Анкета

Въпрос: Попълвали ли сте http://www.openstreetmap.org

  • Да
    - 6 (37.5%)
    Не
    - 7 (43.8%)
    Не ги използвам
    - 2 (12.5%)
    Не ме интересува
    - 1 (6.3%)

Общ брой гласове: 15

Автор Тема: Openstreetmap  (Прочетена 7550 пъти)

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Openstreetmap
« Отговор #15 -: Jul 22, 2016, 15:23 »
Адреси за България има само на места. Може да стане с интерполация (начална и крайна точка, начален и краен адрес), може да се задават и конкретни адреси на отделните сгради.

Но малък процент от сградите в България имат сложени адреси.

Иначе ако има сложен адрес, османда си търси добре.
« Последна редакция: Jul 22, 2016, 15:25 от ivanatora »
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Openstreetmap
« Отговор #16 -: Jul 22, 2016, 17:20 »
Търсил съм адрес в Пловдив. Малка, къса уличка в краен квартал, коята не бе отбелязана на картата. Тоест, не се визуализираше надпис на улицата. Но навигацията показа точно къде е съответният адрес и ме заведе до там.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Openstreetmap
« Отговор #17 -: Jul 22, 2016, 20:33 »
Вчера забравих да кажа, че не е задължително „стара“ и „точна“ да са противоположности. Поне картите за планините не толкова. Туристическите пътеки не се сменят толкова често. А и в новите карти също не пише, коя е занемарена, коя не. Сградите не те интересуват особено. Не си тръгнал на обиколка на ТКЗС-тата, а на хижите. Относно това хижата съществува ли, отделно на това, че и те не изчезват често, все пак преди да си тръгнал, трябва да знаеш, накъде си тръгнал.

Единственият проблем е, че може да е отбелязана гора, а по всяка вероятност, вече няма да я има, но това е проблем по-скоро за нацията, отколкото за планинаря.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Openstreetmap
« Отговор #18 -: Jul 22, 2016, 21:35 »
.
Единственият проблем е, че може да е отбелязана гора, а по всяка вероятност, вече няма да я има, но това е проблем по-скоро за нацията, отколкото за планинаря.
Ха има го обаче и обратният ефект. Занемарени ливади,  ниви се самозалесяват. Ако няма човешка дейност на голо преди това място се появява гора.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Openstreetmap
« Отговор #19 -: Jul 23, 2016, 01:09 »
A-a-a беше и това. Но от няколко години вече ЕС дава (много) пари за чистене на терени, така, че вече няма опасност от самопоявяване на гори, а самопоявилите се вече упорито се отстраняват. Не се притеснявай, няма туко-така да има гора в родината ни. Радвам се, че моите деца живяха в такова време дето видяха, че и такова нещо е съществувало.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

User13

  • Гост
Re: Openstreetmap
« Отговор #20 -: Jul 24, 2016, 09:06 »
Преди около един месец се заех да обновя картите за моя град. Доста редкции направих но и има още много да се прави. Последните седмици нямам много време за радакции, но когато се поосвободя пак ще редактирам.
Активен

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Openstreetmap
« Отговор #21 -: Jul 25, 2016, 10:01 »
Вчера забравих да кажа, че не е задължително „стара“ и „точна“ да са противоположности. Поне картите за планините не толкова. Туристическите пътеки не се сменят толкова често.

Ооо, позволи ми да не съм съгласен :) Точно в планината е важно картата да бъде осъвременена.

Пътеките се превръщат в джунгли за един сезон без поддръжка. Преди време когато е имало сериозно туристическо движение, това не е било проблем. Но сега по много пътеки човешки крак не минава. Иначе пътеките си седят на картата, само че като отидеш на място и по-добре си носи мачетето.

Преди 2 години в Родопите имаше унищожителна буря, която направи много пътеки непроходими. Много месеци след това последствията не бяха изчистени, дори съм сигурен че и в момента падналите дървета гният на много места.

Дори маршрути маркирани като "туристически" се занемаряват постоянно. Хижи се разрушават, или се превръщат в частни имоти. През последните 10 години са затворени сума ти хижи. Туризмът в България не е това, което е бил едно време. Всичко, което е извън "масовите" планини като Рила, Пирин и части от Балкана следва да се взима с едно на ум и с търсене на прясна информация.
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Openstreetmap
« Отговор #22 -: Jul 27, 2016, 20:14 »
За навигация използвам главно две приложения, използващи openstreetmap - и двете чешки: Navigator Free и Beonroad. Първото е по-семпло, по-леко, но без български глас. Второто има 3-D изглед, но понякога не може да хване веднага сателита. Пробвал съм и много хваленото Maps.me, но то изобщо няма гласов съпровод. Wize има предимството на псевдо-tms - изчислява се скоростта на абонатите и по този начин се предполага къде има задръствания, но изисква постоянна интернет свързаност за предаване на данните.
Относно адресите: адресите ги има и са толкова точни, доколкото някой ги е въвел. След всяко пътуване въвеждам и уточнявам адреси и координати на различни обекти и забележителности. Далеч съм от резултатите на Ivanatora, но това не е състезание. Проблемът е в това, че обикновено потребителите въвеждат адресите на собствения си език. Т. е. в Гърция трябва да въведете името на улицата на гръцки, а не на някаква транслитерация на латиница. Проблемът се решава, като предварително от други източници (Google Maps, ViaMichelin и др.) извадите GPS координатите и използвате тях. Собствените ми наблюдения са, че картите на openstreetmap.org и съответно навигацията по тях са по-точни и по-безпроблемни, без излишни „фльонги“ и набутване в затворени пътища, отколкото тези на iGO напр.
Активен

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Openstreetmap
« Отговор #23 -: Jul 28, 2016, 15:59 »
Собствените ми наблюдения са, че картите на openstreetmap.org и съответно навигацията по тях са по-точни и по-безпроблемни, без излишни „фльонги“ и набутване в затворени пътища, отколкото тези на iGO напр.

О, да, ти ми напомни нещо. Google Maps не отразяват ремонтите в Пловдив. Понеже живеем в страшен град, половината от който е затворен за по Х месеца, рутинга на гугъл редовно се опитва да те прекара през изкопи, ями и тунели. Които са си съвсем прилежно маркирани в OSM.
Активен