Автор Тема: Петстотната тема за религии и др. неща  (Прочетена 19313 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #45 -: Nov 20, 2019, 02:13 »
Има различни думички за църква, религия и вяра, защото са различни неща. Защо оставам с впечатлението, че ги сливате в едно...
Защото са неразривно свързани. Да вземем вярата. В какво? Чисто географски, по нашите земи се е наложила като сфера на влияние православната църква. Тя е вкарала в определени релси вярванията на хората. Да вярваш в локалният бог, означава и да приемаш църквата и религията, която тя пропагандира.
Ако държиш да отделиш тези три понятия, то трябва да ги дефинираш разделно. Пробвай. Можеш ли да обясниш вярата си, без църковната култура? Опитай се да избягаш от религиозните притчи от дебелите книги. В какво вярваш?
Аз например вярвам в технологиите, вярвам, че има и други цивилизации в космоса, вярвам, че Линукс е по-добрата операционна система, вярвам и че населението на Земята е твърде много, вярвам, че социализма е по-голямото зло и от фашизма -   къде тука е "свързаната" религия с вярата не става много ясно (по милиционерската "логика" сигурно).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #46 -: Nov 20, 2019, 08:12 »
Ето и моите 5 ст. и... да се изхода и аз по темата -ако може

Първо, забелязвам че доста хора не правят разлика или направо бъркат атеизма и атеистите с агностиците. Докато едните не са против религията, но просто не вярват в нея, но и не се опитват да прилъжат вярващите и да тръгнат да ги отказват от тяхната религия... докато при другите не е точно така, там са малко по нахални, гледат да те откажат от собствената ти вяра и религия и да те прилъжат в техния лагер (малко като евреите, докато не ти резнат оная работи, за тях си неверник и това си е)

А как става така че накрая все атеистите го отнасят? А те са най безобидните, просто не вярват и това е, нито се опитват да откажат вярващите, нито са тръгнали да ги правят атеисти, за разлика от всички останали, вкл. и религиозните вярващи.. и там кой когото излъже.. спомням си случаи само от преди век два напр. за да се оженят и единият обърнал резбата а-а-а така де вярата и единият от младоженците станал евреин или мюсли и т.н.

Второ, що па все извънземния е мъжки а женската човешка? Според мен по правилно ще да е обратно, женската да е извънземна а пича да е човек, Ем он (особено пък ако е и на повече ракии) няма да разбере какво точно е опраскал, Ем они на космическата станция по лесно ще си го крият и израждат, щото па й то не вярвам да мине хептен без усложнения, хем и хората няма да разберат предварително и няма да им се налага да измислят после непорочни зачатия и пр. Което не се знае дали са го измислили щото никой не им го е обяснил или е защото некой им го е обяснил ама те не са го разбрали.

Трето, за финал, по въпроса с религиите препоръчвам да се изгледа Роуан Аткинсън
Класика в жанра
https://m.youtube.com/watch?v=3jzHke83iWM

П.П.  А крокодилите са повече зелени отколкото дълги, защото са зелени на длъж и на шир ама са дълги само на длъж но  ;D
« Последна редакция: Nov 20, 2019, 08:42 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #47 -: Nov 20, 2019, 08:48 »
Има войнстващи и от двете страни. Войнстващите вярващи по принцип се наричат фундаменталисти. Тях никой не ги харесва включително другите вярващи. Нещо повече. Само предполагам, но според мен доста голям процент смятаме, че не са истински вярващи.

Има и войнстващи невярващи. Такива има в последните векове. Тяхната поява е логична. Това е реваншизъм. Споменаха се в темата инквизиция, кръстоносци и всякакви такива. Те са съсипали живота на много народ.

Иска ми се да вярвам, че обществото израства и тези войнсващите и от двете страни лека-полека ще изчезнат. Да си съществуваме в мирно съжителство и всеки да си живее живота, както сметне за добре.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #48 -: Nov 20, 2019, 08:59 »
Аз например вярвам в технологиите, вярвам, че има и други цивилизации в космоса, вярвам, че Линукс е по-добрата операционна система, вярвам и че населението на Земята е твърде много, вярвам, че социализма е по-голямото зло и от фашизма -   къде тука е "свързаната" религия с вярата не става много ясно (по милиционерската "логика" сигурно).
Разбира се, това не са вярвания. Това са субективни мнения. Имаш мнение за технологиите базирано на опита си с тях. Смяташ, че има други в космоса. Чисто статистически е напълно възможно. Мнението ти,  което сам си изградил, не е спуснато свише от горящ храст. За населението също и т.н.
Вярата в полтаргайсти и вярата в собствените си сили са две коренно различни неща. Поне аз така ги виждам.

