Автор Тема: Мога ли да декриптирам (decrypt) криптирани данни?  (Прочетена 4493 пъти)

Litess

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Проблема е, че едно време бях използвал една опция на windows XP, която ти криптираше файловете, като ключът остава във конкретният User акаунт. Този windows, заедно с този акаунт (отдавна изтрити) използвах преди няколко години за да криптирам част от личната колекция снимки и сега не мога да ги отворя, та искам да попитам има ли някаква програма, която да декриптира снимките, че да са използваеми отново?
Бос съм по съответната материя(криптиране, декриптиране и т.н.), но ми споменаха, че на линукс има повече програми с тази насоченост затова реших да си направя запитването тук.
Извинявам се ако не пиша в правилният подфорум.
Благодаря за помощта предварително :)
« Последна редакция: Feb 19, 2012, 15:52 от Litess »
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Проблема е, че едно време бях използвал една опция на windows XP, която ти криптираше файловете, като ключът остава във конкретният User акаунт. Този windows, заедно с този акаунт (отдавна изтрити) използвах преди няколко години за да криптирам част от личната колекция снимки и сега не мога да ги отворя, та искам да попитам има ли някаква програма, която да декриптира снимките, че да са използваеми отново?
Бос съм по съответната материя(криптиране, декриптиране и т.н.), но ми споменаха, че на линукс има повече програми с тази насоченост затова реших да си направя запитването тук.
Извинявам се ако не пиша в правилният подфорум.
Благодаря за помощта предварително :)
Не мисля че има начин освен с brute force. Щом ключа си е заминал....
Активен

0x2B|~0x2B

Litess

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Не мисля че има начин освен с brute force. Щом ключа си е заминал....
Ами каквото трябва, само да свърши работа. Това невъзможно ли е или ... ???
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Не мисля че има начин освен с brute force. Щом ключа си е заминал....
Ами каквото трябва, само да свърши работа. Това невъзможно ли е или ... ???
Става дума за 1024 RSA ключ (поне базирано на документите Майкрософт, които се цитират за EFS). Което прави задачата практически нерешима от сам човек
Активен

0x2B|~0x2B

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
ако имаш по-яка видеокарта виж тук
http://gat3way.eu
 или изчакай gat3way да се изкаже по темата и тук във форума
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
ако имаш по-яка видеокарта виж тук
http://gat3way.eu
 или изчакай gat3way да се изкаже по темата и тук във форума
Доколкото имам спомени gat3way бори основно симетрична криптография, а в случая според документацията на МС иде реч за несиметрична
Активен

0x2B|~0x2B

Litess

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Днес вече ми е малко късно да се занимавам, но ще погледна какво е това.
Благодаря за помощта до тук  [_]3
пп
видеото ми е nvidia gt240m
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Доколкото имам спомени gat3way бори основно симетрична криптография, а в случая според документацията на МС иде реч за несиметрична
Никой не криптира данни с асиметрични ключове, понеже е много бавна операция. За криптиране на данните се използва случайно генериран симетричен ключ, който се криптира с асиметричният. Така криптирането не е безкрайно дълга операция и само притежателя на частният ключ да може да прочете криптираните данни.
« Последна редакция: Feb 20, 2012, 14:37 от v_badev »
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Доколкото имам спомени gat3way бори основно симетрична криптография, а в случая според документацията на МС иде реч за несиметрична
Никой не криптира данни с асиметрични ключове, понеже е много бавна операция. За криптиране на данните се използва случайно генериран симетричен ключ, който се криптира с асиметричният. Така криптирането не е безкрайно дълга операция и само притежателя на частният ключ да може да прочете криптираните данни.
И повтаряйки твоите думи: само притежателя на частният ключ да може да прочете криптираните данни
Ами нали трябва да разделиш публичния ключ (най-просто казано) на две прости числа, едното от които е частни ти ключ. Именно тази факторизация е тежък изчислителен процес
Активен

0x2B|~0x2B

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Това не променя факта че файла е криптиран със симетричен ключ, който може да атакуваш директно, ако е по-слаб от асиметричният.

Добавка:
Сега се поразрових, след Service Pack 1, Windows XP по подразбиране ползва AES-256, така че наистина ще е по-лесно да се разбие RSA ключа.

Добавка 2:
Честно казано не съм се занимавал с такива неща, така че и на мен ми е интересно какво ще напише gat3way или някои друг с опит в областта.
« Последна редакция: Feb 20, 2012, 15:49 от v_badev »
Активен

ieti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
  • Distribution: Arch, Debian
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Ако не се лъжа тази функционалност в уиндоус-а използва следните функции:

CryptProtectData
CryptUnprotectData

Ако е така нещата стават наистина дебели.
« Последна редакция: Feb 20, 2012, 16:08 от ieti »
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Това не променя факта че файла е криптиран със симетричен ключ, който може да атакуваш директно, ако е по-слаб от асиметричният.

Добавка:
Сега се поразрових, след Service Pack 1, Windows XP по подразбиране ползва AES-256, така че наистина ще е по-лесно да се разбие RSA ключа.

Добавка 2:
Честно казано не съм се занимавал с такива неща, така че и на мен ми е интересно какво ще напише gat3way или някои друг с опит в областта.
И ако ползват (не знам точно) RSA 2048, както имаше рекомендации на NIST за след 2008 (мисля) работата става меко казано безнадеждна
Активен

0x2B|~0x2B

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Язък ти за файловете колега. Така го разбирам аз. Трудоемко и времеемко е всичко това.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
След като си затрил инсталацията на уиндоус, честито.

Много съм уморен и jetlag-а направо ми разказа играта, иначе бих обяснил. Освен ако не станеш първия, който факторизира 1024-битов RSA...тц. Шансовете биха скочили с порядъци ако беше запазил инсталацията на уиндоуса...ще трябва да си прежалиш снимките.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Litess

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил

Ами благодаря на всички, които се опитаха да помогнат, приятно е да видиш толкова отзивчиви хора  :D
След като си затрил инсталацията на уиндоус, честито.

Много съм уморен и jetlag-а направо ми разказа играта, иначе бих обяснил. Освен ако не станеш първия, който факторизира 1024-битов RSA...тц. Шансовете биха скочили с порядъци ако беше запазил инсталацията на уиндоуса...ще трябва да си прежалиш снимките.
Е, явно ще го отложа :D Мисля да си запазя файловете и след още 5 години пак да попитам, благодаря отново :)
Активен