Автор Тема: Из 'Какво да подхвана'  (Прочетена 12800 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #60 -: Feb 28, 2014, 23:24 »
Ми ето значи - RHEL-ския kernel е форк на ядрото, оптимизирано за големи железа, докато TI са си го форкнали за целите на BSP-тата на board-овете си. Двете неща си ходят паралелно. Какво точно не ти хареса не разбрах :)

backinblack, между другото понятието "авторско право" съществува с пълна сила и върху GPL софтуера. Това че си форкнал някой проект, не означава че става твой, твои са си само промените. Като форкнеш GPL проект, тези промени трябва да станат публични. Авторското право съществува и при BSD лицензите. Това че си затворил BSD проект и го продаваш, не означава че кода е твой. BSD лиценза задължава изрично copyright owner-а да се включва като коментар в сорса, в някои случаи (openssl например) нещата загрубяват и програмата ти трябва и да го показва на потребителя. Не знам дали помниш браузърите на разни стари телефони дето показваха гордия надпис "powered by openssl".
« Последна редакция: Feb 28, 2014, 23:32 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #61 -: Mar 01, 2014, 00:13 »
Цитат
backinblack, между другото понятието "авторско право" съществува с пълна сила и върху GPL софтуера. Това че си форкнал някой проект, не означава че става твой, твои са си само промените. Като форкнеш GPL проект, тези промени трябва да станат публични. Авторското право съществува и при BSD лицензите. Това че си затворил BSD проект и го продаваш, не означава че кода е твой. BSD лиценза задължава изрично copyright owner-а да се включва като коментар в сорса, в някои случаи (openssl например) нещата загрубяват и програмата ти трябва и да го показва на потребителя. Не знам дали помниш браузърите на разни стари телефони дето показваха гордия надпис "powered by openssl".

Гейт, при положение, че някой има разни мераци и не е на 15 години, мислиш ли, че не е чел и мислил върху тази материя?
При ГПЛ е много просто казано! Ако ползваш в своя проект код лицензиран под ГПЛ, твоя код също ТРЯБВА да е с такъв лиценз! Това не изчерпва ли въпроса от всякъде?
Форка на нещото си е твой проект, но си задължен и твоето да го публикуваш с такъв лиценз.
БСД лиценза и бизнес модела произтичащ от него на мен не ми харесва, а в МС лицензите и произтичащия от тях бизнес модел няма вече бъдеще.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #62 -: Mar 01, 2014, 01:47 »
Символът ^ се ползваше в програмите като за знак за степенуване, още във вградения BASIC интерпретатор на старите Правец, с CPU 6502, работещ на 1 MHz. Някъде около '87 година се срещнах с такава машина за пръв път.
Няма да забравя кефа първия път като ни отведоха в някаква зала за часа по програмиране в Техническия. Едни CRT-та с пожълтяла пластмаса, едни тракащи като пишеща машина клавиатури. И зелените букви по екрана. Сигурно бяха терминалчета вързани към нещо "по-голямо" щото кутия за машинарията не видох. Ама бачкаха и си вършеха работата. А на пет метра от там имаше една стая пълна със кашони с чисто нови машини. Мисля, че бяха някакви Пентиум двойки на по 400МН-ца и си виках, само да ви пипна.  :D
Имаше, между другото, "питане" по моя въпрос, кой още може да ползва това старо нещо BSD. Преди около година попадах на статия, в кято се пишеше, че на някои местенца давали луди пари на чичквци познаващи стари и забравени езици за програмиране, ( не в България, само да уточня ) просто защото няма кой да им поддържа нещата. Неща писани по време, когато всеки нов език предизвикваше фурор сред някои малоумни ентусиасти и сега се оказва, че цели структури бачкат софт дето е на по 30 години. Ама превода на милионите редове код на нещо разбираемо днес им се струва ненужно скъпо и предпочитат да търсят под дърво и камък хора, които могат да следят това да работи, както трябва.
В по-сегашно време пък, NASA изкупуваха и даваха доста за осем питови ( а такова дори не съм виждал работещо ) машини, щото им пасвали чудесно. Били достатъчно "мощни" за нуждите им горе и в същото време не се прецаквали толкова от радиация и подобни гадости по-далеч от Земята. Така че, ако някой има Правец, да знае да не го изхвърля. Може след 20 години правителството ни да му го купи, когато закараме първия пългарски спътник в орбита около Марс.  ;D
« Последна редакция: Mar 01, 2014, 01:50 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #63 -: Mar 01, 2014, 02:14 »
Няма да забравя кефа първия път като ни отведоха в някаква зала за часа по програмиране в Техническия. Едни CRT-та с пожълтяла пластмаса, едни тракащи като пишеща машина клавиатури. И зелените букви по екрана. Сигурно бяха терминалчета вързани към нещо "по-голямо" щото кутия за машинарията не видох. Ама бачкаха и си вършеха работата. А на пет метра от там имаше една стая пълна със кашони с чисто нови машини. Мисля, че бяха някакви Пентиум двойки на по 400МН-ца и си виках, само да ви пипна.  :D
Имаше, между другото, "питане" по моя въпрос, кой още може да ползва това старо нещо BSD. Преди около година попадах на статия, в кято се пишеше, че на някои местенца давали луди пари на чичквци познаващи стари и забравени езици за програмиране, ( не в България, само да уточня ) просто защото няма кой да им поддържа нещата. Неща писани по време, когато всеки нов език предизвикваше фурор сред някои малоумни ентусиасти и сега се оказва, че цели структури бачкат софт дето е на по 30 години. Ама превода на милионите редове код на нещо разбираемо днес им се струва ненужно скъпо и предпочитат да търсят под дърво и камък хора, които могат да следят това да работи, както трябва.
В по-сегашно време пък, NASA изкупуваха и даваха доста за осем питови ( а такова дори не съм виждал работещо ) машини, щото им пасвали чудесно. Били достатъчно "мощни" за нуждите им горе и в същото време не се прецаквали толкова от радиация и подобни гадости по-далеч от Земята. Така че, ако някой има Правец, да знае да не го изхвърля. Може след 20 години правителството ни да му го купи, когато закараме първия пългарски спътник в орбита около Марс.  ;D
Тези чичковци са бейби бумърите дето пишат на кобол и като се изпопенсионират, щат не щат ще трябва да пренапишат програмите на нещо по-ново. Всичките тези чички са членове на синдикати и никой не може да ги уволни или промени начина им на работа дордето не се пенсионират, тогава ще се включат индийците и ще ги оправят.

