Автор Тема: Добър конзолен текстов редактор  (Прочетена 5913 пъти)

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Здравейте,

Интересуваме съществува ли добър конзолен текстов рекдактор (изключваме VI) които да предлага :
 --syntax highlighter
 --bracket matching
 --Autocomplete

Общо взето да има тези и други подобни благинки които предлагат останалите графични редактори.Nano ми харесва за редактиране на някакви файлове но на мен целта ми е да го използвам като IDE а nano неможе да ми предложи подобно нещо.

Поздрави
« Последна редакция: Apr 03, 2015, 10:52 от console »
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #1 -: Apr 03, 2015, 10:57 »
Щом изключваме Vi, тогава Vim :P Щом искаш мощен редактор е странно да изключваш баш този. Ако ти е труден, разучи го и ще олеснее :)

MCEdit има описаните от теб функции и е по-простичък. Част е от MC (Midnight Commander).
Emacs е мощен редактор и има конзолна версия.
« Последна редакция: Apr 03, 2015, 11:02 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #2 -: Apr 03, 2015, 11:54 »
Не разбирам, защо изключваш точно vi. Нали искаш мощен редактор. С vi-vim се работи доста бързо. Като го понаучиш. Можеш emacs да пробваш. Какво значи мощен редактор за теб? Редакторите правят едно и също. Колко мощен да е. Да повдигне сто и двадесет от лежанка?  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #3 -: Apr 03, 2015, 22:06 »
Ето по-добро - vim и 2 монитора :D
Активен

ivoarch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: stotinkaOS
  • Window Manager: GNOME, Ratpoison
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #4 -: Apr 03, 2015, 23:55 »
Какво ще кажеш за Emacs?
Операционна система дегизирана като текстов редактор, вървяща на всякакво "желязо" GNU/Linux, BSD-та, Winblows, Solaris, Plan 9…

Други, както споменаха:

vi/vim
ed - макар, че не знам ще може ли да се ползва за IDE.
mg - подобен на emacs, но на дали за IDE
...

Общо взето май ако толкоз държиш да е конзолен, нямаш голям избор - освен да съживиш една 100 годишна война - Emacs или Vi/Vim

Ти избирай :D
Активен

Head Banger..

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #5 -: Apr 04, 2015, 08:41 »
Благодаря ви за отговорите ще се опитам да дам малко повече яснота защо изключвам Vi или Vim или като цяло останалите редактори които изброихте. Някои от тях ги пробвах вчера като Emacs.

Причината е мн проста..Аз съм Web Developer и в последните години прескачах от един графичен редактор на друг. Дори по едно време работех с някакви IDE-та написани на JAVA което и до ден днешен се чуда как съм ги ползвал.Доста дълго време използвах gedit 2.x и си работеше прекрасно преди да направат версия 3 и тотално и да забършат плугините които използвах за php най-вече.Голяма тъпотия беше защото специално за php направиха gphpedit което тотално не ми харесва поради ред причини.Дори по едно време си мислех да взема да отделя малко време и  да напиша плугините които ми трябват за gedit 3x. Но уви неразполагам с такова време.От 2 години ползвам Geany и си работи мн добре.Харесва ми върши работа, бързо е.

Просто искам да използвам същите shortcuts които използвам в графичните редактори да ги използвам и в конзолния. Общо взето това е цялата работа.

Ако има начин по-горе изброените програми да ги настроя да се използват по същия начин би било много хубаво.Просто неискам да разучавам нови комбинации за запазване на фаил и т.н. до болка са ви познати няма нужда да ги изброявам.Неискам да променям навици изградени от сумати години. Това е.

Ако някои си задава въпроса защо искаш да ползваш конзолен редактор а не графичен. Отговора е просто ми харесва да работя с конзолата.Аз повечето неща които мога да ги свърша с графичните редактори като да търся в файлове и т.н не го правя с тях а го права през конзолата просто защото ми харесва повече. Това е.

Поздрави  [_]3

Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #6 -: Apr 04, 2015, 08:43 »
Що да е война? Който каквото му харесва - това си ползва....

