Автор Тема: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта  (Прочетена 3204 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
//извън темата: Който не е публикувал новини не знае, че 1) публикуването може да се забави (24 часа за предишната, която публикувах. Не че е фатално, но в някои случаи това вече няма да е новина) и 2) ужасно трудно е форматирането! Поне за мен. И отнема МНОГО време. Освен това, ако аз сега напиша коментар към новина отпреди месец например, надали някой ще разбере за това, съответно - никой няма да го прочете. Затова публикувам тази тема и вероятно в следващ момент просто ще заменя текста тук с препратка към новината. Коментарите тук, обаче, ще може лесно да бъдат следени.

//по темата:

Днес, 30-ти декември, в Делфинариума във Варна, след дълга и старателна подготовка успешно бяха проведени първите експерименти с турникет (turnstile), управляван с A20-OLinuXino-MICRO. Системата изглеждаше така :) :
В началото на Новата година ще се проведат по-продължителни тестове и с реална работа с клиенти на Делфинариума. Ако и тези тестове са успешни, ще се пристъпи към преработката на всичките осем устройства. Предимство на тази система е намалената зависимост на турникетите от един управляващ компютър. Сега това критично място ще е сървърът бази данни, в който няма нищо, което да го прави нестандартен или незаменим, или пък неподдаващ се на резервиране. Друго предимство е възможността за мобилност - такава пропускателна система в други приложения може да се монтира временно с автономно захранване и безжична връзка към мрежата на вход към площад, стадион или друго съоръжение.
Системата работи с билети с баркодове. Освен баркод четец, към Olinuxino-то се свързват конструирани специално за целта датчици, монтирани в турникета, които следят състоянието и завъртането му. Специално написаната за целта програма проверява валидността на прочетения баркод в база данни и евентуално отключва турникета, след което следи завъртането и очаква заключването му.
Досегашната система беше базирана на работа с RFID карти за многократна употреба, което не се оказа добър вариант. Освен това, системата блокираше, вероятно заради големия брой едновременно случващи се прочитания на карти.
Офертите от фирми за системи с баркод четци предлагаха решения с употребата на RS-485 и конвертори към RS-232, с един управляващ компютър и евентуално втори за сървър бази данни.

Това не е първото OLinuXino, заработило във Варненския Делфинариум. Вече повече от година чрез A20-OLinuXino-MICRO на 40" дисплей се показват рекламни клипчета и такива, представящи атракцията "Плуване с делфин" и предварително записани подводни кадри от басейна на Делфинариума. По-наблюдателните клиенти сигурно са забелязали появяващия се за секунда между клиповете Debian-ски десктоп.

За да заработи настоящата система за управление на турникет съществена помощ ми оказаха колеги от форума на "Линукс за българи", за което сърдечно им благодаря!

Валентин Ласков
30.12.2014 г.
« Последна редакция: Jan 28, 2015, 11:28 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8824
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта
« Отговор #1 -: Dec 31, 2014, 11:46 »
Жената ме попита туко що, пак ли счупени работи гледаш (преди години имах тапет с отворен Г3 и тя ме обвини, че било счупен компютър), отговорих, че дори аз не знам какво е това. Снощи чета, нищо не разбирам. Днес чета, пак. А да, не позна. Новината ти се появи само няколко часа след темата във форума, което си е някакъв местен рекорд. Как да е, няма да обсъждам поредно тукашните глупости.

Та да се върна. Чета аз, чета и се чудя. Нали съм си от село, не знам, какво е това турникет. Все ми е върти едно дето ти го слагат да ти обездвижат врата по някакви там медицински причини. Виждал съм го на филми. Ама това много не ми мяза на него, пък и делфинариум ⇒ медицина, не се връзва най-много, без разбира се да отчитаме ветеринарната.

Така като го гледам до някъде ми напомня на тия оградки в софийското метро, дето си буташ билетчето. Почва да има логика, след като говориш за шрих-кодировки. Но нали не съм ходил на делфинариума едно двадесет и пет години, та не знам там има ли такива оградки. Ама пък и бройката осем ми се вижда бая. Да има осем входа? Помня един.

Друго дето ми идва на идея е да някаква противопожарна истема, като гледам тая сирена отгоре (ако изобщо това е сирена). Викам си обаче, каква противопожарна система?! При цялата тая влага трябва да имаш напалм да запалиш нещо. Пък и риташ помпата в басейна и след минута си го угасил. Това е последното място дето му трябват противопожарни изисквания. 

Та така седя и си се мая от снощи. Снощи викам барем бирицата ми е много, та не попитах. Но и днес след кафето не са ми повече идеите.

п.п. Като знам какви думи изприказвах преди няколко месеца за въпросното съоръжение, ми иде да потъна в земята. То било модерна работа, аз живея в някакъв смутен спомен от тъмни времена.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта
« Отговор #2 -: Dec 31, 2014, 12:02 »
И на мен ми направи лошо впечатление думата "турникет" - очевидно не съм единствен. Като няма термин на български, то се превежда 1:1 терминът на английски и то звуково. Това е идиотска практика. И поне това да беше дума от областта на информационните технологии, че там английският е нещо като официален език.
Нещо повече тази дума и на английски си няма термин. Просто са слепили думите "turn" и "stile". И като ги преведем по отделно, то най-подходящите преводи за думите са turn = завърта и stile = прелез, т. е. съоръжението трябва да се нарече "завъртопрелез". Аз обаче си мисля за термин от вида "хораброец", който не е точен, но пък е по-кратък.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8824
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта
« Отговор #3 -: Dec 31, 2014, 12:08 »
Демек съм прав във второто си предположение?