А тези стари 8ци едва ли им вършат нещо на НАСА освен за музеите. Едно Rasberry PI работи в пъти по-бързо от Правец (па ако ще и Правец 16), гълта ток в пъти по-малко и тежи в пъти по-малко (не забравй че всеки килограм товар за ракетата се брои). Тези стари компютри с протекли кондензатори ще управляват критични системи ли?!
С това минало време дето си употребил и ти не ги вземаш насериозно тези неща, камо ли някой дето те чете.
« Последна редакция: Mar 01, 2014, 02:18 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #64 -: Mar 01, 2014, 03:00 »
Доколкото знам, колкото по-голяма е плътността на елементите, толкова по-вероятно е да се прецакат от слънчевата радиация или от космическия гама фон там, примерно някой чип по 40nm технология трябва да го екранират по-добре от такъв по 120nm и това си носи последствията там (увеличена маса и съответно намален lifetime за спътника, щото няма да може да подържа тази орбита за същото време). Ммм от друга страна миналата година изстреляха спътник, който се управлява от смартфон, даже имаше конкурс за app-ове които да качат там.

Това е алтава работа, има спътници, които са на достолепна възраст и продължават да си работят (първият български такъв е малко по-дърт от мен и доколкото става ясно още си работи). Дори бях чел за някакъв радиолюбителски спътник отпреди 40 години, който бил дал фира заради късо съединение, батериите му се прецакали, но с времето това дето давало на късо се изпарило и сега същият работи, поне докато е осветен че да идва някаква енергия от соларните панели и дори разни хора си говорят през него. В същото време, други много нови спътници дават фира само за 1-2 години. Не знам. Луда работа е това с космическите хвъркати неща.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #65 -: Mar 01, 2014, 04:25 »
Не доколкото знаеш, а си абсолютно прав за това с плътността на елементите и обратната пропорционалност за времето им на живот. Но въпроса не е в плътността, а в размера на транзисторите. Минитюаризацията е хубаво нещо, но когато нещата станат достатъчно малки, започват да оказват влияние други сили,  които до този момент са могли да бъдат пренебрегвани. Забелязвам, че времето за излизане на нови процесори с по-малки размери на елементите вътре, все повече се увеличава. Явно вече познатите технологии или материяли не са подходящи за целта или..... Не разбирам достатъчно от електроника и физика, но имам някаква представа за естеството на въпросните трудности.

Имаше преди време, когато се прескочи "бариерата" от 1GH, статии и предвиждания, кога ще бъдат чукнати 10GH работна честота. Не стана.  Може да е било свързано с консумацията на енергия или охлаждането. Може да не са видели перспектива, защото няма как такова да работи на лаптоп повече от десет минути със сегашните батерии. Сигурно има неща, за които дори не мога да се сетя. Други са ясни, ма не ми се изброява. IBM преди време бяха успели да изпишат името си на някаква метална мисля, че беше повърхност, подреждайки молекули или атоми, вече не помня. Може и някой ден сме в състояние да си принтираме процесорите. Ако не сме се затрили дотогава.  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #66 -: Mar 01, 2014, 09:51 »
Тези дни прочетох една синтенция, че най-доброта система била със стар софтуер върху нов хардуер, а аз лично отдавна съм убеден в това :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #67 -: Mar 01, 2014, 09:53 »
Ако процесора ти е нещо от сорта на този на нашето младо лъвче, то определено и сега можеш да го принтираш на лазерен принтер.

Тия тракащите клавиатури се произвеждат и до днес, но вече не от ИБМ и струват майка си и баща си. По-търсени са от Дас Кейбоурд. Оказа се, че са си ненадминати и това си е.

А да забравих. Не съм гледал точно това клипче на ИБМ, но те са едни от пионерите и горе долу с най-много добито знание и можене по квантовите компютри. Със сигурност първите комерсиални, ще са техни.
« Последна редакция: Mar 01, 2014, 09:55 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #68 -: Mar 01, 2014, 10:02 »
Старата работа е вечна, ама сегашните китайчоци ... не ми говори.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #69 -: Mar 01, 2014, 11:38 »
Старата работа е вечна, ама сегашните китайчоци ... не ми говори.
Да, забелязал съм, че старите дискове също работят много по-дълго. Но все пак трябва да има потребление, нали? Такава е схемата на бизнеса. Купуваш си нещо, ползваш го година-две и после си купуваш новото нещо. Консуматорското мислене вече е втълпено неотстъпно в главите на хората. Имаше един пич в Англия, дето като вирусясал лаптопа и като разбрал, какво му се случило и айде в "кофата". И нов. Като ми го посочиха с ръка и се хванах за главата.
У дома имам един ThinkPad 380Z, дето само харда му го нема и нещо сд-то отказа да чете. Машинарията си бачка. Нямам представа това чудо от коя година е, но .... Knoppix 3.2 бях подкарвал на него ( с влашка в USB-то, защото не му стигаше рамта ) - бачка. Дисплея не е мръднал, а на един приятел лапито на 4 години, бялото жълтее. Диска между другото е SCSI, доколкото виждам порта и не съм сигурен дали ще намеря 2.5 инчов скъзи диск.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #70 -: Mar 01, 2014, 12:13 »
То това хубаво, ама не бяха толкова евтини нали? :) В смисъл убеден съм че могат да го направят и да държи повече ама няма никаква логика - по-малко хора ще могат да си го позволят. Иначе ако нуждите не нарастваха толкова бързо, щеше да е все едно дали ще платиш двойно повече за нещо, което ще издържи два пъти по-дълго или не. То апетита идвал с яденето...или май обратното беше не знам.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #71 -: Mar 01, 2014, 12:27 »
И да не забравя - честита Ви Баба Марта. Пожелавам много здраве, щастие и късмет на всички колеги и колежки.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #72 -: Mar 01, 2014, 14:33 »
Първи лаптоп си купих през 2004-та година и от както имам личен допир с тези устройства съм се убедил, че, ако купиш нещо евтино днес което ти върши работа, след не много дълго време вече ресурса му не стига, но пък това което вчера е било скъпо, днес евтиното е по-добро от по-хубавото и скъпото вчера.

За лаптоп на повече от 5 години хич не ми говори! В днешно време 2 таба като отвориш и си до там. Аз на моя Дел 7110 с 4ГБ рам и 32 битов Уиндоус 7 постоянно ми крашва браузера поради недостиг на рам, щото имам постоянно куп отворени страници и колкото и да се огранича да не държа толкоз много отворени и не става.
Е, с Линукс ще ми стигат малко в повечко, но пък целите за които го ползвам изискват Уиндоус 32 битов.
От почти 1 месец и десктопа го минах на 7, но той е х64 и съм болен като гледам какво разхищение на рам е в сравнение с Убунту-то, ама за сега няма друг чалъм щото се налага да го ползвам за неща зависими от уиндоус приложения за които преди ползвах виртуалка с уиндоус на него.

С и5 с 16ГБ рам, 4-5 са ми постоянно заети без да съм отворил браузер!
« Последна редакция: Mar 01, 2014, 14:37 от backinblack »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #73 -: Mar 01, 2014, 14:33 »
Да, добре, че са ефтини, че иначе как Гого ще събира данни за къде, какво намери и как NSA щяха да съставят потребителски профили на всичкото народ, дето ползва интернет?  :D

Разхищение викаш? От браузъра?  ;) Моя е с 8 RAM и преди около месец и половина, не помня вече защо погледнах таск менаджера ( Win 7 бях пуснал в случая ) и като видех, че консумира повече от 1.7 гига и се хванах за клавата. Флаша ли, нещо друго ли?.... Не разбирам и не искам да зная. Другото ми вече не толкова силно учудване беше онзи ден. Инсталирал съм Rainmeter просто нещо да ми посочва скорстта на нета. Другото, което ми посочи беше 53% заета рам. Не успях да разбера от какво. Този път браузъра гълташе под 300. Мозилата. Бях пуснал и хром, който докарваше още 200 и толкова. 53% от 8 гига са колко..... 4 и малко.
« Последна редакция: Mar 01, 2014, 14:40 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #74 -: Mar 01, 2014, 17:20 »
Къде Ве? При мен Мозила четворка за нищо го няма. На лапитопа съм с двойка. Той  изфирясва бързо, бързо, за туй Опера, че успява повечко да устиска.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear