Автор Тема: Из 'Какво да подхвана'  (Прочетена 12973 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #30 -: Feb 27, 2014, 21:12 »
Ред Хат е най-големия разработчик на Линукс и нещо ми се върти из главата, че 80% от кода на платените разработчици идва от него, но не съм сигурен, но не мисля, че е в състояние да форкне целия проект!
Нали се сещаш, че ОС има нужда и от Х и от много други работи и като тръгнат несъвместимостите, и тях ли ще форкне?
Може да принуди Линус да отстъпи за някои неща(както Гугъл успяха), но не и собствен проект под техен контрол!

Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #31 -: Feb 27, 2014, 21:22 »
Това е странно, защото редхат от край време си имат техен си "форк" на ядрото. Дебиан проекта също. Да не си мислиш че RHEL, Debian или Ubuntu ползват vanilla tree-то?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #32 -: Feb 27, 2014, 21:32 »
Ееее, това, че правят тяхна си компилация с различни набори в нея, не е Форк!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #33 -: Feb 27, 2014, 22:11 »
Цитат
Иначе е хубаво да има конкуренция, избор и план Б ако Линукс тръгне в погрешна посока

Няма начин да тръгне в погрешна посока! И сега на няколко компании им се иска да върви в тяхната посока и да се разработва под техен контрол, но никоя от тях не е достатъчно мощна финансово за да направи и развива собствен форк!
И аз мисля, че няма.
Линукс върви напред, независимо от оценката на отделни хора, дали е в правилна или грешна посока. Разделянето на "правилно" и "грешно" е запазена марка на хората с психични отклонения, които приемат само тяхната гледна точка за правилна. Системата става по- бърза, с повече разработчици и потребители и съответно, по- сигурна. Поддържа по- голям брой хардуерни устройства и файлови системи. Това се оценява и в момента тя се ползва на  комютри, космическата станция, телевизори, рутери, сървъри, суперкомпютри, телефони, телевизори, носими устройства, фотоапарати и видеокамери, оръжия, автомобили, всякаква домакинска и свързочна техника. Дялът на Linux при десктопите е сравнително малък, което се експлоатира от платените анализатори. Но Устройствата, работещи под Linux сумарно превишават всички останали устройства. Само броят на телефоните с Android, превишава броят на настолните компютри под Windows.
Колкото до графичните среди - там прогресът също е видим. Съществуването и възможността да се ползват няколко графични среди под Linux, често е критикувано. Но, възможността да избираш е една от базовите характеристики на свободният софтуер. Ако се стигне до момента, разработчиците да те обвиняват, че си глупав и затова не можеш да оцениш единственият им продукт - тогава със свободният софтуер е свършено като такъв.
Колкото до Red Hat - това за мен е уважавана компания, направила много за развитието на Linux. Когато плащаш за тяхната ОС, ти плащаш за услугите, свързани с нея. Паралелно се издава и безплатна ОС, при това с отлично качество. С нетърпение очаквам да излезе седмицата, защото CENTOS 6 не е добър избор за хардуера с който работя в момента.
« Последна редакция: Feb 27, 2014, 22:18 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #34 -: Feb 27, 2014, 22:39 »
Ееее, това, че правят тяхна си компилация с различни набори в нея, не е Форк!

Не правят "тяхна си компилация с различни набори в нея". И каква ти е дефиницията за "Форк" ? Имам чувството че е малко грешна.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #35 -: Feb 27, 2014, 22:51 »
Ееее, това, че правят тяхна си компилация с различни набори в нея, не е Форк!

Не правят "тяхна си компилация с различни набори в нея". И каква ти е дефиницията за "Форк" ? Имам чувството че е малко грешна.

Ами, по нашенски казано, ти казваш кой ще кара влака! Ти да определяш посоката на развитие и какво да поддържа и да не поддържа.
Сега, че Ред Хат, Дебиан и Убунту може и да си имат разни добавки с които си допълват компилираните от тях ядра, не означава, че те определят пътната карта!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #36 -: Feb 27, 2014, 23:21 »
Ахам, значи пак си видял нещо и си го пречупил през предприемаческия мироглед. Вземаме нещо, правим каквото си искаме с него и движим влака :)

Предполагам не си имал вземане-даване с каквато и да е source control система. Форка е просто branch, който не живее в оригиналното репо, да речем копие на кода от последното. Оттам нататък модификациите са си твоя работа, включително можеш да си backport-ваш неща от "оригиналното" и това няма нищо общо с това кой карал влака.

Това казано, редхатските ядра са форк. Това няма нищо общо с хващането на vanilla tree-то и make menuconfig с опциите които ти кефнат, нещата не са толкова прости. Примерно 2.6.32-нещоси (произволно подбрана версия, не говоря конкретно) от редхат има малко общо с 2.6.32 версията от kernel.org. С какво точно има повече общо е трудно казано, но голям брой промени от по-новите версии се backport-ват обратно в редхатското репо и това става под контрола на хора които много добре знаят какво правят. Отделно, включват фиксове на разни проблеми, съобщени от техни клиенти, които още не са влезнали в vanilla дървото. И най-накрая, има чисто редхатски промени, които поради една или друга причина няма да влязат във vanilla ядрото.

Което е най-забавното, ако искаш да видиш какви точно промени има в редхатското ядро, няма как да знаеш. Тук е забавния момент където се ходи малко по ръба на GPL лиценза, но всичко е легално. source control системата на редхат не е публично достъпна, тя си е вътрешна. Какви промени, във връзка с кое са правени, нямаш никаква идея. Нямаш git log. Имаш примерно крайния сорс на (примерно) версия 2.6.32-18 и можеш да я diff-неш с vanilla 2.6.32. Разликите ще са прекалено брутални най-вероятно, но няма как да знаеш кое във връзка с какво е направено. Ако искаш примерно да си фикснеш проблем, който се е появил в някой FC драйвер, съобщен от редхатски клиент и фикснат от редхатския kernel team, няма да знаеш какво да направиш, щото нямаш patch, който да apply-неш. Ако редхат решат да информират kernel девелоперите около Линус за това е ОК, ако не решат, няма как да ги накараш. За тях това е нормално решение, защото искат да правят сечено на оракълци и тем подобни, които печелят от съпорт на гърба им. За всички останали - не особено. Обаче за да разбереш какво са пипали и мазали и кое откъде и защо идва, клони към невъзможно, промените между две версии може да са хиляди и трябва да инвестираш доста време и усилия за това. Имаш ли сорс - имаш. Бий си го в главата.

Та такива работи.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #37 -: Feb 27, 2014, 23:52 »
Говорим за различни неща Гейт!
Давам пример с два софтуера! m0n0wall и pfSensе. Първо е създаден проекта м0н0вал, но той си е за рутери и малки устройства, а сенс-а тръгва като форк, но в друга посока. За по-големи устройства, че и допълнителни плъгини. И двата проекта продължават да се развиват, но с различна насоченост като ползват обща база.

Това което ми пишеш си е до някъде както и аз ти го казах в предния пост. В основата си и трите са едно и също като всеки си добавя някакви свои неща които не е длъжен да споделя или го прави така, че да затрудни максимално ползването от други.
Ако аз направя програма която от нулата съм написал сам, без да ползвам пакети на други разработчици лицензирани под ГПЛ, това, че върви под Линукс или допълва функционалност на ГПЛ проект, не означава, че съм задължен и да го публикувам с такъв лиценз!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #38 -: Feb 28, 2014, 00:03 »
Говорим за различни неща, да, просто ти използваш грешната терминология :)

Един проект може да се форкне поради ред причини (много често са си чисто свързани с менажирането на проекта) и да става от същата група хора/компания, която прави това в оригиналното репо. Революционните промени с визионера дето създал новия продукт щото разбираш ли видял лъча светлина и получил озарение е просто частен случай на това. Сега по този повод реших да видя колко форка има на "големия" ми проект в github - 20. Силно убеден съм че никой от тях не е щото някой е решил да прави нещо коренно различно.

А лицензите са съвсем отделна бира и нямат много общо с това.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #39 -: Feb 28, 2014, 00:19 »
Коя посока е грешна?
Например Линус го блъсне рейс (или нали знаеш Скуба дайвинг...), направят ядрото под BSD лиценз, Майкрософт го вземат и го затворят - Уиндоус вече никога не крашва, не лови вируси, работи по-бързо от Линукс, на по-слаби железа, след ъпдейт не иска ребуут, Линукс девелоперите се изпокарат, появят се 340 форка - несъвместими по-между си нито на сорс нито на двоично ниво, спре да поддържа Х86, Х86_64 и АРМ архитектури, не може да разпознае диска и партишъните (като БСД по-нагоре), 64ГБ рам ги вижда като 33, отказва да работи с Нвидиа и АМД видео карти, а интелските да работят с драйвер под Wine, a Apple изоставят ОСХ и почнат да инсталират Уиндоус на Маковете. Да трябва да се пуска крон джобс да се дефрагментират дисковете (а защо не и оперативната памет). Да се добавят watchdog timers от време на време да се рестартва компа та да не се губи съвсем контрол, а и да се поохлаждат чиповете.  1ТБ диск да трябва да се нацепи на 1024 партишана за да се изпозва целия.
Може и Андрю Таненбаум да го направи микро ядро.
Грег Хартман да стане VP в Майрософт по маркетинг, а Тед Т'со Финансов на Апле.
Такива неща.
« Последна редакция: Feb 28, 2014, 00:35 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #40 -: Feb 28, 2014, 00:28 »
Точно лицензиите определят бизнес модела! Лицензиите ти позволяват или забраняват да форкваш проект и лицензиите те задължават или освобождават от отговорност да споделяш направеното от теб с другите.

