Автор Тема: Ако на отдалечена машина имате XFCE как ... отдалечено изпълнение.  (Прочетена 10242 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Ако на отдалечена машина имате XFCE как бихте го ползвали отдалеч?
« Последна редакция: Jul 08, 2016, 15:27 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Сега може да ме нахраниш, че се изказвам неподготвен, защото не съм ползвал xfce по този начин, но не виждам защо да е различно от други среди. Ssh -Y, след което startxfce или каквато беше командата (виж я там в xfce4.desktop, че го нямам качен в момента). Това би трябвало да си сработи, както обикновенно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
startxfce4
xrdp
« Последна редакция: Feb 12, 2015, 16:21 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Единствено някакъв успех постигнах чрез ILO-то на машината (HP), ама е дървено.
Това, което имам пред себе си е
1. Windows XP с putty
2. Fedora 20 с Gnome 3. Инструментът "Отдалечени работни места" (Vinagre) поддържа протоколите SSH, Spice, VNC, RDP. Опитах с VNC, но това, което получавам не е десктопа на xfce.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Това ще помогне ли?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
TeamViewer? Не е нативно, но работи доста стабилно.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
TeamViewer? Не е нативно, но работи доста стабилно.
И аз се сетих, но не беше това въпроса. Иначе никога не съм ползвал remote desktop.
TeamViewer го ползвам доста често. И мисля, че му трябваше Wine.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Нужен е wine, но не е нужно да се инсталира отделно - в пакета на TeamViewer си има wine, пригоден за нуждите на програмата, който си седи в инсталационната папка и не създава други файлове и записи из домашните папки на потребителите, както отделния wine. Нямат планове да отварят кода на програмата, иначе си заслужава да се направи и по-добра интеграция.

Извинявам се, ако не разбирам въпроса. Оставам с впечатлението, че се търси конкретно решение за конкретна опърничава ситуация :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Явно да. Доколкото разбрах, има отдалечена машина и трябва да и се достъпи десктопа от някъде и да си го ръчкаш там, все едно ти е тук. Но не съм ги правил тези неща и не мога да помогна, освен, ако не питам Гого.

Ти нали си neter. Корена на думата означава ли това, което си мисля? Помагай там с нет историите  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
xrdp и ssh зависи от случая но за кво ти е десктоп  ;D
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Ласков, идеи за отдалечени достъпи ли събираш, или имаш конкретна ситуация, която не ти се получава?

Иначе, на практика в момента в Linux се ползват 3 основни начина за отдалечен десктоп:
1. X11 forwarding - Най-лекият, но и не винаги полезен, начин. Може с опцията "-X" при SSH връзка да укажеш възможност за пренасочване на X11 комуникацията и така да си отвориш някоя програма от отдалечения компютър, при което тя ще се визуализира при теб, без да се прехвърля цяла графична среда, докато реалната работа пак си я върши отдалеченият компютър. Този начин не става (или поне е трудно приложим) за отдалечена поддръжка, но върши добра работа да си пуснеш програма, която имаш на отдалечен компютър, но нямаш инсталирана и/или не можеш да пуснеш на компютъра, с който работиш. Малко съжалявам, че най-вероятно ще отпадне, ако и когато Wayland замени изцяло X11;
2. Desktop sharing - Най-широко използваният начин. Към него спадат VNC-та, RDP-та, NX-ове, TeamViewer и много други. Получаваш отдалечен изглед на цял десктоп. С едни ползваш същия екран, който се показва на отдалечения компютър, а с други ти се отваря отделна сесия в графичната среда. Някои имат вградени технологии за осигуряване на връзка между компютри, които нямат директна мрежова видимост, а с други в такива случаи трябва допълнително да си поиграеш с други инструменти, за да осигуриш видимостта. Този начин е удобен и за отдалечена поддръжка, но само на поне сравнително работещи системи - ако поради някаква причина отдалеченият агент загуби работоспособност или десктопът забие, играта приключва до възстановяването му от някой на място;
3. LOM (Lights Out Management) - Това е начинът, по който имаш най-голям контрол над машината. Към него спадат както вградените чипове, като Intel AMT (Active Management Technology; някъде може да се срещне написано и като vPro, но vPro-то е сбирщина от технологии, една от които е AMT), така и отделни контролери, като споменатото от Ласков iLO на HP. С него можеш и компютъра да пускаш/спираш по сигурен начин (Wake-On-LAN не е сигурна технология), и BIOS да настроиш, и медия (CD, USB...) да закачиш, и система да (пре)инсталираш, и с десктопа после да работиш... Пак го има моментът, че ако LOM-ът се скапе ще има работа за вършене на място, но ако човек се е застраховал с наличие в системата и на някой от горните 2 начина ще може да си продължи някаква работа. Или обратно (което е и по-честият сценарий) - ако някой от горните 2 метода спре да работи, то LOM-ът да спаси работата. Ако някой не е работил с LOM и не може точно да си представи, но е работил с виртуални машини, ми... усещането е почти същото :)