go_fire всъщност доста правилно ме поправя, че повечето вярващи, всъщност доста бягат от каноните на църквата. Но това е напълно нормално. Църквата отдавна няма никакво значение и е абдикирала от позициите си на образователна институция и носител на морал. Което всъщност не е задължително лошо.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #49 -: Nov 20, 2019, 09:08 »
Нито Христос, нито Мохамед, нито Буда, нито който се сетиш, не се е молил в църква. Не виждам аз защо трябва да го правя. Този „интерфейс“ е ненужен и вреден.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #50 -: Nov 20, 2019, 09:19 »
Има различни думички за църква, религия и вяра, защото са различни неща. Защо оставам с впечатлението, че ги сливате в едно...
Щото са следствие едно от друго. В обратен ред на написания от теб.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #51 -: Nov 20, 2019, 09:23 »
Има различни думички за църква, религия и вяра, защото са различни неща. Защо оставам с впечатлението, че ги сливате в едно...
Защото са неразривно свързани. Да вземем вярата. В какво? Чисто географски, по нашите земи се е наложила като сфера на влияние православната църква. Тя е вкарала в определени релси вярванията на хората. Да вярваш в локалният бог, означава и да приемаш църквата и религията, която тя пропагандира.
Ако държиш да отделиш тези три понятия, то трябва да ги дефинираш разделно. Пробвай. Можеш ли да обясниш вярата си, без църковната култура? Опитай се да избягаш от религиозните притчи от дебелите книги. В какво вярваш?
Аз например вярвам в технологиите, вярвам, че има и други цивилизации в космоса, вярвам, че Линукс е по-добрата операционна система, вярвам и че населението на Земята е твърде много, вярвам, че социализма е по-голямото зло и от фашизма -   къде тука е "свързаната" религия с вярата не става много ясно (по милиционерската "логика" сигурно).
Мне, не вярваш в тези неща. Имаш нагледни примери за това че са истина.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #52 -: Nov 20, 2019, 09:24 »
В този, обратен ред следващото следствие е атеизъм. Защо предното трябва да е отговорно за следващото? Каквото е свършило следващото, го е свършило то, а не предното.

п.п. Ами нямаш. ГНУ/Линукс има под един процент от пазара, М$ Windows има над 90, коя е по-добра? А за комунизъм и фашизъм нещата просто са неизмерими. И не разбирам защо трябва да меря, кое от двете е по-лошо. И двете са неприемливи.
« Последна редакция: Nov 20, 2019, 09:27 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #53 -: Nov 20, 2019, 09:28 »
Ето и моите 5 ст. и... да се изхода и аз по темата -ако може

Първо, забелязвам че доста хора не правят разлика или направо бъркат атеизма и атеистите с агностиците. ...
За разлика от тях ти правиш разлика, но си нямаш и ни най-малка идея каква е тя. Теизма-атеизма и гностицизма-агностицизма са два тангенциални спектъра на философията. Първия се занимава с това дали индивида вярва или не вярва, а втория с това дали е възможно познанието за по-висши сили.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #54 -: Nov 20, 2019, 09:32 »
В този, обратен ред следващото следствие е атеизъм. Защо предното трябва да е отговорно за следващото? Каквото е свършило следващото, го е свършило то, а не предното.

п.п. Ами нямаш. ГНУ/Линукс има под един процент от пазара, М$ Windows има над 90, коя е по-добра? А за комунизъм и фашизъм нещата просто са неизмерими. И не разбирам защо трябва да меря, кое от двете е по-лошо. И двете са неприемливи.
Не смятам чет ти си човека който ще ми каже с каква операционна система ми е по-лесно да си свърша работата. Нито ще ме убедиш че проблеми съществуващи от 10 на едната операционна система с които се борят потребителите ѝ са по-маловажни от процента потребители.
« Последна редакция: Nov 20, 2019, 09:34 от Yasen6275 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #55 -: Nov 20, 2019, 09:40 »
О-о-о-о-о нищо такова не съм казал. За Христос всички хора са чада Божии. Забележи, че това включва фарисейте (поповете), които го осъждат и мъчителите Му на кръста. Не виждам аз защо да деля хората. Дори Хитлер е имал добри черти.

Просто оспорвах мнението ти (май и Стелт каза нещо такова), че убежденията на Джет не са построени върху вяра, а върху факти. Факт е, че прозорците от Редмънт са не просто доминираща ОС за работен плот, а е почти невъзможно да видиш компютър без него. Този факт прави ли го по-добра ОС? Ако се осланяхме само на факти, щяхме да сме роботи, а не мислещи същества.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #56 -: Nov 20, 2019, 11:23 »
За фактите също можем да разпънем локуми. Аз се стремях да не използвам тази дума. Защото дори и обосновано обективно мнение, не винаги може да се приравни на факт.
« Последна редакция: Nov 20, 2019, 11:24 от stealth01 »
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #57 -: Nov 20, 2019, 13:26 »
..Факт е, че прозорците от Редмънт са не просто доминираща ОС за работен плот, а е почти невъзможно да видиш компютър без него...
Ти утепа ябълките. Глобалният им дял е около 15% или 3 от всеки 20 компютъра.

И това не е факт а статистика. Статистиката е полезно средство, стига да знаеш как и за какво да го ползваш. Имаше един период в историята по време на който IE беше масовия браузър. Предполагам че не твърдиш че това е бил най-великия браузър и само световната конспирация е причината за това  микромеките да предлагат вариация на хром.

С възрастта все повече се убеждавам, че трябва да правя ако не обратното на това което прави масата, то поне нещо тотално различно.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #58 -: Nov 20, 2019, 13:34 »
С възрастта все повече се убеждавам, че трябва да правя ако не обратното на това което прави масата, то поне нещо тотално различно.
[_]3

Впрочем, откъде я гледаш тази статистика?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #59 -: Nov 20, 2019, 13:35 »
Еми то всеки си решава за себе си, как да постъпва.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.