Точно визионера не по-малко важен от самия разработчик!
Ще ти дам един пример със складово-счетоводния софтуер към който имам афинитет!
Малките фирми имат едни потребности, а големите имат съвсем други. Ако се опиташ да ги съчетаеш двата в един проект/продукт, получаваш нещо което не е пълноценно за никой. За малкия е прекалено сложно, трудно и неефективно, а за големия липсват възможности. От тук вече се получават и аномалиите, че всеки като започне разработка на продукт/проект, тръгва с някаква тежка и ненужно сложна и мощна база, защото ще развива към големи работи, ама щото е в началото и почва да угажда във функционалностите на малките и като го развие в един моменти и се оказва, че е с грешен дизайн който не отговаря на нуждите на големите, но тези неща визионера ги мисли, а не разработчика/програмиста. На разработчика работата е да разбира от технологии да има опит в работата с тях.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #41 -: Feb 28, 2014, 00:47 »
Огромната част от опънсорс проектите не са започнати с комерсиална цел, а просто защото на някой му е трябвало да направи нещо и не е имало налични средства и лицензът _не_ е ретроспективен, ако утре решиш примерно да си смениш лиценза от GPL на BSD, тая промяна няма да касае нищо от това, което си правил досега. Изборът на лиценз в общият случай по мой наблюдения е свързан предимно с това от какво зависиш и за щастие LGPL решава доста от тези ограничения, така че си остава до мироглед.

Що се отнася до визионерите и отворения код, аз нещо не се сещам за много успешни примери. Визионерите и затворения код да. Визионерите и отворения код...хах. Визионер, който знае какво иска клиента, но няма идея от чисто техническите подробности и кодовата база. Ще ми улесниш ли живота като ми дадеш няколко примера :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #42 -: Feb 28, 2014, 01:00 »
Цитат
Огромната част от опънсорс проектите не са започнати с комерсиална цел, а просто защото на някой му е трябвало да направи нещо и не е имало налични средства

Еееее, не съм съвсем съгласен! Точно хората които са правели бизнес в който са ползвали софтуер са финансирали или по някакъв друг начин са подпомагали развитието на този софтуер така, че да са гарантирани, че утре някакъв си програматор няма да им извива ръцете!

И какви проблеми разрешава ЛГПЛ!? Аз в чужд ЛГПЛ не бих участвал! Ще вложа средства или труд в твоя проект защото ми харесва, а също и идеята ти и ти утре ще си смениш идеите и аз не мога да го форкна и да се обединим недоволните от решението ти, щото лиценза ми забранява!
« Последна редакция: Feb 28, 2014, 01:02 от backinblack »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #43 -: Feb 28, 2014, 08:50 »
Цитат
И какви проблеми разрешава ЛГПЛ!? Аз в чужд ЛГПЛ не бих участвал! Ще вложа средства или труд в твоя проект защото ми харесва, а също и идеята ти и ти утре ще си смениш идеите и аз не мога да го форкна и да се обединим недоволните от решението ти, щото лиценза ми забранява!

backinblack, не се съмнявам че ти като смел визионер ще си платиш за да ти пренапишат libc примерно, защото е _чужд_, а пък много трудно ще минеш без да зависиш от него. Ноооо не, това не разрешава проблеми...ти представяш ли си ако libc беше GPL примерно, как щяха да ти утрепят цялата свобода да си избираш бизнес-модели? Какво, ще платиш на някой да ти напише целия нужен userspace софтуер? Успех.

Между другото какво стана с примерите за опънсорс визионерите? Говориш как можеш да форкваш смело и да правиш бизнес с опънсорс софтуер без да имаш идея от него самия (дори без да знаеш дори какъв смисъл се влага в думата "форк"), а не можеш да дадеш един успешен пример за това явление?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Из 'Какво да подхвана'
« Отговор #44 -: Feb 28, 2014, 09:33 »
А Ве ей, за Вас мач няма ли?

Примера с Ред Хат е краен. Разликите не са чак такива, защото те ще загубят контрола върху ванилията, ако го правеха чак така.

А точно, защото разработчици на Ред Хат са кл'човите хора във всички важни проекти и комитети е това, което ги прави фактически „да карат влака“. Ред Хат еднолично управляват всичко, за което е ставало въпрос в тази тема, чак до либц и Хъ.

Ако погледнете какви са приносите на другите компании във въпросната ванилия, то те са 99% водачи на устройства, ФС, някакви специфични процеси. Обаче хора от Ред Хат пишат диспечерите на процеси и дискови операции, хора на Ред Хат решават вътрешната комуникация, хора на Ред Хат са във всяко важно решение.

Естествено всичко това става с щедрата „разсеяност“ на ИБМ.

Гейт съвсем наскоро имахме такъв пример за „вилица“. Една много извесна компания Sugar CRM последните две години взе да прави мизерии и едни французи им дръпнаха килимчето. Какво като си държат името?

За успокоение на бъсъдарите, сега ще докладвам темата, за да не им я цапаме.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear