Автор Тема: Бла-бла от темата кой кой е  (Прочетена 7466 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Сега не че всичкото това изискваше линукс да го правиш, ако трябва да съм честен, беше си кошмар на 33kbps модем да си инсталираш просто нещо като ICQ клиент със всичките му малоумни зависимости, обаче с линукс е някак по-гъзарско и ти докарва по-висок ранг в класацията на кварталните хакери.

От моята гледна точка за практичност, когато става въпрос за работа, най-добрия инструмент е този с който най-добре се работи, а не този който най-добре изглежда, а за мен компютъра, в чстност софтуера, щото той се вижда, е само машина за работа и за да бъде максимално полезна и ефективна, менютата трябва да са на възможно най-удобните за съответната цел места и във всеки момент да показва най-нужната информация.
Ако искаш вярвай, но като видя една складова или счетоводна програма и веднага разбирам, този който пише и развива проекта има ли си идея от работата която трябва да върши софтуера му или просто вкарва функционалности които му искат клиентите без изобщо да се интересува защо го искат, пък как им прозират идеите да не вкарват неща които при малки промени в законодателството да не можеш да минеш без ъпгрейд до по-нова версия :D 
« Последна редакция: Mar 12, 2013, 00:51 от backinblack »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #1 -: Mar 12, 2013, 01:03 »
Виж сега - ти не може да изискваш от производителите на въпросния софтуер да вкарват или да не вкарват каквито и да било features, поради простата причина че предпочиташ да платиш за да ти я кракнат, вместо да станеш клиент и по твои думи "да искаш функционалност", която ти изнася.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #2 -: Mar 12, 2013, 01:44 »
Виж сега - ти не може да изискваш от производителите на въпросния софтуер да вкарват или да не вкарват каквито и да било features, поради простата причина че предпочиташ да платиш за да ти я кракнат, вместо да станеш клиент и по твои думи "да искаш функционалност", която ти изнася.

Има прекалено голяма разлика в начина на мислене на тези от материалното производство като мен и тези от интелектуалното производство като теб и други, че тези като нас не са свикнали и няма да свикнат да плащат за нещо един път за разработка и втори път за лиценз за ползване!
Щото обикновено така се случва. Искат да им се плати за разработка, после лиценз за ползване, че и за да си оправят дефектите.
Но хайде да спрем до тук, че темата ще отиде в друга посока, ама тя пък Марчето му 'фана табаета с деленето на темите та както искаш.
На мен ми се вижда много по-справедливо това което е в ГПЛ! Плащаш за разработка веднъж и ползват всички. Доплащаш за нова функционалност и ползват всички. В един момент друг доплаща и ползваш и ти. В един момент продукта/проекта не може да отговаря на нуждите на тако и вако и се създава отделен форк.
Далече съм от мисълта, че труда на разработчиците е безплатен! Просто това е по-близко до начина на мислене на хората от материалното производство.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #3 -: Mar 12, 2013, 08:12 »
Има такива и в "интелектуалното" производство...
Ползват само и единствено свободен софтуер, който за тях е еквивалентен на безплатен, но пък искат да им бъде плащано за услугите, които предлагат на базата на този софтуер. И такъв като го попиташ "а ти плати ли си виндовса вкъщи", и веднага започва да обяснява как то не било същото, щото той в едното влагал труд, пък виндовса вече бил направен.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #4 -: Mar 12, 2013, 08:21 »
Има такива и в "интелектуалното" производство...
Ползват само и единствено свободен софтуер, който за тях е еквивалентен на безплатен, но пък искат да им бъде плащано за услугите, които предлагат на базата на този софтуер. И такъв като го попиташ "а ти плати ли си виндовса вкъщи", и веднага започва да обяснява как то не било същото, щото той в едното влагал труд, пък виндовса вече бил направен.

Митак, това с плащането на услугите не е в разрез с GPL.

Много компании правят добри пари от предлагане на услуги. Ти да не пледираш, че трябва да инсталирам безплатно пощенски сървър под Linux/UNIX? Или да направя без пари маршрутизатор? Или да инсталирам LAMP?