Та... какво търсим?

П.П.: И, всъщност, какво не ти хареса в iLO-то? Ползвал съм го и с отдалечени десктоп машини, като досега само веднъж съм виждал дразнещо неудобство - на отдалечената машина имаше SLES, на моя компютър пусках Java конзолата на iLO-то и нямах неудобства, но на една Windows машина достъпът към същия SLES и с Java конзолата, и с .Net конзолата, вадеше два курсора на екрана (локалният и отдалеченият), отместени на 2см един от друг. Не помня версията на iLO-то, но нямаше опция за изключване на локалния курсор.
« Последна редакция: Feb 12, 2015, 23:19 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
... вадеше два курсора на екрана (локалният и отдалеченият), отместени на 2см един от друг. Не помня версията на iLO-то, но нямаше опция за изключване на локалния курсор.
Да, това се случи и при мен. С локалния курсор трябва "да хванеш" отдалечения от някой ъгъл на екрана, но той постоянно изостава и след малко вече е на 5 и повече см. след локалния :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
За какво ми трябва?

Искам да мигрирам няколко пощенски кутии от един сървър на друг. Никой от сървърите не е в локалната ми мрежа и не мога просто да копирам файлове. Намислил съм да го направя като използвам пощенски клиент с акаунти в двата сървъра. За целта инсталирах графична среда на единия от тях.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Хмм... нали са пощенски сървъри? Значи трябва да имат връзка навсякъде (и към теб, и към Интернет, и помежду си). А файловете в пощенските кутии са си просто файлове. Какъв е проблемът да ги копираш при теб или направо от едната в другата? И защо ти е графична среда за целта? И упражнението с пощенския клиент ми се вижда напълно излишно, а и не добро - с него в другия акаунт ще прехвърлиш препратени, а не оригинални писма. Оставам с усещането, че не съм разбрал точната ситуация и има нужда да си по-подробен в описанието:
- с какви системи са двата сървъра (по-горе споменатите Windows XP и Fedora 20 те ли са);
- ако са различни, кой на кого трябва да предаде файловете;
- какви са пощенските софтуери на двете системи;
- каква е свързаността им както между тях, така и към теб, и както през стандартните интерфейси, така и през LOM-ове.
« Последна редакция: Feb 13, 2015, 11:44 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Само спекулация

***

Предполагам, че няма да помогна по никакъв начин с моя коментар, но все пак да го споделя. Казват, че умният може да си вземе идея или поука дори от празните бръщолевения на глупците.

Имал съм подобни случки с виртуалки със споделени мишоци. Тогава реших, че от ядрото. Понеже тези, при които ми се е случвало са били със стари ядра и съответно водачите за vbox са за по-стара версия, от тази, на която ги пускам.

Сега за това iLO точно сефте чувам, не съм и сънувал, че е възможно да се шунтира ОС през някаква си платка, която явно го играе посредник между BIOS и ОС. Това направо ми мяза на извадено от „1984“ и много прилича на интегралната схема, която Циско слагат от години на маршрутизаторите си та да може правителството им безнаказано да шпионира останалият свят, включително диктатурите, които не могат да сторят нищо срещу това. Но онова поне е вградено в дъното и от много години си е официално признато. Обаче не знаех, че и доброволно хората си слагат неща на машините, които не са под техен контрол.

Както и да е. Доколкото разбирам т'ва е няк'ва жаба. Но сигурно и тя все пак зарежда някакви модули някъде дето се бият с нещо друго (вероятни кандидати xserver и kernel), вероятно и друг е имал подобен проблем и го е оправил. Почти невъзможно ми се вижда това да управлява машината без никаква итерация с ОС. Да би могла, но тогава не би следвало да може да се прави нещо полезно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear