Автор Тема: Slackware - проблем с Wifi след инсталацията и инсталиране на GRUB  (Прочетена 8558 пъти)

kumalisa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Инсталирах си Slackware 14.2. По време на инсталацията не съм създавал LILO. Не се появи запитване за създаване на GRUB. На лаптопа си имам инсталирани Windows 10 64 bit и Xubuntu 19.04. След инсталацията на Slackware създадох GRUB след стартиране на Xubuntu и от тук влизам в Slackware. До тук добре. Но:
1. При стартирането от GRUB на Xubuntu всичко става много бавно. Спира на някакви си 1мин и 30 сек, започва да търси, по всяка вероятност дяловете и трябва да чакам, което не е било до момента, а е след инсталирането на Slackware.
2.След стартирането на Slackware, на горната лента се появяда иконката на интернета и толкова. При опит за редактиране на връзката с интернет се появяват необходимите подменюта, но те не са активни. Не може нищо да се пише по тях, за да си конфигурирам интернета - за жалост. Явно нещо съм объркал при инсталацията. Мога да преинсталирам Slackware, но не зная къде съм допуснал грешка. По време на инсталацията, в менюто за Интернет, системата ме питаше за имена, но аз оставих това празно, защото не зная какви имена да изпиша.
При инсталирането на Slackware избрах за шел XFCE, ако това има значение.
Ако ме посъветвате в тази ситуация да преинсталирам Xubuntu, за да оправя проблем №1, ще го направя.
Моля за помощ, как да оправя тези два проблема.
Искам да допълня, че когато при инсталирането на Slackware инсталирам LILO, след стартирането на LILO е отразено само Slackware. Дори Windows го няма.
« Последна редакция: Apr 02, 2019, 17:58 от kumalisa »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Xfce не е командна обвивка! В Гном имат друго предвид. Тук си е чист работен плот.

През последните 15 години не съм работил със Слак, но имам предположение. Не е зареден bios-a на платката. Пакета трябва да се казва нещо като firmware-nonfree-atheros например. Не си казал, какъв ти е модела. Може да е Intel, Broadcom, нещо трето.

Ще почакаме да се появи Лунар, за да каже.

Според мен и забавянето при запускане на системата ти е от това. Няма да забравя, когато в Дебиан вкараха nm и беше същото чудо. Онова, още не е стартирана системата, вече прави заявки наоколо. Ега ти шпионския боклук.

п.п. Това:

https://wiki.debian.org/WiFi/HowToUse

Е на Дебиан, ама понеже тази система ми е под ръка. Обясненията са достатъчно универсални да се ползват и на други места. Според мен добре са се справили да разяснят за начинаещи.
« Последна редакция: Apr 02, 2019, 11:08 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kumalisa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Лаптопа е - Acer Aspire E 15 (ES-511-C8WW). Intel Celeron N2830 (up to 2.41cGHz).
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Инсталирай си един Slackel или Salix (за предпочитане първото) Слакел използва репотата на оригинала/14.2 + репотата на Саликс + някои свои.
Това за проблема със Slackware, за другия проблем ако можеш виж къде точно се бави (при стартиране на какво, гледай конзолата ако се виждат съобщенията там).
Друго виж в логовете за грешки и уорнинги.

Имам един Slackel от месец, два - работи като пушка, лек и удобен е - нямам забележки !
За пакети които ги няма в репотата/slapt-get има много пакети в SlackBuilds.org.

PS: инсталира си и работи с GRUB  ;)
« Последна редакция: Apr 02, 2019, 11:50 от ray »
Активен

kumalisa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Ray, ще пробвам преложението ти. Проблема с Wifi го оправих. При инсталацията не зададох имена на hostname и domane name. Помислих, че системата сама ще отреагира, както е при другите линукс дистрибуции. Но, като си помисля, че Slackware е създаден от американец и се обслужва от американец, няма какво да коментирам. Такива проблеми има и при Suse. Дори си мисля, че няма да е лошо да се създаде тема, но коментариите да са от български софтуеристи, в която да се коментират добрите и лоши страни на основните линукс дистрибуции. Като Debian, Ubuntu, Slackware, Suse и други.
Например, сега имам и друг проблем със Slackware 14.2. Когато при инсталацията поискам дяловете на моя лаптоп да се понтират като /dev/sad?, след инсталацията на Slackware, те не се появяват при стартиране на FileBrowser. При самата инсталация на Slackware системата ме попита как да се монтират останалите дялове. Като /dev/sdaX, или като /media/sdaX. И като си помисля, че съм един прост европеец, отново нямам какво да коментирам. Ще се справя, няма как това да не стане. А от форума ако има кой да помогне на мен дребното европейче, да помага.
На лаптопа си има следните дялове:
sda1 - Windows 10 64 bit
sda2 - Xubuntu 19.04 64 bit.
sda3 - Swap дял
sda5 - ext4 - Date
sda6 - ntfc - Date
sda7 - Slackware 14.2 54 bit.
« Последна редакция: Apr 02, 2019, 13:10 от kumalisa »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Когато си инсталирал гнусната десятка, тя също те е попитала за име на компютъра.