Преди години ползвах mcedit и като поради някаква причина отворех vi - гледах като застрелян. Не знаех даже как да изляза :) . Позволих си да седна и да го разгледам по-подробно и сега това е единствения конзолен редактор, който ползвам. Т.е. ползвам vim, но то е пак vi.
emacs не съм виждал, но мисля, да взема да пусна и да видя що за чудо е :)

edit:
console, видях, че сме писали заедно... Ти какво очакваш от твоя текстов редактор? Питам, защото си мисля, че нещо не си съвсем наясно що е то IDE. Да вземем например vim - има ужасно много опции за настройка, включително и създаване и предефиниране на клавишни комбинации. Просто трябва да отделиш малко време и да си го настроиш. Включително и autocomplete. Обаче никога не можеш да го накараш да ти дебъгва кода. А това е една от основните функционалности на IDE.
На тема PHP - аз ползвам NetBeans и съм изключително доволен. Има всичко, което ми трябва, включително и предефиниране на клавишните комбинации :) :) :)
 
« Последна редакция: Apr 04, 2015, 08:52 от BRADATA »
Активен

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #7 -: Apr 04, 2015, 10:50 »
 За vim трябва да запомниш ~15 commands. Иначе за shortcuts разбира се че може да си добавиш. Има много plugins за vim. Ето ти и примерно "нормален" autocomplete, който работи с TAB. Това го слагаш в vimrc

Код:
function! Tab_Or_Complete() " Autocomplete works with TAB when inserting a word
  if col('.')>1 && strpart( getline('.'), col('.')-2, 3 ) =~ '^\w'
    return "\<C-N>"
  else
    return "\<Tab>"
  endif
endfunction

:inoremap <Tab> <C-R>=Tab_Or_Complete()<CR>
"set dict=/usr/share/dict/words " path to custom dictionary
set complete=.,k            " Autocomplete search in current  only AND dictionary( Ctrl+N ) in current file
Активен

ivoarch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: stotinkaOS
  • Window Manager: GNOME, Ratpoison
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #8 -: Apr 04, 2015, 17:15 »
Що да е война? Който каквото му харесва - това си ползва....

офтопик
Може би от тука ще ви стане по ясно защо казвам война => http://en.wikipedia.org/wiki/Editor_war  :)
/офтопик

За автора на темата, и PHP + Emacs - http://truongtx.me/2014/07/22/setup-php-development-environment-in-emacs/
Активен

Head Banger..

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #9 -: Apr 04, 2015, 19:40 »
Що да е война? Който каквото му харесва - това си ползва....

офтопик
Може би от тука ще ви стане по ясно защо казвам война => http://en.wikipedia.org/wiki/Editor_war  :)
/офтопик

За автора на темата, и PHP + Emacs - http://truongtx.me/2014/07/22/setup-php-development-environment-in-emacs/
Офтопик
това, че разни хора изпадат в крайности е нещо, което не случва с мен и не ме касае. Ако ми трябва мотика - ще си взема мотика. Ако искам багер - ще ползвам багер. Такива ATI vs NVIDIA, AMD vs INTEL, EMACS vs VIM са само губене на време и мерене на пишки.
/офтопик

Благодаря за линка :)
Активен

ivoarch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: stotinkaOS
  • Window Manager: GNOME, Ratpoison
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #10 -: Apr 04, 2015, 19:51 »
Що да е война? Който каквото му харесва - това си ползва....

офтопик
Може би от тука ще ви стане по ясно защо казвам война => http://en.wikipedia.org/wiki/Editor_war  :)
/офтопик

За автора на темата, и PHP + Emacs - http://truongtx.me/2014/07/22/setup-php-development-environment-in-emacs/
Офтопик
това, че разни хора изпадат в крайности е нещо, което не случва с мен и не ме касае. Ако ми трябва мотика - ще си взема мотика. Ако искам багер - ще ползвам багер. Такива ATI vs NVIDIA, AMD vs INTEL, EMACS vs VIM са само губене на време и мерене на пишки.
/офтопик

Благодаря за линка :)

Е хубаво, и мене не ме касае :D, просто ви казах защо споменах война.  То е ясно , че всеки сам решава какво е най добре за него.  Всичко дрго е губене на време.

За линка, няма защо :)
Активен

Head Banger..

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #11 -: Apr 05, 2015, 07:58 »
Благодаря и аз за линка ще се пробвам да настроя Emacs  [_]3

@BRADATA

И аз ползвах по едно време Netbeans но е ужасно бавно в сравнение с Geany примерно просто защото е писано на JAVA а както знаем https://www.youtube.com/watch?v=Aa55RKWZxxI
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #12 -: Apr 05, 2015, 08:37 »
На i7 не е бавно  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #13 -: Apr 05, 2015, 08:44 »
На i7 не е бавно  ;D
Абсолютно съм съгласен. Също така на Core2. Единия ми лаптоп е i7 другия - Core2. И на двата нямам проблеми.
Активен

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Добър конзолен текстов редактор
« Отговор #14 -: Apr 05, 2015, 08:58 »
Абсолютно съм съгласен. Също така на Core2. Единия ми лаптоп е i7 другия - Core2. И на двата нямам проблеми.

Имаш проблем ползваш Java  :o но това е просто закачка за неделя сутрин не го взимай на сериозно ;)
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”