Автор Тема: Команда, с която от потребителското пространство да се включва видеото  (Прочетена 3658 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не съм объркал раздела, проблема е хардуерен, но търся софтуерно решение.

Работата е там, че се докарвам до лупост. Имам под ръка един стар лаптоп, на който търкалям стара версия на Дебиан (6.0.10) и всичко си вървеше отлично. Ама това беше докато и последните капки свежест на батерията изфирясаха. И понеже машинката е на IBM има най-умния BIOS, който съм срещал. А знае се, което е умно, създава проблеми. Специално този ми е създавал много проблеми, но последния не мога да преборя.

Работата е там, че щом усети, че батерията е на нула (а тя няма как да не е), то моментално гаси видеото. И го прави всяка секунда. Още една от безбройните причини да попържам платформата 8*86. Най-лесно е да сменя батерията. Но това не е никак лесно за мен. Нови сигурно има в EBAY, но на безработни никой не издава кредитни карти. Опитах да намеря някоя от безбройните софийски фирми, които рециклират, но щом подам питане с модела (t42p) и глас в пустиня.

Като видях, че няма да стане програмно. Номера изобщо да махна батерията не води до нищо. Изръшках целия BIOS (а те възможностите му не са кой знае колко големи), изключих всички възможни умнотии, но и това не подейства.

Последната ми надежда беше да се опитам да се разбера с ядрото. Мислех, че е много гениано да направя нещо от сорта:

Код
GeSHi (Bash):
  1. echo 0 > /sys/devices/virtual/backlight/thinkpad_screen/bl_power

Което не даде никакъв ефект. И трябваше да помигам умно докато се сетя, че съм тъп и BIOS-a не гаси задното осветление, а самото видео. Тогава се обърнах, към него:

Код
GeSHi (Bash):
  1. echo 0 > /sys/bus/pci/devices/0000\:01\:00.0/enable

Може да ми е горе-долу единствената възможност да пипам нещо, но явно не ще да е.

Сега тук има една врътка. Преди да предаде управлението на операционната система, успявам за малко да включа видеото, като си играя с копчето за преминаване от вграден на външен монитор. След като ядрото поеме контрола тогава шанса ми за „малко светлина“ е да прехвърлям от конзола на XWindows. В резултат, на което ядрото гордо рапортува в messages, kern.log и dmesg:

Код
GeSHi (Bash):
  1.  
  2. [ 8096.104103] agpgart-intel 0000:00:00.0: AGP 2.0 bridge
  3. [ 8096.104115] agpgart-intel 0000:00:00.0: putting AGP V2 device into 4x mode
  4. [ 8096.104132] pci 0000:01:00.0: putting AGP V2 device into 4x mode
  5. [ 8096.104160] [drm] Num pipes: 1
  6.  

Опитах се да намеря начин да правя същото от потребителското пространство, но стигнах до нова задънена улица. Мога единствено да го подам като параметър на ядрото при стартиране. Но това е безсмислено. Първо ядрото си го прави само. И второ това е еднократна операция, а на мен ми трябва да е нещо, което мога да изпълнявам всяка секунда през cron.

Засега намерих заобиколно решение. Намалявам яркостта на екрана до нула и  BIOS-a се съгласява да не ми гаси насилствено видеото. Така вече се работи нормално, но пък се напрягат очите. А аз де съм си недоскив, де нямам резервни очи.

И така, някой има ли някоя хитра идейка, някой хак под ръка? Защото аз се бламирах и нямам други ходове. 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Хм...
ето ти една статия https://wiki.archlinux.org/index.php/Display_Power_Management_Signaling#Prevent_screen_from_turning_off
и един форум http://askubuntu.com/questions/47311/how-do-i-disable-my-system-from-going-to-sleep

Знам, че си скаран с ингилизкия ама това е положението...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6209
    • Профил
Всъщност от Бяла карта може и да ти дадат кредитна и без да имаш работа в момента. На познат му дадоха. За мое учудване, щото имаше не добра кредитна история
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Чак скаран, няма как да бъда. Който се занимава с компютри, трудно може да го избегне и да не го ползва. Не ми е матерен де, но се справям.

Решението, което бях измислил днес, се провали. Вдигна използването на професора и пак взе да гаси.

Иначе и аз разсъждавах по въпроса да изключа управлението на захранването, но то идва от ядрото и не съм убеден, че ще има ефект. Утре ще пробвам, че бавно става, а имам само едно зарядно.

Днес тръгнах пак да чопля стария проблем, защото ме сполетя поредното горене на USB-та. Тоя път три накуп и останах само с едно. А ми трябва едно за външния диск, защото твърдия диск ми е тридесетка и на практика не стига дори за Дебиан, камо ли мой неща. Така вече не мога да закачвам влашки, включително тази, която ми подари ДДангуин за мобилната връзка, не мога да закачвам зарядно за телефона, не мога нищо.

На тоя лаптоп по-доброто му е, че е с по-бърза памет (DDR2), но пък екранчето е малко (12 инча), процесорчето му е 1,2 (онзи е с 2,1 от същото семейство), на посочващото лостче му работи само лявото копче и още един куп други проблеми. Онзи е по-тежък и обемен, но по-малко изстрадал, защото почти не съм го ползвал, все се явяват хардуерни проблеми. Този съвсем ще стане скоро неизползваем и заради неназованите проблеми.

Утре ще се занимая с ACPI и ако има ефект, ще пиша, но не съм убеден.

п..п. Реално аз искам обратното. Не да кажа на компютъра да не прави нещо, защото на BIOS-a нищо не мога да кажа. Искам да се надцаквам с него. На всеки код изпълнен от него да изпращам обратен. Трябва да е възможно, защото ядрото го прави. Въпроса е потребителя дали може и как. Затова се насочих към sys, защото заедно с proc са изнесени псевдо файлови системи, за разговори с ядрото.

п.п.п. 4096 преди около две години ми се обадиха да ми предложат бяла карта. В момента, когато споменах, че съм безработен, момичето си глътна езика и ми затвори. Никога не съм имал забавяния по кредити и нямам неизплатени такива. Следам строга финансова дисциплина.
« Последна редакция: Nov 02, 2016, 19:28 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Всъщност от Бяла карта може и да ти дадат кредитна и без да имаш работа в момента. На познат му дадоха. За мое учудване, щото имаше не добра кредитна история
Това как да го разбирам? Т.е. ко' речИ?
Активен

lastcyrol

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
За да пазаруваш от eBay, не е задължително да има кредитна карта. И с дебитна става. Вече какви са условията за издаване на дебитна карта,  не знам. Но пък си мисля, че все ще се намери някой приятел със PayPal, дето да ти услужи и да поръча една батерия от своята сметка, пък ти да му дадеш парите на ръка.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Благодаря Лест.  ;D Явно няма да го бъде. В моя град дори да има такива, не ги познавам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Благодаря Лест.  ;D Явно няма да го бъде. В моя град дори да има такива, не ги познавам.
Как да няма - има бе. Аз съм от твоя град (виртуално местообитаване)
Ти само намери отнякъде доставка и плащане през PayPal - от по-налбизо че инак цената на доставката ти става по-голяма от самия продукт.

Пък за парите не се притеснявай - наближава мисля времето на оня (само)обучителен сайт пак да се събрат пари за домуване - може там да ги дадеш.

П.П. С кредитна или дебитна карта мисля само таксите (издаване, обслужване, месечна/годишна) ще му струват повече отколкото една такава батерия - последно като гледах цени беше между $10-$20
« Последна редакция: Nov 11, 2016, 20:29 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да март месец пак трябва да се плаща. Последния път преди две години го платих сам (вече бях безработен от половин година). Защото в модераторската секция, единия човек каза, че това със събирането била просешка работа. Но пък успяхме да минем на по-тънък план (160 лв. на година), защото те качиха видеата в тубата. Онези спестявания още не са ми  свършили и ще имам и за тези две години (или пък три, ако се договоря с хората за повече, ако можех направо за десет). Държа ги за зор заман. А живеем от заплатата на жената и детските. Оправяме се криво-ляво. Всеки трябва да оцелява. Тя добре, че жена ми не знае за тия пари и за какво ги харча, че ще полудее.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear