Автор Тема: Преместване на /home на нова партиция и обратно след преинсталиране  (Прочетена 1973 пъти)

DrakoNov

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
 :'( потребител съм на
Linux ubuntu 3.8.0-29-generic #42~precise1-Ubuntu SMP Wed Aug 14 15:31:16 UTC 2013 i686 i686 i386 GNU/Linux

това явно е дистрибуцията която инсталирах преди време и сега поради проблем ползвам от LiveCD понеже лаптопа не стартира

от доста време трия ръчно със sudo apt-get старите кернели за да може да се освободи място за актуализации

предполагам, че последния път съм изтрил повече отколкото е било нужно  :(

сега ме посъветваха да реша проблема като създам нова партиция на харда в която да преместя /home след което да преинсталирам и да го върна обратно за да съхраня всички настройки и лични файлове по този начин

реално не знам как да преценя колко голяма е нужно да е новата партиция за да побере всичките ми снимки музика и прочее и не смея да го правя сам

Ако някой може и иска да ми помогне ще бъда благодарен
дори ако сте в района на София бих дошъл лично и бих заплатил за услугата - не зная към кого да се обърна и затова пиша тук

извинявам се за липсата на запетайки - не зная къде са на тази клавиятура
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
По принцип можеш да видиш колко инфо имаш в /home папката и да си прецениш колко още ще слагаш и да си направиш толкова голям дял. След това преместваш цялата информация от /home в новия дял и преинсталираш. Само че по време на инсталация ще ,кажеш че този дял с инфото да се монтира като  /home и това е.
Ако двата юзъра се казват по един и същи начин всичко ще е ОК дори и настройките на програмите.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
rsync -ravz /home /път/папка-за-архива

Това ще ти зъздаде /път/папка-за-архива/home със всичко вътре и запазени права на файловете. После можеш да и видиш размера и колко място заема.

Ако искаш да пратиш само съдържанието на home във  някоя избрана папка слагаш накрая /home/ Ако не използваш това, може да премахнеш -r от горния пример. Ако сложиш / след home, го остави

Иначе за големината на дяла... Ами аз не правя така. Създавам си дял за системата, дял за home и трети дял, където си съхранявам моите неща и по принцип всичко. Там си блъскам музиката, книгите, филмите, видео, уроци, снимки, каквото и да е
В home имам няколко снимки за тапета, теми, шрифтове и каквото там си държат програмите, няколко скрипта, нищо особено голямо.
Все пак съм му отделил 30 гигабайта. Все се случва да не догледам къде слагам нещо и то си отива някъде, в повечето случаи в Download в home.
Ако имаш само два дяла на компа, един за системата и другия за home, без Windodws дял, няма смисъл от трети. Остави там 20 гига за линукса и останалото го остави за home

А иначе за временното съхранение бих ползвал външен хард за по-сигурно.
« Последна редакция: Apr 21, 2015, 13:13 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lastcyrol

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
А имаш ли място за новия дял? Ако разбирам правилно, причината да триеш периодично, е че диска ти е пълен.

По принцип, можеш при инсталация на убунту да избереш да не форматираш дяла. Но все пак ще трябва да изтриеш всички папки без /home.
А ако тръгнеш да създаваш нов дял за home, те съветвам да оставиш около 20ГБ (може и повечко) за / и останалото да ти е /home-a. И при инсталацията просто да посочиш, че /home ти е на еди-кой си дял.
« Последна редакция: Apr 21, 2015, 17:26 от lastcyrol »
Активен

malin

  • Гост
А каква е била постановката на дяловете преди? В "живото" Убунту има gparted - можеш да я пуснеш програмата и да видиш какво показва (ползвай я за информация само).
И какво ще рече "триене да старите ядра с apt-get" , как ги познаваш, аз ползвам за същото synaptic + apt-xapian-index + bleachbit (на последното, ако го ползваш, никога не слагай отметка на "свободно пространство", освен ако не си параноик, ама яко). Как ги познавам - пиша в търсачката на синаптика - linux-image и linux-headers, поразгледам и .... Друг вариант е да ползваш baobab или filelight (дърпа приемливо количество KDE-зависимости), за да видиш кое-колко "яде" от дяловете.

Ако инсталираш отново (и разпределението/мястото ти го позволява) и ако използваш същия home-дял (ако е имало де) - не го форматирай, задай да е във същата файлова система (ако е било ext4 - да е пак ext4), с точка на монтиране "/home". Дали ще е със старото име (стария потребител) или ново - няма значение: ако е стария - ще има готови старите настройки , ако е нов - старите "грешки" ще ги няма, после ще вземеш каквото е нужно от стария и ще го изтриеш.

Възможност за вариант "трагичен" - имаш огромен дял "/" и "swap" , и нищо друго. Вземаш външен диск - gksu nautilus , навигираш и мяташ всичко "старо" и ценно на външния , докато си от "лайв-а". А, да  - като обикновен потребител монтираш предварително (отваряш външния хард) и после като роoт го намираш нейде в /media.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
Дай изхода от df -h да видим системата и home колко ти заемат. Може и от sudo fdisk -l
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin

  • Гост
То хубаво, ама забеляза ли изречението "това явно е дистрибуцията която инсталирах преди време и сега поради проблем ползвам от LiveCD понеже лаптопа не стартира ".
Докато няма обратна информация - само ще си чешем пръстите.
« Последна редакция: Apr 21, 2015, 19:49 от malin »
Активен

edmon

  • Гост
офф..
На кой език партишън се чете партиция?
Активен

stan4opojara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
    • Профил
Ако мислиш че няма да се оправиш и имаш ценна информация която не е за губене, звънни да се разберем но трябва да доидеш до Княжево. Ако пък не ти е кои знае колко ценна сега е момента да се научиш, ако искаш де с гпартед се работи лесно не е кои знае какво. А иначе колегите са ти дали напътствията така че си прецени...успех [_]3
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
И аз мога да помогна, ако си се спекъл и не смееш. Имам мисля 200-300 гигабайта свободни на външния хард. Може да спасим положението. Казвай, ако имаш нужда. Само дето у дома няма да стане. Или някъде в кафене или у вас.  :)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Много по-лесно е записваш си флашка, пускаш лайф режим, правиш chroot https://wiki.archlinux.org/index.php/Change_root инсталираш си ново ядро и си готов.
Активен

stan4opojara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
    • Профил
Само не разбрахме накрая оправи ли нещата и по кой начин. Довърши темата... ???
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Два линукса + 1 /home?
Настройка на програми
gromeo 15 7400 Последна публикация Jun 22, 2004, 14:10
от n_antonov
не мога да пиша в home директорията ми!
Настройка на програми
Soulstealer 1 3393 Последна публикация Oct 19, 2004, 12:49
от nix
Home директорията
Настройка на програми
Златко 11 6320 Последна публикация Oct 04, 2006, 14:09
от Златко
Проблем с /home дяла
Настройка на програми
SHTILL 10 6524 Последна публикация Jan 23, 2007, 23:43
от alabal
Препълване на / или /home
Настройка на програми
ikb 1 3205 Последна публикация Feb 19, 2008, 11:37
от Gaara