Недей, не изглежда(ш) сериозно.
Активен

the lamer's team honourable member

Mitaka

  • Гост
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #5 -: Mar 12, 2013, 09:49 »
Има такива и в "интелектуалното" производство...
Ползват само и единствено свободен софтуер, който за тях е еквивалентен на безплатен, но пък искат да им бъде плащано за услугите, които предлагат на базата на този софтуер. И такъв като го попиташ "а ти плати ли си виндовса вкъщи", и веднага започва да обяснява как то не било същото, щото той в едното влагал труд, пък виндовса вече бил направен.

Митак, това с плащането на услугите не е в разрез с GPL.

Много компании правят добри пари от предлагане на услуги. Ти да не пледираш, че трябва да инсталирам безплатно пощенски сървър под Linux/UNIX? Или да направя без пари маршрутизатор? Или да инсталирам LAMP?

Недей, не изглежда(ш) сериозно.

Моето си е мое, чуждото трябва да е безплатно :) Същото, както със "свободата" да теглиш на килограм филми, музика и софтуер от торенти - това не е кражба, а споделяне, нали така?

Не говоря за това, че някой някъде инсталира нещо, и взима пари за това Въпросът, който беше повдигнат беше за дпбавяне на функционалност, ъпдейти и т.н. Ако искаш нещо такова - ще си платиш. А тези компании (поне по-голямата част) финансират не малко GPL проекти.
А не - да викаш "що пък да плащам", и в същото време - да дереш за "услуги", базирани на същото това нещо, което не искаш да плащаш?

Примери от реалния живот:
Аз знам за един софтуер, който се ползваше в Интернет клубовете, като бяха актуални. Та, пича го беше напавил елементарен за кракване и активация. Да, ама повечето кракери пропускаха да видят уловката, а тя беше, че кракнатия софтуер след дадено време просто форматира къде що види харддиск :)
Друг пример за един с телефонни кабинки - беше решил, че нямало смисъл да си плати билинг системата, въпреки, че от това печелеше хиляди левове по морето (там бяха кабинките).
В един хбав слънчев ден се събиуди изненадан: от билинга нямаше и следа, и имаше навъртяни десетки хиляди левове сметка. Мисля, че около 20.000$ беше, ама не помня.
Билинг системата беше руска, и братушките са му отмъстили. Дори му бяха пратили мейл, в който доста иронично пишеше "надяаме се нашата система да ви е харесала".

И тоя с цялата си наглост подаде жалба в полцията... някой да познае дали му обърнаха внимание?

Аз съм правил подобно нещо в ТУ - Пловдив.
Написах един софтуер, който изчислява ел. двигатели, който уж щеше да ми е дипломна работа, пък после нещо не им хареса... е, не бях особено груб - просто програмата се самоунищожи.
Иначе съм им писал гадове на компютрите, след като един ми каза, че на Pascal не съм можел да напиша вирус...
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #6 -: Mar 12, 2013, 10:11 »
Има такива и в "интелектуалното" производство...
Ползват само и единствено свободен софтуер, който за тях е еквивалентен на безплатен, но пък искат да им бъде плащано за услугите, които предлагат на базата на този софтуер. И такъв като го попиташ "а ти плати ли си виндовса вкъщи", и веднага започва да обяснява как то не било същото, щото той в едното влагал труд, пък виндовса вече бил направен.

Митак, това с плащането на услугите не е в разрез с GPL.

Много компании правят добри пари от предлагане на услуги. Ти да не пледираш, че трябва да инсталирам безплатно пощенски сървър под Linux/UNIX? Или да направя без пари маршрутизатор? Или да инсталирам LAMP?

Недей, не изглежда(ш) сериозно.

Моето си е мое, чуждото трябва да е безплатно :) Същото, както със "свободата" да теглиш на килограм филми, музика и софтуер от торенти - това не е кражба, а споделяне, нали така?

Не говоря за това, че някой някъде инсталира нещо, и взима пари за това Въпросът, който беше повдигнат беше за дпбавяне на функционалност, ъпдейти и т.н. Ако искаш нещо такова - ще си платиш. А тези компании (поне по-голямата част) финансират не малко GPL проекти.
А не - да викаш "що пък да плащам", и в същото време - да дереш за "услуги", базирани на същото това нещо, което не искаш да плащаш?

Примери от реалния живот:
Аз знам за един софтуер, който се ползваше в Интернет клубовете, като бяха актуални. Та, пича го беше напавил елементарен за кракване и активация. Да, ама повечето кракери пропускаха да видят уловката, а тя беше, че кракнатия софтуер след дадено време просто форматира къде що види харддиск :)
Друг пример за един с телефонни кабинки - беше решил, че нямало смисъл да си плати билинг системата, въпреки, че от това печелеше хиляди левове по морето (там бяха кабинките).
В един хбав слънчев ден се събиуди изненадан: от билинга нямаше и следа, и имаше навъртяни десетки хиляди левове сметка. Мисля, че около 20.000$ беше, ама не помня.
Билинг системата беше руска, и братушките са му отмъстили. Дори му бяха пратили мейл, в който доста иронично пишеше "надяаме се нашата система да ви е харесала".

И тоя с цялата си наглост подаде жалба в полицията... някой да познае дали му обърнаха внимание?

Аз съм правил подобно нещо в ТУ - Пловдив.
Написах един софтуер, който изчислява ел. двигатели, който уж щеше да ми е дипломна работа, пък после нещо не им хареса... е, не бях особено груб - просто програмата се самоунищожи.
Иначе съм им писал гадове на компютрите, след като един ми каза, че на Pascal не съм можел да напиша вирус...

Добре де, Митак, не четеш ли какво си написал, че трябва после да уточняваш какво си бил искал да кажеш? За първият цитат говоря -- в него изрично споменаваш за услуги, не за написан софтуер.

btw доколкото си спомням, и самият лиценз не забраняваше искането на пари за добавена функционалност. Не е етично, но пък е разбираемо за света, в който живеем.
Активен

the lamer's team honourable member

Mitaka

  • Гост
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #7 -: Mar 12, 2013, 10:40 »
Има такива и в "интелектуалното" производство...
Ползват само и единствено свободен софтуер, който за тях е еквивалентен на безплатен, но пък искат да им бъде плащано за услугите, които предлагат на базата на този софтуер. И такъв като го попиташ "а ти плати ли си виндовса вкъщи", и веднага започва да обяснява как то не било същото, щото той в едното влагал труд, пък виндовса вече бил направен.

Митак, това с плащането на услугите не е в разрез с GPL.

Много компании правят добри пари от предлагане на услуги. Ти да не пледираш, че трябва да инсталирам безплатно пощенски сървър под Linux/UNIX? Или да направя без пари маршрутизатор? Или да инсталирам LAMP?

Недей, не изглежда(ш) сериозно.

Моето си е мое, чуждото трябва да е безплатно :) Същото, както със "свободата" да теглиш на килограм филми, музика и софтуер от торенти - това не е кражба, а споделяне, нали така?

Не говоря за това, че някой някъде инсталира нещо, и взима пари за това Въпросът, който беше повдигнат беше за дпбавяне на функционалност, ъпдейти и т.н. Ако искаш нещо такова - ще си платиш. А тези компании (поне по-голямата част) финансират не малко GPL проекти.
А не - да викаш "що пък да плащам", и в същото време - да дереш за "услуги", базирани на същото това нещо, което не искаш да плащаш?

Примери от реалния живот:
Аз знам за един софтуер, който се ползваше в Интернет клубовете, като бяха актуални. Та, пича го беше напавил елементарен за кракване и активация. Да, ама повечето кракери пропускаха да видят уловката, а тя беше, че кракнатия софтуер след дадено време просто форматира къде що види харддиск :)
Друг пример за един с телефонни кабинки - беше решил, че нямало смисъл да си плати билинг системата, въпреки, че от това печелеше хиляди левове по морето (там бяха кабинките).
В един хбав слънчев ден се събиуди изненадан: от билинга нямаше и следа, и имаше навъртяни десетки хиляди левове сметка. Мисля, че около 20.000$ беше, ама не помня.
Билинг системата беше руска, и братушките са му отмъстили. Дори му бяха пратили мейл, в който доста иронично пишеше "надяаме се нашата система да ви е харесала".

И тоя с цялата си наглост подаде жалба в полицията... някой да познае дали му обърнаха внимание?

Аз съм правил подобно нещо в ТУ - Пловдив.
Написах един софтуер, който изчислява ел. двигатели, който уж щеше да ми е дипломна работа, пък после нещо не им хареса... е, не бях особено груб - просто програмата се самоунищожи.
Иначе съм им писал гадове на компютрите, след като един ми каза, че на Pascal не съм можел да напиша вирус...

Добре де, Митак, не четеш ли какво си написал, че трябва после да уточняваш какво си бил искал да кажеш? За първият цитат говоря -- в него изрично споменаваш за услуги, не за написан софтуер.

btw доколкото си спомням, и самият лиценз не забраняваше искането на пари за добавена функционалност. Не е етично, но пък е разбираемо за света, в който живеем.

Пф, писна ми всеки път да обяснявам какво съм искал да кажа, научете се да четете и осмисляте, а не само да изхождате от това, което на вас ви е изгодно!!!

Цитат
И такъв като го попиташ "а ти плати ли си виндовса вкъщи", и веднага започва да обяснява как то не било същото, щото той в едното влагал труд, пък виндовса вече бил направен.

Ето за това става въпрос!
Ама всеки си изхожда от това, което на него му изнася.
Не може само да ползваш за сметка на другите.

И защо да не е етично да се плаща за добавяне на функционалност в кой да е софтуер???? Като не можеш сам да си го направиш - си плащаш!!!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #8 -: Mar 12, 2013, 10:47 »
GPL лицензът не забранява да продаваш услуги на базата на софтуера. Всъщност, една огромна част от идеята е евентуалните печалби да се офсетнат от девелопърите към интеграторите.

Сега дали това е добре или не е добре, лично според мен има един такъв силно негативен момент по отношение на опънсорс софтуера като цяло - губи се инициативата да се създава качествен продукт. Сега ще кажете че те хората видиш ли от добро сърце и само защото им е интересно били създавали софтуер с отворен код. Това донякъде е така, ама само донякъде - примерно никой не обича да пише документация, unit тестове и тем подобни скучни и противни неща. Също така, там където проектът има един изявен лидер - този, който го е започнал и развивал в повечето случаи, там е много трудно да се вземат кардинални решения, които не допадат на същия, дори да са за добро.

Резултатът е че мнозинството от GPL проектите са посредствено документирани и бъгливи и това е факт и няма какво да си затваряме очите. Разбира се има изключения и обикновено точно тези изключения са намерили начин да им се финансира масрафа. Само дето това са по-скоро изключения.

Накрая се оказва че имаш екосистема от бъглив, кофти документиран и често несъвместим софтуер, поради което последния никога не успява да се наложи на масовия пазар. Идва някой като Google, който решава да държи нещата под контрол и се оказва че резултатът вече не бил достатъчно свободен. Идва някой като Редхат, който се опитва да оправи нещата, като предлага парична инициатива на разработчиците, съответно редхат става "бандит".

Вие нямате угодия ей :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #9 -: Mar 12, 2013, 13:42 »
Ред Хат, Новел, Каноникъл, други, дори Гошо са дали своя несъмнен принос за нас. И преди тях обаче ГНУ/Линукс си беше добър за работен плот. Наоколо много хора ще се закълнат, че са харесвали стотици пъти повече Гном 1 от Гном 3.  Сега е хиляди пъти по-масов и още толкова приятелски за удзверите. Въпроса е, че това, което налагат не всеки път харесва на общността, но те го налагат с аргументите на силата.

Вчера (мисля Мирчо беше) някъде по темите обясняваше за меритокрацията. Обаче тази Меритокрация днес не е меритокрация, а обърната в диктатура. Ей това е, за което хиляди ламери пищим с глас по форумите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #10 -: Mar 12, 2013, 14:22 »
Има такива и в "интелектуалното" производство...
Ползват само и единствено свободен софтуер, който за тях е еквивалентен на безплатен, но пък искат да им бъде плащано за услугите, които предлагат на базата на този софтуер. И такъв като го попиташ "а ти плати ли си виндовса вкъщи", и веднага започва да обяснява как то не било същото, щото той в едното влагал труд, пък виндовса вече бил направен.

Митак, май смесваш услугата със създаването на нещото! Създаването на някаквия софтуер, разработката му не е само заслуга на програмиста кодер. Един продукт се създава като някой първо измисли какво и как трябва да го прави. В обектно ориентираните езици за разработка му се вика простичко, последователности на събитията и програмиста само реализира нечия идея в повечето случаи и на това аз му казвам услуга и няма начин да ме убедиш в противното и услугите се заплащат.
В практиката, технологиите се мислят и усъвършенстват от хората които работят с тях, а работата на програмиста е да ги вкара в компютъра, а МС и Епъл си с вкарването им в компютъра си присвояват авторство, че после и изнудват!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #11 -: Mar 12, 2013, 14:50 »
Цитат
Не говоря за това, че някой някъде инсталира нещо, и взима пари за това Въпросът, който беше повдигнат беше за дпбавяне на функционалност, ъпдейти и т.н. Ако искаш нещо такова - ще си платиш. А тези компании (поне по-голямата част) финансират не малко GPL проекти.
А не - да викаш "що пък да плащам", и в същото време - да дереш за "услуги", базирани на същото това нещо, което не искаш да плащаш?

Митак, в компютрите софтуера прави от едно желязо машина с конкретно предназначение и за това ще ти дам една асоциация с производството на техника/машини.
Та, когато започваш някакво такова производство, ти създаваш една проста машина с малко функционалности, но тя щото е проста и не се харесва на много клиенти, но все пак се купува. В следващия момент ти усъвършенстваш машината като пускаш нов модел(ъпдейт) и тя се харесва вече на малко повече хора и ти си увеличаваш клиентите и съответно производството, барабар с печалбата. После добавяш допълнителни функционалности(нова версия) и добавяш още нови клиенти с което още ти расте производството, фирмата и печалбите и така на татъче.
А какво искат МС програмистите!? Някой да им измисли машината, да им плати за изработката и после да им плати за дефекти които често са умишлени. През това време с чужда инвестиция машината се подобрява и започва да се търси от повече клиенти и те започват да изнудват с платените от другите изцяло разходи за производство и усъвършенстване и то тези които са си плащали през цялото това време за създаване и усъвършенстване!
Погледни на зад във времето, колко са били компютрите в световен мащаб по времето на Уин95, колко са станали по времето на 98, колко са станали по времето на ХП и така нататъче и ми кажи, че не съм прав с аналогията в материалното производство!

Цитат
Сега дали това е добре или не е добре, лично според мен има един такъв силно негативен момент по отношение на опънсорс софтуера като цяло - губи се инициативата да се създава качествен продукт. Сега ще кажете че те хората видиш ли от добро сърце и само защото им е интересно били създавали софтуер с отворен код. Това донякъде е така, ама само донякъде - примерно никой не обича да пише документация, unit тестове и тем подобни скучни и противни неща. Също така, там където проектът има един изявен лидер - този, който го е започнал и развивал в повечето случаи, там е много трудно да се вземат кардинални решения, които не допадат на същия, дори да са за добро.

Гейт, това ти изказване е продиктувано от МС начина ти на разсъждение който аз не приемам! Инициативата за създаване на продукти в много редки случаи е на програмистите. В повечето случаи, програмистите са само кодери и при тях няма никаква инициатива да създават, а им се плаща да оправят бъгове и да вкарват функционалности на парче, а инициативата е у друг.
Точно и с тази логика преди време търсих програмист с който да разработваме и складовосчетоводен софтуер под ГПЛ лиценз като бях и съгласен да инвестирам лични средства за вложения от него труд.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: кой кой е ?
« Отговор #12 -: Mar 12, 2013, 15:40 »
И аз съм съгласен за последното. Вярно е, че човек като каже аз ползвам линукс и тия дето го слушат изкарват един поглед и си мислят, че е някакъв супер спец. Особенно пък ако те видят да пишеш заклинания в терминала.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: кой кой е ?
« Отговор #13 -: Mar 12, 2013, 15:47 »
Спомням си как една колежка ме питаше, каква противовирусна ползвам и изобщо как се пазя от вируси. После аз обяснявам, че не ползвам Шиндош. Тя гледа като блъсната от Зил и се чуди как е възможно това, а моето обяснение никак не стигна до съзнанието ѝ. Изобщо за поне 90% от хората компютър=Шиндош. Каквото и да говориш, все едно говориш на урду, дори думица не стига до тях.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

schemer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome 2
    • Профил
Re: Бла-бла от темата кой кой е
« Отговор #14 -: Mar 12, 2013, 20:15 »
go_fire, това си е в реда на нещата.

И аз не разбирам от коли, а като питам дали колата ти е хубава - наистина питам дали изглежда добре. Не как върви, колко евтино вози и т.н. :-) Другото е за фенове.
Активен