Автор Тема: Доходи, осигуровки и подобни философии  (Прочетена 2908 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #15 -: Mar 01, 2013, 20:56 »
Цитат
Проблема е много голям! Просто и те са хора които също като работниците работят за пари и не им изнася да работят законно щото всички други, та държавата, та работниците, та филан кишията са с предимство и на тях каквото остане и който не намери възможност да се оправя сам като мен, просто ликвидира производството и се нарежда на опашката за безработни или чака по-добри времена, а тези които са живяли ден за ден и нямат лев спестено, че даже и похарчено напред да се спасяват

Абсолютно съм съгласен че и те са хора и работят за пари, но това не означава че като им изнася да не работят законно, това да им се разрешава. Ако почнем да го караме по този начин, най-добре да закриваме държавата - защото аз лично не виждам каква е разликата между тези дето живеят на помощи, защото така им изнася и тези, които не плащат осигуровки, защото така им изнася или пък тези, които крадат коли, защото така им изнася. Само да попитам в коя държава е законно да криеш данъци и да не плащаш осигуровки? Аз честно казано не се сещам за такава.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #16 -: Mar 01, 2013, 21:31 »
Цитат
Аз лично може да се каже, че съм си "избил" това, което съм дал, щото здравната каса ми плати около 100 бона операция... та, да те питам: ако не си осигурен, какво ще направиш?

Значи, всеки ще взема решения от неговата си камбанариика и това което за него е добре, значи е добре за всички!!!?
Ами добре, само ти ли се осигуряваш!!!? Колко много хора в тази държава се осигуряват и имат същата нужда, но не са я получили?
Е това е проблема! Те като са внасяли, а не са я получили, как ще ги мотивираш да си внасят?
За сетен път ти казвам, че разсъждаваш прекалено егоистично и едностранчиво Митаче!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #17 -: Mar 01, 2013, 21:39 »
Цитат
......Абсолютно съм съгласен че и те са хора и работят за пари, но това не означава че като им изнася да не работят законно, това да им се разрешава. Ако почнем да го караме по този начин, най-добре да закриваме държавата.......

Те работят незаконно защото другия им вариант е да затворят и да отидат на борсата или да чакат по-добри времена и аз не говоря за това да продължат да работят незаконно, а да се създадат условия, че да им е изгодно да работят законно, а не да затварят!
Защото, когато вземат всички да викат аз не искам собствен бизнес, а да съм работник, щото е по-добре, считай по-малко нерви и работа от колкото собствен бизнес и вече няма кой да създава работа.
Естествено, това няма как да стане без да се ограничат правата на работниците за сметка на инициативните!

Държа отново да подчертая, че съм бил работодател, а сега не съм и не желая да бъда нито работник, нито работодател! Работя сам и в съдружие с други, но не ортаклък, а всяка жаба да си знае гьола за свършената обща работа.
Активен

Mitaka

  • Гост
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #18 -: Mar 01, 2013, 22:03 »
Цитат
Аз лично може да се каже, че съм си "избил" това, което съм дал, щото здравната каса ми плати около 100 бона операция... та, да те питам: ако не си осигурен, какво ще направиш?

Значи, всеки ще взема решения от неговата си камбанариика и това което за него е добре, значи е добре за всички!!!?
Ами добре, само ти ли се осигуряваш!!!? Колко много хора в тази държава се осигуряват и имат същата нужда, но не са я получили?
Е това е проблема! Те като са внасяли, а не са я получили, как ще ги мотивираш да си внасят?
За сетен път ти казвам, че разсъждаваш прекалено егоистично и едностранчиво Митаче!

Не я получават онези, които не може поради някаква причина да се лекуват у нас.
И за това не е виновна нашата здравна каса, колкото и да е омазана и тя.
Абе да не ти се налага...
Активен

Mitaka

  • Гост
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #19 -: Mar 01, 2013, 22:07 »
Цитат
......Абсолютно съм съгласен че и те са хора и работят за пари, но това не означава че като им изнася да не работят законно, това да им се разрешава. Ако почнем да го караме по този начин, най-добре да закриваме държавата.......

Те работят незаконно защото другия им вариант е да затворят и да отидат на борсата или да чакат по-добри времена и аз не говоря за това да продължат да работят незаконно, а да се създадат условия, че да им е изгодно да работят законно, а не да затварят!
Защото, когато вземат всички да викат аз не искам собствен бизнес, а да съм работник, щото е по-добре, считай по-малко нерви и работа от колкото собствен бизнес и вече няма кой да създава работа.
Естествено, това няма как да стане без да се ограничат правата на работниците за сметка на инициативните!

Държа отново да подчертая, че съм бил работодател, а сега не съм и не желая да бъда нито работник, нито работодател! Работя сам и в съдружие с други, но не ортаклък, а всяка жаба да си знае гьола за свършената обща работа.

Ами да, най-логичното е ако бизнеса ти не ти носи достатъчно пари, за да си покриеш задълженията - да го затвориш, а не да мамиш с единствената цел да изклинчиш, под предлога "аз осигурявам работа".

Аз моята идея вече съм я казал:
Който бъде хванат, че мами - твърдо 5 години затвор, без от-до, яка глоба (например 100-кратно сумата на измамата).
За работника, навил се да подпише договор за по-малко отколкото получава - 10 заплати глоба, защото и той е съучастник. При второ нарушение - затвор и за него.
Като се разчуе за 10-тина такива случая, и да видиш как ще се научат - едните какво ще предлагат и плащат, и другите - какво ще подписват :)
« Последна редакция: Mar 01, 2013, 22:10 от Mitaka »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #20 -: Mar 01, 2013, 22:15 »
Цитат
Който бъде хванат, че мами - твърдо 5 години затвор, без от-до, яка глоба (например 100-кратно сумата на измамата).
За работника, навил се да подпише договор за по-малко отколкото получава - 10 заплати глоба, защото и той е съучастник. При второ нарушение - затвор и за него

Те сега на това внасяне дори 1/3 от внесеното не стига до тези за които е предназначено и се губи административни разходи, па ако стане така, съвсем нищо няма да стига, но това само при условие, че не затворят дори и тези които поне върху част от заплатата внасят, вместо да се наредят на другата опашка на която се изнася :D
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #21 -: Mar 01, 2013, 22:18 »
Цитат
Те работят незаконно защото другия им вариант е да затворят и да отидат на борсата или да чакат по-добри времена и аз не говоря за това да продължат да работят незаконно, а да се създадат условия, че да им е изгодно да работят законно, а не да затварят!

Значи те са по-специални от хората, които отиват на борсата поради съкращения примерно? Значи да работят незаконно е по-добре, отколкото да са на борсата? С какво по-точно те са по-специални от който и да било крадец да речем? Защо крадците да ги преследва закона, а тях - не?

Цитат
Защото, когато вземат всички да викат аз не искам собствен бизнес, а да съм работник, щото е по-добре, считай по-малко нерви и работа от колкото собствен бизнес и вече няма кой да създава работа.

Няма такова положение. Негово величество Пазарът ще си свърши работата. Ако всички станат работници, тогава няма да има конкуренция, нали така? Първият малко по-инициативен, ще спечели, защото няма да има с кой да се конкурира.

Цитат
Естествено, това няма как да стане без да се ограничат правата на работниците за сметка на инициативните!

Инициативните са тези, които нарушават закона, защото така им изнася?

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #22 -: Mar 01, 2013, 22:27 »
Май пак стана като пушенето и залите за пушене, дето пушачите се навират там и после им било миришело, ама пък сега в нашия град забелязвам нещо друго, че местата за пушене вън на студеното, пак половината са заети от непушачи, щото приятелите им пушачи не искат вътре на топлото, та извода е пак, че вола като рие го хвърля на гърба си :D
Ще си гледаме от собствената камбанариика и всеки ще се оправя както може :D
Активен

Mitaka

  • Гост
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #23 -: Mar 01, 2013, 22:44 »
На мен пък в Пловдив ми прави друго впечатление:
Заведенията са си пълни, та чак не можеш да си намериш места без резервация;
Отвън никой не пуши, макар, че са сложили /не знам как точно се казва/ - от този дебелия найлон, и са закрили всичко хората, та мераклиите не са на студено поне... и докато преди имаше поне 30-тина души отвън, то сега я има двама-трима, я не. Което доказва казаното "ще мрънкат, ще мрънкат, па ще свикнат" :)

Така е за добрите заведения - те клиенти винаги са си имали, и ще си имат.
Ама им е добро и обслужването, и кухнята.
Калпавите - ако ще да им разрешат и трева да пушат - пак няма да имат клиенти, или ще ходят такива, на които не им пука особено...

Не сравнявай пушенето с не-плащането на данъци и осигуровки.
Хайде, ако не искаш да плащаш своите осигуровки - ти си в правото си, и никой не може да те накара до даден момент, защото рано или късно от НАП ще те потърсят... ако искаш да прехвърлиш/купиш/продадеш някакъв имот, кола или нещо подобно, ще видиш за какво става въпрос....
Никаква не е гаранция, че следващите, които ще дойдат сега май месец няма да направят една ревизия на НЗОК, и да решат да потърсят дължимото...

Но да си работодател, и да крадеш на гърба на някой, който работи за теб и обслужва твоите интереси... това е съвсем друго. И казвам кражба, защото не-плащането на осигуровка на работник си е точно кражба: един път крадеш от държавата, и втори път - от самият работник.
Но по тази тема няма абсолютно никакъв смисъл да се спори с теб...

Аз един подобен "щеф" го докарах до фалит - пича не ми плащал осигуровки, съответно - излизам аз в болнични, бах пипнал пневмония, та бяха 15 дни болничните, и после - нула лева... викам му - плати ми ги бе, щом не си ми внасял осигуривки - дай от джоба си... отказа. Моментално напуснах, и после му се случиха интересни неща. В резултат на тези интересни неща, великият шеф накрая стана работник :)

Та, всеки рискува да попадне на идиот като мен, който ще си потърси правата... рано или късно.
Имам прекалено голямо чувство за законност и справедливост аз, което на теб ти изглежда егоистично, защото мислиш от позицията на "шеф", и моят начин на мислене автоматично ти бърка в джоба.

Между другото, гербаджиите не мога да ги дишам. Но няколко дни преди Буда да подаде осавка гласуваха закон, който прави неплащането на осигуровките криминално престъпление. И така трябва да бъде. А не някакви смешни глоби, та да се налага да се ползват и други методи, ако искаш да си потърсиш правата.
« Последна редакция: Mar 01, 2013, 22:45 от Mitaka »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #24 -: Mar 02, 2013, 00:01 »
Вчера се замислих колко са ме смачкали всички тези ограничения значи. От известно време се зарибих да гърмя на стрелбището и това до нас е доста добре измислено - има си заведение, където да чакаш да ти дойде реда. Съответно като отидеш вечер е много логично да си поръчаш бира. Обаче има един генерален проблем - не искат да ти дават да стреляш ако си консумирал алкохол. А като има някакви психопати на тема пуцане дето гърмят по 10 пълнителя, охранители дето тренират или не дай боже някакви от някой клуб по стрелба, става мазало и чакаш сума ти време докато се освободи. В това време пиеш безалкохолно и на всичкото отгоре, за да пушиш, трябва да се качиш на горния етаж и да излезеш отвън. Пфуу а вие се оплаквате за някакви глупости :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #25 -: Mar 02, 2013, 00:19 »
Хахахаха! Пропускаш факта, че никой не може да те вкара в затвора за неплащане поради липса на доходи, а също така и да ти вземат единственото жилище, телевизор, че и автомобил :D .
Все пак живеем в социална и демократична държава ;)  :D .
В кофти ситуация си ти, дето каквато и глоба да ти измислят ще ти я дръпнат от сметката още в момента в който ти влезе заплатката :D .
Ей така от алчност те впримчват и няма мърдане. За "твое добро" ти ограничават свободите и избора и в един момент докато се усетиш и не ти останало никакъв избор, освен да плащаш сметките на тези които ти го начукват :D .
Продължавай в същия дух и си псувай днес гербажии, а утре бсп, а в други ден който искаш.
На мен ми омръзна да псувам когото и да било и вече нищо което не ми връзва на математиката не ме интересува.
Пет пари не давам за това колко пари са окрали защото не са от мен, а от тези като теб дето се мислят за тарикати :D
« Последна редакция: Mar 02, 2013, 00:22 от backinblack »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #26 -: Mar 02, 2013, 00:44 »
Виждаш ли, има един тънък момент тук. Не отричам че много хора гледат на това съвсем емоционално и съвсем по социалистически, въпреки че може и да не си го признаят, но от съвсем прагматична гледна точка, аз съм се примирил, че част от изработеното отива някъде. И на мен ми е все едно къде е това някъде, нямам разни сантиментални размисли по въпроса - в смисъл еднакво малко ме вълнува дали манго ще пие ракия и ще щрака с пръсти или инициативния тарикат ще си смени колата. Ако трябва обаче да избирам, имам две алтернативи - да заработвам това, което заслужавам, според субективното мнение на някой, който има интерес да заработя по-малко, в зависимост от това дали трябва да изплаща кола/вила, дали бизнесът му върви зле или просто е роден в Габрово и обича да реже на котката опашката. Алтернативно да знам точно колко ще ми се удържа и да не се занимавам с глупости. Ако случайно реша че не ме урежда това, което предлага държавата като посредник и регулатор в трудовите отношения, тогава сигурно ще стана достатъчно инициативен и ще поема риска. Но няма да позволя да завися от настроенията на човек, който не познавам добре. Съвсем математически погледнато, рискът не е особено приемлив.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #27 -: Mar 02, 2013, 01:04 »
И как определяш ти колко си заработил!!!?
Аз като работник имам само 1 година стаж и то до първите избори за ВНС, но във фирма в която парите се дават скришом с условие да не се споделя с колегите на кой колко му е заплатата изобщо не бих почнал работа, без значение от размера на заплата.
Също така и не бих започнал работа без ясно дефинирани служебни задължения, ако и 100 да са на брой, а също и ясно дефинирани правила на заплащане валидни за всички работници. Пак без значение от размера на заплатата.
Мога да помня и нямам нужда да ми е написано черно на бяло.
Това по-горното са ми принципи на които държа и все още, не ми се е налагало да отстъпям поради липса на средства.
Във фирми които не се харесват знам, че рано или късно ще ме изработят и не желая да си внасям нерви и неспокойствие в работата.
Точно поради неотстъпчивост и в момента само 1 седмица от месеца ми е заета и естествено придружено с по-ниски приходи, но продължавам да не отстъпвам.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #28 -: Mar 02, 2013, 01:23 »
Цитат
И как определяш ти колко си заработил!!!?

Заработвам толкова, колкото пише в трудовия ми договор (алтернативно в онзи случай - каквото сме се разбрали). Това са условията при които аз като служител и фирмата като работодател, сме се съгласили. Сега се опитвам да разбера с какво точно трябва да се чувствам по-свободен задето месечните ми приходи ми зависят от устна договорка с човек, който не познавам.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Доходи, осигуровки и подобни философии
« Отговор #29 -: Mar 02, 2013, 02:10 »
Цитат
И как определяш ти колко си заработил!!!?

Заработвам толкова, колкото пише в трудовия ми договор (алтернативно в онзи случай - каквото сме се разбрали). Това са условията при които аз като служител и фирмата като работодател, сме се съгласили. Сега се опитвам да разбера с какво точно трябва да се чувствам по-свободен задето месечните ми приходи ми зависят от устна договорка с човек, който не познавам.

Не обичам писмените договори по една проста причина, че тези които държат на тях, много разчитат на буквичките и запетайките в тях и опита ми винаги е бил, че в един момент се забравя уговорката и почват да викат виж си договора и ако не си го прочел и най-вече осмислил, начукан си винаги ти!
Стигне ли се до писмен договор, винаги, ама винаги съм откривал клаузички с които могат да ми го начукат, но не и такива с които аз да им го начукам, ако те не си изпълнят тяхното и много често ми се е случвало като направя забележка да ми се оправдават, че това бил стандартен образец който е за всички.
Активен