Патрик не е виновен за твоето невежество!

Това е политически въпрос, но държа да кажа още няколко думи. Американците има, за какво да бъдат критикувани. Половината, ако не и целия свят има основателни причини да ги мрази. Но е неприемливо да бъдат заклеймявани за това, че просто са американци.

Освен това, твоето обвинение е напълно безпочвено. Всички технологии в днешно време идват от САЩ. Изключенията се броят на пръсти. Линус не е изключение. Той е финландски швед, но живее и работи в САЩ. Фондацията, която му плаща заплатата, също е американска. Почти целия код в ядрото е платен от американски компании.

Патрик е много голямо светило в нашия свят и не даваме дума да се каже за него. Който иска да се пробва, първо трябва да покаже, че е по-голям от него. А той не е никак случаен.

=*=

Последното. Ние сме малка, никаква държавица с пет милиона население и два, два и половина навън. В тоя форум сме точно пет човека на кръст. Няма възможности, за да бъдат осъществени идеите ти. Харесва ти или не, трябва да четеш американски ресурси, в краен случай и руски вършат работа.

И последно. Тези които се занимават професионално с ГНУ/Линукс нямат време да висят по форуми. Те изкарват пари. Хората тук (и в другите форуми) сме своего рода ентусиасти. Повечето от нас са професионалисти в нещо, но сме тук, защото ГНУ/Линукс ни е страст отвъд професиите ни. Например с моята професия няма нищо общо. И все по-теоретично невъзможно става да има.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kumalisa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Ray, не мога да намеря от къде да сваля Slacker. Salix го открих и ще го видя какво представлява.
Активен

kumalisa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Go-fire, съгласен съм с теб, че това, което написах и както го написах е политика. Но то всичко е политика. И това, в колко трябва да ставаш сутрин, да ходиш на работа и т.н. Но всичко, което определя политиката трябва да е насочено в полза на всички човешки същества на Земята. Но това е голяма тема. Колкото до форума и петтяхто човека в него, не съм съгласен. Аз седнах зад компютъра още от DOS6.2. За първи път си инсталирах Линук през 2000 година. И от тогава най-голяма помощ съм получил от Линук за българи. Не от другите линукс форуми. И това си е чистатаистина. Този форум, макар и от 5 човека ми помогна да проходя в Линукс и не съжалявам. Не току-така цяла Европа, държавна и общинска администрация и дори разузнавателните служби отдавна са на Линукс. На Ubuntu, не на Slackware. У нас е друго и добре зная това. Във форума съм отдавна с друго име. Смених няколко имена и все ги забравям. Добре зная какви са възможностите на нашия форум. Колкото до това, дали има големи софтуеристи, българи – има ги. Но не се чуват имената им. Преди години Бил Гейтс прибра от България 20 човека и ги назначи на много, ама много високо ниво, при себе си. Това не се знае, нали? Кои са – също? Така, че за големите имена – по спокойно. Вярно в НАСА много неща са на Slackware, но в Европа са на Ubuntu. Нима в Canonical са на по-ниско ниво от създателя на Slackware? И им благодаря за това, което създават за нас хората на Земята. Колкото до това, че всички технологии идват от САЩ, не съм съгласен. Просто имат повече пари и това е. Почти всички големи „техни“ професионалисти са от Европа. От Европа! Не са родени в САЩ. Но, както и да е.
Сега искам само една помощ. Какво да направя, че Slackware, да ми показва другите дялове на HDD. Само това. Ако не, няма да питам създателя на тази дистибуция. Прадварително – БЛАГОДАРЯ!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
А-ха, ти си Били. Не те познах веднага.

За проблема ти, ще почакаме Лунар, той някъде ранния следобед винаги влиза. Досега съм нямал чудо ядрото да не вижда дялове. Евентуално само за ntfs, ама и него го вижда само за четене, докато не се сложи 3g за бушона. Не знам, какво е това ядро. Половината код дето се вика е за файлови системи.

=*=

Убунту реално не е кой знае, колко голяма работа. Стъпва на Дебиан, като има допълнения за глупако-устойчивост. Което е хубаво. Досега нито една технология, която са измъдрили там, не е просъществувала. Май само Мир още крета, ама колко ще е, не е ясно. Ред Хат е наистина силен. Щом един Гългъл се предаде и каза, че ще затрие всичко свое. Като казахме Гългъл та се сетих за тяхната ОС. Тя все още ползва Upstart. Забавно е, твоя технология да е жива извън тебе. Ама това е от корпоративната инерция. Не могат толкова бързо да го разкарат.

Европа не е някаква помазана територия. Да тук „на квадратен метър“ има много техничари, но това е заради по-добрата образователна система. Не е далеч времето да ни издухат индийци и китайци. Нищо, че сега им се смеем.

Техничарите у нас масово не влизат по форумите, не защото ги е купил М$ или от чиста злоба да не помагат. Просто нямат време. Глада за кадри е голям и работодателите ги изтискват като лимони. За което си и плащат де. Иначе добри българи има не само в М$. Навсякъде има. И в ядрото Линукс има няколко.

„Повечето пари“ изобщо не са за подценяване. Седенето върху балата с пари е това, на което дължим невероятната скорост на развитие от последния половин век и повече. САЩ плащат, за да се случват нещата. Разбира се, прибират и бая подобаващи печалби от нещото.

И последно. Нашата администрация не е като да не слуша сравнително кадърни пичове. Най-високо и най-известен е Божидар, ама далеч не е само той. Просто нямаш много досег до държавата, че да разбереш, че почти нищо не можеш да направиш на хартия. Не знам дали, не казах „почти“ за благозвучие. Нищо не можеш. Технологиите са здраво вкопани в държавата ни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Ray, не мога да намеря от къде да сваля Slacker. Salix го открих и ще го видя какво представлява.

Не е Slacker а Slackel, ето линк към сайта им: http://www.slackel.gr/forum/about.htm
Графичната среда е OpenBox, на мен ми върши работа  ;)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
А-а-а ясно. Това gr изясни нещата. Значи било Елада. Е шовинисти са си, какво да ги правиш?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kumalisa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Go_fire, ще проверя кое е ядрото и ще го изпиша. Ще дам и състоянието на fstab в момента. И все пак, щом си гениален, не е възможно да допускаш такива грешки в работата си. Нали? За Европа имам предвид, че от тук излизат гениални учени. Работил съм с американски колеги и началници. Усвоили тяхната, американската университетска наука. Интересуват ги само парите и толкова, а не развитието на човешката наука. Но, прекратявам тази тема. Аз със Slackware-то на този велик специалист ще се справя и без помощ. Но, добре разбирам, какво значи да си велик учен. Учен замислен не само за себе си, защото това е истинския учен. Колкото до Ubuntu, не съм съгласен. Дори само поради това, че който професионалист да съм попитал, кой софтуер използва за сървъра си, отговора е - Ubuntu. Тази дистрибуция ми върши безпроблемно вече 10 години, добра работа. Но това е мое мнение - мнение на потребител. Искам да ти кажа, че съм изпробвал и пробвам от време на време всички неплатени останали дистрибуции на linux. Първо се отказах от Suse. 
Активен

lunarvalley

  • Гост
каква е тая идиотщина дето пак се е развихрила из форума?
Активен

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Например, сега имам и друг проблем със Slackware 14.2. Когато при инсталацията поискам дяловете на моя лаптоп да се понтират като /dev/sad?, след инсталацията на Slackware, те не се появяват при стартиране на FileBrowser. При самата инсталация на Slackware системата ме попита как да се монтират останалите дялове. Като /dev/sdaX, или като /media/sdaX. И като си помисля, че съм един прост европеец, отново нямам какво да коментирам. Ще се справя, няма как това да не стане. А от форума ако има кой да помогне на мен дребното европейче, да помага.

чрез fstab ли ги монтираш? Ако е така, дай да видим съдържанието му. Относно grub -- останах с впечатление, че става дума за grub на Ubuntu? Съжалявам, ползвам само и единствено LILO, така че тук не мога да помогна.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Но, като си помисля, че Slackware е създаден от американец и се обслужва от американец, няма какво да коментирам.
Патрик Волкердинг е изключително свестен, честен и скромен човек. Това, че е имаш някакви фобии от американците си е твой проблем.

Цитат
И като си помисля, че съм един прост европеец, отново нямам какво да коментирам. Ще се справя, няма как това да не стане. А от форума ако има кой да помогне на мен дребното европейче, да помага.
Хайде, иди се наплискай малко с вода, па седни да прочетеш пак тези си писания и си помисли как звучи.

Цитат
Не току-така цяла Европа, държавна и общинска администрация и дори разузнавателните служби отдавна са на Линукс.
Не съм останал с подобно впечатление за администрацията, а за тайните служби наистина не знам. Ти, явно знаеш.

Цитат
Вярно в НАСА много неща са на Slackware, но в Европа са на Ubuntu.
Това го има като забавен пример само. Не знам защо реши, че едва ли не цяла НАСА е на Слак.

Цитат
Нима в Canonical са на по-ниско ниво от създателя на Slackware?
разбира се че не. Каноникъл са многомилионна корпорация. Патрик си живее в Минесота и едвам свързва двата края в момента: https://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/donating-to-slackware-4175634729/#post5882751

Цитат
Ако не, няма да питам създателя на тази дистибуция.
Може да питаш във форума на LinuxQuestions, където участва и той и не рядко помага: https://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/
Ако зададеш въпроса си ясно, ще ти помогне общността.

Цитат
Работил съм с американски колеги и началници.
Поздравления.

Цитат
Но, добре разбирам, какво значи да си велик учен. Учен замислен не само за себе си, защото това е истинския учен.
Съдейки по тукашния форум, мнозинството участници са си изградили представи за науката и учените от филмите.
Активен