Със сигурност не го е измислил Ласков, просто го ползва. Но аз не знам какво е, благодаря за разяснението. Определено нямаше да се сетя сам, че това е съставна дума.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта
« Отговор #4 -: Dec 31, 2014, 15:46 »
И на мен ми направи лошо впечатление думата "турникет" - очевидно не съм единствен. Като няма термин на български, то се превежда 1:1 терминът на английски и то звуково. Това е идиотска практика. И поне това да беше дума от областта на информационните технологии, че там английският е нещо като официален език.
Нещо повече тази дума и на английски си няма термин. Просто са слепили думите "turn" и "stile". И като ги преведем по отделно, то най-подходящите преводи за думите са turn = завърта и stile = прелез, т. е. съоръжението трябва да се нарече "завъртопрелез". Аз обаче си мисля за термин от вида "хораброец", който не е точен, но пък е по-кратък.

А може да опитате и с думата „бариера“ -- все пак е малко по-разпознаваема от останалите предложения по-горе.

Иначе поздравления за Ласков за добре свършената работа.
Активен

the lamer's team honourable member

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта
« Отговор #5 -: Dec 31, 2014, 16:39 »
може и рогатка
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта
« Отговор #6 -: Dec 31, 2014, 17:23 »
... какво е това турникет. Все ми е върти едно дето ти го слагат да ти обездвижат врата по някакви там медицински причини.
Офф, go-fire, отново ме разочароваш! Бях подготвен за нещо подобно от твоя страна, като напр. "Защо си използвал сив захранващ кабел, а не черен", а ти ... И на всичкото отгоре не знаеш за какво се ползва турникет в медицината! Запомни!: Поставя се на крайник! (ръка, крак) и с въртене се пристяга с цел спиране на силно кръвотечение и НИКОГА! не се поставя на врат! След като се постави, се поставя бележка, на която написваш в колко часа е поставен и на всеки два часа трябва да се разхлабва и отново да се стяга. Иначе човекът ще загуби крайника си.

В интерес на истината, благодарение на jet узнах английския термин. А защо на български са решили да го кръстят така - е има някаква логика: служи да спира и се върти. Ако искаш, питай производителя "Бараж" Ст. Загора за подробности.

... като гледам тая сирена отгоре (ако изобщо това е сирена).
Не е сирена, а е баркод четец.

... тапет с отворен Г3...
Щях да те питам какво е това "отворен Г3", ама ще се въздържа.

BTW, имам един приятел-линуксар, който не ще да пише и да участва във форуми, а аз отвреме-навреме му "пробутвам" по нещо от тук, за да го накарам да се включи. С развитието на тази тема той ще има един коз в повече против форумите.
« Последна редакция: Dec 31, 2014, 17:25 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8824
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта
« Отговор #7 -: Dec 31, 2014, 20:32 »
Аз започнах, че съм прост и не знам. Предупредих си. Г3 естествено, че е това:

http://people.inf.elte.hu/baztaai/buatabi/g3open_big.jpg

п.п. Не помня дали точно това е картинката, но подобна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта
« Отговор #8 -: Feb 01, 2015, 00:21 »
Някой знае ли по-нови имиджи за Olixino, аз имам един с Дебиан wheezy?
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8824
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта
« Отговор #9 -: Feb 01, 2015, 00:40 »
Много малко вероятно от самите тях да има. Варианта да го имаш е да си го направиш. Хората са направили инструкции стъпка по стъпка в дневника си. Лесно е. Но задължително ти трябва разбуболечващ кабел.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: OLinuXino базиран turnstile - новина в сайта
« Отговор #10 -: Feb 01, 2015, 08:33 »
Някой знае ли по-нови имиджи за Olixino, аз имам един с Дебиан wheezy?
Не съм гледал на сайта им, но това, което ми идва наум и може да помогне е
1. След като имаш работещо вече Olinuxino с Debian, можеш да го обновяваш по стандартния за Дебиан начин.
2. Можеш да монтираш образа на друг компютър с Линукс напр. по този начин. Можеш и да го променяш ако решиш.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Sairos

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 77
  • Distribution: GNU Linux
  • Window Manager: Console
    • Профил
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Olinuxino с Арч = Die Hard
Хардуерни и софтуерни проблеми
runtime 8 3165 Последна публикация May 22, 2013, 09:32
от runtime
A20-OLinuXino-LIME
Хардуерни и софтуерни проблеми
jet 12 4311 Последна публикация Oct 12, 2014, 22:32
от laskov
Olinuxino А20 и проблем с FS
Хардуерни и софтуерни проблеми
runtime 2 1805 Последна публикация Oct 31, 2014, 16:37
от runtime