят нещата по грешната технология!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #10 -: Mar 01, 2013, 19:52 »
Цитат
Точно тука много я бъркате! Ако работодателя се разпищоли, а ти си кадърен, друг работодател ще те оцени и вземе на по-добри условия, а малоумника който търпи такива работодатели да си стои в калта!

Чакай да видим...значи аз трябва да търпя да си губя времето да ходя по интервюта на които HR-ите ме гледат накриво, задето си сменям местоработата през няколко месеца _само_ защото няма кой да накаже разпищолилия се работодател? Това е все едно държавата да ми позволи да му потроша колата безнаказано, защото той ако беше свестен работодател, нямаше да натрупам необходимата агресия.

И точно по същата логика, не виждам какъв е проблема ако си свестен работодател, да плащаш осигуровки, вместо да въртиш черно счетоводство, да успееш на пазара. На малоумниците нека циганите им правят ректоскопия в затвора.

Цитат
Ако размера на пенсията ти зависи от размера на внесените осигуровки и дивидента от тези пари дето фонда ги върти, всеки ще вижда реалната полза от това и никой няма да укрива доходи, а и фондовете ще се конкурират с това, кой ще даде по-висока доходност от което ще спечели допълнително този който се осигурява, а не този който живее ден за ден и реве само колко му бил тежък живота и как той бил нямал възможност!
И пак ще се повторя и потретя, че не съм съгласен един военен, полицай или миньор който взема до 1000 лева заплата и върху тези пари му се внася осигуровка, да се пенсионира на 45-50 години с по-висока пенсия от един ИТ специалист който получава над 2000 лефа заплата и върху тези пари му се внася осигуровка и ще се пенсионира на 65 години, с тенденция и на повече с пенсия малко по-висока от на чистачка която е работила и осигурявана на минимална или на малко над минималната!
Не твърдя, че работата на военния, полицая и други, че е проста и не отговорна и не рискова, но като е такава, да получава заплата върху която да се начислят и внесат адекватните вноски с които да му се изплати тази пенсия която му се обещава и дава!

За съжаление, частните пенсионни фондове бяха национализирани от правителството (вече в оставка). А иначе не е толкова голям проблем да се пенсионираш рано и дори за човек с по-високи доходи, това е по-лесно. Разбира се не е легално, но съм чувал че се прави от доста народ - отиваш, буташ на ТЕЛК комисията и така. А иначе съм за ранното пенсиониране на полицаи и военни. Тези хора след една възраст нататък не стават повече за тази работа, от друга страна е прекалено трудно на тази възраст да се преквалифицират. Ако не се пенсионираха рано, щяха да седят безработни (или което е по-лошо, може би щяха да се занимават с престъпления, за полицаите не е много сложно да минат от другата страна на бариерата).

Цитат
Трябва да се смени чипа другарчета! И до тогава аз ще съм вън от държавата, а другите както си искат.

Тук си прав. Прекалено много тарикатизъм има в хората.
« Последна редакция: Mar 01, 2013, 21:11 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #11 -: Mar 01, 2013, 20:00 »
Централата на ЧЕЗ в Прага обяви колосално висока печалба, но пък се оказва с 1,5% или 2 млрд. долара по-малко от 2011 година!
Кой казва, че държавното не може да се управлява ефективно и за това всичко трябва да се приватизира!? Друг е въпроса, че и там доста са прекалили и има какво да се направи по-въпроса.
Могат и доста други изводи да се направят, че при нас в държаните фирми и администрацията, колкото и кадърен да е работника мениджър, няма как да получи голяма заплата и за да има интерес, заплатата ще е малка, но възможностите за странични доходи големи :D .
Хайде вие избирайте кой е по-правилния метод, щото двата са абсолютно не съвместими, но това си е мое мнение.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #12 -: Mar 01, 2013, 20:08 »
Гейт, нали се сещаш, че говорим за легални пенсионирания! Нелегалните ги знаем и дори и за мен е още по-добре това което сам съм си избрал.

Цитат
И точно по същата логика, не виждам какъв е проблема ако си свестен работодател, да плащаш осигуровки, вместо да въртиш черно счетоводство, да успееш на пазара. На малоумниците нека циганите им правят ректоскопия в затвора.

Проблема е много голям! Просто и те са хора които също като работниците работят за пари и не им изнася да работят законно щото всички други, та държавата, та работниците, та филан кишията са с предимство и на тях каквото остане и който не намери възможност да се оправя сам като мен, просто ликвидира производството и се нарежда на опашката за безработни или чака по-добри времена, а тези които са живяли ден за ден и нямат лев спестено, че даже и похарчено напред да се спасяват :D
Активен

edmon

  • Гост
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #13 -: Mar 01, 2013, 20:27 »
Точно тука много я бъркате! Ако работодателя се разпищоли, а ти си кадърен, друг работодател ще те оцени и вземе на по-добри условия, а малоумника който търпи такива работодатели да си стои в калта!

Много странно, кое те кара да мислиш, че тези пазарни правила работят в БГ?
Да поясня, в БГ освен в София и може би Варна тези правила не важат, защото го няма другият работодател, така че това е много необмислено изказване!  А също така хората нямат критичният минимум от пари да се преместят да живеят и работят друаде или просто не искат.
Активен

Mitaka

  • Гост
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #14 -: Mar 01, 2013, 20:33 »
Не върви през няколко месеца да сменяш работата, щото работодателя бил калпав.
По-добре си избери работодателя в началото, стиснете си ръцете и не го мислете повече.
При нас всичко се декларира и плаща на 100%, и като гледам - никакво намерение нямат нито да фалират, нито да закриват производство.... дори се наемат нови хора.
И никой не мрънка, че заради това, че плаща ХХХ сума на държавата се чувства ограбен...

Аз лично може да се каже, че съм си "избил" това, което съм дал, щото здравната каса ми плати около 100 бона операция... та, да те питам: ако не си осигурен, какво ще направиш? И по колко трябва да спестяваш на месец, за да си позволиш такъв харч? Само не си мисли, че на теб не може да се случи, щото и аз никаква идея съм нямал какво ще ми дойде на главата....
Активен